A Stratfor jósai elővették kristálygömbjüket, és megmondták, mit hoz a közeljövő. Nem túl vidám dolgokat.
A következő hónapokban a kereskedelem áll majd sok vezető figyelmének középpontjában, tekintettel arra, hogy az új washingtoni adminisztráció túl van az ismerkedési szakaszon, írja a Stratfor a következő negyedévre vonatkozó előrejelzésében.
Annak ellenére, hogy Donald Trump amerikai elnök látszólag elakadt a kongresszusi csatározások és az Oroszországgal fenntartott helytelen kapcsolatai miatt, csapata megpróbálja majd újra a kereskedelmi természetű ügyek felé irányítani a figyelmet.
de azt is, hogy mi a célja a meglévő kereskedelmi törvények alkalmazásának szigorításával és a NAFTA (Észak-Amerikai Szabadkereskedelmi Megállapodás) újratárgyalásával.
De továbbra is fennmaradnak majd a Fehér Ház szándékaival kapcsolatos bizonytalanságok, ami arra készteti majd az AEÁ fő kereskedelmi partnereit, hogy a világ más részein építsenek ki kereskedelmi kapcsolatokat.
Ugyanakkor egyesek a biztonsági területen folytatott együttműködéssel és befektetési ígéretekkel próbálják majd elnyerni Washington kegyeit, vagy legalább megúszni a kereskedelmi jellegű büntetőlépéseket. Kína ebbe a kategóriába tartozik, és megpróbálja majd a maga hasznára fordítani a Phenjanban meglévő gazdasági befolyását, valamint az észak-koreai nukleáris program által okozott aggodalmat.
Kína csökönyös szomszédjával szemben, talán még a Tajvannak nyújtott katonai segítség fokozásával is megfenyegetve Pekinget ennek érdekében, jósolja a Stratfor.
De még ha Washington el is éri azt, amit akar, egy keményebb szankciócsomag nagyon kis mértékben lassítja majd le Észak-Korea nukleáris programját. Ebben az esetben az Egyesült Államoknak nem lesz választása és kénytelen lesz majd valamilyen katonai elrettentési lépést tenni Phenjannal szemben, ami tovább mélyíti majd a Washington és Peking közötti törésvonalat.
A Trump-adminisztráció a szíriai légi bázis elleni támadással azt is bizonyítani akarta Pekingnek és Phenjannak, hogy Washington katonai lépésekre is kész, ha erre kényszerül.
Másrészről, bár a támadás erős jelzést küldött az AEÁ ellenfeleinek, ugyanakkor
Moszkva az elkövetkezőkben a szíriai harcmezőn való összeütközés kockázatának fokozódását és az Iszlám Állam elleni harcot megpróbálja majd arra felhasználni, hogy tárgyalóasztalhoz kényszerítse Washingtont, de az AEÁ csak korlátozott engedményekre lesz hajlandó.
A Kreml pedig még kisebb bizalommal viszonyul majd a Nyugattal folytatott párbeszédhez, főleg akkor, ha felhalmozódnak a belpolitikai gondjai.
Tekintettel arra, hogy az AEÁ és Oroszország korlátozni fogják Törökország szíriai tevékenységét, Ankara egyre inkább Irak északi része felé fordítja majd a figyelmét, ahol fokozódik a kurd és az arab erők közötti konfliktus. Ugyanakkor az olajban gazdag kirkuki térség kulcsfontosságú eleme marad a Törökország és Irán közötti befolyásért folytatott versengésnek.
megpróbálva egyensúlyt teremteni a síita Iránnal szemben, de a Teheránnal létrehozott nukleáris megállapodás érintetlen marad, véli a Stratfor.
Ugyanakkor Szaúd-Arábia és az Öböl Menti Együttműködési Tanácson belüli szövetségesei további hat hónapig fenntartják az OPEC olajtermelésének csökkentését. A stabil olajár pedig némi levegőhöz juttatja a gazdasági gondokkal küszködő venezuelai kormányt, hogy egy kicsit rendezhesse a pénzügyeit.
De az év második felében nő a caracasi csőd veszélye, a kormánypártnak pedig a következő három hónapban kell megpróbálnia konszolidálni a hatalmát, hogy megbirkózhasson a várható társadalmi zavargásokkal.
bár ebben az esetben teljesen másfajta fenyegetésről van szó. Franciaország elnökválasztásra készül, amely sarokba állíthatja a politikai elitet és az euroszkeptikusok előretörését hozhatja. Olaszország pedig hamarosan követheti őt. Az euroszkeptikusok franciaországi győzelme pedig térdre kényszerítheti az euró-övezetet és megrázkódtatást okozhat a nemzetközi piacokon, szögezi le a Stratfor.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
A technológia adta kényelem meglehetősen sok előnnyel jár. De mi van akkor, ha a hiba egyre inkább a felhasználóban van?
Többször leírtam: Románia egy projektország. Na és ebben a projektországban akkor van demokrácia, amikor a projekt megkívánja. Amikor nem, akkor nincs.
Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.
Az immár hétéves szatmárnémeti tehetség játékszenvedélyét, kitartását és lendületét a profi sakk árnyoldalai sem kezdhették ki. A sakkzseni édesapjával, Balog Cristiannal beszélgettünk.
És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Szántai János kollégánk – aki egyben az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke is – beszéde a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét megnyitóján.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
A technológia adta kényelem meglehetősen sok előnnyel jár. De mi van akkor, ha a hiba egyre inkább a felhasználóban van?
Többször leírtam: Románia egy projektország. Na és ebben a projektországban akkor van demokrácia, amikor a projekt megkívánja. Amikor nem, akkor nincs.
Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.
Az immár hétéves szatmárnémeti tehetség játékszenvedélyét, kitartását és lendületét a profi sakk árnyoldalai sem kezdhették ki. A sakkzseni édesapjával, Balog Cristiannal beszélgettünk.