A járvány szele is úgy érte Romániát, mint a tél: meglepetésszerűen.
Jelen szöveg az Adevărul oldalon megjelent cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Figyelmen kívül hagytuk vagy tudatosan kisebbítettük a globalizálás előnyökkel együtt érkező negatív hatásait, állandóan a kis gömböcös mesére utalva ironikusan.
Ennek minden egyes válság idején fájdalmasan érezhetőek voltak a következményei, akár természeti katasztrófák okozták, akár – mint most – az a hatás, mely a kínai járvány esetében iszonyatosan kezd a „pillangó szárnycsapásáéra” hasonlítani.
kénytelenek voltak gépiesen ismételgetni a bennünket váratlanul ért valami (valójában bármi) versikéjét. Természetesen felkészületlenül, ez nyilvánvaló volt, de a szófogadó és könyörületes, a katasztrófában cinkosan résztvevő szavazó közvélemény ostobaságából is hasznot húzva.
Persze, hogy nem lehetett előrelátni a koronavírus megjelenését, de az abszolút bizonyossággal állítható, hogy abban a strukturált keretben, ami egy nemzetbiztonsági koncepciótól elvárható, külön fejezetnek kellett volna léteznie azokról a lépésekről, melyek növelik a román rendszerek ellenálló-képességét, amennyiben olyan járvány hatásai csapnak le az országra, amilyen a mostani kínai, amely országosból gyorsan kontinentális méretekre fejlődött és közel áll ahhoz, hogy elérje a pandémia szintjét. A járvány nem közvetlenül csapott le Romániára, hanem a távoli, járulékos hatásaival kezdi elérni, melyekre – elméletileg – bármelyik országnak rendelkeznie kellene a szükséges tartalékokkal a megelőző válaszhoz és aztán a terápiás ellenlépésekhez, amennyiben előrehaladnak a dolgok.
az első szakaszban a legkomolyabb gond, melyet le kell küzdeniük, az egészségügyi védőakadály (különleges határellenőrzések, különleges elkülönítő helyiségek, a feltételezett vagy bizonyítottan fertőző térségekből történő importok elemzése és esetleges leállítása és így tovább) felállításán kívül, a pánikjelenség. És az ebből következő kétségbeesett roham a gyógyszertárak ellen, az eltúlzott gyógyszer- és egészségügyitermék-fogyasztás. Ha még emlékeznek, voltak már hasonló helyzetek az egymást követő influenzajárványok idején, majd amikor kiderült, hogy Romániának semmije sincs a nemzeti sürgősségi raktáraiban, amivel leküzdhetné a kanyarógócokat. Már akkor ismertté vált, hogy a hazai gyártók még megközelítőleg sem tudnak boldogulni egy „válságcsúcs” típusú helyzettel és – újra meg újra – sürgősségi importokhoz kell folyamodni, melyeket – ilyen esetben – aranyáron szállítanak (már abban az esetben, ha van honnan rendelni, mert a szóban forgó termelési kapacitásokat „diszkréten” egy megelőző túltermelés biztosítására lehet átirányítani a hadsereg kérésére).
Hazai szinten most újra ebben az első szakaszban vagyunk az összes olyan országgal együtt, melyek megérzik (vagy kezdik megérezni) a koronavírus-válság gazdasági hatásait. Mert
Ez elsősorban a Kínából származó nyersanyagok, javak és szolgáltatások legnagyobb importőreinél jelentkezik: a Világbank által meghatározott rangsor elején Dél-Korea (205 Mrd USD), Japán (180 Mrd USD), AEÁ (150 Mrd USD), Németország (106 Mrd USD), Ausztrália (105 Mrd USD), Brazília (77 Mrd USD), Vietnám (64 Mrd USD), Malajzia (63 Mrd USD), Oroszország (59 Mrd USD), Szaúd-Arábia (46 Mrd USD). A hatás exponenciálisan fog sokszorozódni és erősödni, a koncentrikus körök rendszere szerint, a kis és/vagy fejletlen országok felé, melyek kétszeresen függőek, vagyis a kínai nyersanyagoktól és termékektől is és a fejlett országok termelési kapacitásaitól is, mert csak ezek képesek azokat feldolgozni és a kész termékeket leszállítani. És még fontosabb, hogy csak ezek képesek előállítani a járványszerű válságok vagy pandémiák megállításához és kezeléséhez szükséges dolgokat.
Van még idő, amíg a járvány eléri Romániát? Reméljük, hogy a vírus menet közben eltűnik. De
talán amiatt is, amit a gyógyszergyártók tudnak, de erre utal az éppen az „egészségügyi rendszer privatizációjáról” szóló vitába ragadt Egészségügyi Minisztérium megszokott hallgatása is. Hiszen íme, mit nyilatkozik Dragoş Damian, a PRIMER (Romániai Ipari Gyógyszergyártók Munkaadói Szervezete) ügyvezető igazgatója:
„Alig két hét alatt tanúi voltunk a gyógyszer-nyersanyagok ára robbanásszerű növekedésének, nyilvánvalóan a kínai koronavírus-járvány miatt. Bár még nincsenek akadozások az ellátásban, akár 500 százalékkal is megnőttek a Kínából érkező, antibiotikumok, fertőzés elleni gyógyszerek, hormonok, paracetamol, heparin, vitaminok, aminosavak gyártásához szükséges nyersanyagok, valamint a gyártási folyamatban felhasznált segédanyagok árai.
Ez az árnövekedés nyomást gyakorol majd a romániai gyártóhelyekre, mert a gyógyszerárak 2015 óta befagytak és a clawback-adó, egy kormányzati vagy parlamenti döntés hiányában, a 2020 első negyedévére vonatkozó árbevétel 35 százalékát is elérheti.”
Ezt kiegészítendő, Vasile Barbu, az Országos Betegvédelmi Egyesület (ANPP) elnöke azt nyilatkozta a Digi24-nek, hogy „a piacon, a gyógyszertárakban – egyelőre – nem érzékelhetők a kínai válság hatásai, sem az árak emelkedésében, sem a gyógyszerek elérhetőségében. De a forrásaink alapján megvan bennünk a félelem, hogy válság alakulhat ki nálunk az egészségügyi termékek és a gyógyszer-alapanyagok terén”.
Ezek rendkívül súlyos jelzések. Talán még súlyosabbak is az alattvalókkal szembeni kormányzati közömbösség megszokott román kontextusában.
hogy normális és rendkívül szükséges magyarázatokat adjon, elkerülve a fentebbiekhez hasonló üzeneteket követő valódi pánik kialakulását. A felvonulásokon, valamint az országos és megyei parádékon oly szép hadseregünk rendelkezik-e vajon a raktáraiban az ilyenfajta specifikus válságokban szükséges anyagokkal és mennyi ideig képes állni a sarat civil válságok esetén, továbbá mekkora a specifikus felszereléssel rendelkező katonai kórházak száma és kapacitása?
Vajon rendelkezünk-e, ahogy azt a NATO-val és az EU-val szemben vállaltuk (ahonnan amúgy nagyon sok pénzt is kaptunk erre, erről Arafat úr sokat mesélhetne), részletes tervekkel a nagy kiterjedésű civil sürgősségi helyzetekre (mint amilyen egy ilyenfajta járvány romániai elterjedése lenne) és – a hadsereg végső sürgősségi tartalékain kívül – rendelkezünk szükséges specifikus egészségügyi anyagokkal a polgári védelmi rendszerek számára? Ma, 2020. február 16-án van valaki, aki pontos helyzetjelentést tud adni a civil tartalékok állapotáról, feltételezve azt, hogy a katonai tartalékok titkosak maradnak? És hogy ne maradjon minden csak a látszólag elméleti szinten, rendkívül hasznos lenne az egyszer használatos fecskendőkből, steril kötszerekből és fertőzés elleni anyagokból álló tartalékok (és a kínaiakon kívüli egyéb gyártókkal meglévő határozott szerződések) helyzetének ismertetése.
De miért nem állt eddig elő senki ezekkel az adatokkal? Kinek lett volna ez a kötelessége? Vagy az ország számára továbbra is csak az előrehozott választásról és a különleges nyugdíjakról szóló vita marad elsődleges?
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.