Angela Merkel rástartolt Orbánra. De vajon elég lesz a német báj a győzelemhez?
Vajon olyan országokban, mint Románia és Magyarország, miért Mihai Şorához vagy Heller Ágneshez hasonló nyolcvanas-kilencvenes értelmiségieknek kell felemelniük a hangjukat, politikai szerepet vállalniuk, tiltakozniuk, utcára vonulniuk?
Mert ezekben az országokban a kívülről és belülről, a nagykorrupció és a nacionalista szélsőségesség által ostromolt szabadság, a globalizáláshoz való alkalmazkodás erőfeszítéséből fakadó gazdasági nehézségek közepette nagy veszélybe került.
Annál is inkább nehéz azoknak a nyugati vezetőknek a küldetése, akik azelőtt és azután látogatnak Budapestre, hogy Oroszország elnöke, Vlagyimir Putyin két hét múlva Magyarországra érkezik. A sort hétfőn, február 2-án a német kormányfő, Angela Merkel nyitotta. Aki a magyar ellenzék tiszteletére szólított fel – a kényelmes kormánypárti többség dacára – és egységre, többek között az orosz–ukrán konfliktushoz való viszonyulásban is.
A nyugaton nagyrészt elszigetelődött, de Moszkva és az ázsiai térség autokratikus kliensei, valamint az európai populisták által masszívan körbeudvarolt magyar kormányfő helyzete újraértékelésének reményével fogadta a kancellárt.
Ez a régi liberális demokráciák elitje szemszögéből nézve páriastátuszt súroló, a legkevésbé sem irigylésre méltó helyzet azoknak a kitartó vádaknak a következménye, melyek szerint a magyar demokrácia az igazságszolgáltatás függetlenségének és a sajtó szabadságának korlátozásával és a hatalom civil társadalommal szembeni ostromával erodálódik. Ahol az NKSZ-ek hasonló – még ha nem is ugyanolyan erős – nyomásnak vannak kitéve, mint Putyin Oroszországában, és ahol etnikai csoportok, mint amilyenek a romák, diszkriminálva érzik magukat.
Ezzel párhuzamosan Magyarországnak komoly gazdasági gondjai vannak. Orbán azt reméli, hogy ezeket Kína és a Kreml, az európai energiaszállítások feletti orosz monopóliumot biztosító Déli Áramlat gázvezetékkel és a szintén Moszkva segítségével épített atomerőművekkel fogja megoldani, valamint a nyugatiak segítségével is.
Következésképpen
Erre válaszul a berlini keresztény-szociáldemokrata szövetség jelentős erőfeszítéseket tesz nyugalma megőrzéséért és gondjai diplomatikus kifejtéséért, hogy mégse dühítsék fel túlzottan a budapesti vezetőt, amíg Orbán az Oroszországgal kapcsolatos politikájában nem mondja fel visszavonhatatlanul az európai szolidaritást.
De meglehet, kudarcra van ítélve Németország azon kísérlete, hogy az eltévelyedett magyar birkát visszavezesse az európai liberális demokráciák és jogállamok nyájába. Mert Budapest sodródása nem elszigetelt. A Moszkva által az Európai Unió déli perifériáján bátorított egyre erősebb centrifugális tendenciák kötelékeket oldó hatása közepette kerül rá sor. Ahol, mondjuk Görögországban, vagy Spanyolországban ugyanazok a feszültségek és csábítások felhalmozódása tapasztalható, melyekkel az utóbbi években bőven lehetett találkozni az Öreg Kontinens román–magyar térségében.
A riadójelet, nem véletlenül, az idős kort elérő és – ebből következően – jelentős tapasztalattal rendelkező nagy gondolkodók adják le. Mihai Şoráról, Heller Ágnesről van szó. A keleti kereszténységben és neotomizmusban gyökerező, a nyugati típusú liberális demokráciát kitűnően ismerő román filozófus tavaly feladta hosszú politikai távolságtartását és az elnökválasztási kampányban intenzíven küzdött Klaus Johannis győzelméért.
A gyakori tüntetésekről Heller Ágnes professzor is elmaradhatatlan, aki megörökölte Hannah Arendt katedráját a New School for Social Research-ön, és Budapest és az újvilág között ingázik. A Holokausztot túlélő, Lukács György diákjává és asszisztensévé vált, eredetileg marxista gyökerű gondolkodó Hellernek sikerült túllépnie a dialektikus materializmusban rejlő korlátokon és felzárkóznia az élet és a szabadság etikailag hibátlan megközelítéséhez.
Eltérő származásuk ellenére mindkét filozófus olyan európai humanista, akik rendelkeznek az episztemológiai, intellektuális és erkölcsi előfeltételekkel, mint ahogy az empirikus tapasztalatokkal is ahhoz, hogy felfigyeljenek az emberi fajjal, a szabadsággal és az emberi lét méltóságával szemben a láthatáron felbukkanó fenyegetésekre.
És nem utolsó sorban az Öreg Kontinenssel szemben. Mert ezek nemcsak olyan országok sorsát veszélyeztetik, mint Románia és Magyarország. Ugyanúgy veszélyben vannak a válság által keményen megrázott demokráciák, mint például a kontinens déli részén lévők, mint ahogy az integrált Európa, az egyre törékenyebb, sebezhetőbb, a különféle vallási fanatizmusok és bal-, vagy jobboldali szélsőségességek kombinált csapásainak egyre inkább kitett kontinens sorsa is.
Heller Ágnes Budapesten semmibe vette a 85 évével együtt járó betegségeket és a téli hideget és vasárnap, több ezer tüntetővel együtt, utcára vonult. Sok hazai és külföldön élő magyar azt reméli, hogy a berlini kormányfő képes lesz rendre utasítani Orbán Viktor kormányfőt.
A német kancellár Budapesten töltött néhány órája sokakban keltett félelmeket, vágyakat és reményeket. A magyar ellenzék azt szerette volna, ha Európa – esetleg
véget vet egy nemcsak szabadsággyilkosnak, de maffiózónak is tartott kormány kisiklásainak. Vagy legalábbis világosan és egyértelműen rendre utasítja. Amit a pragmatikus Németország hagyományosan óvakodik megtenni, bírálatait inkább kódolva fogalmazva meg.
Ennek megfelelően a kancellár fontosnak tartotta beiktatni rövid magyarországi látogatásába a fővárosi Nagy Zsinagóga meglátogatását is, közismert lévén, hogy a magyar szélsőségesség hagyományosan virulensen antiszemita. Bár Orbán Viktor sohasem adta jelét antiszemitizmusnak, sőt éppenséggel „nulla toleranciát” kért e beteges idioszinkráziával szemben, egyes támogatóival más a helyzet. Európában pedig a zsidók elleni gyűlölet nemcsak a militáns iszlamizmust kíséri notóriusan, hanem a nyugati eredetű populista, etnicista, iszlamofób és euroszkeptikus mozgalmak jelentős szegmenseinek ideológiáját is.
Ilyen körülmények között csak a naivak hihetik azt, hogy Németország – rövidtávon – visszatéríthetné Orbán Magyarországát a tekintélyelvűség kerékvágásából a liberális demokráciáéba, melynek „halálát” a budapesti kormányfő tavaly nyáron jelentette be, Romániában.
Jó lenne, ha senki sem kergetne illúziókat. A kontinens dezintegrációja nem utolsó sorban azért akut veszély, mert a kohézióját biztosító demokrácia értékeit Európában mindenfelé összehangolt rohamnak és ostromállapotnak teszik ki. Az európaiaknak kötelességük – sürgősen és következetesen – helyt adniuk egyes Hellerhez hasonló bölcsek azon felhívásának, hogy tegyenek ők is a megvédésükért.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Sőt: amerikai vízummentességet is élvez jövőtől. Szabadkőműves-e Călin Georgescu államelnökjelölt? Iohannis összehívta a Legfelső Védelmi Tanácsot.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.