Valljuk be őszintén: Adrian Năstase idején azért a Pártnak volt arca, formátuma, nívója. Aztán a disznófejű kisurak lassan átvették a hatalmat.
Jelen szöveg az Europa Liberă oldalon megjelent cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség (is) adta.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ideiglenes elnöke, Marcel Ciolacu által a vezetőségen belüli változtatásokra vonatkozó legutóbbi bejelentések teljesen a PSD-s kiskirályok felé irányítják a döntési hatalmat. Ezáltal egy olyan folyamat szilárdul meg, amely öt évvel ezelőtt, a Dragnea-korszakban kezdődött el és amely eltér attól a párton belüli vezetőtoborzási és -előléptetési rendszertől, amely Ion Iliescutól Victor Pontáig működött.
A szintén a helyi vezetők közül származó Marcel Ciolacu azt mondja, hogy a tavalyi választásokon jó eredményeket elért szervezetek vezetőit fogják előtérbe helyezni. A legvalószínűbb módon az ország déli részén lévő, például a giurgiu-i és teleormani szervezetek vezetőiről van szó és kevésbé az erdélyi és moldvai vezetőkről, akik gyenge eredményeket értek el 2019-ben, ahogy az Vaslui és Vrancea megyékben történt. A négy helyi vezető a régiókat képviselő alelnökökhöz csatlakozik az Állandó Büróban, ezzel Olténia és Munténia felé tolódik a hangsúly a párton belül.
A jelenlegi ideiglenes vezetőség megszüntette az ügyvezető elnöki tisztséget és ha ez a döntés a néhány hét múlva tartott kongresszus után is érvényben marad, akkor elmondható, hogy
Ez a tisztség különféle történelmi szakaszokban már létezett és eltérő jelentései voltak: hol a belső versengés hatásait tompította, hol a politikai ellenőrzést kalibrálta újra a kormányzás alatt.
* 1993–1997, Adrian Năstase volt az ügyvezető elnök egy kétfejű vezetőségben, Oliviu Ghermannal együtt, kormányzati időszakban
* 2003–2005, Octav Cozmâncă, a de facto elnök Adrian Năstase másodhegedűse kormányzati időszakban
* 2005, Adrian Năstase, néhány hónapig, Mircea Geoană mandátuma alatt
* 2013–2015, Liviu Dragnea, Victor Ponta elnöksége alatt, kormányzati időszakban
* őt Valeriu Zgonea, Niculae Bădălău, Viorica Dăncilă követte (2018), 2019-ben pedig Paul Stănescu és Eugen Teodorovici.
A PSD-t jelenleg ideiglenes csapat vezeti, melyben mind a 18 ügyvezető tisztséget kizárólag területi vezető tölti be. Ionuţ Vulpescu, az Országos Tanács elnöke, Ion Iliescu tanítványa az egyetlen kivétel, akit a PSD tiszteletbeli elnökével meglévő kapcsolatának köszönhetően helyeznek minisztériumi vagy parlamenti tisztségekbe. Vulpescu Marcel Ciolacutól vette át a tisztséget, miután ez utóbbit a szociáldemokraták élére emelték, holott hivatalosan megvádolták doktori disszertációja plagizálásával.
Marcel Ciolacu háttere megfelel a PSD-s vezetőségen belüli kollégái nagy többségének hátterének. 1990 óta tagja a PSD-nek (azaz az elődpártjainak is, mert a szervezet több névcserén is átesett azóta – a szerk.), ám ismertsége nem lépte át Buzău megye határát, egészen 2012-ig, amikor parlamenti képviselő lett.
több mint 20 évet töltött el a PSD ezen területi szervezete vezetőinek (Vasile Ion és Constantin Boşcodeală) árnyékában. Karrierje 2017-ben lendült be, amikor tagja lett a PSD-t hivatalosan vezető triumvirátusnak, Liviu Dragneával és Mihai Tudoséval együtt és jó barátja lett a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) jelenlegi vezetőjének, Mihai Vlasénak.
A vezetőségben Paul Stănescu a társa, aki 2000 után érkezett a pártba és aki az Olt megyei szervezete választási eredményei alapján került be az országos politikába a Dragnea-korszakban.
Liviu Dragnea volt az, aki a döntő lépést megtette:
Ő maga a 90-es években került a politikába: először a volt Demokrata Pártba (PD), ahonnan 2000 után átlépett a PSD-be. Teleorman sok szociáldemokrata számára vált példaképpé. Dragnea a megye vezetőjeként szilárdította meg a hatalmát, csillagászati eredményeket ért el a választásokon és népszavazásokon és felhívta magára a központi vezetők figyelmét. Mircea Geoană a főtitkári tisztségbe emelte, Victor Ponta pedig alaposan megjutalmazta az érdemeiért: kormányfő-helyettes, miniszter, ügyvezető elnök és a pártelnök helyettesítője lett.
Amíg vezető volt, Liviu Dragnea a személye és a PSD helyi vezetői iránti hűség alapján nevezett ki embereket magas állami tisztségekbe. A 2017 és 2019 közötti évek jelentik azt az időszakot, amikor a szakmai háttér és ismertség hiánya miatt érte bírálat a PSD-s kormányok minisztereit. Az volt a közös nevezőjük, Dragnea beleegyezésén túlmenően (amikor nem az ő javaslatai voltak), hogy az önéletrajz helyett valamelyik helyi kiskirály ajánlásával rendelkeztek. Eugen Orlando Teodorovici és Mihai Fifor voltak a kivételek, csak ők kerültek be úgy a kormányba, hogy nem álltak szoros kapcsolatban valamelyik helyi szervezettel. A Viorica Dăncilă által biztosított átmeneti időszakban mindketten a párt ritka levegőjű hierarchiájában is kaptak tisztségeket, de eltávolították őket, miután a helyi kiskirályok 2019 decemberében átvették a hatalmat.
A PSD-n belüli hatalom 2000-ig egyenlőtlenül oszlott meg a központ és – nagy ritkán – a helyi vezetők között. Az Iliescu–Năstase párosnak másfajta párton belüli előléptetési kritériumai voltak, kádernevelésen alapuló PSD-s elitet építve fel. Mircea Geoanát 2000-ben közvetlenül, alapszervezeti tevékenység nélkül, a washingtoni nagyköveti tisztségből hívták be a külügyminiszteri tisztségbe. Még Victor Pontát is, aki bukaresti ügyész és Adrian Năstase tanítványa volt egyetemi hallgatói időszakában, közvetlenül a PSD ifjúsági szervezetének élére ejtőernyőzték anélkül, hogy bármilyen kapcsolata lett volna a helyi szervezetekkel.
Miron Mitrea országos szakszervezeti vezető volt azelőtt, hogy közvetlenül alelnökké, majd miniszterré vált volna, Dan Ioan Popescu, a Köztársasági Párt (PR), a Nemzeti Megmentési Front (FSN) egyik szatellitpártjának 1990-es alapítója volt egészen 1993-ig, amikor párt beolvadt a PSD-be, belőle pedig miniszter lett. Dan Mircea Popescu, a Ştefan Gheorghiu Akadémia, a vezetőképző kommunista iskola professzora volt, majd munkaügyi miniszter több PSD-s kormányban, vagy elnöki tanácsadó. Cristian Diaconescu, akit a 2000-es években közvetlenül államtitkárként és miniszterként vittek be a diplomáciába, Vasile Dâncu, aki választási felmérésekre szakosodott szociológus volt azelőtt, hogy tisztségeket kapott volna a PSD-ben és e párt kormányaiban.
A 2000-2001-es időszakban aztán olyan nevek voltak a meghatározók, mint Marian Oprişan, aki – bár 1992 óta vezette a PSD Vráncsa megyei szervezetét – országos szinten nem volt kiemelkedő figura. Csak a Năstase-kormány (2001–2004) alatti ügyeletei és a helyi sajtóval szembeni túlkapásai hívták fel rá a figyelmet. Hasonló volt a helyzet Nicolae Mischiével vagy Marian Vanghelievel.
* A PSD-t 2000 óta azzal vádolták, hogy a Liviu Dragnea által létrehozott és a sajtó által „PSD-s perselynek” nevezett Országos Helyi Fejlesztési Programon (PNDL) keresztül osztogatott közpénzekkel erősíti a helyi kiskirályai hatalmát. Korábban, 2002-ben közvetlenül is megvádolták a PSD-t, hogy az állami költségvetésből finanszírozza a párthoz tartozó polgármestereket és megyei tanácsi elnököket. Ez történt az akkori ellenzék által benyújtott és a Parlament által elutasított egyik indítvány esetében, melyben – többek között – ezt a finanszírozási módot a más pártok helyi választottainak átcsábítását szolgáló eszközként is elítélték.
Először is azért, mert a polgármesterek kétfordulós megválasztása hátrányos lenne a párt számára, tekintettel arra, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az USR–PLUS (Mentsétek meg Romániát Szövetség–Szabadság, Egyenlőség és Szolidaritás Pártja – a szerk.) erősödik a választói opciókban, a szociáldemokrata jelöltnek pedig kisebb választói bázisa lenne a második fordulóban.
Másodsorban azért sem, mert a megyei tanácsi elnökök tanácsosok általi és nem közvetlen megválasztása a jobbközép pártok – PNL, USR-PLUS, PMP, RMDSZ – szövetségéhez vezetne a PSD-s jelöltekkel szemben. Az olyan megyékben, mint Vrancea, Vasluui, Galac (Galaţi), ahol a PSD visszaesést könyvelt el a 2019-es választásokon, ezzel megváltozna a közigazgatási vezetés. E szemszögből kell nézni a PSD ellenállását az Orban-kormány azon szándékával szemben, hogy módosítsa a helyhatósági választásra vonatkozó törvényeket.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.