Mindenki az elnökválasztási cécóval van elfoglalva, miközben itt van ez a kérészéletűnek látszó Orban-kormány, amelynek rohadt nehéz problémákkal kell megküzdenie. Ha egyáltalán képes rá.
Jelen szöveg az Adevărul oldalon közölt cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Ha a politika pókerjáték lenne, akkor Ludovic Orban kinevezése egy kisebbségi kormány élére olyan elsőrangú és egyedülálló leosztás, amiben a Nemzeti Liberális Párt (PNL) „all in”-re játszik.
Florin Cîţu pénzügyminiszternek át kell mennie két pótköltségvetés vizsgáján, egyik fontosabb a másiknál! Nagyon valószínű, hogy a 2020-ra vonatkozó költségvetés olyan törvénynek bizonyul majd, amelyet túl nehéz lesz majd keresztüljuttatni egy politikailag ennyire megosztott parlamenten. A 2019-es évre vonatkozó költségvetés végső formáját meghatározó kiigazítások mostantól számítva jó néhány hónapra korlátok közé szorítják a kormányt. Cîţu miniszter úrra vár a kötelezettség, hogy – ezúttal hivatalosan, nem pedig hallomásokra alapozva – bemutassa a közpénzekkel való rossz gazdálkodásra vonatkozó összes bizonyítékot, amelyeket 3 évnyi ellenzékiség alatt hangoztatott.
Violeta Alexandrun keresztül a Munkaügyi Minisztériumnak
továbbá megoldást kell ajánlania a PSD populista és részben fenntarthatatlan lépéseinek kivédésére. Az emberek nehezen mondanak le szerzett jogokról és nem foglalkoznak makrogazdasági egyensúlyokkal vagy a megfelelő források hiányával.
Az új kormány másik két minisztériuma egyfajta aknamező: a fejlesztési és az egészségügyi minisztériumról van szó. A Fejlesztési Minisztérium esetében elkerülhetetlenek a botrányok, a PNL
hogy a liberálisok által vezetett települések felé irányítsa át a pénzeket. Élet-halál harc lesz, hiszen küszöbön áll a helyhatósági választás!
Az egészségügyet ciklikusan sújtják nagy médiafigyelmet keltő válságok, melyek többségét egy olyan rendszer működése okozza, melytől túl sokat várunk a befektethető pénzhez képest. De még így is van néhány kihúzott biztosítószeges gránát! Az elődök gyógyszerpolitikával kapcsolatos ígéretei – ha nem teljesülnek – hiányokhoz vezetnek majd a gyógyszertárakban és a kórházakban, melyeket a sajtón keresztül könnyen kihasználhatnak majd a politikai versenytársak.
A többi minisztérium, bár fontosak, nem tudják jelentősen befolyásolni a választókat, rövid távon nem generálhatnak látványos változásokat.
Valószínű, hogy
A PSD a jövő év elején, a parlamenti vakációt követően bizalmatlansági indítványt fog benyújtani, amely – véleményem szerint – át is fog menni. A PNL kisebbségi kormánya választási előkampányban van, akárcsak az összes többi politikai ellenjelölt. Akik ma meg akartak szabadulni Viorica Dăncilától, amellyel gyakorlatilag arra kényszerítették a pártot, hogy átrendezze belső erőit és implicit módon szembenézzen hatalma meggyengülésével, holnap – jogosan – a hivatalban lévő kormánnyal rendelkező PNL meggyengítését kívánják majd. A kormány bukni fog, de még sokáig hatalmon marad korlátozott hatáskörökkel, ugyanis alkotmányunk nem vette számításba választottaink előrehozott választást megelőző bojkottjának lehetőségét!
Ugyanebben az időszakban a PNL-nek túl kell jutnia néhány rendkívül nehéz vizsgán.
Az egyik az emberi erőforrásokkal kapcsolatos.
döntő csapást mérhet egy belső erőforrásoknak eléggé híján lévő párt imázsára. Tisztségekre vágyó személyeket azonnal lehet találni, de a PNL iránt szívvel-lélekkel elkötelezett, alkalmas, támadhatatlan, vagy a magánszektorban szakértőnek tekintett, életük menetét néhány hónapra megváltoztatni hajlandó embereket valamivel nehezebb.
A kommunikáció az igazi harcmező. Nagyon valószínű, hogy Raluca Turcan tárca nélküli kormányfő-helyettesi szerepben való jelenlétét csak annak tudatosítása magyarázza, hogy ennek a kampánykormánynak mind kormányzati, mind belső pártszinten is integrálnia kell az üzeneteit. Márpedig ehhez szükség van egy vezérlőközpontra, mely elég közel van a kormányfőhöz, ugyanakkor leveszi a válláról a kommunikálás terhét. Egy olyan kormányfő válláról, akit eléggé lefoglal egy ország napi ügyeinek megoldása.
Felmerül azonban a kérdés, hogy
olyan lángolón, hogy arra késztesse más politikai szervezetek szavazóit, hogy egyetlen gondolattal induljanak az urnák felé: „Azt akarom, hogy így vezessék az országot!”
Ne feledjük, hogy ez a kormány szinte egyáltalán nem rendelkezik a törvényalkotás lehetőségével. Egyrészről tiszteletben kell tartani a közvélemény akaratát, hogy vessenek véget a visszaélésnek a sürgősségi kormányrendeletekkel, aztán januárban parlamenti vakáció van és nem lehet sürgősségi kormányrendeleteket kiadni, később pedig, ahogy azt már írtam, az Orban-kormány hirtelen ideiglenessé válhat, egy bizalmatlansági indítvánnyal leváltott kormányfővel, aki így aztán szintén nem folyamodhat a törvényalkotás ezen formájához.
A kormány azonban, ha lesz kivel, törvénytervezeteket bocsáthat vitára, ha lesz kivel. Fennáll annak az esélye, hogy úgy jár, mint a PSD, mely – az egészségügyre visszatérve – új egészségügyi törvényt ígért a hatalom átvétele után legfeljebb egy éven belül, hogy aztán tanácsadók felkérésének lehetőségét vesse fel, hitelekből származó milliókért, hogy mások fogalmazzanak meg nekünk javaslatokat!
A PNL-nek meg kell próbálnia bebizonyítani nekünk, hogy a politikát másképp is lehet csinálni, mint eddig, másfajta emberekkel, másfajta elvek és értékek alapján. Hozzászoktunk az igazi doktrína nélküli, csak műpolitikai ravaszkodásokon, a választók hülyének nézésén, fedezetlen kiadások és ígéretek vállalásán alapuló pártokhoz. A PNL-nek esélye van újra meghatároznia magát és felkarolnia egy modern, a „mi magunk”-ra, a tulajdonra vagy a magánkezdeményezés serkentésére szűkített klasszikus paradigmából kilépett liberális párt értékeit.
Ez 3 hónap alatt a lakosságnak esélye van megtudni, merre haladunk, mit tudnánk megtenni, hogy Románia a mainál jobb hely legyen, ahol nemcsak a gyermekeink és a mai fiatalok szeressenek élni, hanem a boldogságukat idegen tájakon keresők is. A kormánynak képesnek kellene lennie mindenkinek elmagyarázni, hogy a széles világ befektetőinek miért Romániába kellene jönniük termelni, mint ahogy azt is, hogy a jövőben miként fejlődhetnek azok, akik már itt termelnek.
A 16 miniszternek az a feladata, hogy a jövő meghatározására, a kormány működési módjára, az átláthatóság biztosítására és a lakosság meghallgatására összpontosítson, bevonva a polgárokat az ország gondjainak tett erőfeszítésekbe.
Még mindig egy dániai látogatás hatása alatt állok, ahol a – bármilyen kicsi – vállalkozásba kezdeni akarók támogatást kapnak a kormánytól, a tisztviselők lépésről lépésre egyengetik az útjukat, adókedvezményekben részesülnek, amíg a vállalkozás talpra áll.
amíg az érintett személy fel nem köti magát (utalás egy temesvári vállalkozó minapi esetére, aki a sorozatos, a vállalkozás működését ellehetetlenítő ellenőrzések miatt lett öngyilkos – a szerk.).
Ezeknek az üzeneteknek el kell jutniuk az egész lakossághoz, nem annyira a médián, mint inkább párbeszéden és közvetlen kommunikáláson keresztül. Ma a pártok félnek a választóktól, nincsenek mindenki előtt nyitott konferenciák és találkozók a lakossággal, melyekben a megoldásokat mutatnák be és vitatnák meg.
Miniszterelnöknek lenni megtiszteltetés, még akkor is, ha ezt a tisztséget olyan emberek is betöltötték már, akik nem tudtak ahhoz felemelkedni.
Ludovic Orban neve bekerülhet a történelemkönyvekbe, de nem annyira Románia egyik kormányfőjeként, mint főleg a PNL utolsó elnökeként, aki lekapcsolta a villanyt. Ezért azt remélem, hogy ez az „all in” szerencsés kézzel történt, egy kockázatos, de kiszámított játékként, mely sakk- vagy bridzsjátékosokat hoz felszínre, nem szerencsétlen pókerezőket! Egy fénysugárban reménykedem, hogy miután már annyit kellett a szégyenkeznünk a vezetőink miatt, a most következő 90 napnyi kormányzás azzá a pozitív viszonyítási ponttá válik, amelyhez ezentúl igazodni fogunk! A csillagok kedvező felsorakozásában reménykedem, nem annyira a PNL, mint inkább a románok javára, akik már több mint 30 éve mintha ennél többet érdemelnének!
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Sőt: amerikai vízummentességet is élvez jövőtől. Szabadkőműves-e Călin Georgescu államelnökjelölt? Iohannis összehívta a Legfelső Védelmi Tanácsot.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.