Emlékeznek még a nyolcvanas évekre? Amikor az egységes és oszthatatlan mioritikus szocialista köztársaság polgárai elvtársai kora hajnalban gyülekeztek egy-egy élelmiszerbolt (Ali ment arra, ahogy a korabeli vicc szól), mert szállt a híre szájról szájra, hogy aznap parizert, csirkehúst, ne adj’ Isten, marhacsontot „osztanak”. Pénzért és megfelelő színű jegyért. Párttitkárokkal, tanácselnökökkel, egyéb funkcikkal (vagy rokonaikkal) persze sose futhatott össze az ember a sorban. Ők az elitklub „titkos” boltjaiból szerezték be a napi betevőt. Amiről nem szállt az ének szájról szájra. Csak a pletyka (hogy rohadjanak meg).
Aztán jött 1989, a balkáni vadkapitalizmus szép új világa és nagyjából ugyanaz történt, mint azelőtt: a nép örült a szabadságnak, ment magyarba, osztrákba, németbe bekaufolni, az urakká vedlett elvtársak pedig megalakították az új elitklubot (simlis cégek, simlis privatizáció, simlis állami elfekvők stb.), ahova megint csak nekik volt bejárásuk.
Na és akkor ugorjunk egyet, 2021-be. Pandémia van, egy éve nyomorog az ország népe, pszichésen szinte mindenki, anyagilag „csak” a turizmus, a vendéglátás, a kultúra, a szórakoztatóipar, a kis cégek (a felsorolás korántsem teljes). Nagyjából mindenki egyetért abban (antivakszerek, kuss!), hogy a tömeges oltás hozhatja a felszabadulást a járványszigor, járványfáradtság, járványnyomor alól. Furcsa módon (tekintettel Románia balkáni fanarióta működésére) az oltáskampány egészen jól működik. Kivéve, amikor a polgár odaül a gép elé, hogy időpontot kérjen, nézi a szabad helyeket, aztán frissít egyet és volt hely, nincs hely. Pech!
És akkor ebbe az aránylag jól működő oltáskampányba becsapódott az egészségügyi minisztérium (meg a sajtó) által ledobott bomba: bizony, vannak zárt körű, elitklubos oltásközpontok is, amelyek nem kerülnek fel a nagy közös térképre. E klubokban a rendérek, csendérek, katonák, titkosszolgák kapják az áldást. Oké, ez eddig még elfogadható lenne, mert, ugye, ők stratégiailag fontosak az ország biztonsága szempontjából. Na de mit keresnek ott a feleségek, tesók, nagyik, papik, akik az oltáskampány harmadik szakaszában kellett volna megkapják a vakcinát? Ők is testükkel védik a hazát? Naná, hogy nem! De valahogy mégis beleszaladtak az tűbe. Az amúgy sem túl nagy szeretetben működő kormánykoalíció tagjai nyilván jól egymásnak estek, elkezdődött a szardobálás, kiderült, hogy mindenki hibás, vagyis senki. De mindegy is: csak egy újabb botrány a nagy szemétdombon. Ami szomorú: úgy tűnik, a Románia nevű országban semmi sem változott a kommunista diktatúra óta. A nép sorba áll, a szemesek páholyban kapják az áldást. Nesze neked, egyenlőség (európai főérték)!
Ha nem tart sehová a történelem, nincs nagy közös cél, csak a saját életünk menedzselése marad.
Miért veszélyes manapság, ha az ember vállalja az önálló véleményét?
A mesterséges intelligencia által generált képek és videók elárasztják az internetet. Gyakorlati tippek arra, hogyan szűrjük ki ezeket.
A „legvagányabb romániai magyarnak” tartják a román követői a szatmárnémeti vlogger-kalandort, akinek az offline életére is kíváncsiak voltunk.
A románok elsöprő többsége szereti a hazáját és büszke Romániára. „Ki az a Sara?” – liszttel és egyéb alapélelmiszerekkel dekorálta ki volt párja autóját egy nő.
Első fokon precedens nélküli ítélet született a herkulesfürdői műemlékek újraállamosításáról. Ötvös Koppány Bulcsú kulturális államtitkárt kérdeztük a minisztérium terveiről, akadályokról és a világörökségi címhez vezető útról.
… elnököt választ az AUR Gyulafehérváron, lehet tippelni, ki lesz az… és a romák nemzetközi királya beszólt a diplomát hazudó politikusoknak.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt a Hargita Megyei Mentőszolgálat Csíkszeredai mentőpontjának főasszisztense, Szabó Lenke – jelentette be a mentőszolgálat.
Ilie Bolojan román kormányfő elmondása szerint „pragmatikus megbeszélést” folytatott szerdán Budapesten Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel.
Negyedik éve, hogy egy háromszéki építőipari kisvállalkozás az ünnepek közeledtével egy segítségre szoruló családnak elvégez 3000 lej értékű szakmunkát. Most egy zágoni, egyedülálló háromgyermekes édesanyának nyújtottak segítő kezet.
Ha nem tart sehová a történelem, nincs nagy közös cél, csak a saját életünk menedzselése marad.
Miért veszélyes manapság, ha az ember vállalja az önálló véleményét?
A mesterséges intelligencia által generált képek és videók elárasztják az internetet. Gyakorlati tippek arra, hogyan szűrjük ki ezeket.
A „legvagányabb romániai magyarnak” tartják a román követői a szatmárnémeti vlogger-kalandort, akinek az offline életére is kíváncsiak voltunk.