// 2026. június 10., szerda // Margit, Gréta
Last minute

Száznyolcvannal repesztette a konyha felé egy konstancai sofőr – hírmix

// HIRDETÉS

Válságüzemmódba kapcsolt a hazai turisztikai szektor. Osztrák cégek százait verte át egy román bűnbanda.

Legalább nem kozmált oda a kalács

A tetten ért közlekedési szabálysértők kreativitásának mértéke minden észlelés szerint az ünnepi időszakokban tetézik. A megfigyelés újabb megerősítést nyert ortodox nagyszombaton a Konstanca megyei 38-as országúton, ahol a mangaliai közlekedési rendőrök egy 176 km/h-val száguldó autót mértek be.

A sofőr egy 35 éves nő volt, aki szemrebbenés nélkül megmagyarázta a sietség okát:

„odaég a húsvéti kalács a sütőben.”

Arról nincsenek információk, hogy a kalács diós, mákos vagy mazsolás volt-e, de a gasztropánikba torkolló kalácsmentő-akció nem bizonyult enyhítő körülménynek, a rendőrség meglehetősen borsos árat számolt fel a sietségért.

// HIRDETÉS

A sofőr négy hónapra búcsút inthet a jogosítványának, a mutatványért pedig 1800 lej feletti bírságot is kapott, amire 20 darab prémium kategóriás, készre sült kalácsot vásárolhatott volna. Ha beérte volna a sima kiszereléssel, akár 40 darab cukros finomságra is futotta volna.

A Konstanca megyei rendőrség emlékeztette a sofőröket a közösségi médiában, hogy bármennyire is nő a tészta sütőben, a sebességmutató ne kövesse ezt a trendet.

„Kedves autósok! A kalácsot a családdal, ne a radarral élvezzék. Akármennyire is kel a tészta, kérjük, ne hagyják, hogy a sebességük is a megengedett határon túl emelkedjen. Ígérjük, hogy mi továbbra is szolgálunk, még ha nekünk semmi sem ég oda a sütőben. Jó utat és békés ünnepeket mindenkinek!”
Hurrá, nyaralunk?!

A romániai turisztikai szektor 2026-ban a koronavírus-járvány időszakához mérhető visszaeséssel néz szembe. A Bolojan-kormány megszorító intézkedései, a kedvezőtlen geopolitikai környezet és a globális recessziótól való félelem együttesen kényszerítik térdre az ágazatot, miközben a lakosság vásárlóereje drasztikusan csökken.

Dana Rentea turisztikai szakértő szerint az ágazat jelenleg szabadesésben van, ami nemcsak hazai, hanem globális jelenség is. A bizonytalanságok miatt a romániai utasok alapvetően megváltoztatták foglalási stratégiájukat és az elmúlt három év trendjével ellentétben 2026-ra szinte teljesen eltűntek, így az idei esztendő leginkább a last minute ajánlatokról szól.

Rentea arra is figyelmeztet, hogy 2026-ban tömeges járattörlésekre kell számítani, aminek a hátterében egy sajátos gazdasági csapda áll. A légitársaságok január-februárban, az akkori árakon adták el a jegyek nagy részét a nyári szezonra, ám az üzemanyagárak drasztikus emelkedése miatt a társaságoknak többe kerülne az üzemanyag, mint amennyi bevétel származna az értékesített jegyekből. Ezért sok cég számára kifizetődőbb törölni a járatokat és visszatéríteni a jegyárat az utasoknak, mintsem saját zsebből tankolni a repülőgépeket a veszteséges járatokhoz.

Gondolhatnánk, ha már zord idők járnak a nemzetközi utazásokra, a belföldi turizmus mentőövet nyújthat. Valami ilyesmire számítottak az ágazati elemzők, akik azt várták, hogy a vásárlóerő csökkenése miatt a romániaiak a külföldi utak helyett a rövidebb, belföldi autós kirándulásokat választják.

A számok azonban stagnáló belső keresletet mutatnak, meglepő módon a hazai úti célok iránti érdeklődés sem nőtt számottevően. Az ukrajnai, az iráni háború és a gazdasági válság negatív hatásai egymást erősítik, így vendéglátószektor potenciális ügyfelei kivárnak – fejtegette Rentea.

Adrian Negrescu gazdasági elemző sem köntörfalazott. Szerinte a 2026-os év a közepes és alacsony jövedelműek számára pénzügyi rémálom lesz, az ország tartósan az EU inflációs rangsorának az élén maradhat. Ezt azzal magyarázta, hogy az április elsejei gáz- és üzemanyagár emelkedések egy újabb drágulási hullámot indítottak el. Az előrejelzések szerint az infláció márciusban, áprilisban, májusban és júniusban is 10 százalék felett marad.

Az energiaárak emelkedése pedig minden területre, így a szálláshelyekre és az éttermi szolgáltatásokra is begyűrűzik, tovább drágítva az egyébként is szűkös nyaralási opciókat.

Rendelj, és fuss!

A bécsi rendőrség felszámolt egy tizenegy tagú, túlnyomórészt román állampolgárokból álló bűnszövetkezetet, amely több mint 300 osztrák vállalatot károsított meg. A 2023 novembere óta zajló csalássorozat során 160 000 euró értékben nyúltak le árut, amit aztán Bukarest feketepiacain értékesítettek nagykereskedelmi tételben.

A banda tíz férfiból és egy nőből állt, és a 19 és 50 év közötti bandatagok – egyetlen osztrák állampolgár kivételével – mindannyian románok, akik egy meglehetősen pofátlan, de hatékony módszert fejlesztettek ki.

A hatóságok szerint a csoport tagjai kettes-hármas csoportokban utaztak Bukarestből Bécsbe. A forgatókönyv minden alkalommal ugyanaz volt. Bécsben 13 helyszínen és Németországban 3 helyszínen lakásokat béreltek ki rövid távú vakációs célra. A címekre óriási mennyiségben rendeltek prémium termékeket, többek között bort, pezsgőt, élelmiszert, kozmetikumokat, márkás ruhákat és energiaitalokat.

A rendelésekhez 48 különböző e-mail-címet és 56 feltöltőkártyás mobiltelefont használtak. Az árut csomagpontokra irányították át, ahonnan maguk vették fel a termékeket, a számlákat természetesen egy esetben sem egyenlítették ki. A zsákmányt azonnal Romániába szállították, ahol a bukaresti feketepiac adtak túl rajta.

A nyomozás egy károsult feljelentése után indult el, és hamar kiderült, hogy ipari léptékű csalásról van szó. A rendőrség 13 adattároló eszközt foglalt le, amelyek elemzése után 311 megkárosított vállalatot azonosítottak, és összesen 1300 rendbeli csalásra derült fény.

A hálózat felszámolása már 2025 októberében megkezdődött, amikor a bécsi Josefstadt negyedben két gyanúsítottat tetten értek és letartóztattak. Azóta egy harmadik társukat Romániában sikerült elfogni, a többiek még bujkálnak. Az osztrák hatóságok szerint Bukarestben tanyázik az enyveskezű nyolcas, így az elfogásuk érdekében szorosan együttműködnek a román rendőrséggel.

Úgy tűnik, a bukaresti feketepiac kénytelen lesz új beszállítók után nézni.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Megint áll a bál Romániában: tengeri drón robbant a konstancai kikötőben…
Főtér

Megint áll a bál Romániában: tengeri drón robbant a konstancai kikötőben…

… a galaci család, amelynek otthonát elvitte a ruszki drón, kap egy új lakást a Ferrari-örökös nejétől… és a mindig mosolygós Victor Ponta végleg szakított a PSD-vel és hazafiasabb vizekre evez.

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac
Krónika

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac

A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.

Krasznahorkai látogatása megint rámutatott, hogy a magyarok utálják a magyarok sikereit
Főtér

Krasznahorkai látogatása megint rámutatott, hogy a magyarok utálják a magyarok sikereit

A kollektív irigység, utálat, megosztottság zárójelbe teszi az egyéni teljesítményeket. Fontosabb pár félremagyarázott félmondat, mint egy egész életmű…

A polgármesternek is futnia kellett, amikor rájuk rontott a medve
Székelyhon

A polgármesternek is futnia kellett, amikor rájuk rontott a medve

Bár eredetileg csikót próbált elejteni egy agresszív székelyvarsági medve, később rátámadt és megkergette a vasárnap esti riasztásra kiérkező hatóságokat. Kénytelenek voltak ártalmatlanítani a nagyvadat.

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben
Krónika

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben

Éles vita dúlt a magyar Országgyűlésben a képviselők állampolgárságának nyilvánosságra hozatalát célzó mihazánkos kezdeményezésről. Gurzó Mária, a Tisza Párt képviselője tisztázta: soha nem rendelkezett román állampolgársággal.

Heten lettek rosszul egy családi összejövetel után
Székelyhon

Heten lettek rosszul egy családi összejövetel után

Négy gyermek és három felnőtt lett rosszul egy összejövetelen a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen vasárnap este. A mentőegységek valamennyiüket csíkszeredai kórházba szállították.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Egy szegény kis adófizető panaszai

Szántai János

Persze, a szegény kis adófizető sejti, hogy a hangja nem ér el a különböző felhőkön ücsörgő elöljárókig, de azért csak mondja, mert azt hallotta, hogy a kommunikáció fontos dolog.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Amikor egy rockkoncertet csak ülve lehetett megnézni – lázadó erdélyi fiatalok és a Szekuritáté

Sánta Miriám

Az 1989 előtti korszak Romániájában a rockzenei szcéna jóval fejletlenebb volt, mint Nyugaton vagy akár Magyarországon. Ennek a korszaknak a kutatásáról beszélgettünk Fodor János rocktörténésszel, a BBTE adjunktusával.

Vázlat az erdélyi kultúra működtetésének anyagi nyomorúságáról

Fall Sándor

Nincs polgárság, nincs mecenatúra, nincs elég pénz, a demográfia is gyászos. De ez a valóság. Mi nem haldoklunk, mi így élünk.

// HIRDETÉS