// 2024. november 27., szerda // Virgil
Irán

Gólzáporos meccsen jutott tovább Argentína és Nigéria

// HIRDETÉS

Argentína harmadik győzelmét behúzva,Nigéria viszonylag jól focizva lépett tovább a nyolcaddöntőbe. Bosznia-Hercegovina megszerezte első vébégyőzelmét.

Messi minden pénzt megér. Messi nélkül Argentína viszont nem biztos, hogy megérte volna a továbbjutást a nyolcaddöntőbe. A Barcelona sztárja az eddigi meccseken szerzett két találata után szerdán is két góllal járult hozzá a gauchók 3-2-es győzelméhez Nigéria fölött az F csoport utolsó körében, ezzel együtt pedig a az égszínkék-fehérek első helyéhez.

Azt a legnagyobb rosszindulattal sem lehetne kijelenteni, hogy a két gárda csöndes alibifocira rendezkedett volna be, az argentinok ugyanis már a harmadik percben vezetést szereztek, amire Nigéria azonnal góllal válaszolt.

Di María kapott kitűnő labdát a bal oldalon, egyedül vezethette rá a kapura, de a kapufa és Enyeama kapus közös erővel megakadályozták a gólt – csak azért, hogy a kipattanót a második hullámban érkező Messi dörrentse be a hálóba.

Buenos Aires utcáin még jóformán el se kezdődött a gól miatti fieszta, amikor ismét csak a kezdőkörbe került a labda: a középkezdés utáni nigériai támadásnál a labda a bal oldalon elfutó Musához került, aki az argentinok döbbent tekintete előtt gyönyörű lövést küldött  a hosszú sarokba.

Ha gonoszak akarnánk lenni, azt mondanánk: a bekapott gólok mindkét együttes lendületét megfogták, Higuaín oldalhálóban landoló lövésén kívül nem volt különösebb iram, az argentinok viszont legalább presztízsüknek meg akartak felelni, ezért komótosan támadgattak, a nigériai védelem azonban különösebb megerőltetés nélkül hatástalanította a támadásokat.

A két csapat gondoskodott róla, hogy a félidő végéig semmi érdemi megemlíteni való ne történjen, a félidő végén azonban mindjárt két esemény is történ. Messi végezhetett el kétszer szabadrúgást, az elsőt Enyeama még kitornászta a bal felső sarok elől, a másodikat viszont – már a hosszabbításban - a Barcelona sztárja a nigériai sorfal fölött elegánsan átemelve zúdította a kapuba.

A második félidő ugyanúgy gyors góllal indult, mint az első, csak ezúttal Nigéria szerezte: a kezdés után az afrikaiak indultak meg, és az argentin védők épp hogy nem igazították útba a meginduló Musát, hogy „Erre tessék a kapu felé.” Ez azért valóban túlzás lett volna, ezért csupán csöndesen és szolgálatkészen asszisztáltak, annak, ahogy a nigériai játékos bevágja az egyenlítő gólt.

És akárcsak az első félidőben, most is azonnal jött a válasz: egy Lavezzi által beívelt szögletet Rojo juttatott Enyeama hálójába.

Ez egészen feldobta Messiéket, és elkezdtek kimondottan élvezetesen focizni, egymás után vezették a veszélyes támadásokat.

Messit aztán lecserélték, spájzolandó az erejét az egyenes kieséses szakaszra, ezt követően már nem pörögtek annyira a gauchók, de azért a szuper sasok sem, hiszen a párhuzamos meccsen Bosznia 2-0-ás vezetése Iránnal szemben biztos továbbjutást jelentett számukra.

A végére Argentína még néhány egészséges támadással szórakoztatta a közönséget, de gól már nem született, így az argentinok maximális pontszámmal, csoportelsőként, Nigéria pedig egy győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel lépett tovább a nyolcaddöntőbe.

F csoport, 3. forduló:
Argentína-Nigéria 3-2 (2-1)
Porto Alegre, Beira-Rio Stadion, 44 ezer néző, v.: Nicola Rizzoli (olasz)
gólszerzők: Messi (3., 45.), Rojo (50.), illetve Musa (4., 47.)
sárga lap: Omeruo (49.), Oshaniwa (51.)

A bosnyákok perzsára állították Iránt

A párhuzamos meccsen Bosznia-Hercegovina különösebb erőfeszítés nélkül győzte le 3-1-re Iránt.

A már biztos kieső, nulla pontos bosnyákok legalább egy győzelem emlékével szerettek volna távozni a balkáni ország történetének első vébéjéről, ezért már az elejétől a saját kapujuk elé szögezték az irániakat.

A perzsáknak ahhoz képest, hogy egy győzelemmel akár a továbbjutást is kiharcolhatták volna, nem sok közük volt a támadó focihoz (illetve egyáltalán a bármilyen focihoz), védekeztek, és Tejmurjan Besic által hárított kontráján kívül sokat nemigen mutattak.

(Besicre egyébként a magyar sportsajtó egy része már ráaggatta az „Akire büszkék vagyunk” címkét, lévén hogy a Ferencváros játékosaként ő képviseli egyedül a magyar bajnokságot a vébén. Lehet, hogy valakit ez megelégedettséggel tölt el, vagy bizonyos mértékig kompenzálja a frusztrációit, de ezúton jelezném, hogy mi nem így vagyunk vele).

A bosnyákok viszont 23 perc alatt abszolválták azt, amihez Argentínának szombaton 91 kellett: Dzeko egy vérszegény iráni kontra utáni ellentámadást követően 20 méterről, ballal kilőtte a bal alsó sarkot.

A felpörgő Irán azonnal egyenlíthetett volna, de a kontra végén Sodzsai lövése a felső lécről kifele pattant, a gyönge, földön megpattanó ismétlés pedig a kapus kezében landolt.

Irán ezt követően valamivel aktívabb volt, de csak annyira volt sikeres, mint a síiták és a szunniták közötti vallási béke megteremtésére irányuló igyekezetek az elmúlt 1400 évben. (Bővebb háttérinformációért lásd az Irakban zajló legfrissebb eseményeket).

A második félidő eleje annyiban tért el az elsőétől, hogy nem voltak nyomasztó fölényben a bosnyákok, de azért ismét csak ők szereztek gólt: Pjanic egy szép összjáték végén az elvetődő kapus mellett gurított a hálóba.

A második gól még jobban meghozta a bosnyákok kedvét, folyamatosan támadtak, és annyira szerettek volna gólt lőni, hogy olyan is volt, hogy két bosnyák egymást cselezte ki az iráni tizenhatoson belül a gólszerzési lehetőség érdekében.

A végére azonban Irán is felturbózta magát, és Gucsannezsad szépített, de rögtön utána Vrsajevic szerezte meg a harmadik bosnyák gólt a jobb kapufa segítségével.

Ez volt a meccs utolsó gólja. Mindkét együttes hazautazhat, de a bosnyákok legalább megszerezték első győzelmüket.

F csoport, 3. forduló:
Bosznia-Hercegovina - Irán 3-1 (1-0)
Salvador, Fonte Nova Aréna, 20 ezer néző, v: Carlos Velasco Carballo (spanyol)
gólszerzők: Dzeko (23.), Pjanic (59.), Vrsajevic (83.), illetve Goohannedzshad (82.)
sárga lap: Besic (77.), illetve Anzari Fard (87.)

A csoport végeredménye:

1. Argentína             3  3  -  -   6-3  9 - továbbjutott
2. Nigéria               3  1  1  1   3-3  4 - továbbjutott
3. Bosznia-Hercegovina   3  1  -  2   4-4  3 - kiesett
4. Irán                  3  -  1  2   1-4  1 - kiesett

 

// HIRDETÉS
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Hálucsinánt: beütött a romániai államelnök-választás első menetének második, nagy földrengése!
Főtér

Hálucsinánt: beütött a romániai államelnök-választás első menetének második, nagy földrengése!

Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.

Hatalmas meglepetés az államfőválasztáson. Călin Georgescu átvette a vezetést Marcel Ciolacuval szemben
Krónika

Hatalmas meglepetés az államfőválasztáson. Călin Georgescu átvette a vezetést Marcel Ciolacuval szemben

A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…
Főtér

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…

… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült
Székelyhon

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült

Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.

Kelemen, Georgescu és Lasconi „vitte el” Erdélyt, a Partiumot és a Bánságot, Ciolacu és Ciucă labdába sem rúgott
Krónika

Kelemen, Georgescu és Lasconi „vitte el” Erdélyt, a Partiumot és a Bánságot, Ciolacu és Ciucă labdába sem rúgott

Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.

Levizelték a főtéri karácsonyfát, tetemes bírságot kaptak
Székelyhon

Levizelték a főtéri karácsonyfát, tetemes bírságot kaptak

Viccesnek indult, de komolyra fordult két fiatal számára a szombat este, miután a helyi rendőrök tetten érték, amikor a marosvásárhelyi főtéren felállított karácsonyfára vizeltek.

// még több főtér.ro
„Határtalan” szerelem Románia és Magyarország között...
2024. november 22., péntek

„Határtalan” szerelem Románia és Magyarország között...

...nagy a magyar-román diplomáciai erőfeszítés a teljeskörű schengeni csatlakozás irányába, nem kis eredménnyel. Egy Bihar megyei férfit gyanúsítanak illegális migránsok szervezett szállításával. Az amerikai vízummentesség után jöhet a kínai.

„Határtalan” szerelem Románia és Magyarország között...
2024. november 22., péntek

„Határtalan” szerelem Románia és Magyarország között...

...nagy a magyar-román diplomáciai erőfeszítés a teljeskörű schengeni csatlakozás irányába, nem kis eredménnyel. Egy Bihar megyei férfit gyanúsítanak illegális migránsok szervezett szállításával. Az amerikai vízummentesség után jöhet a kínai.

Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS