// 2024. november 27., szerda // Virgil
Brazília

Brazília kínlódva, Kolumbia szenzációsan jutott a nyolc közé

// HIRDETÉS

Nem áldozatként lépett pályára a brazilok ellen Chile, Neymarék csak büntetőpárbajjal jutottak tovább. A kolumbiai Rodriguez viszont simán kivégezte Uruguayt.

Ha valaki valami furcsa, szokatlan morajt hallott volna szombaton este olyan tíz óra környékén, és nem tudná, mi az, eláruljuk: körülbelül kétszázmillió brazil sóhajtott fel egyszerre megkönnyebbülten azt követően, hogy a szó legszorosabb értelmében vérizgalmas és drámai tizenegyes párbajt követően a hazai válogatott legyőzte Chilét a brazil rendezésű labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjének első mérkőzésén, ezzel pedig bejutott a legjobb nyolc közé.

A meccs elején a hazaiak letámadták Chilét, amellyel a legutóbbi öt vébéből hármon is találkoztak, és úgy tűnt, ezt a meccset hamar és sallangmentesen letudják, amikor David Luiz Neymar szögletéből megszerezte a vezetést.

Csakhogy a chileiek úgy gondolták: ha már ott vannak egy világbajnokág nyolcaddöntőjébn, focizni sem árt, ezért aztán ők vették át az irányítást, és fél óra elteltével Alexis Sanchez lőtte ki laposan a brazil kapu jobb alsó sarkát olyan mérnöki pontossággal, hogy Julio César kapus hiába nyújtózott, legközelebb akkor találkozott a labdával, amikor kiszedte a hálóból.

A brazilokat felpörgette az egyenlítő találat, mezőnyfölénybe kerültek, de Chile sem hagyta magát, így a lefújásig Hulk meg nem adott gólján kívül – amelyet tévesen ítélt kezezésnek a játékvezető – már nem született gól.

A hosszabbításban is erőltették a gólszerzést a házigazdák, de nem tudtak betalálni a chilei kapuba, miközben a ráadás utolsó percében Pinilla egy távoli lövéssel majdnem eldöntötte a meccset, de a labda a brazil kapu felső lécéről vágódott ki.

A tizenegyes párbaj a lehető legizgalmasabban alakult: a chileiektől Pinilla és Alexis Sanchez, a braziloktól pedig Willian és Hulk is hibázott, és végül Chile volt az, amely kevésbé bírta a pszichológiai nyomást: Jara sem talált be, így a házigazdák mehetnek tovább a negyeddöntőbe, ahol Kolumbiával csapnak majd össze.

Scolari: világbajnokok akarunk lenni

Luiz felipe Scolari, a brazilok szövetségi kapitánya az elvárásoknak megfelelően leszögezte: világbajnokok akarnak lenni. „Azt a küldetést vállaltuk, hogy a végén világbajnokok akarunk lenni. Ha az ember ígért valamit, muszáj teljesítenie. A játékosok pontosan ezen dolgoznak – mondta a meccs után, elismeréssel szólva az ellenfél játékáról is.

A chileiek argentin szakvezetőjét, Jorge Sampaolit ez annyira nem vigasztalta. „Nem vagyok boldog, hogy így búcsúzunk a világbajnokságtól, de büszke vagyok a játékosaimra, hogy ilyen teljesítményre voltak képesek az egyik favorit ellen” – nyilatkozta.

Nyolcaddöntő:
Brazília-Chile 1-1 (1-1, 1-1, 1-1) - 11-esekkel: 3-2
Belo Horizonte, Mineirao Stadion, 58 000 néző, v: Howard Webb (angol)
gólszerzők: David Luiz (18.), illetve A. Sanchez (32.)
sárga lap: Hulk (55.), Luiz Gustavo (60.), Jo (93.), Daniel Alves (105.), illetve Mena (16.), Silva (40.), Pinilla (102.)

Rodriguez Kolumbia új hőse

A nyolcaddöntő második szombati meccsén a kolumbiaiak fiatal sztárja, James Rodriguez befejezte azt, amit az uruguayi Luis Suarez elkezdett: két villanással hazaküldte az urukat.

(Suareznek az olaszok elleni utolsó csoportmeccsen – a tőle megszokott módón – elborult az agya, és jó étvággyal beleharapott Chiellini bal vállába. A játékvezető ugyan nem vette észre az esetet, de a FIFA utólag kilenc meccsre, illetve négy hónapig minden labdarúgással kapcsolatos tevékenységtől eltiltotta, így a legfontosabb szakaszra hagyta leghatékonyabb gólvágója nélkül hazája válogatottját.)

A Suarez hiányát látványosan megszenvedő Uruguay indiszponáltan, a csoportját szép játékkal és maximális pontszámmal megnyerő Kolumbia viszont nagy kedvvel kezdett, a kolumbiaiak uralták a meccset, és Rodriguez hamarosan olyan gólt lőtt, amely biztosan bekerül a vébé legszebb találatai közé: Aguilar fejjel továbbított hozzá, ő pedig mellel levéve a labdát, 22 méterről kapásból a felső léc alá zúdította azt.

A La Celeste ezt követően keményebben próbált támadni, de fordulás után ismét csak a sárgamezesek gólöröme következett: Cuadrado fejelt a kaputól öt méterre álló Rodriguez elé, aki ismét betalált, így öt góljával jelenleg ő vezeti a góllövőlistát.

A végéig Uruguaynak volt néhány helyzete, de Ospina kapus nem hibázott, így Kolumbia történte során először bejutott a negyeddöntőbe. Ettől függetlenül a csúfosan leszerepelt Uruguayban Suarezt továbbra is nemzeti hősként kezelik, de hát a dél-amerikai lelkület már csak ilyen, attól függetlenül, hogy mi képtelenek vagyunk megérteni.

Pékerman: Rodriguez olyan, mint a legnagyobbak

José Pékerman, a kolumbiaiak argentin szövetségi kapitánya természetesen Rodriguezt dicsérte. „Azért jutottunk mi vezetéshez, mert a kulcsembereink nagyon jók voltak. Egy ilyen meccsen a vezetés megszerzése döntő jelentőségű. James Rodríguez? Az egész csapat jól játszott, ő pedig, alapemberhez méltón, eldöntötte a meccset. Olyan képességekkel rendelkezik, hogy a legnagyobbak közé emelkedhet” – mondta, hozzá téve, nagy és látványos meccset vár a brazilok ellen.

Óscar Tabárez, az uruguayiak szövetségi kapitánya az ellenfelet dicsérte. „Tudtuk, hogy Kolumbiának nagyon jó csapata van, szervezett gárda kiváló futballistákkal. Ők kezdtek jobban, és bár feljavultunk, jött az első gól, ami a világbajnokság egyik legszebb gólja. Erről nem tehetett a védelmünk, száz százalékban a gólszerző érdeme. A későbbiekben próbálkoztunk mi is, de a kapusuknak volt néhány nagy védése. Bele kell törődnünk a vereségbe, gratulálunk az ellenfélnek" - mondta sportszerűen.

Nyolcaddöntő:
Kolumbia-Uruguay 2-0 (1-0)
Rio de Janeiro, Maracana Stadion, 75 000 néző, v.: Björn Kuipers (holland)
gólszerző: Rodriguez (28., 50.)
sárga lap: Armero (78.), illetve Gimenez (55.), Lugano (77.)

A további program:
nyolcaddöntő:

június 29.:
3.: Hollandia-Mexikó, Fortaleza 19.00
4.: Costa Rica-Görögország, Recife 23.00
június 30.:
5.: Franciaország-Nigéria, Brazíliaváros 19.00
6.: Németország-Algéria, Porto Alegre 23.00
július 1.:
7.: Argentína-Svájc, Sao Paulo 19.00
8.: Belgium-Egyesült Államok, Salvador 23.00

Góllövőlista
5 gólos:
J. Rodríguez (kolumbiai)
4 gólos:
Neymar (brazil), Messi (argentin), Müller (német)
3 gólos:
Benzema (francia), Robben (holland), Shaqiri (svájci), E. Valencia (ecuadori), van Persie (holland)
2 gólos:
A. Ayew (ghánai), Bony (elefántcsontparti), Cahill (ausztrál), Dempsey (amerikai), Depay (holland), Gervinho (elefántcsontparti), Gyan (ghánai), Mandzukic (horvát), Martinez (kolumbiai), Musa (nigériai), Perisic (horvát), A. Sánchez (chilei), Suárez (uruguayi), Szlimani (algériai)
1 gólos:
Armero (kolumbiai), Aránguiz (chilei), Balotelli (olasz), Beausejour (chilei), Brahimi (algériai), Brooks (amerikai), Campbell (Costa Rica-i), Cavani (uruguayi), Costly (hondurasi), Cuadrado (kolumbiai), David Luiz (brazil), de Vrij (holland), Duarte (Costa Rica-i), Dzemaili (svájci), Dzsabu (algériai), Dzeko (bosnyák), Feguli (algériai), Fellaini (belga), Fer (holland), Fernandinho (brazil), Fred (brazil), Giroud (francia), Godin (uruguayi), Goohannedzshad (iráni), Götze (német), Guardado (mexikói), T. Gutiérrez (kolumbiai), Halis (algériai), Hernandez (mexikói), Honda (japán), Hummels (német), Ibisevic (bosnyák), Jedinak (ausztrál), Jones (amerikai), Kerzsakov (orosz), Klose (német), Kokorin (orosz), Ku Dzsa Szol (dél-koreai), Li Kun Ho (dél-koreai), Marchisio (olasz), Marquez (mexikói), Mata (spanyol), Matip (kameruni), Matuidi (francia), Mehmedi (svájci), Mertens (belga), Nani (portugál), Odemwingie (nigériai), Okazaki (japán), Olic (horvát), Origi (belga), Oscar (brazil), Peralta (mexikói), Pjanic (bosnyák), Ronaldo (portugál), Rooney (angol), Ruiz (Costa Rica-i), Seferovic (svájci), Sissoko (francia), Sturridge (angol), Szamarasz (görög), Szamarisz (görög), Szon Hung Min (dél-koreai), Torres (spanyol), Urena (Costa Rica-i), Valdivia (chilei), Vargas (chilei), Valbuena (francia), Varela (portugál), Vertonghen (belga), Villa (spanyol), Vrsajevic (bosnyák), Xabi Alonso (spanyol), Xhaka (svájci)
öngól:
Boye (ghánai, a portugálok ellen), Marcelo (brazil, a horvátok ellen), Kolasinac (bosnyák, az argentinok ellen), Valladares (hondurasi, a franciák ellen)

 

// HIRDETÉS
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Hálucsinánt: beütött a romániai államelnök-választás első menetének második, nagy földrengése!
Főtér

Hálucsinánt: beütött a romániai államelnök-választás első menetének második, nagy földrengése!

Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.

Megvan a külföldi voksolás végeredménye, Călin Georgescu a diaszpórában is mindenkit lepipált
Krónika

Megvan a külföldi voksolás végeredménye, Călin Georgescu a diaszpórában is mindenkit lepipált

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a külföldi szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…
Főtér

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…

… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült
Székelyhon

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült

Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.

Kelemen, Georgescu és Lasconi „vitte el” Erdélyt, a Partiumot és a Bánságot, Ciolacu és Ciucă labdába sem rúgott
Krónika

Kelemen, Georgescu és Lasconi „vitte el” Erdélyt, a Partiumot és a Bánságot, Ciolacu és Ciucă labdába sem rúgott

Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.

Levizelték a főtéri karácsonyfát, tetemes bírságot kaptak
Székelyhon

Levizelték a főtéri karácsonyfát, tetemes bírságot kaptak

Viccesnek indult, de komolyra fordult két fiatal számára a szombat este, miután a helyi rendőrök tetten érték, amikor a marosvásárhelyi főtéren felállított karácsonyfára vizeltek.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS