// 2026. június 17., szerda // Laura, Alida
Breaking Bad

A védelmi miniszter szerint a parlamenti menzán étkezni ma már kifejezetten drága mulatság – hírmix

// HIRDETÉS

Százas nagyságrendben mérte a kristályt a lebukott szamosújvári drogdíler. Sorin Grindeanu szerint a PSD nem díszlet a kormánykoalícióban.

Ég veled, paradicsomi évek!

Jó húsz éve ebédeltem a román parlament éttermében. Már nem emlékszem, hogy mi volt a menü, de arra igen, hogy finom volt és olcsó. A csorba vagy egy főétel töredékébe került a piaci alapon működő restik áraihoz képest, annak köszönhetően, hogy a parlamenti étkezdék működését a képviselőház és a szenátus saját költségvetéséből támogatták. Az alapanyagok árának jelentős részét az adófizetők dobták össze, így a számlán szereplő összeg csak a beszerzési ár egy részét fedezte.

Továbbá míg egy normál étteremnek a bevételéből kell kigazdálkodni a bérleti díjat, a villanyszámlát és a fűtést, a parlamenti menza nem fizet havi bért a helyiségért. A rezsiköltségeket az intézmény fenntartási költségeként könyvelik el, nem építik be az étel árába.

// HIRDETÉS

A szakácsok, konyhai kisegítők és felszolgálók nem egy profitorientált cég alkalmazottai voltak, hanem a Parlament köztisztviselői vagy szerződéses munkatársai. Az ő bérüket a központi költségvetés állta, tehát a bécsi szelet árában nem kellett megjelennie a személyzeti költségnek.

Továbbá míg egy piaci étterem célja a nyereség, a parlamenti menza célja elvileg a belső ellátás biztosítása volt. Mivel nem volt szükség profitra, az árakat úgy lőtték be, hogy éppen csak fedezzék az alapanyagok önköltségét, vagy még azt sem teljesen.

Azóta sok víz lefolyt a Dâmbovițán és a parlamenti menza már egyáltalán nem az az olcsó Kánaán, aminek a közvélemény hiszi – ezt már védelmi miniszter mondta a Prima TV-nek. Az Insider politic című műsorban megszólaló Radu Miruță szerint az árak már a piaci alapon működő éttermek árait is lekörözik.

A tárcavezető, aki már a második mandátumát tölti, határozottan cáfolta azokat a híreszteléseket, miszerint a honatyák banikért ebédelnének. Miruță azt mondta, hogy a parlamenti menza drágább, mint a „szemközti étterem”, és ő sosem találkozott a médiában gyakran emlegetett 3,23 vagy 7,23 lejes árakkal. Tovább úgy vélte, a parlamentben étkezni ma már kifejezetten drága mulatság.

Mióta a védelmi minisztériumot vezeti, Radu Miruță már nem a parlamentbe jár ebédelni, hanem a minisztériumi tiszti étkezdében eszik, ahol nem naponta fizet, hanem minden étkezést feljegyeznek, és a hónap végén összesítik a számlát. Legutóbb körülbelül 270-300 lejt fizetett, de megjegyezte, hogy nem evett ott minden nap. Ha számolunk egy gyorsat, havi 15-20 ebéd 15-22 lej közé tehető, ami sokak által kívánatos lenne egy napi menüért. Kolozsváron 40 lejnél olcsóbban ritkán eszünk napi menüt, de az 50 lej feletti összeg sem kirívó.

A parlamenti menzájának aranykora nem egyik napról a másikra ért véget, hanem több, egymással összefüggő gazdasági és politikai folyamatnak az eredménye. A megszorító intézkedések időszakában ugyanakkor a rendszerszintű kiváltságok fenntartása egyszerűen tarthatatlanná vált. A parlament több étkeztetési egységét külső cégek vették át, és ahol meg is maradt a belső részleg, azt profitorientáltabb alapokra helyezték, valamint a rezsiköltségeket sem nyeli el teljesen a parlamenti költségvetés.

Továbbá az élelmiszer alapanyagokat érintő magas infláció, a bérköltségek növekedése és a népharag elkerülése vezetett oda, hogy már a miniszterek is elmondhatják – régen még a menza is jobb volt.

4-klórmetilkatinon

Jelentős drogfogás történt Szamosújváron, ahol a rendőrség rajtaütött egy 43 éves férfin, aki a gyanú szerint módszeresen látta el kábítószerrel a környék – különösen Szamosújvár és Dés – fogyasztóit.

A hatóságok már egy ideje figyelték a férfit, akit végül február 25-én, kedden értek tetten, miközben autójában jelentős mennyiségű kábítószert szállított. A bíróság elrendelte a gyanúsított 30 napos előzetes letartóztatását.

A drogkereskedő nem aprózta el a készleteit, a tettenérés pillanatában körülbelül 232 gramm 4-CMC típusú, magas kockázatú kábítószert találtak az autójában. Ez a szer – a 3-CMC-vel együtt – a köznyelvben leginkább kristályként ismert szintetikus drog, amely rendkívül veszélyes és gyors függőséget okoz.

A DIICOT szerint a férfi nem először kereskedett hasonló áruval, és a bizonyítékok alapján 2026 folyamán folyamatosan aktív volt Kolozs megyében, ahol mintegy 136 gramm kábítószert értékesített. A drog ára 500 és 5000 lej között mozgott, a mennyiségtől függően.

A DIICOT kolozsvári ügyészei csütörtökön vették őrizetbe a férfit, akinek 30 napos előzetes letartóztatását pénteken rendelte el a Kolozs megyei törvényszék.

A 3-CMC és 4-CMC vegyületek a szintetikus katinonok közé tartoznak, Romániában a magas kockázatú kábítószer kategóriába sorolják őket, mivel súlyos pszichikai és fizikai károsodást, sőt szívleállást is okozhatnak. Népszerűségüket az alacsony áruk okozza, mivel laboratóriumi körülmények között viszonylag olcsón előállíthatók például a kokainhoz képest.

Továbbá a terjesztésük is viszonylag egyszerű, por vagy kristály formájában akár online is elérhető volt sokáig fürdősóként vagy növényi tápszerként álcázva. A dílerek gyakran más mérgező anyagokkal – pl. mosóporral, üvegporral vagy patkányméreggel – hígítják, hogy növeljék a profitot, ami drasztikusan megnöveli a halálos túladagolás esélyét.

A román szabályozás értelmében a hasonló szerekkel történő kereskedelem 5-től 12 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, és a kábítószerkereskedők nem kaphatnak felfüggesztett börtönbüntetést.

Menni vagy maradni?

Továbbra is nyomja a PSD elnökének lelkét a kormánykoalícióban való maradásról és az onnan való távozásról szóló dilemma terhe. Sorin Grindeanu szombaton bejelentette, hogy pártja átfogó és kompromisszumoktól mentes értékelést készít a kormányzati szerepvállalásáról, és nem akar puszta megszokásból a koalícióban maradni.

Az Európai Szocialisták Pártja (PES) aktivistahálózatának országos fórumán felszólaló politikus elmondta, a kilenc hónapja tartó kormányzás után nemcsak legitim, hanem kötelező is felmérni, mi működött jól és mi nem. Leszögezte, hogy a Bolojan-kabinet nem egy ember, hanem Románia kormánya.

„Nincsenek kötelezettségeink egy mulandó hatalmú miniszterelnökkel szemben, aki – mint látjuk – áldozatként tünteti fel önmagát, és feltétel nélküli bizalmat kér.”

Grindeanu hangsúlyozta, egy komoly párt előbb a saját felelősségét értékeli, és csak utána keres a szervezeten kívüli bűnbakot. Ezért a PSD kormányzati szerepvállalásának elemzése első lépésben a a saját minisztereinek tevékenységére terjed ki, de nem áll meg ott.

A pártelnök szerint a kormányzás nem egyetlen személy vagy párt felelőssége, hanem a koalíció közös feladata A döntéshozatalban pedig egyensúlyra, párbeszédre és a partnerek kölcsönös tiszteletére van szükség.

Grindeanu kitért arra is, hogy a stabilitás nem jelent alárendeltséget, és pártja „nemcsak egy díszlet” a kormányban. Kijelentette, hogy a PSD addig marad kormányon, amíg érvényesíteni tudja a választóktól kapott felhatalmazását, és a kormányzás kézzelfogható eredményeket hoz, nem pedig értelmetlen megszorításokat.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A sakkvilág elitjét is megizzasztotta a világbajnoki címre hajtó Balog Ronaldo
Főtér

A sakkvilág elitjét is megizzasztotta a világbajnoki címre hajtó Balog Ronaldo

Az immár hétéves szatmárnémeti tehetség játékszenvedélyét, kitartását és lendületét a profi sakk árnyoldalai sem kezdhették ki. A sakkzseni édesapjával, Balog Cristiannal beszélgettünk.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
Krónika

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…
Főtér

Rossz napjai vannak Eugen Tomacnak: az USR és úgy hírlik, az RMDSZ is hátat fordított neki…

… leomlott a szászmuzsnai evangélikus erődtemplom falának egy része… és nyolc év után hamarosan új autópálya-szakaszt avatnak Erdélyben, ha minden jól megy.

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján
Székelyhon

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján

Eszméletlen állapotban találtak rá egy 48 éves csíkszeredai férfira kedden délután a város Tudor lakónegyedi részén. A helyszínre érkező mentőegység már nem tudott segíteni rajta, holttestét átadták az igazságügyi orvosszakértőknek.

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok
Krónika

Vége a hajnalig tartó hangoskodásnak: jelentősen szigorodtak a bírságok

Június 13-tól hatályba léptek azok a jogszabály-módosítások, amelyek jelentősen szigorítják a közrend és a köznyugalom megsértésének szankcionálását Romániában. A Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az 1991. évi 61-es törvény módos&

Tragédia a Tordai-hasadéknál: életét vesztette egy 22 éves fiatal a via ferrata útvonalon
Székelyhon

Tragédia a Tordai-hasadéknál: életét vesztette egy 22 éves fiatal a via ferrata útvonalon

Egy 22 éves fiatalember életét vesztette vasárnap a Tordai-hasadékban, miután lezuhant a via ferrata útvonalról.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Generációk ellopott ifjúsága, avagy egy John Lydon nevű öreg punk a színpadon

Szántai János

Az öreg punk elővarázsolt egy fiatalembert, aki dühösen kérdőre vonta a közönséget. És nem tudtuk elmondani, hova lett a repülőgép, az Északi-sark, a büszke és szabad Magyarország és a többi…

Demeter András kicsinálása – szempontok egy igen gyorsan levezényelt, virtuóz akcióhoz

Fall Sándor

Azt nem tudni, hogy a lemondott miniszter ellen kik tervelték ki és hajtották végre az akciót, elképzelhető, hogy ez soha nem is fog kiderülni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Az egyesült Nagy-Románia máig nem jelent egységesítést

Sólyom István

A mítosztalanított román–magyar közös történelem nem széles körű fogyasztásra alkalmas termék, de az MCC-történészkerekasztal előadói egyelőre optimisták.

„De hát én erdélyi vagyok, na” – a 90 éves Bodor Ádámot köszöntötték Kolozsváron

Varga László Edgár

Az író többek között arról beszélt, hogy ő „csak betévedt” az irodalomba, és arról is, milyen ambivalens érzésekkel tölti el a szülővárosába való visszatérés.

// HIRDETÉS