Tizenkilenc évig élősködtek kitalált funkcióikkal az állami zsírosbödönön

Három állami vállalatnál folytatódik a nagytakarítás: tényleges munkát nem végző igazgatók mennek a levesbe.

Hirdetés

Útilaput kötnek pár lébecoló igazgató talpára három állami vállalatnál, ahogy tették korábban a gazdasági minisztérium turizmusért felelős, majdan speckó nyugdíjra jogosult alkalmazottaival is. Claudiu Năsui gazdasági miniszter pár hónappal ezelőtt kezdett nagytakarításba sorra megszüntetve a kevés vagy tényleges munkával nem járó hivatalokat, állásokat. Elérkezett az olyan, többnyire veszteséget termelő, ehhez képest kitalált funkciókkal felduzzasztott állami tulajdonban lévő gazdasági társaságok ideje is, mint a rézbányai bányavállalat (Bihar megye), illetve a plopeni-i (Prahova megye) és a bukaresti fegyvergyár.

Mindhárom vállalatnál havi 10-14 ezer lejes fizetéssel járó, különleges igazgatói állásokat szüntetnek meg, amit olyan személyek foglalhattak el, akik éveken keresztül semmit sem csináltak. Năsui szerint a privatizációért felelős különleges igazgatói posztokat 2002-ben (Adrian Năstase kabinetje idején) találták ki, elviekben azzal a céllal, hogy a cégeket készítsék elő a magánosításra. Gyakorlatilag

ezek az emberek semmit sem csináltak, persze azon kívül, hogy felmarkolták a havi fizetésüket.

Tizenkilenc év telt el azóta, a vállalatok továbbra is állami tulajdonban vannak, mert a privatizációért felelős különleges igazgatóknak nem állt érdekükben, hogy elkapkodják a magánosítás folyamatát. A pofátlanság csúcsa, hogy a három posztot ketten foglalták el, az egyik igazgató ugyanis két helyen is alkalmazva volt a kitalált tisztségre.

Míg ők vígan éltek a fizetésből, az évek óta veszteséges plopeni-i fegyvergyár adóssága 85 millió lejre tehető, míg a bukaresti fegyvergyár csak idén 6,7 millió lej veszteséget termelt. Nem jobb a helyzet a rézbányai bányásztársaságnál sem, melynek adóssága jelenleg 50 millió lej. Năsui azt írja, a pénz nagyobb részét soha nem fogja látni az állam, mivel több mint a felét elengedte, a maradékot pedig részvényekbe konvertálta. Kényelmes lehet állami vállaltként csak az adósságot halmozni, majd arra várni, hogy eltöröljék restanciát…

Hirdetés