Egyelőre várat magára a villanyautók reneszánsza
Idén májusban 12 százalékkal csökkent az elektromos autók értékesítése az EU-ban, ahol a piaci részesedésük 12,5 százalékra zuhant. Igaz ugyan, hogy a villanyautópiac az elmúlt években folyamatosan nőtt, de feltehetően a támogatási programok kifutása miatt 2024 első felében a két évvel korábbi szintre, 12,1 százalékra esett vissza. A tendencia az Egyesült Államokban is tetten érhető.
A hivatalos adatok azt mutatják, hogy Romániában az elektromos autók regisztrációja a múlt hónapban majdnem 70 százalékkal csökkent a tavalyi év hasonló időszakához képest. A visszaesés oka valószínűleg az, hogy az állam megnyirbálta a Rabla Plus programhoz nyújtott támogatást, és az elektromos autók esetében 51 000 lejről 25 500 lejre, a hibridek esetében pedig 26 000 lejről 13 000 lejre csökkentette a szubvenció értékét.
Olvasson még:
Németországban 37 százalékkal csökkentek az elektromos autók eladásai júliusban, míg a benzinmotoros autók eladásai 0,1 százalékkal nőttek 2023 júliusához képest, ahogy a hibridmeghajtású (+18,4%) és a dízelmotoros (+1,4%) autóké is.
Jelentős visszaesésről számoltak be Svédországban is, ahol az elektromos autók eladásai júliusban 15 százalékkal csökkentek, valamint Svájcban is hasonlók a mutatók, ahol a nyár második hónapjában 19 százalékkal voltak alacsonyabbak az eladások 2023 azonos időszakához képest.
Matas Buzelis autószakértő az Adevărul kérdésére úgy nyilatkozott, hogy az elektromos autók piacának zsugorodása mögött összetett okok állnak. Az egyik legfontosabb visszatartó tényező a járművek magas ára, e mellett pedig a hatékony elektromosjármű-töltési infrastruktúra hiánya és a hatótávval kapcsolatos aggodalmak sem kedveznek a vásárlási kedvnek.
„Az elektromos autók egyik fő hátránya a magas ár, így a Rabla Pluson keresztül nyújtott támogatások csökkenése egyértelműen negatívan hat az eladásokra. Az új elektromos autók iránti érdeklődés azonban idén világszerte csökkent, nem csak Romániában”
– mondta.
Buzelis megjegyezte, ugyan sokan váltottak elektromos autóra az elmúlt években, de a gyártók és a kormányok nem tudnak elegendő nyilvános töltőállomást biztosítani, ami miatt a potenciális vásárlók újragondolják döntésüket. Továbbá az olcsóbb használt elektromos járművek egyre szélesedő kínálata szintén visszatartja az embereket attól, hogy új elektromos járművet vásároljanak.
Ugyanakkor az elektromos luxusjárművek iránti kereslet csökkenése, a hatótávval kapcsolatos aggályok, valamint a hosszú töltési idő is kedvezőtlenül hat az új elektromosautó-piacra.
A szakértő szerint a világ még nem áll készen egy ilyen radikális változásra a közlekedésben. Az elektromos autók piacán tapasztalható egyensúlyhiány miatt az új elektromos járművek értékesítésének zökkenőmentes és gyors növekedése jelenleg nem elvárható.
Hányás, hányinger, hasmenés a gyermektáborban
Bélgyulladás tüneteivel szállítottak kórházba péntek este egy szebenjuharosi szállodából tizenöt gyermeket – közölte a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
Andreea Ştefan elmondta, hogy a mentőorvosok a helyszínen felmérték a táborozó gyerekek egészségi állapotát, és közülük 15-öt (8-14 évesek) a nagyszebeni gyermekkórház sürgősségi osztályára szállítottak. A szóvivő szerint a hatóságok vörös beavatkozási tervet rendeltek el az ügyben péntek este, amikor értesültek, hogy a szállodában elszállásolt több gyermek rosszul lett; amit később, a gyerekek kórházba szállítása után, feloldottak.
A nagyszebeni gyermekkórház szóvivője, Ioana Mătăcuţă az AGERPRES-nek nyilatkozva elmondta, hogy az intézménybe heveny bélgyulladás tüneteivel (hányás, hányinger, hasmenés) bevitt gyerekeknél a betegség lefolyása nem volt súlyos, 13-at közülük az éjszaka folyamán kiengedtek a kórházból, a másik kettőt pedig a fertőző betegségek osztályán kezelik.
A gyermekek Bukarestből és Mehedinţi megyéből érkeztek szerdán a szebenjuharosi hotelbe. A katasztrófavédelmi felügyelőség szerint közel 150 gyermek volt a táborban.
A megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) járványügyi vizsgálatot indított a szállodában, mivel ételmérgezés gyanúja merült fel.
A DSP szerint a gyerekek egy részénél már a pénteki reggeli után jelentkeztek a tünetek, a többieknél az ebéd elfogyasztása után jelentkezett a rosszullét. A gyerekek menüjében tejtermékek, péksütemények, felvágottak, zöldségek, laska és disznó- illetve csirkehús szerepeltek.
Horaţiu Cojocaru, a DSP igazgatója elmondta, a péntek esti értesítés után egy csapatot a kórházhoz, egyet pedig a szállodába küldtek ki. A felügyelők mintákat vettek a szálloda által felszolgált ételekből, a vízből, a konyha és az ebédlő felületeiről, az ételek elkészítésében és felszolgálásában részt vevő személyzettől és a hotel medencéjéből is. A kórházba szállított gyerektől szintén biológiai mintákat vettek, amelyeket még az éjszaka folyamán a DSP laboratóriumába vitték elemzésre.
Az eredményekről a későbbiekben számolnak be.
Halottnak hitte a szomszédja az agyvérzést kapott idős asszonyt
Egy 94 éves sârcai asszony nem válaszolt a lánya sorozatos telefonhívásaira, ezért az megkérte a szomszédot, hogy menjen át az édesanyjához, nézze meg, nem történt-e valami. A szomszéd, amikor belépett a lakásba, a földön fekve találta az asszonyt, kezében egy csokor virággal. Nem ment a közelébe, nem ért hozzá, és értesítette a lányát, hogy meghalt az anyja.
A rokonság hozzálátott a temetési előkészületeknek. A hazaérkezett hozzátartozó ekkor már az édesanyja mellett tartózkodott, azonban döbbenten tapasztalta, hogy az kinyitotta a szemét és megmozdította a kezét.
Eközben Elena Țibuleac halálának híre gyorsan elterjedt Sârca városában, a pap már harangozásra szólított fel. Másnap délután többen is el akartak menni a virrasztásra, csakhogy a 94 éves asszonyt már a iaşi-i klinikai sürgősségi kórházba szállították.
Mint kiderült, a templomba készülő asszony öltözködés közben kapott agyvérzést. Az orvosok szerint a felépülésére kevés az esély. Hogy miért nem értesítették az első percben a családorvost, arról nem szólnak a források.