Kedves Polgárok! A kormány kitalálta, hogy aki meghűlt, nem vonatozhat…
A közlekedési minisztérium közvitára bocsátott egy dokumentumot, amely a vasúti közlekedés szabályzati keretein módosítana itt-ott. Na és van benne egy ilyen módosítási javaslat:
„A vonatra vagy az állomásra nem engedik fel/be vagy kitilthatók azok a személyek, akik betegség okán veszélyeztetik a többi utas egészségét. Azokat a személyeket, akik útközben betegszenek meg és sürgősségi beavatkozásra van szükségük, el kell szállítani a következő állomásig, ahol megkapják a szükséges segítséget. Ezek a személyek visszakapják a kifizetett menetjegy és a ténylegesen megtett út közti különbség ellenértékét, a 21. szakasz előírásai szerint.”
Tehát, ha ez az egész tervezet átmegy a konzultáción, közvitán, minden fórumon és engedélyen és végül rendes szabályzat lesz belőle, akkor… ki fogja megmondani, hogy valaki fertőző beteg, ha egy szép nap megjelenik majd az állomáson? A bakter? A vasúti rendőr? Az állomásfőnök? A pályaőr? Esetleg lesz vasúti orvos, aki ott helyben diagnosztizálja azt a fránya sztreptokokkuszt vagy grippavírust?
Kicsit abszurdnak tűnik az elképzelhető helyzet. Mert azt nem hisszük, hogy egyhamar bioszkennerek lesznek a mioritikus állomásokon. Tehát, ha valaki tüsszögni kezd és jaj, másnap utaznia kell, megvan már a jegye… akkor elrohan egy orvoshoz, ha épp van szabad hely és üstöllést pontos diagnózist kér, mert ha nem, akkor esetleg nem engedik be a vonatállomásra. El tudják ezt Önök képzelni? Mi nem.
Pedig a minisztériumi és vasúttársasági hivatalosságok valami ilyesmit mondanak. Meg azt, hogy eddig is érvényben volt egy hasonló szabály, ami úgy szólt, hogy egy fertőző beteg utazhat vonattal, ha lefoglalja az egész kupét. (És ha nem kupés a vasúti kocsi?) Vajon akadt olyan delikvens széles az országban, aki betartotta a szabályt? Vagy akit ennek kapcsán leszállítottak volna az első állomáson?
Ja, az illetékesek azzal is takaróznak, amivel ilyenkor szoktak: ó, ez nem is a mi ötletünk, ez egy európai direktíva, amihez mi, román illetékesek csak csatlakozunk. Akkor is, ha emeletes baromságnak tűnik.
Az oktatási minisztérium lecsap az egyetemekre a szexuális visszaélések kapcsán
Beszámoltunk róla: hatalmas botrány tört ki annak kapcsán, hogy a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem szociológia tanszékének vezetője, Alfred Bulai szexuálisan zaklatott több diáklányt, akit oktatott.
Az oktatót felfüggesztették minden tisztségéből, a rendőrség, az ügyészség pedig vizsgálja az ügyet. Közben a közoktatási minisztérium is hallatja a hangját. (Na de miért csak most, kérdezheti bárki, amúgy költőien.) Mindenek előtt elhatárolódik minden olyan cselekménytől, amely kárt okoz az emberi méltóságban és integritásban. Hát köszi, mondhatja bármelyik kárvallott.
Na de a tisztelt minisztérium nem áll meg a szavaknál. Hanem utasítja az Egyetemi Etikai és Menedzsment Bizottságot (CEMU), hogy azonnal indítson vizsgálatot az összes hazai egyetemen. És hogy mit vizsgáljanak? Hát a korábbi szexuális zaklatásos eseteket (a hírek, pletykák szerint volt belőlük elég), illetve azt, ahogyan ezeket az eseteket az egyetemek felelős vezetősége kezelte.
Megjegyezzük, hogy az új felsőoktatási törvény (199/2023.) már tartalmaz (korábban nem tartalmazott) kitételeket a szexuális zaklatásra és lelki agresszióra vonatkozóan. Tehát, vizsgálatok lesznek. A magunk részéről kívánjuk, hogy minden egyetemi szexuális ragadozó és agresszor kerüljön kukába, képletesen, persze. Megérdemlik. Továbbá reméljük, hogy a jó szándék nem törik meg a kegyetlen és cinikus valóság hullámtörőin.
A Jóisten szereti Erdélyt, de siratja az ország többi részét, ahova visszatér a kánikula
Pár napja tényleg úgy érezhetjük magunkat Erdélyben (de a Partiumban is), mint akikre a Jóisten szeretettel tekint le odaföntről. Ugyanis esett is az eső, de nem vert mindent tönkre a vihar, és el is kotródott tájainkról a kánikula. Rendes nyárrá szelídült a dühöngő hőség.
Napközben 25–28 Celsius fokok vannak általában, éjszaka meg akár 15 fokig is lehűl a levegő. Ami teljesen elviselhetővé teszi a nyarat.
Igen ám, de a meteorológusok megint fanyar grimaszokat vágnak, miután megnézték a mindenféle előrejelzési térképeket, diagramokat. Az a helyzet, hogy csütörtökön ismét megugranak a hőmérők higanyszálai a Bánságban, Munténiában, Olténiában, Dobrudzsában és Moldva déli részén (összesen 20 megyét érint a hőhullám). Ebbe beletartozik Bukarest is. Aki tehát ezeken a vidékeken él vagy épp arra jár, készüljön fel a 35–36 Celsius fokokra. A Jósisten, ha arra néz, siratja a vidéket, mint esőisten Mexikót Passuth László regényében.