Az elvégzett munka után kirúgni az autópálya-építőt? – Ehhez már tényleg pofa kell

„Képzeljük, hogy felbontanak egy építési szerződést egy olyan ház esetében, melyből már csak egy villanykörte hiányzik”.
Hirdetés

Annyira elmérgesedett a viszony a dél-erdélyi autópálya egyik legvitatottabb szakasza kapcsán a román úttársaság és a Comsa nevű spanyol cég között, hogy előbbi egyoldalúan felbontotta szerződést. Abban mindenki egyetért, hogy a Lugos és Déva közötti pálya 3-as szakasza hetek óta járható lenne, csak apró hiányosságokat kellene pótolni, mely folyamat nem zavarná az autóforgalmat. Csakhogy az útkezelő társaság nem akarja átvenni a pályát, amíg a kivitelező nem vállal garanciát az út minőségére tíz évig (a szerződésben négy év szerepelt). A kivitelező azért dühös, mert bár a közlekedési minisztérium nem volt hajlandó átvenni a teljesen járható sztrádát,

önkényesen megindította a forgalmat a 3-as szakaszhoz tartozó csomópontnál, ugyanis enélkül a 4-es szakaszt nem lehetne használni.

Magyarán mondva az történt, hogy a minisztérium akadékoskodott az elvégzett munka minőségével kapcsolatosan, nagyobb jótállási időszakot próbált kizsarolni, miután ez nem sikerült, kisajátította a pálya egy részét, amely nélkül a 4-es szakasz járhatatlan lenne, most pedig felbontotta a szerződést a kivitelezővel. A döntés azért is érthetetlen, mert a kivitelezés teljes időszaka alatt a CNAIR alkalmazottja felügyelte a munkálatok menetét, tehát ha valós probléma okozza a fennakadást, arról a minisztérium már régóta tudhatott. Ráadásul

mindez történik úgy, hogy személyesen a miniszter is belátta utólag, hogy lehet a vitatott pályán közlekedni.

A Pro Infrastruktúra Egyesület, melynek célja a romániai útügyi beruházások átláthatóbbá tétele, azt mondja, felfoghatatlan Cuc miniszter és a CNAIR mostani döntése. 16 nap telt el a 99 százalékban járható 21 kilométeres szakasz elkészülte óta, de még mindig nem veszik számításba annak a lehetőségét, hogy megnyissák a forgalomnak. Ehelyett megy a zsarolás és a garanciaidőszak hat évre szóló meghosszabbításának kikényszerítése.

„Képzeljük, hogy felbontanak egy építési szerződést egy olyan ház esetében, melyből már csak egy villanykörte hiányzik. A közlekedési infrastruktúra területén dolgozó szakmabeliek számára ilyesmi elképzelhetetlen. Valószínűleg világszintű premierről beszélhetünk”, írta az Egyesület.

Hirdetés

Mi következik most? Valószínűleg hosszú éves pereskedés. A spanyol kivitelező már korábban jelezte, hogy panaszt fog emelni az Európai Bizottságnál Románia ellen. Talán egy új kormány új közlekedési minisztere visszafordíthatná a folyamatot? Nem tudjuk, csak kérdezzük…

Hirdetés