// 2025. július 13., vasárnap // Jeno

Miért nem érdemli meg Románia a fekete-tengeri földgázt és hogy került rivaldafénybe az RMDSZ?

// HIRDETÉS

Továbbá mit keres Orbán Viktor Magyarországa a képben?

Az offshore-törvény (a tengeri gázkitermelést szabályozó jogszabály – a szerk.) kapcsán megfogalmazott állásfoglalások a porszemcsék és gázmolekulák ütközésekor kialakuló Brown-mozgáshoz hasonlítanak. Mi volt a következménye az erről a törvényről tartott parlamenti vitáknak? Káosz, valamint teljesen meredek és váratlan spontán állásfoglalások.

Ebben a politikai feszültséggel és nagy zajjal terhelt képben az RMDSZ testesítette meg a ráció hangját

és öltötte magára annak a pártnak a gúnyáját, mely egyedül érdekelt abban, hogy megvalósuljon a fekete-tengeri gáz kitermelése és amely – a hatalmi képletben – zavart okozhat a Szociáldemokrata Pártnak (PSD).

Az offshore-törvény gyújtóhatásúnak bizonyult a PSD és ALDE (Liberálisok és Demokraták Szövetsége – a szerk.) közötti koalíció számára, az RMDSZ pedig úgy jutott a tárgyalóasztalhoz, hogy azt tette, amihez a legjobban ért: a megfelelő pillanatban elbillentette a mérleg nyelvét.

A PSD kudarcba fulladt kísérlete arra, hogy átvigyen a Parlamenten egy Liviu Dragnea által kicentizett törvényt, amelyről feltételezhetően csak egy szűk körben egyeztettek, először mutatta meg a koalíción belüli mély repedést, melyen keresztül kitörnek azok a gazdasági érdekek, melyek eddig e jogszabály körül erjedtek.

Miért nem ment át végül szerdán, parlamenti plenáris szavazással az offshore-törvény? Miért terjesztett elő a PSD egy új, a termelőkkel meg nem vitatott és még a koalíción belül sem támogatott adózási formát? Van valamilyen határidővel kapcsolatos elvárás e törvény esetében? Milyen érdekei vannak Magyarországnak ebben a képletben és miként sikerült – újra – hídfőt kiépítenie az RMDSZ-szel egészen Románia Parlamentjéig és a kevésbé látható befolyásolási területeken?

Az RMDSZ dobása és Magyarország érdeke az offshore-törvény kapcsán

Első látásra meglepőnek tűnt, hogy maga az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor jelentette be a Parlament szónoki emelvényéről, hogy támogatja az offshore-törvény visszaküldését a képviselőházi ipari bizottságnak. Ezzel az RMDSZ egy kínos eredménytől mentette meg a PSD-t, nevezetesen attól, hogy először veszítsen el szavazást a Parlamentben.

De miért ezt a kártyát játszotta ki az RMDSZ, miután e politikai szervezet képviselői alig egy nappal korábban, az ipari bizottságban a PSD-sekkel összefogva szavazták meg azokat a módosítókat, melyekkel egy termelőkre nézve sokkal keményebb új adózási rendszert körvonalaztak és melyekkel csökkent volna a beruházások jóváírási mechanizmusa és szűkítették volna az adózási keret stabilitásának időszakát?

A téteknek és politikai érdekeknek helyi és regionális elágazásaik egyaránt vannak. Először is a PSD és a RMDSZ között törésvonal alakult ki, amikor a kisebbségek nyelvén tanító osztályokban folyó románnyelv-oktatás módja miatt kirobbant botrány következtében lemondott Valentin Popa oktatási miniszter.

A PSD vezetője megígért valamit, az RMDSZ pedig úgy ítélte meg, hogy megszegte azt, tehát leckéztetést érdemel.

A második, a regionális szint sokkal kifinomultabb és a fekete-tengeri földgáztermelés – belső fogyasztás által fel nem használt – többletének értékesítésére vonatkozik. Márpedig Románia és Magyarország földrajzi fekvése versengést alakít ki köztük a földgáz és a felhasználásából származó termékek négy nagy piacra történő exportálása terén: a szerbiairól, az ukrajnairól és közvetett módon az ausztriairól és a bulgáriairól van szó.

Orbán Viktor magyar kormányfő és Magyarország külügyminisztere, Szijjártó Péter, de a magyar földgázszállító cég hivatalosságai is egymás után és számos alkalommal kifejezték a fekete-tengeri projekt megvalósulása iránti óhajukat, minél nagyobb gázmennyiségeket vásárolva a termelőktől, vagy a saját piacon történő hasznosításra, vagy továbbexportálásra.

Állandóan az a kérdés merült fel bennünk, hogy mikor bátorodott fel Magyarország.

Vajon akkor, amikor a magyarok Szlovákia felé térítették el a BRUA nyomvonalát? Vajon akkor, amikor a magyar cégek lefoglalták a Újpanád–Csanádpalota interkonnektor kapacitását? Vajon akkor, amikor a magyar hivatalosságok Bukarestbe érkeztek és minden áron találkozni akartak a külügyminiszterünkkel, hogy megmondják neki, a magyar cégek készek felvásárolni a BRUA vezetéken keresztül a szomszédunkhoz eljutó teljes, 4,4 milliárd köbméteres gázmennyiséget? Vajon azokon a találkozókon, melyeket Liviu Dragnea folytatott a magyar hivatalosságokkal?

A válasz lényegtelen. Románia és Magyarország közül Magyarország volt az egyetlen, akit tényleg érdekelte a fekete-tengeri termelés beindulása. A magyar kollégák pedig Budapesten is, Bukarestben is és Washingtonban is hangot adtak ezen óhajuknak. Miért? Mert akár tetszik, akár nem, a szomszédaink az egyedüliek, akik gazdasági és a regionális befolyás kiterjesztését szolgáló projektként gondoltak a fekete-tengeri földgáz kitermelésére.

Az, hogy rendelkezünk energiabiztonságot szavatoló természeti forrásokkal, de kisszerű számításokból gúnyt űzünk belőlük, azt mutatja, hogy milyen mélyre süllyedt a romániai politikai osztály! Nálunk ahelyett, hogy számokon, az állami intézmények által rendelkezésre bocsátott tanulmányokon, árbecsléseken, a földgáz hasznosítására vonatkozó megoldásokon és implicit módon az adózásból származó összegek felhasználásán alapuló viták zajlanának a Parlamentben, a hazai politikai szereplők vagy a választóknak egy 90-es évekhez méltó retorikával történő befolyásolását szolgáló eszközként, vagy személyes projektek és törekvések felé vezető útlevélként kezelték ezt a projektet.

Az ALDE által e törvény iránt hosszú ideig kimutatott érdektelenség, az ellenzék gyengesége és egyes PSD-s politikusok kisszerű számítása közepette Magyarország tette a dolgát

és szorosabbra fonta kapcsolatát az Exxonnal, a két fél hivatalosságai pedig június közepén aláírtak egy oktatással és kutatással kapcsolatos megállapodást. Ezzel szemben mi nem voltunk képesek felfogni, hogy a stratégiai partnerség nemcsak védelmi politikákat, hanem gazdasági együttműködést is jelent, melyben mindkét félnek egyaránt van nyerni és kínálni valója.

Miközben a PSD egy olyanfajta retorikát akart érvényesíteni, mely tisztán populista jellegű és azzal akarja a választókat magához csábítani, hogy azt a benyomást kelti, mintha megküzdene a korporatista kolosszusokkal, a szociáldemokraták arra ébredtek, hogy egy sokkal ügyesebb és nagy tettekre kész szereplő jelent meg a tárgyalóasztalnál: az RMDSZ. Amelyik, ahogy azt éveken keresztül tette a Parlamentben, egyik vagy másik oldal felé billenti majd ki a mérleg nyelvét. Vagyis mások sokkal jobban ismerik a belpolitikánkat, mint mi.

A PSD ellentámadása

Jelen pillanatban nincs már semmilyen határidő az offshore-törvény elfogadására, így aztán a jogszabálynak az ipari és szolgáltatási bizottságnak történt visszaküldése lehetőséget ad majd a PSD-nek, hogy megpróbálkozzon két fegyver felhasználásával.

Először is megpróbálja majd a lehető legtovább halasztani azt a pillanatot, amikor újra szavazni kell a törvényről. Miért? Mert ha az Újpanád–Csanádpalota interkonnektor kapacitás-lekötési pályázatot megnyerő három cég december 15-ig nem köti meg a szerződéseket a földgáztermelőkkel, előbb az 1,75 milliárd köbméteres kapacitásra, majd a 3,7 milliárd köbméteresre, kénytelenek lesznek elállni ettől és új pályázatot kell kiírni.

Ez tökéletes alkalom lesz a PSD számára a nacionalista retorika bevetésére.

Eközben a hőmérséklet csökkenése és a gázfogyasztás növekedése közepette a PSD újra előveszi majd azt az elképzelést, hogy rögzíteni kell a gázár felső szintjét, egy mindenki számára megtámogatott ár koncepcióját támogatva, amibe egyaránt beletartoznának a szegények, de azok a fogyasztók is, akik úszómedencéjük, vagy szaunájuk fűtésére használják a gázt. Ez már idén nyáron is piacra került, de csírájában halt el, mert az azt képviselők, vagyis Orlando Teodorovici és Darius Vâlcov nevetségessé váltak.

Egyes információk szerint e lépés kezdeményezői már tapogatóztak az Európai Bizottságnál, de nulla esélye van annak, hogy Brüsszel belementjen a szabadpiaci elvek megsértésébe. Ha ez a terv megvalósul, akkor Románia ellen kötelezettségszegési eljárás indulhat, ugyanakkor a regionális összekapcsolási projektek is megkérdőjeleződhetnek.

A PSD az ulranacionalista retorikával az autarchiát és elszigetelődést kockáztatja, olyan több éves erőfeszítéseket ásva alá, melyekkel az országos tranzitrendszerünket igyekeztünk korszerűsíteni, hogy megerősítsük energetikai biztonságunkat és megszilárdítsuk a gáziparunkat.

Képes lesz a PSD annak ellenére aláaknázni a Transgazt és a Romgazt, hogy a két cég nyereségét az utóbbi két évben a költségvetési hiány fedezésére használták fel? Fontosabb lesz a képzelt ellenféllel folytatott harc, mint Románia stratégiai érdeke?

Az ALDE, a PNL és az USR opciója

A három pártnak először van konkrét esélye arra, hogy a szavazógépen keresztül érvényesítsék az ezzel a törvénnyel kapcsolatos saját módosítóikat, a román állam, a fogyasztók, a befektetések serkentése érdekében anélkül, hogy bárkinek is a termelőket kellene siratnia.

Románia számára számos lehetőséget nyújthat a fekete-tengeri gáz kitermelése. Újra megerősítheti petrolkémiai iparát, új technológiákba, kutatásba és fejlesztésbe fektethet be, kibővítheti a gázvezeték-hálózatát, pénzt tehet félre a következő nemzedékek számára, bármit megtehet!

A három pártnak pedig alkalma van elmagyarázni az embereknek, hogy a fekete-tengeri projekt befagyasztása arra ítélné Romániát, hogy 14 év múlva, amikor a jelenlegi gázkitermelési lehetőségek kimerülnek, az Északi Áramlat 2-n, vagy a Török Áramlaton keresztül érkező orosz gáztól függjön.

Az ezzel az országprojekttel kapcsolatos szavazatok átrendeződése a PSD-t azzá a párttá változtatja majd, amely az elszigetelődést hirdeti és „A haza nem eladó” típusú standard diskurzus mögött egy több milliárd eurós projektet sodor veszélybe.


Az alcímeket a szerkesztőség adta.

// HIRDETÉS
Különvélemény

A radikalizálódott elitek populizmusáról

Fall Sándor

„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”

Visszatérés önmagunkhoz – mit tanulhatunk Erdélyben egy amazóniai kultúrától?

Sánta Miriám

Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ilyen volt jezsuitának lenni a 20. századi Romániában

Sólyom István

Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.

A kozmosz megállt a Bánffy-kastélyban és kilökte magából az ősmagyar sámánpunkot

Szántai János

A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!
Főtér

Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!

Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől
Krónika

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől

Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.

A romániai magyar oktatás jövőjét féltik a megszorítások miatt a szakma képviselői – hírek vasárnap
Főtér

A romániai magyar oktatás jövőjét féltik a megszorítások miatt a szakma képviselői – hírek vasárnap

Hétfőn tüntetnek a parlament előtt a pedagógusok és az egészségügyi dolgozók, a sepsiszentgyörgyi rendőrök pedig megakadályoztak egy öngyilkosságot.

Kenőpénz elfogadásán értek egy ortopéd szakorvost
Székelyhon

Kenőpénz elfogadásán értek egy ortopéd szakorvost

A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.

Viktor Orbán to Krónika: Supporting Hungarian Communities Abroad Is Not a Favor, Rather Our Duty
Krónika

Viktor Orbán to Krónika: Supporting Hungarian Communities Abroad Is Not a Favor, Rather Our Duty

“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.

Megcsúszott a sörszállítmány, több láda sör szóródott szét a főúton – frissítve
Székelyhon

Megcsúszott a sörszállítmány, több láda sör szóródott szét a főúton – frissítve

Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.

// még több főtér.ro
Különvélemény

A radikalizálódott elitek populizmusáról

Fall Sándor

„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”

Visszatérés önmagunkhoz – mit tanulhatunk Erdélyben egy amazóniai kultúrától?

Sánta Miriám

Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ilyen volt jezsuitának lenni a 20. századi Romániában

Sólyom István

Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.

A kozmosz megállt a Bánffy-kastélyban és kilökte magából az ősmagyar sámánpunkot

Szántai János

A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.

// HIRDETÉS