Mentőásatás zajlik a Petőfi (Avram Iancu) utca 23-25. szám alatti telken, ahol Kolozsvár első botanikus kertje állt. Itt feltehetőleg a város egykori erődítmény-rendszeréhez tartozó kétoldalú kőfalat találtak a régészek.
Cociş Sorin Ilie, a Román Akadémia Régészeti és Művészettörténeti Intézetének régésze a Szabadság napilapnak úgy nyilatkozott, hogy hat és fél méteres mélységig ástak le, és a leletanyag túlnyomó részét kerámiatöredékek képezik.
Olvasson még:
- A hős amerikaiak és a tudjukmilyen németek – megjelent egy megmagyarázhatatlan könyv a második világháborúról
- Drogok után „szimatoló” tanárok, román-magyar szolidaritást ellenző kormányfőtitkárság, csőd a csokigyárban – napi hírmix
- A könyvek megtalálják olvasóikat – beszélgetés Papp Ildikóval, az Idea Könyvtér mindenesével
A középkori várfallal párhuzamosan haladó kétoldalú kőfalat tártak fel, illetve egy arra merőleges kőfalszakaszt, amely a várfal vonaláig kinyúlik. A régész szerint a mentőásatás még hetekig folytatódik.
A szakemberek egy jelentésben összegzik következtetéseiket, javaslataikat, ez alapján az országos régészeti szakbizottság dönt a további lépésekről. A napilap szerint egyelőre a feltáráson dolgozók is csak feltevéseket fogalmaztak meg, ahhoz, hogy tudományos szempontból megbízható megállapításokat lehessen leszűrni, folytatni kell a munkát. Abban azonban egyetértenek, hogy a kétoldalú, hosszirányú falszakasz új adalékokkal szolgálhat a város védműveinek történetéhez.
A napokban – mint arról beszámoltunk – a középkori várfallal párhuzamosan haladó alagútra bukkanhattak az építőmunkások a kolozsvári Petőfi utcában, ahol egy többszintes szálloda épül.
Az építkezés részben az egykori Nemes-Bethlen ház füvészkertje, azaz a kincses város első botanikus kertje helyén zajlik és évek óta a sajtó figyelmének középpontjában áll. Felmerült ugyanis a gyanú, hogy a befektetők tisztázatlan körülmények között szerezték meg az engedélyeket az itt építendő hotelre.