Az egykori Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszék (NT) csütörtökön kihirdetett ítéletében felmentette Vojislav Šešeljt, a háborús és emberiesség elleni bűnökkel vádolt szerb ultranacionalista politikust.
Az NT elnöklő bírája által ismertetett ítélet szerint a hágai székhelyű törvényszék
a vádpontok mindegyike alól felmentette és szabad embernek nyilvánította
a Szerb Radikális Párt (SRS) elnökét. Jean-Claude Antonetti hozzátette, a szerb politikus elleni elfogatóparancs az ítélet nyomán érvényét vesztette.
Šešelj ellen kilenc rendbeli háborús és emberiesség elleni bűntény miatt emelt korábban vádat a törvényszék ügyészsége.
A most 61 éves Šešeljt azzal vádolták, hogy felelős a Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és a Vajdaságban 1991 és 1994 között elkövetett bűncselekményekért.
Ezeket a bűnöket félkatonai szervezetek követték el,
az SRS-t vezető politikusnak pedig jelentős szerepe volt a toborzásukban: nacionalista gyűlöletbeszédei – amelyek gyakran a vajdasági magyarokat is célba vették – hozzájárultak az etnikai feszültségek szításához.
A hágai bírák azonban úgy ítélték meg, hogy a fegyveresek által elkövetett bűncselekményekért Vojislav Šešelj nem vonható felelősségre, a vádhatóság ugyanis nem tudta kétséget kizáróan bizonyítani, hogy a politikus tudtával vagy egyetértésével, esetleg az ő parancsára történtek volna a jogsértések.
„Úgy aludtam, mint egy csecsemő, nincsenek lelkiismereti problémáim”
– ezt maga Šešelj nyilatkozta az ítélethirdetés reggelén. A szerb politikus meglehetősen pökhendien reagált az ítééletre: elmondta például, hogy „talán egy rövid büntetést” mégiscsak kellett volna kapnia, hogy a szerbség ellenségei ne legyenek ennyire dühösek az ítélet miatt. A hírhedt csetnikvajda egyébként azt is kijelentette, hogy a jövőben parlamenti politizálásra készül.
Tomislav Nikolić szerb államelnököt állítása szerint hidegen hagyta a hágai törvényszék ítélete. A horvátokat viszont sokkolta a felmentés híre. Tihomir Orešković horvát miniszterelnök szégyennek, a háborús áldozatok arculcsapásának nevezte Hága döntését.