Visszahozták Romániába azt az iraki-amerikai állampolgárt, akit három román újságíró elrablása miatt terrorizmus vádjával tíz év jogerős börtönbüntetésre ítélt 2008-ban egy bíróság – jelentette be csütörtökön a bukaresti elnöki hivatal.
Klaus Johannis elnök ezzel kapcsolatos nyilatkozatából az derült ki, hogy a belföldi titkosszolgálat (SRI) és a belügyminisztérium közös akciójaként juttatták az országba az illetőt. Az államfő szerint Mohamed Munaf a rendőrség felügyelete alatt van. Őt az állami intézmények több éves keresés és a külföldi partnerekkel való együttműködésük nyomán sikerült visszahozni Romániába.
Olvasson még:
- Miért válhat Kolozsvár a világ egyik közepévé? Hova lettek a tősgyökeres kolozsváriak? – beszélgetés Lukács József helytörténésszel – 1. rész
- Vadászokra támadt egy medve. Napenergia-boom lesz Romániában – vasárnapi hírmix
- Hírek hétfőn: 2025-től jöhet az amerikai vízummentesség. Nem lett magyar vezetője Nagybányának
2005-ben a három román újságíró elrablását és túszul ejtését Omar Hajszam szíriai-román állampolgárságú üzletember tervelte ki azzal a szándékkal, hogy a bukaresti hatóságoktól váltságdíjat követeljen, és azzal távozzon az országból.
Munaf az újságírók kísérője, és – mint kiderült – Hajszam bűntársa volt.
Munaf Romániában telepedett le, és ott élt, amikor 2005-ben elvállalta, hogy a három újságíró kísérője lesz iraki útjukon. Marie Jeanne Ion, Sorin Miscoci és Ovidiu Ohanesian tudósítani mentek az iraki háborúról. Munaf a többiekkel együtt esett fogságba. Csak a túszok kiszabadulása után derült ki, hogy az iraki-amerikai állampolgár csupán látszólag volt áldozata ennek az ügyletnek, valójában maga is közreműködött a közvélemény által akkor percről percre figyelemmel kísért emberrablási akció kivitelezésében.
Szabadulásuk után Munaf ellen az iraki hatóságok is eljárást indítottak,
végül Romániában a bukaresti ítélőtábla ítélte tíz év szabadságvesztésre,
hiszen valóban vétkesnek találták abban, hogy ő is részese volt a Hajszam által kitervelt túszejtési akciónak.
A Romániában magas szintű politikai kapcsolatokkal rendelkező Hajszamot húsz év szabadságvesztésre ítélték szintén Romániában. Ő is elmenekült az országból, a hatóságok 2013-ban hozták vissza, hogy letöltse börtönbüntetését.