Úgy szedem elő az Egyetemi Könyvtárnak ezt a minitárlatát a magyarnapos élményzuhatagból, ahogy a könyvtárosok bogarásszák át a visszavitt kölcsönkönyveket, hogy nem felejtett-e benne valamit a tisztelt olvasó.
Mert a tisztelt olvasó ilyen felejtős, például el szokja felejteni, hol is tart az épp olvasott könyvben, és akkor beszúr oda valamilyen lapos tárgyat. Így kerültek most elénk könyvjelzőnek használt, 10-20-30 éves busz-, vonat- és repülőjegyek, ételjegy, fénykép, hivatalos és személyes levelek.
Olvasson még:
Vagy számla. Vagy kártya. Vagy névjegykártya. Vagy utazás előtti lista becsomagoláshoz. Az információs pult mellett kétoldalt, hat kicsi tárlóban.
És van persze olyan is, aki nem olvasásra használja a könyvet, hanem hogy növényeket préseljen le benne. Például cannabist.
Ezek az abszolút talánytárgyak: hogy nem vette észre a tisztelt olvasó, hogy ezeket kölcsönkönyvbe rejtette?
Ez pedig igazi történelmi lelet. Azt az alig ismert tényt bizonyítja, hogy a Kolozsvári Egyetemi Könyvtár egy nagyon rövid ideig teljesen kétnyelvű intézményként működött.
Tessék nyugodtan tovább böngészni, ez egy ilyen pletykakiállítás.
És ilyen az, amikor a könyvtáros régészből és mikrotörténetíróból átmegy dekoratőrbe. Természetesen csakis leselejtezett könyveket akasztottak fel, amelyek különben a zúzdában végezték volna.
A dekoráció biztos túlélte a Kolozsvári Magyar Napokat, és hátha a kiállítások is. Az előcsarnokban például komoly fotókat állítottak ki az állomány részét képező könyvritkaságokról és vicceseket arról, hogyan költöztették át a könyvtárat az egyetem főépületéből a mostani helyére.
A könyvtár nyáron sem zárt be, délelőtt lazán be lehet lépni bámészkodni.