Hivatalosan is átvette a Román Nemzeti Bank egykori épületét Sepsiszentgyörgy önkormányzata, Antal Árpád polgármester – saját bevallása szerint tíz év után először – lépte át a kiürített és kihalt, egykor jobb napokat látott épület kapuját. Évtizedes hercehurca után került az épület önkormányzati tulajdonba, tavaly év végén kormányrendelet hagyta jóvá az ortodox egyház és a városháza közötti cserét. Egyelőre az Erdélyi Művészeti Központ ideiglenes székhelyének szánják.
Olvasson még:
- A turkáló, a mekis kaja meg a cannes-i vörös szőnyeg esete
- Hétfői hírmix: A galaciak esete a trianoni megemlékezéssel, parkolóházból esett ki a medve, az elnök felesége ékszert reklámoz
- Etnikumok harmonikus együttélésének támogatásáért kapott díjat Iohannis, III. Károly kirándulni indult Zalánpatakon – hírmix
Az átadási-átvételi szerződést egy nappal korábban írták alá az államtitkársággal, és tegnapra a telekkönyvbe is bejegyezték: az ingatlan tulajdonosa Sepsiszentgyörgy önkormányzata, kezelési joga a városi tanácsé. Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke felidézte a „bő tízéves történetet”: 2004 februárjában adta át az akkori román kormány a megyének, egy évvel később indította peres eljárását az ortodox egyház, 2009 decemberében legfelsőbb bírósági ítélettel el is nyerték a tulajdonjogot.
Normal
0
21
false
false
false
HU
X-NONE
X-NONE
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normál táblázat”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}
Antal Árpád polgármester szerint a román jogállam állapotát jól tükrözi, hogy 2004 tavaszán, amikor a kormány úgy döntött, hogy a megyei önkormányzatoknak adja a nemzeti bank egykori székházait, ez mindenhol megtörténhetett, csak Háromszéken táncoltak vissza és adományozták az ortodox egyháznak. „Ez jelzi azt, mennyire nem bízik az állam az itteni helyi és megyei önkormányzatokban. Ez nagyon komoly probléma, elgondolkodtató, hogy egyenlőségjelet tesznek az ortodox egyház székelyföldi püspöksége és a megyei önkormányzat között” – vélekedett.
Hangsúlyozta: politikai egyeztetések eredményeképpen kapták meg végül az épületet, a városnak 120 ezer eurójába került, ennyiért vásárolták meg azt az ingatlant, amelyet cserébe adtak érte.