// 2025. július 16., szerda // Valter

Utazás a szamizdat kiadványok történelmében

// HIRDETÉS

Magyarországnak, Lengyelországnak, Csehszlovákiának volt földalatti sajtója a kommunizmus idején, Romániának viszont nem.

A közép- és kelet-európai országokban 2019-ben lesz a 30. évfordulója a marxizmus-leninizmus által létrehozott társadalmi-politikai és kulturális monopólium alóli felszabadulásnak, amit az underground kiadványok is fémjeleznek.

Bár megszoktuk 1989-et tekinteni a közép- és kelet-európai kommunista pártok összeomlása időpontjának, az államok média és kommunikációk feletti monopóliuma a földalatti vagy szamizdat újságoknak, folyóiratoknak, könyveknek, zene- és filmkazettáknak köszönhetően már jóval korábban megtört. Az ellenőrzött kommunikálással, hírekkel és információkkal szembeni alternatívaként megjelent szamizdat média kulcsszerepet játszott a disszidensi tevékenységben és az ellenállásban, áttörve a kommunista hatóságok által létrehozott és kikényszerített lázálmot és illúziókat.

1988-ban – az anno mirabilis 1989 beharangozója – megnőtt a szamizdat média mérete és hatása. Ez egy „kritikus közvitákba bocsátkozó” párhuzamos társadalmat táplált, ahogy Jürgen Habermas a nyugati demokráciák közéletét nevezte.

Csehszlovákiában például az egyik legrégibb és legbefolyásosabb újság, az 1893-ban alapított és a kommunisták által 1952-ben bezárt Lidové noviny 1988 januárjában indult újra szamizdat formában és azon sok kiadvány egyike volt, melyek már korán hozzájárultak a demokratikus gondolkodású emberek és csoportok bátorításához és támogatásához. Jiří Dienstbier, Ladislav Hejdánek és Jiří Ruml az újjászületés mögötti disszidensek, mely lépés sokkal többet nyújtott a fiktív honfitársuk, a „derék katona Švejk” passzív ellenállásánál. Ruml az újság kiadója volt.

Lengyelországban több száz földalatti könyv- és újságkiadó működött a kommunista korszakban. Az Ana Bikont által kiadott hetilap, a Tygodnik Mazowsze volt a legnagyobb szamizdat kiadvány, 60-80 000 darabos átlag példányszámmal.

Szintén 1988-ban Lech Wałęsa Adam Michniket – aki több földalatti kiadványnak is írt és a Szolidaritáson belüli Polgárok Tanácsa tagja volt – bízta meg egy országos újság létrehozásával. Michnik Andrzej Wajdával, Aleksander Paszyńskivel és Zbigniew Bujakkal együtt indította el 1989 májusában a Gazeta Wyborczát, amelynek ő lett az első főszerkesztője.

Magyarországon, ahol 1972 után vált egyre kiterjedtebbé a szamizdat tevékenység, a parlament 1988-ban fogadta el az úgynevezett „demokráciacsomagot”, amikor Grósz Károly felváltotta Kádár Jánost a Magyar Kommunista Párt (helyesen: Magyar Szocialista Munkáspárt – szerk.) főtitkári tisztségében. Abban az országban, amely a „gulyáskommunizmust” adta nekünk, ez a törvénycsomag a kommunizmus hagyományos katekizmusával ellentétes fogalmakat tartalmazott: egyesülési, gyülekezési és sajtószabadság (és korlátozottan még be is tartották).

1988-ig az 1976-ban indított, három havonta megjelenő Beszélő volt a legnagyobb példányszámú underground kiadvány, de csak egy volt a „bársonybörtönben” létező több száz szamizdat kiadvány közül, ahogy kiadója, Haraszti Miklós nevezte. Haraszti azonos című könyve, amelyet 1987-ben adtak ki az Egyesült Államokban, szintén szamizdatként (A cenzúra esztétikája) jelent meg 1986-ban, miután először Franciaországban adták ki 1983-ban, L’Artiste d’Etat címen.

A szamizdat kiadványok – úgy a rövid-, mint ahogy a hosszú életűek is, amelyeket a legtöbb esetben kis példányszámban és méretben adtak ki – Közép- és Kelet-Európában a hatóságok által bevezetett cenzúrára és az újságírók többsége által gyakorolt öncenzúrára adott közösségi válasz volt. Szintén ezek adtak a nyugati sajtónak betekintést a hírekbe, a polgárok életérzéseibe, a disszidensek helyzetébe és harcába.

Az volt a legfontosabb aspektus, hogy a szamizdat média mentes volt egy olyan ideológia torzult szókincsétől, amely minden áron létre akart hozni „egy látszatvilágot… egy formalizált, a valósággal meglévő szemantikai kapcsolattól megfosztott és a valóságot pszeudo-valósággal felváltó rituális jelek rendszerévé változtatott nyelvezetet”, ahogy azt Václav Havel A hatalom nélküliek hatalma című könyvében írta.

A fentebb említett három országgal ellentétben Albániának és Bulgáriának nem volt földalatti sajtója. És még Jugoszláviának, a kommunista tömb fenegyerekének sem, bár ott megjelent néhány szamizdat könyv, mint például Ljubomir Tadić 1986-ös kötete, a Nacionalizmus a sorsunk? és Egyéb viták és nézetkülönbségek nemzetről, szocializmusról és föderációról.

A szamizdat sajtó sajnálatos hiánya Romániában (Radu Filipescu röplapjai, melyeket 1983-ban csempésztek a bukarestiek postaládáiba, nem tartoznak ebbe a kategóriába) 1988-ban majdnem véget ért, amikor a kommunista România liberă négy újságírója – Petre Mihai Băcanu, Anton Uncu, Mihai Creangă és Alexandru Chivoiu – Ştefan Niculescu-Maierrel együtt megpróbálták kiadni a România című lapot. Az első „kiadatlan” számban Nicolae Ceauşescu kommunista diktátort, a rezsimjét és a sajtócenzúrát bírálták, szabad sajtóért és demokráciáért szállva síkra. Letartóztattak, bezárták őket, egy részüket pedig vidékre száműzték, és 1989. december 22-én szabadították ki őket a Ceauşescu-rezsimet megbuktató forradalmárok.

A letartóztatás és a börtön megszokott következményei voltak a tömegtájékoztatás feletti kommunista ellenőrzés veszélyeztetésének. Vlagyimir Bukovszkij szovjet disszidens szavaival élve, a szamizdat kiadvány a következőt jelentette: „Én írom, én szerkesztem, én cenzúrázom, én adom ki, én terjesztem és én megyek börtönbe érte”.

Ezek nem akadályozták meg a Stasi által széles körben megkínzott Kelet-Németországot abban, hogy 25 földalatti kiadványnak adjon helyet, melyek közül a Streiflichter volt a legjelentősebb. A belföldi szamizdat tevékenység felerősítette a száműzött disszidensek hangját, akik túlnyomórészt Nyugat-Németországban folytatták a szabadságharcukat.

Ne feledkezzünk meg a Szovjetunióról, ahol viszonylag kiterjedt volt a szamizdat tevékenység. A Mihail Gorbacsov által 1988-ban bevezetett glasznoszty lazított a diskurzus és a szovjet sajtó feletti ellenőrzésen, azt jelezve a többi kommunista államnak, hogy lehetségessé válhat a szólás- és sajtószabadság, ami bátorítólag hatott a szamizdatkészítőkre és a disszidens mozgalmakra.

Ennek megfelelően a szamizdat-archívumok mementónak tekinthetők a jelenlegi autoritárius rendszerek számára, ideológiájuktól függetlenül, hogy a bátor férfiak és nők mindig megtalálják majd a módját, hogy a nyelvi torzításokon és a kommunikálási monopóliumokon túllépve lehetővé tegyék az „igazságban élést”.

 

* Peter Gross, Ph.D, az egyesült államokbeli Tennessee Egyetem Újságírás és Elektronikus Média Iskolájának tanára. Sokat írt a kelet-európai sajtóról és helyzetének 1989 utáni alakulásáról.

A cikk eredetileg angol nyelven jelent meg a Transitions Online portálon.

// HIRDETÉS
Különvélemény

A radikalizálódott elitek populizmusáról

Fall Sándor

„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”

Visszatérés önmagunkhoz – mit tanulhatunk Erdélyben egy amazóniai kultúrától?

Sánta Miriám

Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ilyen volt jezsuitának lenni a 20. századi Romániában

Sólyom István

Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.

A kozmosz megállt a Bánffy-kastélyban és kilökte magából az ősmagyar sámánpunkot

Szántai János

A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
„Cseppenként tesz idegronccsá a Lyme-kór”
Főtér

„Cseppenként tesz idegronccsá a Lyme-kór”

A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.

Román nyelvűre cserélték két bánsági település kétnyelvű helységnévtábláját, panaszt nyújtottak be miatta
Krónika

Román nyelvűre cserélték két bánsági település kétnyelvű helységnévtábláját, panaszt nyújtottak be miatta

Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.

Ilie „Boló” Bolojan előtt két ­út áll a kudarc felé
Főtér

Ilie „Boló” Bolojan előtt két ­út áll a kudarc felé

Van ez a tervezett második deficitcsökkentő csomag, amiben a különleges nyugdíjak problémáját is megoldják állítólag. Na ja. Hogyne. Persze. Naná…

Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben
Székelyhon

Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben

A rendőrség közlekedési tájékoztató központja (Infotrafic) szerint a 7B jelzésű országút Arad és Tornya közötti szakaszán történt balesetben két autó volt érintett.

Kiskorúak elektromos rollerrel elszenvedett balesetéért a szülők ellen indítanak bűnvádi eljárást, figyelmeztet a rendőrség
Krónika

Kiskorúak elektromos rollerrel elszenvedett balesetéért a szülők ellen indítanak bűnvádi eljárást, figyelmeztet a rendőrség

Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.

Lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo mérkőzés
Székelyhon

Lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo mérkőzés

Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.

// még több főtér.ro
Különvélemény

A radikalizálódott elitek populizmusáról

Fall Sándor

„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”

Visszatérés önmagunkhoz – mit tanulhatunk Erdélyben egy amazóniai kultúrától?

Sánta Miriám

Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ilyen volt jezsuitának lenni a 20. századi Romániában

Sólyom István

Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.

A kozmosz megállt a Bánffy-kastélyban és kilökte magából az ősmagyar sámánpunkot

Szántai János

A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.

// HIRDETÉS