// 2024. november 30., szombat // András, Andor
Románia

Tessék: ők Vadim örökösei a szélsőjobbon!

// HIRDETÉS

Hát, vannak elegen. És ez csak a jéghegy csúcsa! Valamilyen szinten az egész mioritikus országvezetés ide tartozik.

A nacionalizmus – az EU pénzügyi válsággal kapcsolatos politikáinak kudarcára és a szíriai bevándorlókkal szembeni intolerancia (főleg a párizsi merényletek utáni) erősödésére válaszul jelentkező – felerősödése közepette az utóbbi években gyors növekedésnek indultak az európai szélsőjobboldali pártok. A magyarországi Jobbik, a görögországi Arany Hajnal Népi Egyesület, a franciaországi Nemzeti Front, vagy Geert Wilders PVV-je Hollandiában annak a jelei, hogy a közeljövőben európai szinten nem zárható ki egy nacionalista párt választási sikere.

1989 után Romániában

Corneliu Vadim Tudor volt a szélsőséges diskurzus reprezentatív figurája.

2000-ben volt a csúcson, amikor majdnem Románia elnöke lett, hiszen a választók több mint 33 százaléka szavazott rá. De 2004 után folyamatosan csökkent a PRM-szavazók száma, amihez társult még az is, hogy a hagyományos pártok átvették a diskurzusát. A PSD a „Büszke románok” szlogennel kampányolt az elnökválasztáson, a szociáldemokrata stratégák pedig gyakran hivatkoztak Victor Ponta jelölt „ortodoxizmusára”. Korábban a PNL helyezkedett magyarellenes álláspontra, Crin Antonescu pedig annak ellenére szorította ki a kormányzásból az RMDSZ-t, hogy az USL-nek aláírt megállapodása volt Kelemen Hunor szövetségével.

Annak ellenére, hogy a választási kampányok idején más politikusok is alkalmazták a nacionalista diskurzus egyes elemeit,

Traian Băsescu gondosan felépített magának egy nacionalista diskurzust,

és jelenleg is jól kidolgozott nacionalista rétegigényre összpontosít. Az utóbbi években általa felhozott egyik téma Románia egyesülése Moldova Köztársasággal. Traian Băsescu Gyulafehérváron, a Népi Mozgalom (MP) egyik 2015. augusztusi konferenciáján kijelentette: „A párt országprojektje Románia egyesülése Moldovával.”

Szintén jellemző a menekültválsághoz való viszonyulása is. Băsescu szerint be kell vezetni „a konfliktusos vagy szegény térségekből Európába igyekvő polgárok belépésének drasztikus korlátozását. (…) Meg kell oldanunk ezt a terrorista kérdést”. „Folytatódni fog Európa iszlamizálódásának folyamata. Európa benne van egy terrorizmusellenes háborúban”, tette hozzá az ex-elnök. A Bukarestbe tervezett mecset ügyéről a Népi Mozgalom vezetője azt mondta, ennek akkorának kellene lennie, mint az isztambuli román templomnak. A nemzeti jogok és vágyak védelmezője szerep megjelenése a diskurzusban alátámasztja, hogy a nacionalizmus nemcsak egy pillanatnyi ideális rétegigény, hanem talán az egyetlen, melyben az ellenzék (esetleges) új vezetői kedvező helyzetbe kerülhetnek. Ennek megfelelően Traian Băsescu nyilvánvalóan megpróbál egy másfajta választói réteg felé fordulni, belekapaszkodva egy populista, nacionalista, bevándorló-ellenes és egyre gyakrabban nyugatellenes diskurzusba.

A „kézenfekvő nacionalista diskurzushoz való folyamodást” gyakorló másik politikai szereplő

Gabriel Oprea tábornok

volt. Ennek egyik példájaként 2015. június 26-án Csíkszeredában részt vett a nemzeti zászló napja alkalmából szervezett ceremónián.

Gabi Oprea diskurzusában a Románia érdekei iránti hűségének biztosítékaként gyakran hivatkozott katonai karrierjére. „Katonaként különleges tiszteletet érzek a román állam alapvető értékei iránt és ismernek, sohasem habozok majd kijelenteni, hogy a nemzeti érdek egyesít egy népet és erőt ad egy nemzetnek”, mondta Gabriel Oprea 2015. június 26-án, Csíkszeredában. A 2010-ben alapított pártja önmeghatározása szerint a „nemzeti érdek védelméért” és a „pozitív hazafiság népszerűsítéséért” küzd.

Az Egységes Románia Párt (PRU) szintén alternatíva kíván lenni a politikai színpadon a nacionalista közvélemény számára.

Bogdan Diaconu vezeti,

akit eredetileg a PSD listáján választottak be a parlamentbe, mely pártból aztán 2014-ben kilépett, mert az RMDSZ-t bevonták a kormányzásba. „Ponta kiszolgálta Kelemen Hunort”, mondta nekünk.

A PRU a leghatározottabban magyarellenes diskurzussal rendelkező szervezet és önmeghatározása szerint „a nemzeti értékek védelméért és egy modern nemzeti hazafisági forma visszaállításáért” harcol. A telefonon megkeresett Bogdan Diaconu a Gândulnak kijelentette, hogy a PRU olyan emberekből áll, „akiknek a vérükben van a nemzeti érdek és gerincoszlopuk van, nem menetoszlopuk”. (Ez arra a balesetre utal, melynek során a Gabriel Oprea volt kormányfő-helyettes menetoszlopát biztosító egyik motoros rendőr halálos balesetet szenvedett – a szerk.). „Európa identitási és erkölcsi válságon megy keresztül (…), ezzel magyarázható a nacionalisták megerősödése olyan országokban, mint Svédország, Ausztria, vagy Görögország”, tette hozzá. „Johannisnak többé nem lenne szabad parancsokat elfogadnia a főnökétől (Angela Merkeltől) és népszavazást kellene kiírnia, hogy a lakosság eldönthesse, akar-e kötelező menekültkvótákat”, mondta még nekünk a PRU vezetője. Azzal zárta a szavait, hogy „nem érez vonzalmat Orbán (Magyarország kormányfője) iránt”, de a menekültek kérdésében „ő (Orbán) példakép amiatt, ahogy az országát védi”.

A romániai politikusok állandó válsága, az EU-n belüli gondok, a terrorista merényletek olyan tényezők, melyek hozzájárultak a nacionalista diskurzus iránti érdeklődés életben tartásához, sőt fel is erősítették ezt.

Maga Corneliu Vadim Tudor, akinek halála után űr támadt a nacionalisták számára a közéletben, azt mondta, hogy „a politika a lesben állás művészete”. Vajon a nacionalista szervezetek is lesben állnak, hogy a tribunus halála után megszerezzék a PRM (Nagyrománia Párt – a szerk.) volt választóit? Európa gondjai közepette nő majd a szélsőjobboldal közönsége?

A nacionalista szférában megfigyelhető egyik aspektus a funkciókkal és tévés kapcsolatokkal rendelkező szalonszélsőségesség és a most az utcán és a virtuális világban egy új alap lerakásán keményen dolgozók közötti törésvonal. A Cél Egyesület (Asociaţia Rost), az Ogoranu Alapítvány, a Professzor George Manu Alapítvány és az Új Jobboldal (Noua Dreaptă) szervezet néhány példa a Romániában törvényesen megalakult, nacionalista diskurzust használó szélsőjobboldali szervezetekre.

A Cél Egyesület

a „keresztény jobboldal szellemiségéhez” tartozó vélemények platformja kíván lenni. Vállalt céljai között van: „a románok méltóságának és a nemzethez tartozás büszkeségének visszaadása” vagy „a román nemzeti identitás megőrzése az ország testétől ideiglenesen elszakított román területeken”. A szervezet honlapján a következő üzenet látható: „II. Konstantin (Constantin Brâncoveanu) uralkodó hajthatatlan keresztény hite, áldozatvállalása és kulturális téren elért eredményei határozzák meg a Cél Egyesület tagjainak életvezetési mintáját.”

Az Ogoranu Alapítvány

„a román nemzet méltóságának dicsőítéséért és megőrzéséért” harcoló civil szervezetként határozza meg magát. Céljai között szerepel: „A nemzeti ellenállási harcról szóló könyvek és audio-videoanyagok kiadása, valamint szociális és egészségügyi szolgáltatások nyújtása a volt harcosoknak és családtagjaiknak.” Az alapítványt Coriolan Baciu, Ion Gavrilă Ogoranu egyik tanítványa vezeti.

A Professzor George Manu Alapítvány

ugyanezt a mintát követi. A Legionárius Mozgalom egyes tagjainak dicsőítésével és a legionárius doktrínával kapcsolatos anyagok terjesztésével foglalkozik. A George Manu Alapítvány a többi csoportosuláshoz hasonlóan az ortodox nacionalizmus híve.

Figyelemreméltó, hogy a nacionalista szervezetek az ortodox vallásra hivatkoznak. Ezt ugyanakkor az egységes Európa értékeivel szembeni bírálat egészíti ki. Vagyis a nacionalista szférába tartozó közönséget arról próbálják meggyőzni, hogy ők a jó (kereszténység) oldalán harcolnak az Európai Unió által képviselt „kártékony másság” ellen.

Az Új Jobboldal

szervezet az egyik legismertebb szélsőjobboldali szervezet. Az Új Jobboldal magát „a nemzeti, keresztény és szociális jobboldal képviselőjének” nevezi, mely szemben áll „a liberális, nemzetellenes, ateista és oligarchikus jobboldallal”.

2016 májusa óta politikai szárnya is van (Új Jobboldal Párt – PND), és hazai és külföldi tagszervezetekből álló hálózattal rendelkezik. Ezekkel az érvekkel próbál „alternatívát kínálni a jelenlegi politikai osztállyal szemben”, mely Tudor Ionescu (a szervezet vezetője) szerint „a korruptak egypártrendszere, melynek következtében az AEÁ és az EU gyarmatává váltunk”. Az Új Jobboldal a párizsi terrorista támadásuk után szerdán, november 18-án tüntetést szervezett egy Egyetem (Universităţii) téren „a kötelező menekültkvóták elfogadása ellen”. Az Új Jobboldal vezetője még a Cioloş-kormányhoz is felhívást intézett: „Azt kérjük, hogy Romániát csatlakoztassa a bevándorlói kvótákat elutasító országokhoz!” Aztán Traian Băsescut is bírálta: „Románia volt elnökének akkor kellett volna hangosabbnak lennie, amikor államfő volt, akkoriban Európai Egyesült Államokról és a szuverenitás átadásáról beszélt (…), csak most hallunk olyasmit tőle, hogy milyen jó, hogy Románia nincs a Schengen-övezetben, vagy azt, hogy Bukaresten nincs szükség megamecsetre.”

Ugyanakkor az Új Jobboldal vezetője azt mondja, hogy „Európát ne tévesszük össze az Európai Unióval”, és hevesen ellenzi Európa legnagyobb mecsetjének bukaresti felépítését. „Szlovákiában nem építenek semmilyen mecsetet és nem is fognak semmilyen mecsetet felépíteni, hogy ezzel elősegítsék a menekültek útját Pozsony felé”, jelentette ki. „Odajutottunk, hogy egy bevándorló ellátását havi 1.200 lejre emelték, miközben Romániában havonta 980 lej körül van az átlagnyugdíj”, folytatta.

Sikerül-e majd az Új Jobboldalnak választókat is maga mellé állítani? „Megpróbáljuk majd visszaszerezni azt a szuverenitást, melyet a régi pártok az utóbbi 25 évben feladtak. (…) Megpróbáljuk közelebb hozni a megvalósuláshoz az egyesülést Moldova Köztársasággal, és

gátat akarunk szabni a magyar szeparatizmusnak Románia közepén”,

így hangzik az Új Jobboldal vezetője által a romániai nacionalista közönségnek tett néhány ígéret.

Igaz, hogy Vadim halála után a nacionalista diskurzusnak Traian Băsescun és Gabriel Opreán kívül nem sikerült másokat a politikai színpad élvonalába juttatni. Meg kellene még említeni

a Crin Antonescu elnöksége alatti PNL-t,

amikor a liberálisok vezetője bevetette a nacionalista diskurzust. „A PNL az a politikai párt, mely döntő módon hozzájárult Nagy-Románia megteremtéséhez. (…) I. C. Brătianu írta alá a trianoni szerződést, mely szentesítette Nagy-Románia, mint modern, támadhatatlan határokkal és állami konfigurációval rendelkező állam létrehozását”, mondta Antonescu 2010-ben, amikor bejelentette, hogy a liberális euroképviselők nem fogják megszavazni Tőkés László megválasztását az EP alelnökének.

Ennek ellenére ez nem jelenti azt, hogy már nincs érdeklődés a nacionalista diskurzus iránt.

Az is igaz, hogy a szélsőséges jelleget vállaló szervezetek a PRM hanyatlása után sem igyekeztek bekerülni a román politikába, sokkal inkább a kulturális, hagyományőrző és történelmi egyesületeken keresztül tevékenykedtek. Így aztán folytatódhatott a szélsőséges gondolatok terjesztése.

És bár még nincs egy szisztematikus összefogás a romániai szélsőjobboldali szervezetek között, a Ion Gavrila Ogoranu Alapítvány, a Bucium online napilap, vagy a (Şerban Suru által vezetett) Legionárius Mozgalom csoportosulás szintén néhány példa olyan eszközökre, melyeken keresztül a nacionalista diskurzus továbbra is eljuthat a szélsőjobboldal híveihez. Ezek retorikájában gyakori téma a Legionárius Mozgalom, az ultranacionalizmus, az egyesülés Moldova Köztársasággal, az idegengyűlölet, vagy a romániai etnikai, vallási és szexuális kisebbségek jelenlegi jogállása.

Ezáltal, legalábbis ami a virtuális médiát illeti, létezik egy olyan közeg, melyben a szélsőjobboldal gondolatai és értékei Vadim halála után is fennmaradhatnak Romániában. Más szóval, továbbra is lesz érdeklődés a nacionalista diskurzus iránt. Az a kérdés, hogy ez a nacionalista diskurzus

képes lesz-e biztosítani annyi szavazót, ahánnyal a PRM hajdanán rendelkezett.

Vadim halála törést jelent a funkciókkal és tévés kapcsolatokkal rendelkező szalonszélsőségesség – melyben a Vadim által elszavalt nemzeti eposz szelleme tükröződött – és a most az utcán és a virtuális világban egy új alap lerakásán keményen dolgozók között. Mely alapot azokhoz a gondokhoz igazítják, melyekkel Európa küszködik, és melyek hangot adhatnak az ellenséges politikai szenvedélynek és implicit módon szavazatokat hozhatnak a szélsőjobboldal és a nacionalista diskurzus számára.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Hálucsinánt: beütött a romániai államelnök-választás első menetének második, nagy földrengése!
Főtér

Hálucsinánt: beütött a romániai államelnök-választás első menetének második, nagy földrengése!

Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.

„Inkább halottnak, mint fasisztának lenni”. Kolozsváron pár ezren tüntettek Călin Georgescu ellen (FOTÓRIPORT)
Krónika

„Inkább halottnak, mint fasisztának lenni”. Kolozsváron pár ezren tüntettek Călin Georgescu ellen (FOTÓRIPORT)

Néhány ezren vonultak utcára szerdán este Kolozsváron, hogy tiltakozásukat fejezzék ki a szélsőségesség előretörése, a romániai államfőválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu ellen. Incidenstől sem volt mentes a tiltakozás.

Kezdi kiverni a biztosítékot Bukarestben Georgescu TikTok-kampánya – hírek kedden
Főtér

Kezdi kiverni a biztosítékot Bukarestben Georgescu TikTok-kampánya – hírek kedden

Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.

Frontális ütközés, hosszú várakozás az autósorban – részletek a szentegyházi balesetről
Székelyhon

Frontális ütközés, hosszú várakozás az autósorban – részletek a szentegyházi balesetről

Egy személyautó és egy autóbusz ütközött frontálisan szerda reggel Szentegyháza Csíkszereda felőli kijáratánál. A reggeli órákban ráadásul köd is nehezíti a baleset miatt lassan haladó forgalmat.

Hahó, Georgescu-hívők: nem akarok többé átpisilni Magyarországra!
Krónika

Hahó, Georgescu-hívők: nem akarok többé átpisilni Magyarországra!

JEGYZET – Gyermekkorom nyári vakációiban több hetet nagyszüleim tanyáján töltöttem, a román–magyar határ közvetlen közelében. Gyerekkorom egyik „legmerészebb” tetteként átpisiltem Magyarországra.

Székelyföldön is volt nyaralója Călin Georgescunak
Székelyhon

Székelyföldön is volt nyaralója Călin Georgescunak

1995-ben vásárolt hétvégi házat Székelyvarságon a hétvégi elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu, aki néhány éve túl is adott az ingatlanján.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS