Az Amerikai Egybesült Államok talán nem is olyan egybesült, mint azt az átlag bigmac-fogyasztó gondolná.
Az Egyesült Államok a múlt év őszén az utóbbi 20 év legsúlyosabb költségvetési válságán ment keresztül. A nemzetközi médiában élénk vita zajlott a következményekről, az AEÁ esetleges milliárdos veszteségeiről. Tudjuk, az akkori pillanatnyi működési zavarok ellenére a világóriás gazdasági gépezete továbbra is a megszokott kapacitásával dolgozott [1].
Úgy tűnt, hogy ez a szinkópa némi izgalmat okoz, de az amerikai hivatalosságokat nem annyira a gazdasági gondok aggasztják, mint inkább az országban felhalmozódó
identitási problémák és feszültségek.
Márpedig egy komolyabb pénzügyi válság más jellegű – identitási és elszakadáspárti – válságok kirobbanásának lehet katalizátora, melyeknek sokkal nagyobb hatása lenne az AEÁ integritására. Ezekről az aggasztó előjelekről a Provocările interne ale Statelor Unite és az Ostilitatea rasială din Statele Unite című cikkeimben írtam. Ott az identitási törésvonalakra hívtam fel a figyelmet. Itt az ideje, hogy az elszakadási követelésekről is beszéljünk.
Az Egyesült Államokban valóban jelen van az elszakadási igény és a pénzügyi válságok, valamint bizonyos jogok és szabadságok korlátozása által okozott elégedetlenségek közepette időről időre egyre hangsúlyosabb. Már létezik egy viszonylag befolyásos, Michael Hill történész által 1994-ben alapított szervezet, a Dél Ligája (League of the South), melynek célja
az AEÁ déli államainak kiválása és függetlensége és egy új Konföderáció létrehozása.
Hill a névválasztásban az olasz Északi Ligából nyert ihletet, mely Olaszország északi részének elkülönülését hirdeti. E szervezet mellett mások is vannak, mint amilyen a Lakota Köztársaság, mely az amerikai indián törzsek területeit követeli magának; az Alaszkai Törzsek Szövetsége; a Hawaii Szuverenitásáért Mozgalom; az Afro-amerikai Köztársaság; az arizonai elszakadáspártiak; a Second Republic of Vermont Mozgalom. Külön figyelmet érdemelnek a jelentős számú texasi elszakadáspártiak, akik Texas Köztársaság létrehozása mellett szállnak síkra; e gondolat hívei között van az ismert Chuck Norris színész, aki kijelentette, hogy
kész harcolni Texas állam függetlenségéért,
és akár el is indulhatna az újonnan létrehozott ország elnökválasztásán [2].
Maga Texas kormányzója, Rick Perry, elégedetlenül a szövetségi szinten követett adópolitika miatt, 2009 áprilisában arra figyelmeztette a sajtót, hogy a texasiak akár az Egyesült Államok többi részétől történő elkülönülést is követelhetik. Itt említendő meg, hogy Texasban erre már van precedens és az AEÁ-n belül ez az egyetlen állam, melynek joga van népszavazást tartani az Egyesült Államokból való kilépésről [3]. Egy másik kormányzó, Kaliforniáé, Arnold Schwarzenegger elsőként kötött meg kormányközi szerződést Kalifornia és az akkor Tony Blair kormányfő által vezetett Nagy-Britannia között. Az a példátlan gesztus egy külpolitika terén elkülönült állam merész tüntetése volt, megkerülve a szövetségi kormányt [4]. Meg kell említeni az olyan államokban tapasztalható szeparatista érzelmeket, mint amilyen Louisiana, Dél-Karolina, vagy főleg Maine állam, ahol a lakosság kb. 20 százaléka támogatja a területi elkülönülés gondolatát [5].
A hatóságok is tettek bizonyos kis engedményeket a követelésekkel szemben: ennek megfelelően, az amerikai indiánok nyomására Obama elnök adminisztrációja 2012-ben úgy döntött, egymilliárd dollárnyi kárpótlást fizet egyes amerikai indián törzseknek, földjük használatáért. Az AEÁ-nak joga van megművelni kb. 22,6 millió hektárnyi földet, mely területek hivatalosan az amerikai indián törzsek tulajdonát képezik, ez utóbbiak pedig azért lázadoznak, mert úgy érzik, igazságtalanság érte őket [6].
Egyes elemzők az egyesült államokbeli konfliktust generáló és elszakadáspárti előfeltételekből kiindulva a legkomolyabb módon beszélnek
az AEÁ felbomlásának lehetőségéről.
Például, Thomas W. Chittum amerikai katonai szakértő, aki könyvet írt erről a témáról, megadja a második amerikai polgárháború időpontját és helyét is: 2020. május 5., Kalifornia, Los Angeles, éjfél, a Ruben Salazar park. Írjuk ezt az ultrapontosságot a szerző képzelete és feltűnési vágyának számlájára. De e polgárpukkasztó prognózison túl; Chittum az AEÁ feloszlását a rasszi különbségek mentén látja lehetségesnek. Chittum a migrációs tendenciákból és a különféle etnikai-rasszi közösségek egyes államokba való összpontosulásából kiindulva felvázolja az elszakadási határvonalak jövőbeni lehetséges térképét: északon a fehérek, délkeleten a feketék, délnyugaton pedig a hispán-mexikói (lásd a lenti ábrát).
Chittum távolról sem áll egyedül az Egyesült Államok szétesésére vonatkozó jóslatával. Ő maga is utal neves személyiségek véleményeire, akik hasonló következtetésekre jutottak az AEÁ komor jövőjét illetően. Ezekben az „AEÁ apokalipszisére vonatkozó jóslatok”-ban az a közös, hogy az identitási tényezőn van a hangsúly, aminek – szerintük – a legnagyobb szerepe lesz az amerikai összeomlás kiváltásában.
Gore Vidal amerikai drámaíró, például, az Amerikai Birodalom hanyatlása és eltűnése (The Decline and Fall of the American Empire) című, 1992-ben kiadott könyvében a következőt jósolja: „A megfelelő időben itt [az AEÁ-ban – a szerz.] olyasmi fog kitörni, ami a Szovjetunió nemzeti lázadásaira, vagy akár a kínai népi felkelésekre emlékeztet…
most forradalom előtti időket élünk”.
Az AEÁ-beli fejlemények egyik kritikus megfigyelője, Patrick Buchanan publicista és konzervatív republikánus politikus a New York Post 1994. február 2-i számában megjelent egyik cikkében a lehető legkomolyabb módon figyelmeztetett arra, hogy az AEÁ „balkánosodás” felé sodródik és a rádiókban és tévékben naponta terjesztett rasszista és etnikai ellenségességek miatt megismétlődhet Bosznia sorsa. Buchanan 2011-ben újra megismétli ezeket az apokaliptikus jóslatokat, amikor megjelenteti az Egy szuperhatalom öngyilkossága: Megéri Amerika 2025-öt? (Suicide of a Superpower: Will America Survive to 2025?), amelyben számos érvvel írja le az AEÁ-ban jelenleg zajló trendeket, melyek radikális változásokat fognak hozni az országban. A szerző egész könyvön átívelő tézise a következő:
„Amerika a szemünk láttára esik szét”.
Buchanan a legfontosabb veszélyek közé sorolja a hit válságát, a fehérek számának drasztikus csökkenését és a törzsiség eszkalálódását. A 8. fejezetnek ez a címe is: A törzsiség diadala. Buchanan szerint az Egyesült Államok az identitások elkerülhetetlen összeütközése felé halad, melyek kulturális és rasszista háborúkban nyilvánulnak majd meg, a kormányok pedig egyfajta „etnomazochizmus”-t tanúsítottak, amikor az összes rassznak, etnikumnak, kultúrának és felekezetnek jogot adtak az érvényesülésre. A szerző azt állítja, hogy egyre kevesebb közös dolog van az amerikaiakban és egyre gyakrabban folytatnak egymással szemben propagandaháborúkat vallási, erkölcsi, politikai, történelmi és jelképekkel kapcsolatos ügyekben. A sokszínűség kultusza végül Amerika drámai összeomlásához fog vezetni.
Bibliográfia:
1. The Final Showdown? Why the Coming Budget Crisis May Be the Worst // By Alex Altman. Sept. 18, 2013 / http://swampland.time.com/2013/09/18/the-final-showdown-why-the-coming-budget-crisis-may-be-the-worst/
2. Грозит ли США 2-я гражданская? League of the South // http://geopolitica.ru/Articles/537/ Мартин Мартинис, 2009-04-06.
3. Governor Says Texans May Want to Secede From Union But Probably Won't // April 15, 2009 / http://www.foxnews.com/politics/2009/04/15/governor-says-texans-want-secede-union-probably-wont/
4. Разъединённые Штаты Америки. Ведущий державе мира угрожает распад на отдельные государства? // Руслан Горевой. Версия. 29 февраля 2008 / http://versia.ru/articles/2008/feb/29/raspad_usa
5. Сепаратизм в США и перспектива распада страны // Наталья Доровская. 3 октября 2012 года / http://www.memoid.ru/node/Separatizm_v_SSHA_i_perspektiva_ih_raspada
6. Черный Орел сдержал слово. Администрация Обамы заплатит индейцам еще миллиард долларов // http://lenta.ru/articles/2012/04/13/indiantribes/
- Buchanan P.J. Suicide of a Superpower: Will America Survive to 2025? Thomas Dunne Books. 2011. 496 p.
- Chittum Th.W. Civil War Two. The coming breakup of America. 1996. 174 p.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.