// 2024. november 25., hétfő // Katalin
Románia

Szakadék van a románok önképe és a valóság között

// HIRDETÉS

Ebbe pedig bele lehet betegedni. Szó szerint és képletesen is.

Minél nagyobb a „milyennek hisszük magunkat” és a „milyenek vagyunk a valóságban” közötti különbség, annál alacsonyabb az életminőség és az elégedettség szintje. Ez az egyéni szinten érvényes összefüggés az országok esetében is létezik, derül ki a Psihologia poporului român (A román nép pszichológiája) szerzője, Daniel David egyik tanulmányából. A 46 elemzett ország mindegyikében van eltérés, a románoknál ez két jellemvonással kapcsolatosan nyilvánulva meg.

Minél nagyobb a különbség

a „tényleges/aktuális nemzeti jelleg” és a „képzelt nemzeti jelleg” között,

annál alacsonyabb szintű az élettel kapcsolatos elégedettség, annál rövidebb az élettartam és rosszabb a minősége, az életszínvonal, az oktatás színvonala, az autonómia szintje és a békéhez való viszonyulás.

Ez a következtetése annak a tanulmánynak, melyet a Psihologia poporului român szerzője, Daniel David és munkatársai, Silviu Andrei Matu, Oana Alexandra David és Antonio Terracciano tettek közzé a Cross-Cultural Research folyóiratban, melyben 46 országot/kultúrát elemeztek (Romániát is beleértve).

„Az egyéni szintű helyzet volt a kiindulási pont. Tudjuk, hogy amikor különbség alakul ki aközött, amilyenek vagyunk és amilyeneknek hisszük magunkat, ez egy sor pszichológiai szintű működési zavarral társul, mint például az élet minőségével kapcsolatos alacsony szintű elégedettség, csökkenő termelékenység, nagyobb stressz és így tovább. Hipotézisként abból indultunk ki, hogy ez az egyéni szintű különbség egy ország, egy kultúra szintjén is megjelenhet”, magyarázta Daniel David az Adevărulnak.

Ennek megfelelően a kutatók azt elemezték, hogy a képzelt és a tényleges nemzeti jelleg közötti különbséget miként lehet összefüggésbe hozni egy sor működési zavarral. Elemezték az emberi fejlődési indexet, az élettel való elégedettséget, az autonómia fokát, a békeindexet (vagyis, hogy nemzetként inkább békülékenységre hajlamos egy közösség vagy a háború és a konfliktusok elfogadására).

„Antonio Terracciano Science folyóiratban megjelent cikkéből indultunk ki, aki társszerzője a tanulmányunknak, melyben 46 ország/kultúra esetében mutatja ki az egyének képzelt és tényleges személyisége közötti különbségeket. Abból kiindulva, amit a Románok pszichológiájában írtunk, azt akartuk látni, milyen hatása van e különbség meglétének.” A kutatás eredménye arra késztette a pszichológusokat, hogy igazat adjanak Szókratésznak: „Ismerd meg önmagad.” „Azt tapasztaltuk, hogy az ország szintű képzelt és tényleges jellemvonások közötti különbség nagyjából ugyanolyan hatásokkal jár, mint egyéni szinten”, mondja David.

Miként befolyásolja az országok fejlődésére vonatkozó legfontosabb mutatót

A tanulmány egyik fő felfedezése az volt, hogy az országszintű nagy különbség a képzelt és tényleges mivoltunk között az emberi fejlődési index alacsony szintjéhez vezet.

„Az országok fejlettségi szintjére vonatkozó egyik fő mutatóról van szó. Ezt a mutatót az ENSZ rendszeresen kiszámítja, és három komponense van: az élet tartama és minősége, az oktatás minősége és az életszínvonal”, állítja David.

Az ENSZ Programfejlesztési Főosztálya szerint az emberi fejlődési indexet „annak kihangsúlyozására hozták létre, hogy egy ország fejlettségének értékelésében az embereknek és képességeiknek kellene a legfontosabb kritériumoknak lenniük, és nem a gazdasági növekedésnek”.

Az idézett tanulmány megállapítja, hogy összefüggés van a „milyenek vagyunk/milyennek tartjuk magunkat” különbség és az emberi fejlődési index között, de azt nem tudja kimutatni, hogy ez oksági vagy kétirányú.

„A jövendőbeli kutatásaink a két elem közötti oksági kapcsolat kimutatására összpontosítanak majd. Abból a hipotézisből indulunk ki, hogy ha az emberek kiegyensúlyozottak, magabiztosak, akik könnyen együtt tudnak működni másokkal, akkor hatékonyabbak lesznek és magasabb életminőségük lesz. A milyen vagy és milyennek hiszed magad közötti különbség feszültséget, frusztrációt és elégedetlenséget kelt, ami az élet más aspektusaira is kihat. Ezt a hipotézist kell majd a jövendőbeli kutatásokban bizonyítanunk”, mutatott rá David.

A románok a pozitívumot és a negatívumot is eltúlozzák

David azt állítja, hogy mind a 46 elemzett országban vannak különbségek a képzelt és a tényleges személyiségjegyek között. A románok esetében az a jellegzetes, hogy a „milyenek vagyunk/milyennek hisszük magunkat” különbség az öt elemzett személyiségjegy (érzelmi stabilitás, nyitottság, kedvelhetőség, lelkiismeretesség és extraverzió) közül kettő esetében meghaladja a normális értékeket.

„Az érzelmi stabilitásról (neurotikusság) és a kedvelhetőségről van szó. Egyrészt hajlamosak vagyunk magunkat érzelmileg instabilabbaknak, de kedvelhetőbbeknek is tartani, mint amilyenek valójában vagyunk. Ezek a tendenciák minden országban tapasztalhatók, de nálunk túlzott mértékben. A románok egyik legfontosabb jellemvonása, hogy a pozitívumot és a negatívumot is eltúlozzák”, állítja David.

A neurotikusság esetében nagyobb a hajlam az olyan negatív érzelmek megjelenésére, mint a düh, az ellenségesség, a depresszió és a sebezhetőség, ami az impulzusok ellenőrzésének képességére is vonatkozik. „Ezek közül a legmagasabb értéket a sebezhetőségnél mérték, ami azt jelenti, hogy gyengébbnek és sebezhetőbbnek érezzük magunkat, mint amilyenek vagyunk”, állította David. A kedvelhetőség az egyén azon viselkedésére vonatkozik, mellyel igyekszik elérni, hogy mások kedveljék és elismerjék, az altruizmusra, az együttérzésre és együttműködésre való hajlamra, a másokkal szembeni gyanakvással és antagonizmussal szembeállítva. „Itt az altruizmusnál és a bizalomnál tapasztaltuk a legnagyobb különbséget. Tehát altruistábbaknak hisszük magunkat, mint amilyenek valójában vagyunk, és úgy gondoljuk, hogy jobban megbízunk másokban, miközben valójában gyanakvók vagyunk velük szemben”, magyarázza David.

Pozitív üzenet

A pszichológus azt állítja, hogy a tanulmány eredményeinek elemzésével konstruktív üzenetet szeretne megfogalmazni. „A milyenek vagyunk és milyennek hisszük magunkat közötti különbséget oktatással, a közéleti személyiségek és a politikusok által közvetített értékekkel és üzenetekkel, példamutatással csökkenthetjük. Fontos, hogy csökkentsük a túlzásokat. Nem vagyunk sem az utolsók, de a legjobbak és legfontosabbak sem a világon. Fontos visszavennünk a cinizmusból, a magunkkal szembeni nagyon kritikus és agresszív hozzáállásból. Ne higgyük már magunkat annyira sebezhetőnek, mert nem vagyunk”, szögezi le a pszichológus. Az a tény, hogy kedvelhetőbbnek tartjuk magunkat, mint amilyenek vagyunk, arról árulkodik, hogy szeretnénk kedvelhetők lenni, ami pozitív dolog, mondja még David hozzátéve, hogy „de a jövőben ne csak higgyük magunkat kedvelhetőknek, hanem tényleg legyünk is azok”.

Kicsoda Daniel David: A Thomson ISI/Web of Science szerint Daniel David (43 éves) a tudományos közösségben történt hivatkozások alapján a nemzeti és nemzetközi szakirodalomban legnagyobb hatással bíró román pszichológus. 2007 óta a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Klinikai Pszichológiai és Pszichoterápiai Tanszék vezetője. 2013 januárjában nevezték ki a híres amerikai intézmény, a New York-i Albert Ellis Intézet kutatásért felelős igazgatójává. Az egyetemi tanár a szerzője a Profilul psihologic al poporului român (A román nép pszichológiai profilja) című kötetnek. 2016 óta kutatásért felelős rektorhelyettes a kolozsvári BBTE-n.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…
Főtér

A koszovóiakat nem szidták a román szurkerek az UEFA szerint, de a magyarokat igen…

… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.

Hatalmas meglepetés az államfőválasztáson. Călin Georgescu átvette a vezetést Marcel Ciolacuval szemben
Krónika

Hatalmas meglepetés az államfőválasztáson. Călin Georgescu átvette a vezetést Marcel Ciolacuval szemben

A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.

Úgy tűnik, földrengéssel zárul az államelnök-választás első fordulója
Főtér

Úgy tűnik, földrengéssel zárul az államelnök-választás első fordulója

És itt az első menet vége, itt vannak az első részeredmények… és úgy tűnik, valóban politikai földrengés lesz a vége.

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült
Székelyhon

Lezuhant egy osztályterem mennyezete, két diák megsérült

Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.

Zajlik az államelnök-választás
Krónika

Zajlik az államelnök-választás

Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.

Ciolacu vezet – megvannak az első exit-poll eredmények
Székelyhon

Ciolacu vezet – megvannak az első exit-poll eredmények

Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje vezet a vasárnapi államelnök-választás első exit-poll eredményei alapján.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Válságkezelés a Székelykőn – tizenkettedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”

Nem szól(t) ránk a házmester… avagy miért szól(t) másképp az Illés zenekar Erdélyben?

Szántai János

Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.

// HIRDETÉS
Nagyítás

A teljes elszigetelődés útját választotta a románság az 1940-1944 közötti kis magyar világban

A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.

Így érdekérvényesítettek ők – kijárásos magyar politizálás az államszocialista Romániában

A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.

// HIRDETÉS