Mekkora hülyeség, hogy az orosz hadsereg pár nap alatt elfoglalná Romániát? Nos, amennyire tönkrevágták a román hadiipart, gond nélkül megtehetné.
Jelen szöveg az Adevărul oldalon közölt cikk fordítása.
Az országos közbeszédben, gyakorlatilag a teljes médiában terjesztett egyik legostobább hülyeség az a kérdés, hogy „egy támadás esetén meddig bírná a román hadsereg?”.
Maga a kérdés, mint mondtam, hülyeség. Van még néhány. Például az, hogy
Vagy mit kezdünk azzal, hogy a deveselui amerikai katonai felszerelés nukleáris csapás veszélyének teszi ki Romániát Oroszország részéről? Ezek a hülyeségek nem egyformán ostobák: egy részük csak egyszerű, a biztonság és védelem terén funkcionális analfabétához illő hülyeség. A másik dolog viszont, hogy meddig bírná a hadsereg a támadást, kimondottan ostoba hülyeség.
Maga a kérdés nem az. Sem ostoba, sem másmilyen. Mint minden kérdés, jogos és észszerű. Amíg kérdés marad, senki sem köthet bele. Csak amikor vitatémává válik, cikkekben és tévés megszólalásokban újra és újra előveszik különböző tisztségekkel rendelkező alakok, mint amilyen a méápénés miniszter (védelmi miniszter – a szerk.), Leş, vagy a közéletben felbukkant tábornokok és más rendfokozatúak, ez a meddig bírja a hadsereg hülyeséggé válik, a vita folytatása pedig mindig ostobaság.
Miért? Mert ez pontosan ugyanolyan szintű vita, mint a
Majd ezt a témát tovább folytatják, megállapítván, hogy a román katona egyetlen szuronnyal való felszereltsége nem elégséges, és egy rohamfegyverrel kellene őt ellátni, melynek nagyobb kalibere van, mint a NATO-standard kaliber, mert a lövedék túl könnyű lenne, hogy áthatoljon a Tyrannosaurus rex pikkelyein, a lövedéknek pedig mindenképpen román gyártmányúnak kell lennie.
Ekkor aztán nekiállnak amiatt aggódni, hogy a román védelmi ipar felhagyott a lőpor-gyártással, így aztán a katonánk importfüggő és semmi garancia sincs arra nézve, hogy a lőpor beszerzését vállaló valójában nem a Tyrannosaurus rex-szel tart-e. Így aztán a katonánknak semmi esélye sincs állni a sarat ezzel a Tyrannosaurus rex-szel szemben, legalábbis addig, amíg újjáépül a nemzeti védelmi ipar, hogy képes legyen lőport, de a NATO-standardtól eltérő kaliberű lövedékeket is gyártani, azokra a helyzetekre, amelyekre nem érvényes az Észak-atlanti Szerződés 5. cikkelye. Mint például a Tyrannosaurus rex, amire a szövetségesek 70 évvel ezelőtt, a szerződés elfogadásakor nem gondoltak.
Nem kellene ilyenfajta hülyeségek megcáfolásával foglalkoznunk, ha nem látnánk, hogy ezek kisajátítják az ezzel a szakterülettel kapcsolatos közbeszédet, és hogy a biztonság és a nemzetvédelem nagy és stratégiai témái nem jutnak el a nemzeti közvéleményig. Vagyis ahelyett, hogy idiótaságokról beszélnénk, Románia számára fontos, sőt, életbevágóan fontos dolgokat kellett volna megértenünk.
A nemzeti védelmi ipar nem tartozik ezek közé. Ahogy soha nem is tartozott. Ez az ipar már az elejétől fogva egy gazdaságellenes csinálmány volt, ami magas rangú szakértőket foglalt le. Gazdaságellenes, mert létrehozásakor nem egy olyan belföldi és nemzetközi piacon alapult, ahonnan pénzügyi forrásokhoz juthatott volna kutatásra és fejlesztésre. Ez az ipar még a termelési költségek fedezetére sem rendelkezett soha elég piaccal.
Azzal az ürüggyel, hogy adott esetben bármelyik ország Románia Szocialista Köztársaság ellenségévé válhat, Ceauşescu kidolgozta az egész nép honvédő háborújának stratégiáját, mely egy ilyenfajta háború megnyeréséhez szükséges összes fegyver hazai gyártását is feltételezte.
Különben az egyik stratégiai ok, ami miatt Ceauşescut eltávolították az ország és a párt éléről, éppen az 1989. novemberi kongresszuson tett kijelentése volt, amikor bejelentette, hogy Románia „bármilyen fegyvert képes gyártani”, vagyis akár azt is lehetett érteni, hogy nukleáris fegyvert is. Egyfajta avant la lettre észak-koreai Kimről beszélünk. Amúgy
Sem a páncélozott csapatszállító, sem a harckocsi, sem a tank, sem a harci repülő, de még a távcsöves puska sem volt soha román koncepciójú, alkotású, tervezésű és gyártású.
A román védelmi ipar egész idő alatt és minden egyes tétel esetében másoktól kölcsönzött. Motorokat, csöveket, ötvözeteket, koncepciókat, páncélzatot, akármi mást. A – kétségtelenül legjobb minőségű – román kutatók és tervezők olyanfajta kutatási és tervezési témákat kaptak, mint a „nézzen ki úgy, mint az a brit/francia/orosz/kínai alkatrész/komponens”. Majd nem kaptak semmilyen finanszírozást, a bérükön kívül. És még le is szidták őket, ha nem sikerült egyből, ha elrontották a prototípusnak szánt anyagot.
Magával a gyártással sem álltunk jól, amikor virágzott a román védelmi ipar. Királyiban (Craiova) működésképtelen repülők kerültek le a gyártósorról, megmutatták a repülős ezred embereinek, akikkel a fel- és leszállópályán osztoztak, hogy a repülők tényleg léteznek, a repülősök aláírták, hogy látták azokat, hogy a munkások felvehessék a bérüket és lejelenthessék a tervben szereplő termelési cél teljesítését, majd a repülők visszakerültek a gyárba, hogy befejezzék őket. Ami – jelentős részük esetében – sohasem történt meg a gyártás végleges leállításáig. Ugyanez volt a rakétákkal is, a tankokkal is és az összes többivel.
Aztán a központosított tervgazdaságról a versengő piacgazdaságra történő hosszú áttérés alatt az egész nemzeti védelmi iparra kullancsok telepedtek rá szégyentelenül és anélkül, hogy amazok, akiknek hírszerzésileg meg kellett volna védeniük, bármit is mondtak volna. Amíg semmi sem maradt belőle. És elkergették az összes külföldi befektetőt, akik valamilyen javaslattal érkeztek, nehogy tőlük függjön a nemzetvédelem fegyverekkel és lőszerekkel való ellátása.
Így aztán ma már csak potenciálisan beszélünk nemzeti védelmi iparról. És annyit is csak javítóműhely, vagy kis sorozatú termelés, alkatrészgyártás szintjén. Így aztán igazán nevetséges azt látnunk, hogy most előáll valaki és felfedezi, hogy Románia hadserege nincs jól és teljes mértékben felszerelve hazai gyártású fegyverekkel és lőszerekkel, hogy a hadsereg másoktól importált fegyverektől függ, akik egy része – moszkovita elemzések alapján – szövetségesből egyik napról a másikra ellenséggé válhat, megtámadhat, mi pedig nem tudjuk megvédeni magunkat, mert nem vagyunk készek!
Nem szeretném két megjegyzés nélkül befejezni. Amikor „méápéné”-t írtam, akkor a Honvédelmi Minisztériumra utaltam, melynek a M.Ap.N az általánosan elfogadott betűszava. Általánosan elfogadott, Gabriel Oprea volt védelmi miniszter és „nemzetbiztonságért” felelős kormányfő-helyettes kivételével, aki „M.A.P.N.”-t ír a hivatalos dokumentumokban. Mert csak ennyire képes.
De úgy tűnik, a jelenlegi miniszter sem acélosabb. Amikor Leş miniszter arról beszél, hogy „meddig bírja a hadsereg egy támadás esetén” és úgy értékeli, hogy addig, amíg meg nem érkezik a NATO, hogy megvédjen bennünket („partnereknek” nevezve a szövetségeseket), az úriember nem tesz egyebet, csak a hülyeséget erősíti meg.
Mert valójában egyáltalán nem merül fel, hogy Románia hadseregének bármilyen támadást ki kellene bírnia, még félóráig sem. Miért? Mert bármilyen támadásnak van egy figyelmeztetési ideje. Néhány tíz perctől, nukleáris támadások esetében, néhány hónapig vagy akár néhány évig az inváziós típusú szárazföldi támadások esetében. Románia pedig, NATO-országként, megfigyelés alatt tart bárkit, aki támadhatna, bármilyen esetben és arra készül, hogy bármilyen azonosítható támadást visszaverhessen.
Persze, ma nem áll készen olyan támadásra, amelyről nem tudjuk, hogy miként néz ki és azt sem, hogy mikor kerül rá sor, de azt biztosan tudjuk, hogy a kiszámítható jövő előtt nem fog bekövetkezni. Csak azokra a támadásokra áll készen, melyekre ma kerülhet sor. Az, hogy Leş védelmi miniszter ezt nem tudta, nem a nemzetvédelem hibája.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
A Román Posta 2025. január 9-én, csütörtökön kezdi meg a januári nyugdíjak kézbesítését – jelentette be a társaság.
Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.
A cégek és más jogi személyek helyi adóinak alig több mint 50 százaléka folyt be a gyergyószentmiklósi városkasszába 2024-ben. Idén őket is nagyobb kedvezmény ösztönzi őket a fizetésre. A magánszemélyek adózási hajlandósága azonban jónak mondható.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Holtan találtak szerdán a város melletti mezõn két tulceai tinédzsert, egy fiút és egy lányt, akik a múlt hét végén tűntek el otthonról.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.