Nem volt olyan szövetség, melyben Románia kitartott volna, állítja a szerző. És ha már hagyomány, akkor tessék, itt az újabb nemzetközi botrány.
Jelen szöveg az Adevărul oldalon közölt cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Ismerik a tősgyökeres kifejezést, mely hagyományos bölcsességünk számos vetületének egyikét fejezi ki, miszerint szándékosan, vagy sem, egy gesztussal, egy megjegyzéssel „belevered valakibe a frászt”. Országként újra közel állunk ahhoz, hogy nemzetközi hírnevűvé változtassuk zaklatott és furcsa, különös vagy egyszerűen nevetségesen ostoba ügyekkel teli történelmünk egyik excentrikusságát.
Ilyesmi történik most is.
Teljes szívemből remélem, hogy mindenki így fogja értelmezni, a politikai színpadra újonnan érkezetteknek, a meteorszerű jelenségeknek kijáró szánalommal, akiknek biztosan sikerül összetörniük néhány poharat a bálteremben, de a klub biztonsági szabályai túlságosan szigorúak és túlságosan régiek ahhoz, hogy ne lehessünk biztosak a kipenderítési akció gyorsaságában, melyet pontos mozdulatokkal hajtanak végre olyan úriemberek, akiknek az öltönye végtelenül elegánsabb, mint az izgága alaknak és – nyilvánvalóan – „márkás”, nem pedig a Romániába küldött, sokadjára újrahasznosított árukkal teli kínai „Europa” üzletcsarnokban vásárolt.
Ezzel a botrány – elvileg – véget ér és hozzáadódik a non grata-vá nyilvánított személyek rendkívül hosszú listájához, akikről – ha egyáltalán valaha is szóba kerülnek – csak suttogva, nagyon szégyenkezve és feszengve fognak beszélni, hogy felidézzék egy akármilyen sehonnai leckéjét.
Igen, így van, a botránynak vége, de az események alapját képező személy (vagy cég, vagy ország) számára a sötét történet még csak most kezdődik. De, hogy ne ragadjunk le feleslegesen az elméleti szinten, íme
mely a világ néhány nagy politikai kancelláriájában fog majd kirobbanni, miután Bukarestben őexcellenciája, a romániai palesztin nagykövet egy Liviu Dragneával folytatott találkozóról győzedelmesen és boldogságtól sugározva kilépve azt nyilatkozta, hogy a PSD vezetőjének döntése értelmében Románia mégsem helyezi át nagykövetségét Jeruzsálembe, ahogy azt éppen ő jelentette be nem sokkal korábban, majd a miniszterelnöki presztízsét kockára téve Viorica Vasilica Dăncilă asszony is megerősítette Washingtonban (Liviu Dragnea cáfolta, hogy ilyesmit mondott volna a nagykövetnek és a helyreigazítást követel Palesztina romániai képviseletétől – a szerk.).
Észbontó epizód. Az alábbi okok miatt, melyek mindegyike nagyon súlyos és a bejáratott diplomáciai megállapodások, a jogállami szabályok, a biztonsági és nemzeti jelentőségű döntéshozatali rendszerek, működési szabályozások, a hatalmi hierarchiák és a hatalmi ágak szétválasztásának megsértését jelentve.
1. A világ egyetlen demokratikus országában sem megengedett, hogy a Képviselőház elnöke úgy álljon elő és jelentsen be egy külpolitikai döntést, hogy azt nem igazolta vissza a külügyminisztérium és nem erősítette meg Románia elnökének döntése. Persze, ez csak annak jele volt, hogy
és így az ő tollvonásától függ a nemzeti jövő, Románia stratégiai külpolitikai kapcsolatainak sorsa és hogy adott esetben – értik, ugye? – megmutathatjuk, hogy tudunk mi lapozni és szőnyeget kihúzni a lábuk alól és meglátjuk, mennyire tetszik majd nekik!
2. Az EU és a NATO egyetlen országában sem teheti meg egy nagykövet, hogy egy, a fentihez hasonló összejövetel után olyan sajtóközleménnyel álljon elő, melyben olyan doktrínai és stratégiai irányváltást jelent be, melyet nem a saját országa hajtott végre (de erre is csak rendkívüli esetben, saját fővárosa legmagasabb illetékes hatóságaitól – írásban – kapott mandátum alapján), hanem az az ország, ahova a külügyminisztériuma magas rangú tisztségviselőnek küldte. Miért Romániában tette ezt a diszkréció és visszafogottság által uralt diplomáciai játékokkal teljesen ellentétes gesztust? Üzenete világos és mélységesen meg kívánja alázni Izrael Államot, mely – ha még emlékeznek rá – hivatalosan üdvözölte a PSD-s vezetőség nyilatkozatait a nagykövetségre vonatkozó lépésről, a szinte már biztosnak tűnő Jeruzsálembe költözésről.
mely számára Izrael biztonsága Jeruzsálem jogállásától függ, melyet a zsidó állam egyetlen és oszthatatlan fővárosaként ismert el.
3. Egy ilyenfajta stratégiai döntést egyetlen EU- vagy NATO-országban sem bíznak a Képviselőház elnökének önkényes lépésére, hanem – ahogy az normális is – az ország legmagasabb rangú politikai, katonai és biztonsági felelőseit magába foglaló szervben hozzák meg. Ez nálunk a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) és amennyiben ez nem egy ordenáré hazugság, akkor a külügyminisztériumunkat felkérték azoknak a következményeknek a teljes körű elemzésére, amelyekkel a nagykövetség Jeruzsálembe költöztetése járhatna, hogy aztán e szöveg alapján hozzák meg a végső döntést. Normálisan most is így kellett volna történnie, főleg, amikor a döntés, ahogy az bebizonyosodott, jóval túllépi a szigorúan adminisztratív szintet és geopolitikai viszonyítási megfontolásokat is felvet. A mostani bejelentésre pedig akkor kerül sor, amikor
és mindenki egy jövendőbeli óriási összecsapásra vár a Közel-Keleten. A PSD vezetője most tartotta megfelelőnek személyesen fellépni a nagyok helyett és bejelenteni, hogy Románia állítólag meghozott egy döntést, mely szembeállítja az AEÁ-val.
4. Ez a döntés világosan azt jelzi, hogy ténylegesen megtörténik Románia külpolitikájának pártszintre való áthelyezése, amely nemcsak a kormányban okoz rövidzárlatot a külügyminisztériumával együtt, hanem – mindenekelőtt – a cotroceni-i ellenfélnél is. Technikai értelemben a második világháború óta Európában vagy az euro-atlanti térségben sehol sem került sor hasonló helyzetre, melyben a törvényhozás a kormányra tartozó döntéseket vesz át, jelent be és alkalmaz. Totális cirkusz, mondhatná valaki. És igaza lenne.
Végül mondunk még valamit.
Nem volt olyan szövetség, melyben kitartottunk volna, olyan barát, akinek ne esküdtünk volna hűséget, majd megdöbbentő sebességgel és tökéletes technikával fordítottuk meg a fegyvereket, kitörölhetetlen benyomást is hagyva azokban, akik ezt – egymás után – megszenvedték. Most újabbakat is felteszünk a listára.
Az „ez csak az én véleményem” történet, válságkezelési technikaként (amelyhez Dăncilă asszony is folyamodott Washingtonban), itt nem működik, mert a palesztin nagykövetséggel folytatott találkozó hivatalos volt, Liviu Dragnea pedig nem egy akárkiként vett rajta részt, aki az életről és a betakarítás helyzetéről okoskodik.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.