Körülbelül ez jellemzi az idei politikai életet a mioritikus hazában. Igazi erotikus show, nap mint nap. A nép pedig kukkolhat kedvére.
Jelen szöveg a România Liberă oldalon megjelent cikk fordítása. A címet a szerkesztőség adta.
Klaus Iohannis, régi szokásával ellentétben, már korán reggel ébren volt, hogy bejelentse a politikai pártokkal tervezett konzultálások menetrendjét. De hamar munka ritkán jó. Az elnök az előrehozott választáshoz vezető út valamiféle logikájáról beszél. De mi a logika?
Nem nagyon lát senki logikát, de ettől ő még erőlteti a dolgot. Miért ennyire elszánt a cotroceni-i lakó? Egyszerű. Még jó eredményt rejt a választási kelengyés láda. Tíz románból hat hisz benne. Bármit mondhat és tehet, ezek a polgárok követni fogják. Erre alapoz.
Szintén a parlamenti logikába illeszkedik egy új többség összeállítása. Ha az elnök nem azt a személyt jelölte, aki mögött több mint 240 aláírás áll – szintén logika, ezúttal alkotmányos alapon –, akkor az elnök ellen elindítható a felfüggesztési eljárás. Adrian Năstase a blogján helyesen leírta a lépéseket.
„A felfüggesztési eljárást a parlamenti képviselők egyharmada kezdeményezheti, a felfüggesztésről pedig a többség dönthet, az Alkotmánybírósággal (CCR) folytatott konzultálás után. Az elnök ebben az esetben a Parlament előtt adhat magyarázatot a terhére rótt ügyekkel kapcsolatosan.
A felfüggesztés elfogadása után 30 napon belül ki kell írni (van nem) a leváltásról szóló népszavazást.
Az alkotmány 98. cikkelye fontos, mely úgy rendelkezik, hogy az elnök felfüggesztése esetén a Szenátus vagy a Képviselőház elnöke biztosítja a helyettesítést. Az ideiglenes elnök pedig szintén jelölhet személyeket a kormányfői tisztségre, természetesen konzultálások után!” – magyarázza, logikusan, Adrian Năstase.
Az Orban-kormány megbukott. Ebben nincs semmi természetellenes. De az Orban-kormány elmeszelése melletti 261–139-es szavazatarány meglepően magas.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Pro Románia Remus Pricopiével álltak elő, azzal a rektorral, aki lehetővé tette az elnök kampánymonológját (a Pricopie által vezetett Közszolgálati Egyetemen, SNSPA került sor a tavalyi elnökválasztás két fordulója között arra a „kampányvitára”, amelyre csak Klaus Iohannist és az általa elfogadhatónak tartott médiát hívták meg – a szerk.). Klaus Iohannis elnök elutasította a jelölést. Ugyanúgy, ahogy Traian Băsescu tette 2009-ben, amikor Croitoru és Negoiţă voltak a felkínált lehetőségek. A film nagyon alaposan megrendezettnek tűnik. Azzal állnak elő, ami neki megfelel, nem ami logikus.
Ahelyett, hogy elindítaná a felfüggesztési eljárást, a PSD amiatt csapkodja magát a földhöz, hogy az elnök nem nevezte ki a független kormányfőjét. Klaus Iohannis újra Ludovic Orbant javasolta. A PSD alkotmányos természetű konfliktus vélelmezésére hivatkozva tesz panaszt az Alkotmánybíróságon.
Szaporodni fognak a bírálatok. Felizzik a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és PSD közötti harc. A vívótőröket nem teszik félre. Megélezik majd a kardokat. Az egymásnak feszülésnek maximálisnak kell lennie. A népnek meg kell értenie, hogy ez már nem harc. Hanem valódi háború.
A politikusokat már nem érdekli, hogy az instabilitás miatt zuhanni fog az árfolyam és az országminősítés. Meg hónapokig kormány nélkül marad az ország.
Az emberek két táborra fognak szakadni. Iohannis-pártiakra és Iohannis-ellenesekre. A fiúk által készített egyik felmérés szerint, a PNL-s szavazók 60 százaléka úgy gondolja, hogy Iohannis a Nemzeti Liberális Párt de facto elnöke. Ő osztja a lapokat.
De az egész háborúskodás csak egy ellenségek között békés megállapodás a maradékok kitakarítására a parlamentből.
Az egyszerű logika szerint elkezdődik az elnök felfüggesztési eljárása. Ha nem történik meg, azt jelenti, hogy a csillagok felsorakoztak. Hogy a torta szétosztását a politikára is kiterjesztették. A többségben lévők így majd a meg nem értettek drámájáról fognak énekelni. A kisemmizettekéről. A régi motoros elemzők azt mondanák, hogy fokozódik az osztályharc. De az alkotmány mégiscsak tartalmazza az elnök felfüggesztési eljárását. Akkor miért nem indítja el a PSD?
Szó sincs róla. Egyetlen forduló. Mindent elrendeztek a függöny mögött. A közvéleményben felmegy a pumpa. Fenntartják a gyűlölet tüzét. Mert félelemből lehet szétosztani a paklit. Ez az új módi. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Párt (PMP), a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) a mézes bödön mellett nyalogathatják majd a kezüket.
Csak tessék-lássék. Az elnök magára ölti majd a PSD-ellenes keresztes hadjárat vértjét. De csak azért, mert ez szerepel a forgatókönyvben. Nincs már idő igazításokra. Forma-, színész- és tartalomcserére.
Csak Ludovic Orban marad majd Fekete Péternek. Ez van. Meg van írva a sorsa a csillagokban. Az ő arcképe jelenik meg a harci pajzsokon. De csak azért, hogy elaltassák az éberséget. A seregnek össze kell szednie magát.
Ilyen a harc. A nézőket meg kell pörkölni. Felszított tűzzel. Nem folytatódhatnak a dolgok úgy, ahogy eddig mentek. Most már a 6D-s korszakban vagyunk. Lángnyelvek nyaldossák majd a két párt szurkolótáborának székeit. Meg kell perzselni a harcosok talpát. Ez szerepel a forgatókönyvben.
Nincs már idő politikai diétákra vagy kormányzati szeszélyekre.
A harc néha cirkuszi képet fog ölteni. De csak a beavatottak fogják majd fel, hogy a harc csak látszat.
Az elnök már be is jelentette, hogy be kell lépnünk az előrehozott választás logikájába. De a PSD-ből senki sem beszél a felfüggesztés logikájáról.
Miért siet ennyire az elnök? Egyszerű. Közérthető. Mivel német, ambiciózus, de csökönyös is. Nem gondol arra, hogy mi lett Băsescu sorsa, miután elutasította a többség kormányfőjét.
Az elnök azt reméli, hogy előrehozott választással oldja meg a politikai válságot. El akarja érni, hogy a PNL 40 százalékon legyen (ami nem lehetetlen), a PSD pedig 20 százalékon állapodjon meg. Iohannis a kényelmes 40 százalék alatt szeretne aludni, hogy ne kelljen szövetségre lépnie Cioloş-sal, Barnával, Tăriceanuval vagy Băsescuval.
Az „előrehozottnak” az ALDE, a PMP és az USR lesznek a nagy vesztesei. Vaknak kell lenniük, hogy ezt ne lássák.
A helyhatósági választás egyfordulós marad. Az előrehozottért cserébe. A politika cserekereskedelem.
Annyira egyszerű az e-lő-re-ho-zott képlete, csakhogy a parlamenti pártok nem akarják meglátni. Iohannistól félnek? Inkább a párhuzamos államtól, mely meghatározza a vezetők sorsát.
Nem Iohannis akarata lesz a döntő. Sem a PSD akarata. Hanem csakis az, amiről az erdők (utalás a Román Hírszerző Szolgálat kiképzőközpontjának helyet adó Băneasa-erdőre – a szerk.) döntöttek. Romániának már nincsenek parlamenti képviselői, csak boszorkánykonyhákban gyártott vezetői.
A gyújtóhangú üzenetek által túlságosan megpróbáltatott nemzet nem veszi majd észre, hogy az erdőben játszadozó kislány gyufái égetik meg. És bekapja a csalit. Így meg ez a „végső harcban”.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.