// 2025. május 2., péntek // Zsigmond

Oroszország támogatja a székely szeparatista akciókat?

// HIRDETÉS

Ilyen hipotézisek is előkerülnek a politikai és stratégiai elemzők boszorkánykonyháiból.

Románia és Bulgária egyre jobban ki vannak téve Oroszország nyomásának a Fekete-tenger medencéjében, melynek ellenőrzése kulcsfontosságú eleme Oroszország revizionista politikájának, mellyel újra hatalmi pólussá kíván válni az eurázsiai térségben, derül ki a Center for European Policy Analysis (CEPA) Agerpres által ismertetett jelentéséből.

A jelentés arra hívja fel a figyelmet, hogy Oroszország fekete-tengeri stratégiája magába foglalhatja majd „Nagy-Románia” gondolatának manipulálását, hogy ezzel regionális vitákat szíthasson a Moldovai Köztársasággal és Ukrajnával, továbbá az olyan szeparatista tevékenységek támogatását, mint amilyen az erdélyi székelyeké, vagy a fekete-tengeri források hazánk általi kitermelésének megzavarását a Krím-félsziget annektálása után Moszkva által kezdeményezett területi követelésekkel kapcsolatos jogi vitával.

A fekete-tengeri biztonsági szárny az AEÁ és NATO általi elhanyagolása és Oroszország általi semlegesítése többek között a Krím, a keleti és az északi partvonal meghódításával, egyre inkább kitették Moszkva nyomásának Romániát és Bulgáriát. Oroszország számos hadihajót és rakétaszállító repülőt telepített a Fekete-tenger térségébe, melyekkel a krími Iszkander rakétákkal együtt az orosz hagyományos és nukleáris rakéták hatósugarába kerül a Fekete-tenger teljes partvonala. Jelenleg az AEÁ egyetlen térségbeli szövetségese sem rendelkezik hatékony rakétaellenes és légvédelmi felszerelésekkel, áll az egyetlen kizárólag Közép- és Kelet-Európa tanulmányozásával foglalkozó amerikai nem kormányzati szervezet jelentésében.

A NATO korlátozott jelenléttel rendelkezik a Fekete-tengernél, az EU képtelennek bizonyult arra, hogy kezelje a térség biztonságát, míg a Barack Obama-adminisztráció két mandátuma alatt csökkent az AEÁ befolyása és érdeklődése. Időközben a fekete-tengeri regionális együttműködési szervezetek és a NATO-val kapcsolatos különböző szervek gyengéknek és kevéssé hatékonynak bizonyultak, míg a Szövetség új tagállamai nem rendelkeznek elég katonai kapacitással Moszkva elrettentéséhez, vélik a Black Sea Rising: Russia’s Strategy in Southeast Europe című jelentés szerzői.

Oroszország katonai és nem katonai jellegű eszkalációja fenyegetést jelent a két exponált NATO-tagállamra, Romániára és Bulgáriára nézve, tekintettel arra, hogy haditengerészeti kapacitásai jóval meghaladják a két ország mindegyikének a haditengerészeti és légi kapacitásait, a NATO fekete-tengeri műveleteit pedig a montreux-i megállapodás korlátozza, mely szerint a nem part menti államok hadihajói nem tartózkodhatnak 21 napnál hosszabb ideig a Fekete-tengeren.

Románia elavult katonai kapacitásai jutalomfalatot jelentenek Moszkva számára

A NATO rendszeres fekete-tengeri hadgyakorlatain kívüli erőt felmutatni csak korlátozottan képes Románia nincs felkészülve arra, hogy megbirkózzon egy erősen militarizált Fekete-tengerrel, ami veszélybe sodorná a kereskedelmi útvonalakat és a Bukarest által jelenleg kitermelt energetikai forrásokat. Ezen kívül, említik még a CEPA jelentésében, a biztonsági válság lehetséges hatásai korlátozhatnák a fekete-tengeri és a közép-európai dunai kikötők közötti kapcsolatokat, blokkolhatnák a Duna–Fekete-tenger csatornát és korlátozhatnák a kereskedelmi kapcsolatokat az olyan nem EU-országokkal, mint Törökország. Oroszország „közvetítőkön keresztüli” háborújának kiterjesztése Odessza és a Duna-delta ukrán része felé elzárhatná ezt a nagyon fontos ütőeret és jelentős veszteségeket okozhatna azoknak az országoknak, melyek az Európa szívébe vezető kereskedelmi útvonalként használják a Dunát.

A jelentés szerzői úgy becsülik, hogy Bulgária, Románia, Ukrajna és Grúzia összesített haditengerészeti erői nem ellensúlyozzák Oroszország térségbeli erőit, míg a jelentősebb török erő önmagában nem jelent kihívást Oroszország regionális haditengerészeti erői számára. Románia és Bulgária számára a gyenge haditengerészetük jelenti a fő gondot. Románia haditengerészete néhány elavult fregattra támaszkodik, melyeket fél tucat korvett támogat. Románia elavult katonai kapacitásai és a légvédelmi, rakétaellenes és hadihajók elleni rendszerei modernizálásának lassú üteme egyszerűen jutalomfalat Moszkva számára, állítják.

Nagy-Romániát használják manipulálásra

A CEPA-jelentés azon részében, melyben a fekete-tengeri ellenőrzés megszerzésére irányuló kremli stratégiákat ismertetik, a szerzők azt írják, hogy a nem katonai jellegű lépések között olyanok szerepelnek, mint az etnikai, vallási és területi elégedetlenségek, valamint a politikai instabilitás és a társadalmi tiltakozások bátorítása. Ezen kívül Moszkvának olyan gazdasági nyomásgyakorlási eszközei is vannak, mint a kereskedelmi korlátozások, kulcsfontosságú infrastruktúrák birtokolása és az energiaellátás felfüggesztése.

A CEPA-jelentés Románia esetében megjegyzi, hogy a Kreml megpróbálhatja manipulálni „Nagy-Románia” látens gondolatát, hogy ezzel regionális vitákat szítson a Moldovai Köztársasággal és Ukrajnával, szabotőröket szivárogtathat be, tüntetéseket szervezhet és olyan szeparatista tevékenységeket támogathat, amilyen a székelyeké Erdélyben.

Ezen kívül az elemzés szerzői szerint fennállhat annak a kockázata, hogy megzavarják a fekete-tengeri források Románia általi kitermelését, vagy zaklatással, vagy úgy, hogy Oroszország jogi útra tereli a területi vizekkel kapcsolatos, a Krím elcsatolása nyomán felmerült követeléseit. Ezen kívül szintén hátrány érheti a turizmust, vagy a konstancai, várnai, illetve más fekete-tengeri kikötők kereskedelmi tevékenységét.

Oroszország számára elsődleges az expanzió és a fekete-tengeri flotta korszerűsítése

Másrészt a kremli stratégia katonai vetülete Oroszország Fekete-tenger feletti effektív ellenőrzésének kiaknázását feltételezi, hogy ezzel nyomást gyakorolhasson olyan part menti államokra, mint Ukrajna, Grúzia, Románia és Bulgária. Oroszország a Krím-félsziget meghódításával további néhány száz kilométernyi partvonalhoz jutott hozzá és megszerezte a legfontosabb fekete-tengeri kikötőt, Szevasztopolt, de ugyanakkor a Krím területénél háromszor nagyobb tengeri övezetet is.

A Kreml számára a fekete-tengeri expanzió és a flotta modernizálása vált elsődlegessé. Oroszország 2020-ig tovább kívánja növelni katonai jelenlétét a Krímen és új katonai infrastruktúrákat telepítene a grúziai szeparatista régióba, Abháziába, ugyanakkor új mobil rakétavető egységeket telepítene a partvonalra. A CEPA-jelentés szerint Moszkva gyakorlatilag egy kombinált légi és tengeri védelmi hálózatot épít ki, hogy ezzel fenyegesse, és végül kitiltsa az idegen flottákat a Fekete-tengerről.

Ezen kívül Moszkva a Különleges Műveleti Erők számára egy parancsnokságot szándékozik létrehozni, melyek konvencionális és nem konvencionális küldetéseket hajthatnának végre a megcélzott államok destabilizálása érdekében. A Krím annektálása és a kelet-ukrajnai konfliktus kirobbanása jelentős lehetőségeket biztosítottak a különleges műveletekre szánt erők és az elit egységek bevetésére egy korlátozott háborúba. A Krímen jelentős bázissal rendelkező Oroszország elég gyorsan képes lehet kétéltű támadásokat indítani bárhol a Fekete-tengeren. Egy, a Moldovai Köztársaság és szeparatista régiója, Transznisztria közötti háború esetén a különleges egységeket diverziós műveletekre lehetne felhasználni, vagy Románia megfenyegetésére és elrettentésére attól, hogy a chişinăui kormány nevében lépjen fel, írják a jelentés szerzői.

Oroszország revizionista politikájának kulcseleme a Fekete-tenger feletti ellenőrzés megszerzése

A Fekete-tenger feletti ellenőrzés megszerzése kulcsfontosságú eleme Oroszország revizionista politikájának, mellyel újra hatalmi pólussá kíván válni az eurázsiai térségben, és megpróbálja semmissé tenni a NATO által az utóbbi két évtizedben a térségben elért eredményeket. Nemcsak az Orosz Föderáció déli szárnyának a védelme a cél, hanem az exponált és védtelen szomszédok megfélemlítése is, gyakorlatilag megtiltva Ukrajna, a Moldovai Köztársaság és Grúzia belépését a NATO-ba. Románia és Bulgária esetében Moszkva célja a NATO keleti szárnyának semlegesítése, bebiztosítva azt, hogy ezeknek az országoknak a kormányai nem szállnak szembe Moszkva nemzetközi offenzívájával és a NATO katonák nem tudják elrettenteni haditengerészeti egységei telepítésétől, áll még az Agerpres által ismertetett jelentésben.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Mi köze az óriásfarkas „feltámasztásának” a virágvasárnaphoz?

Szántai János

A virágvasárnap bizonyos értelemben a nagyvárosi ember találkozása az istenséggel. Az óriásfarkasok genetikai újrateremtése pedig bizonyos értelemben istenséggé válás.

Kik ma az erősebb kutyák, avagy ki ért ma a politikához?

Varga László Edgár

A politika nyílt csatatérré változott, ahol az elveknek már nincs semmi keresnivalójuk. Jobb, ha ehhez hosszászokunk…

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ahol az évek során enyészetnek indult az ipar – a kolozsvári Sinterom (FOTÓRIPORT)

Sánta Miriám

Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek

Sólyom István

Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Az álkisebbségi ex-államelnök egész jól fest, amint sepri az utcát…
Főtér

Az álkisebbségi ex-államelnök egész jól fest, amint sepri az utcát…

… Romániában kezd divatba jönni a tereptárgymászás, mint politikai protestművészet… és megérkeztünk a kampányfinisbe, ahol a politikusok már tényleg nem riadnak vissza semmitől.

Kerüljük a kígyókkal való találkozást, de a vipera marása alapvetően nem halálos
Krónika

Kerüljük a kígyókkal való találkozást, de a vipera marása alapvetően nem halálos

Az időjárás tavasziasra fordulásával nemcsak az emberek merészkednek ki a természetbe, hanem a mérges kígyók is előbújnak. A hegyimentők, nemzeti parkok a közösségi oldalakon hívják fel a túrázók figyelmét az elővigyázatosságra.

Szavazzrám! Szavazzrám! Szavazzrám!
Főtér

Szavazzrám! Szavazzrám! Szavazzrám!

„Ön nézte az elnökjelöltek vitáját a televízióban? Én igen, és hosszú ideig az volt az egyetlen, ami megragadott benne, hogy a jelen levő három elnökjelölt közül kettőnek milyen vakítóan égszínkék szeme van.”

Fodrászszalonból terítette a drogot, lekapcsolták a rendőrök
Székelyhon

Fodrászszalonból terítette a drogot, lekapcsolták a rendőrök

Tetten érték egy 32 éves férfit Besztercén, miközben nagy mennyiségű kábítószert árusított, ráadásul munkahelyén, egy fodrászszalonban, még több drogot találtak. A DIICOT nyomoz, a gyanúsított előzetes letartóztatásba került.

Hírnevet szerzett minőségi termékeivel a palántanevelő szilágysági család (VIDEÓ)
Krónika

Hírnevet szerzett minőségi termékeivel a palántanevelő szilágysági család (VIDEÓ)

A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.

Leállhatott az autó motorja a vasúti átkelőn, ez okozhatta a két halálesettel járó tragikus balesetet
Székelyhon

Leállhatott az autó motorja a vasúti átkelőn, ez okozhatta a két halálesettel járó tragikus balesetet

Egy személyautót ütött el egy vonat szerdán délután Temes megyében, a kocsiban tartózkodó két személy – sajtóbeszámolók szerint férj és feleség – a helyszínen életét vesztette.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Mi köze az óriásfarkas „feltámasztásának” a virágvasárnaphoz?

Szántai János

A virágvasárnap bizonyos értelemben a nagyvárosi ember találkozása az istenséggel. Az óriásfarkasok genetikai újrateremtése pedig bizonyos értelemben istenséggé válás.

Kik ma az erősebb kutyák, avagy ki ért ma a politikához?

Varga László Edgár

A politika nyílt csatatérré változott, ahol az elveknek már nincs semmi keresnivalójuk. Jobb, ha ehhez hosszászokunk…

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ahol az évek során enyészetnek indult az ipar – a kolozsvári Sinterom (FOTÓRIPORT)

Sánta Miriám

Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.

Így házasodtak a kora újkori erdélyi nemesek

Sólyom István

Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.

// HIRDETÉS