Ilyen hipotézisek is előkerülnek a politikai és stratégiai elemzők boszorkánykonyháiból.
Románia és Bulgária egyre jobban ki vannak téve Oroszország nyomásának a Fekete-tenger medencéjében, melynek ellenőrzése kulcsfontosságú eleme Oroszország revizionista politikájának, mellyel újra hatalmi pólussá kíván válni az eurázsiai térségben, derül ki a Center for European Policy Analysis (CEPA) Agerpres által ismertetett jelentéséből.
A jelentés arra hívja fel a figyelmet, hogy Oroszország fekete-tengeri stratégiája magába foglalhatja majd „Nagy-Románia” gondolatának manipulálását, hogy ezzel regionális vitákat szíthasson a Moldovai Köztársasággal és Ukrajnával, továbbá az olyan szeparatista tevékenységek támogatását, mint amilyen az erdélyi székelyeké, vagy a fekete-tengeri források hazánk általi kitermelésének megzavarását a Krím-félsziget annektálása után Moszkva által kezdeményezett területi követelésekkel kapcsolatos jogi vitával.
A fekete-tengeri biztonsági szárny az AEÁ és NATO általi elhanyagolása és Oroszország általi semlegesítése többek között a Krím, a keleti és az északi partvonal meghódításával, egyre inkább kitették Moszkva nyomásának Romániát és Bulgáriát. Oroszország számos hadihajót és rakétaszállító repülőt telepített a Fekete-tenger térségébe, melyekkel a krími Iszkander rakétákkal együtt az orosz hagyományos és nukleáris rakéták hatósugarába kerül a Fekete-tenger teljes partvonala. Jelenleg az AEÁ egyetlen térségbeli szövetségese sem rendelkezik hatékony rakétaellenes és légvédelmi felszerelésekkel, áll az egyetlen kizárólag Közép- és Kelet-Európa tanulmányozásával foglalkozó amerikai nem kormányzati szervezet jelentésében.
A NATO korlátozott jelenléttel rendelkezik a Fekete-tengernél, az EU képtelennek bizonyult arra, hogy kezelje a térség biztonságát, míg a Barack Obama-adminisztráció két mandátuma alatt csökkent az AEÁ befolyása és érdeklődése. Időközben a fekete-tengeri regionális együttműködési szervezetek és a NATO-val kapcsolatos különböző szervek gyengéknek és kevéssé hatékonynak bizonyultak, míg a Szövetség új tagállamai nem rendelkeznek elég katonai kapacitással Moszkva elrettentéséhez, vélik a Black Sea Rising: Russia’s Strategy in Southeast Europe című jelentés szerzői.
Oroszország katonai és nem katonai jellegű eszkalációja fenyegetést jelent a két exponált NATO-tagállamra, Romániára és Bulgáriára nézve, tekintettel arra, hogy haditengerészeti kapacitásai jóval meghaladják a két ország mindegyikének a haditengerészeti és légi kapacitásait, a NATO fekete-tengeri műveleteit pedig a montreux-i megállapodás korlátozza, mely szerint a nem part menti államok hadihajói nem tartózkodhatnak 21 napnál hosszabb ideig a Fekete-tengeren.
A NATO rendszeres fekete-tengeri hadgyakorlatain kívüli erőt felmutatni csak korlátozottan képes Románia nincs felkészülve arra, hogy megbirkózzon egy erősen militarizált Fekete-tengerrel, ami veszélybe sodorná a kereskedelmi útvonalakat és a Bukarest által jelenleg kitermelt energetikai forrásokat. Ezen kívül, említik még a CEPA jelentésében, a biztonsági válság lehetséges hatásai korlátozhatnák a fekete-tengeri és a közép-európai dunai kikötők közötti kapcsolatokat, blokkolhatnák a Duna–Fekete-tenger csatornát és korlátozhatnák a kereskedelmi kapcsolatokat az olyan nem EU-országokkal, mint Törökország. Oroszország „közvetítőkön keresztüli” háborújának kiterjesztése Odessza és a Duna-delta ukrán része felé elzárhatná ezt a nagyon fontos ütőeret és jelentős veszteségeket okozhatna azoknak az országoknak, melyek az Európa szívébe vezető kereskedelmi útvonalként használják a Dunát.
A jelentés szerzői úgy becsülik, hogy Bulgária, Románia, Ukrajna és Grúzia összesített haditengerészeti erői nem ellensúlyozzák Oroszország térségbeli erőit, míg a jelentősebb török erő önmagában nem jelent kihívást Oroszország regionális haditengerészeti erői számára. Románia és Bulgária számára a gyenge haditengerészetük jelenti a fő gondot. Románia haditengerészete néhány elavult fregattra támaszkodik, melyeket fél tucat korvett támogat. Románia elavult katonai kapacitásai és a légvédelmi, rakétaellenes és hadihajók elleni rendszerei modernizálásának lassú üteme egyszerűen jutalomfalat Moszkva számára, állítják.
A CEPA-jelentés azon részében, melyben a fekete-tengeri ellenőrzés megszerzésére irányuló kremli stratégiákat ismertetik, a szerzők azt írják, hogy a nem katonai jellegű lépések között olyanok szerepelnek, mint az etnikai, vallási és területi elégedetlenségek, valamint a politikai instabilitás és a társadalmi tiltakozások bátorítása. Ezen kívül Moszkvának olyan gazdasági nyomásgyakorlási eszközei is vannak, mint a kereskedelmi korlátozások, kulcsfontosságú infrastruktúrák birtokolása és az energiaellátás felfüggesztése.
A CEPA-jelentés Románia esetében megjegyzi, hogy a Kreml megpróbálhatja manipulálni „Nagy-Románia” látens gondolatát, hogy ezzel regionális vitákat szítson a Moldovai Köztársasággal és Ukrajnával, szabotőröket szivárogtathat be, tüntetéseket szervezhet és olyan szeparatista tevékenységeket támogathat, amilyen a székelyeké Erdélyben.
Ezen kívül az elemzés szerzői szerint fennállhat annak a kockázata, hogy megzavarják a fekete-tengeri források Románia általi kitermelését, vagy zaklatással, vagy úgy, hogy Oroszország jogi útra tereli a területi vizekkel kapcsolatos, a Krím elcsatolása nyomán felmerült követeléseit. Ezen kívül szintén hátrány érheti a turizmust, vagy a konstancai, várnai, illetve más fekete-tengeri kikötők kereskedelmi tevékenységét.
Másrészt a kremli stratégia katonai vetülete Oroszország Fekete-tenger feletti effektív ellenőrzésének kiaknázását feltételezi, hogy ezzel nyomást gyakorolhasson olyan part menti államokra, mint Ukrajna, Grúzia, Románia és Bulgária. Oroszország a Krím-félsziget meghódításával további néhány száz kilométernyi partvonalhoz jutott hozzá és megszerezte a legfontosabb fekete-tengeri kikötőt, Szevasztopolt, de ugyanakkor a Krím területénél háromszor nagyobb tengeri övezetet is.
A Kreml számára a fekete-tengeri expanzió és a flotta modernizálása vált elsődlegessé. Oroszország 2020-ig tovább kívánja növelni katonai jelenlétét a Krímen és új katonai infrastruktúrákat telepítene a grúziai szeparatista régióba, Abháziába, ugyanakkor új mobil rakétavető egységeket telepítene a partvonalra. A CEPA-jelentés szerint Moszkva gyakorlatilag egy kombinált légi és tengeri védelmi hálózatot épít ki, hogy ezzel fenyegesse, és végül kitiltsa az idegen flottákat a Fekete-tengerről.
Ezen kívül Moszkva a Különleges Műveleti Erők számára egy parancsnokságot szándékozik létrehozni, melyek konvencionális és nem konvencionális küldetéseket hajthatnának végre a megcélzott államok destabilizálása érdekében. A Krím annektálása és a kelet-ukrajnai konfliktus kirobbanása jelentős lehetőségeket biztosítottak a különleges műveletekre szánt erők és az elit egységek bevetésére egy korlátozott háborúba. A Krímen jelentős bázissal rendelkező Oroszország elég gyorsan képes lehet kétéltű támadásokat indítani bárhol a Fekete-tengeren. Egy, a Moldovai Köztársaság és szeparatista régiója, Transznisztria közötti háború esetén a különleges egységeket diverziós műveletekre lehetne felhasználni, vagy Románia megfenyegetésére és elrettentésére attól, hogy a chişinăui kormány nevében lépjen fel, írják a jelentés szerzői.
A Fekete-tenger feletti ellenőrzés megszerzése kulcsfontosságú eleme Oroszország revizionista politikájának, mellyel újra hatalmi pólussá kíván válni az eurázsiai térségben, és megpróbálja semmissé tenni a NATO által az utóbbi két évtizedben a térségben elért eredményeket. Nemcsak az Orosz Föderáció déli szárnyának a védelme a cél, hanem az exponált és védtelen szomszédok megfélemlítése is, gyakorlatilag megtiltva Ukrajna, a Moldovai Köztársaság és Grúzia belépését a NATO-ba. Románia és Bulgária esetében Moszkva célja a NATO keleti szárnyának semlegesítése, bebiztosítva azt, hogy ezeknek az országoknak a kormányai nem szállnak szembe Moszkva nemzetközi offenzívájával és a NATO katonák nem tudják elrettenteni haditengerészeti egységei telepítésétől, áll még az Agerpres által ismertetett jelentésben.
A virágvasárnap bizonyos értelemben a nagyvárosi ember találkozása az istenséggel. Az óriásfarkasok genetikai újrateremtése pedig bizonyos értelemben istenséggé válás.
A politika nyílt csatatérré változott, ahol az elveknek már nincs semmi keresnivalójuk. Jobb, ha ehhez hosszászokunk…
Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.
… Romániában kezd divatba jönni a tereptárgymászás, mint politikai protestművészet… és megérkeztünk a kampányfinisbe, ahol a politikusok már tényleg nem riadnak vissza semmitől.
Az időjárás tavasziasra fordulásával nemcsak az emberek merészkednek ki a természetbe, hanem a mérges kígyók is előbújnak. A hegyimentők, nemzeti parkok a közösségi oldalakon hívják fel a túrázók figyelmét az elővigyázatosságra.
„Ön nézte az elnökjelöltek vitáját a televízióban? Én igen, és hosszú ideig az volt az egyetlen, ami megragadott benne, hogy a jelen levő három elnökjelölt közül kettőnek milyen vakítóan égszínkék szeme van.”
Tetten érték egy 32 éves férfit Besztercén, miközben nagy mennyiségű kábítószert árusított, ráadásul munkahelyén, egy fodrászszalonban, még több drogot találtak. A DIICOT nyomoz, a gyanúsított előzetes letartóztatásba került.
A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.
Egy személyautót ütött el egy vonat szerdán délután Temes megyében, a kocsiban tartózkodó két személy – sajtóbeszámolók szerint férj és feleség – a helyszínen életét vesztette.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
A virágvasárnap bizonyos értelemben a nagyvárosi ember találkozása az istenséggel. Az óriásfarkasok genetikai újrateremtése pedig bizonyos értelemben istenséggé válás.
A politika nyílt csatatérré változott, ahol az elveknek már nincs semmi keresnivalójuk. Jobb, ha ehhez hosszászokunk…
Az autóalkatrészek gyártását ugyan felfüggesztette, de emlékeket még biztosan képes előidézni.
Az egy hétig is eltartó lakodalmak megviselték az új házasokat, még a nászéjszakájukat is hangos szurkolás kísérte. Fehér Andrea történésszel beszélgettünk, akit a Hunyadi-sorozatról is kérdeztünk.