// 2025. január 11., szombat // Ágota
választások

Nagy-Britannia konzervatív. Na de mit tesznek a skótok?

// HIRDETÉS

Irtó rossznak bizonyultak a brit választási jóslatok. Cameronék győztek. De a választási bunyó igazi győztese a skót függetlenségi párt. Na most mi lesz?

Glasgow, reggel 8:30, az utcasarkon négy lengyel munkás cigarettázik és valószínűleg a brit választás eredményeiről beszélget. A George téren, a város politikai központjában tökéletes nyugalom van. Skócia az elmúlt éjszaka besárgult: ez a Skót Nemzeti Párt (SNP) színe. Az 59 skót választókörzetből 56-ot a karizmatikus Nicola Sturgeon által vezetett párt szerzett meg. Ennek ellenére az eredmények sok szempontból váratlanok voltak. Úgy tűnik, a brit kormányt továbbra is David Cameron fogja irányítani, aki sokkal több szavazatot szerzett, mint fő ellenfele, Ed Miliband. Ez a cikk röviden három ügyre összpontosítva elemzi a választás előtti és utáni helyzetet: a kampányra és az eredmények (rögtön urnazárás utáni) lehetséges magyarázataira; a választás Nagy-Britanniára gyakorolt hatására, és végül a választás Európára gyakorolt hatásaira.

Mindenkit megleptek a nagy-britanniai választás eredményei. Bár arra lehetett számítani, hogy a toryk kevesebb mandátumot szereznek, mint 2010-ben, úgy tűnik, David Cameronnak sikerült megszilárdítania a Konzervatív Párt helyzetét. A laburisták választási katasztrófával szembesülnek – 100 mandátummal kevesebb helyük van a Parlamentben, mint a konzervatívoknak és a SNP javára elvesztették Skóciát, egyik főhadiszállásukat. A konzervatívokkal koalíciót alkotó, Nick Clegg kormányfő-helyettes által vezetett Liberális Demokrata Párt megsemmisítő vereséget szenvedett: 46-ot elveszített a 2010-ben megszerzett választókörzetekből. Úgy tűnik, Nigel Farage Egyesült Királyság Függetlenségéért Pártja (UKIP) egyetlen helyet fog szerezni a westminsteri Parlamentben. Egyesek számára az eredmények rendkívül váratlanok, főleg, hogy a kommentátorok néhány nappal ezelőtt még Cameron túlélési lehetőségeit latolgatták. A brit rendszer szerint 650 képviselőt választanak meg többségi, „first past the post” típusú rendszerben, 650 egyéni választókörzetben. Kormányalakításhoz 323 fős többségre van szükség, Cameronnak pedig e pillanatban 327 mandátuma van.

A választás eredménye:

 

 

Mi történt a választási kampány alatt

A kampány szerintem lapos volt, hiányoztak a világos üzenetek, és összemosódtak a konzervatív és a laburista platformok, ugyanis Cameron és Miliband üzenetei között nem volt túl nagy különbség. A brit költségvetési hiány, az országos egészségbiztosítási rendszer (NHS) és az új lakások építése szerepelt a fő témák között. Csak Nicola Sturgeonnak (SNP) és Natalie Bennettnek (Green Party) volt keményen megszorítás-ellenes üzenete. Az UKIP folytatta a bevándorló-ellenes és EU-ellenes platformját, mely nem jött be annyira a választóknak, mint gondolni lehetett volna. Említésre méltó, hogy egyetlen párt sem tért ki igazán az országban tapasztalható szegénység és társadalmi egyenlőtlenség kérdésére.

Sokan arra számítottak, hogy Miliband vezetésével jelentősen megerősödik a Munkáspárt. De meglehet, a modorosan macsó David Cameronhoz képest suta Miliband nem volt képes meggyőzővé válni. Sőt, azt hiszem, sok brit elégedett Cameron utóbbi években tett lépéseinek gyümölcseivel. A brit gazdaság talpra állt a globális pénzügyi válság után, a toryk pedig pozitív imázstőkét tudtak felhalmozni a költségvetési hiány lefaragásával. Ennek megfelelően Cameron egyik fő üzenete a „ne váltsatok lovat a gázló közepén” volt, ami bejött a választóknak, és e retorika fenntartásában egy sor újság és bulvárlap is besegített. Lakótársam, egy fiatal skót szakember, tegnap este hazament, hogy a térségbeli fősodorral szembemenve a Konzervatív Pártra szavazzon. Meglehet, hogy tévedek, de a konzervatívokra sok fiatal, szakképzett ember és általában a középosztály szavaz, szemben a továbbra is a Munkáspárthoz kötődő hajdani ipari övezetekkel. Egyesek azt kommentálták a Twitteren, hogy a Munkáspárt szakszervezetektől való függése és Miliband elmosódottsága vezetett a Laburista Párt gyenge eredményéhez.

Milyen következményekkel jár a választás Nagy-Britanniára nézve

Először is a választási vesztesekre lesz hatással: a LibDem-eknek a jövőben mellékszerep fog jutni. Ed Miliband lemondott és megnyitja az utat a laburisták reformjáról szóló átfogó viták előtt. Láthattuk, hogy az UKIP képes szavazatokat gyűjteni és zajt csapni, de a saját választókörzetében nyújtott teljesítménye miatt Nigel Farage lemondott.

Ha David Cameron alakít kormányt, a csapat és politikai irányvonalak terén megmarad a status quo. Jobboldali konzervatív kormánya az üzleti köröket, a City-t és London pénzügyi kerületének tevékenységeit támogatja. Folytatódni fog a hiány csökkentése, a megszorító lépések alkalmazása és a költségvetési kiadások csökkentése. Cameron a „Big Society” elvet követi, mely a „polgárok felhatalmazását” és a kormányzati beavatkozások csökkentését támogatja.

A westminsteri Parlamentben új helyzetet teremt a Skóciából érkező 55 parlamenti képviselő. Az Alex Salmond által vezetett küldöttség rendkívül hangosan áll majd ki a skót ügy mellett, és képes lesz akadályokat gördíteni a Cameron által vezetett kormány elé. Az új helyzet egyik fő következménye az lehet, hogy Skócia új hatásköröket kap, a függetlenségi követeléseket enyhítendő. A függetlenségi népszavazás után tegnap az urnáknál nyilvánult meg a skótpárti érzelem, a választási rendszer pedig megkönnyítette a SNP útját a győzelem felé.

A skót függetlenségi népszavazás olyan lehetőség volt, mely nemzedékenként egyszer adódik. Ha David Cameron alakítja majd meg a brit kormányt, akkor ígérete szerint 2017-ben népszavazást ír ki, melyen a britek eldönthetik, hogy az Európai Unióban maradnak-e, vagy sem. Vannak vélemények, melyek szerint ha a britek összességében az EU-ból való távozás mellett döntenek, a kialakuló helyzet elmélyítheti a megosztottságot Skóciával. A SNP ezt ürügyként fogja felhasználni egy új függetlenségi népszavazás kiírásához. A dolgok ezáltal még tovább fognak bonyolódni.

Milyen hatásai lesznek Európára a brit választásnak?

A választás eredményei erős politikai földindulást okozhatnak európai szinten. Egy népszavazás kiírása és egy lehetséges „Brexit” strukturálisan fogja érinteni az európai építményt. Tekintettel az euró-övezet és Görögország gondjaira, az Európai Uniónak időben fel kell mérnie a tegnapi választás lehetséges hatásait.

Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból drasztikus következményekkel járhat, és nemcsak egy intézményi újratervezést feltételez, hanem az EU pénzügyi politikáinak (pl. a kohéziós politika) átalakítását is, melyeknek olyan országok a haszonélvezői, mint például Románia. A Brexit újrarendezné az Unión belül a hatalmi pólusokat. Teret nyerne a francia–német motor és domináns módon irányítaná az európai politikák sorsát. Nagy-Britannia EU-n belül tartása nemcsak gazdasági, hanem politikai téren is hasznos lenne, a Berlin–Párizs kettős ellensúlyozásával. Ugyanakkor Nagy-Britannia kilépése nemcsak politikai, gazdasági és imázscsapás lenne az Európai Unió számára, hanem kulturális is, tekintettel a kontinens és a brit szigetek kapcsolatára.

Mindezek után az lenne a legbölcsebb dolog, ha európai szinten sikerülne megőrizni a kohéziót, és a brüsszeli hatóságok arrogancia-mentesen és bizonyos kérdésekben engedékenyebben viszonyulnának az álnok Albionhoz. Az EU-nak nyitottnak kell maradnia Nagy-Britannia óhajaival szemben. Bár ezek sokszor ütköznek az európai integráció napirendjével és a több Unió gondolatával, a Brexit következményei túlságosan mélyrehatóak lennének. Ezért már ma meg kell kezdeni a kampányt Nagy-Britannia EU-ban tartásáért.

// HIRDETÉS
Különvélemény

Jó-e, hogy az iskolában tanítani fogják a kommunizmus történetét? Jó, de nem mindegy, hogyan

Fall Sándor

Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.

Így egyezkednek a simlis titkos ügynökök az ország sorsáról egy shaorma mellett

Varga László Edgár

Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Nem tudtuk meg ugyan, mi a különbség „alkalmi” és „rendes” vers között, de jó volt

Varga László Edgár

Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.

Wellness a romban, avagy a báznai fürdőkultúra más-állapota (FOTÓK)

Szántai János

A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A szuperúszó szuperautója, avagy a román példaképtelenség
Főtér

A szuperúszó szuperautója, avagy a román példaképtelenség

Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?

Bejelentette a posta, mikortól kézbesíti a nyugdíjakat
Krónika

Bejelentette a posta, mikortól kézbesíti a nyugdíjakat

A Román Posta 2025. január 9-én, csütörtökön kezdi meg a januári nyugdíjak kézbesítését – jelentette be a társaság.

Románia nagykorúsítása a schengeni övezettel – tizennyolc év az Európai Unióban
Főtér

Románia nagykorúsítása a schengeni övezettel – tizennyolc év az Európai Unióban

Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.

Létezhetetlen, mégis igaz: egy magánszemély 620 ezer lejjel tartozik a városnak
Székelyhon

Létezhetetlen, mégis igaz: egy magánszemély 620 ezer lejjel tartozik a városnak

A cégek és más jogi személyek helyi adóinak alig több mint 50 százaléka folyt be a gyergyószentmiklósi városkasszába 2024-ben. Idén őket is nagyobb kedvezmény ösztönzi őket a fizetésre. A magánszemélyek adózási hajlandósága azonban jónak mondható.

Nagyot alkotott a Dacia: rendelhető a Bigster
Krónika

Nagyot alkotott a Dacia: rendelhető a Bigster

A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.

Holtan találtak két tinédzsert
Székelyhon

Holtan találtak két tinédzsert

Holtan találtak szerdán a város melletti mezõn két tulceai tinédzsert, egy fiút és egy lányt, akik a múlt hét végén tűntek el otthonról.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Jó-e, hogy az iskolában tanítani fogják a kommunizmus történetét? Jó, de nem mindegy, hogyan

Fall Sándor

Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.

Így egyezkednek a simlis titkos ügynökök az ország sorsáról egy shaorma mellett

Varga László Edgár

Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?

// HIRDETÉS
Nagyítás

Nem tudtuk meg ugyan, mi a különbség „alkalmi” és „rendes” vers között, de jó volt

Varga László Edgár

Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.

Wellness a romban, avagy a báznai fürdőkultúra más-állapota (FOTÓK)

Szántai János

A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.

// HIRDETÉS