// 2024. október 22., kedd // Elod
Erdély

Nácizmusról, kommunizmusról és a romániai német közösség vagyonának visszaszolgáltatásáról

A nácik bekebelezték a romániai német közösséget és vagyonát, aztánn a kommunisták elvették a vagyont a náciktól. És a romániai németek anélkül maradtak. Sikertsztori!

A Főtér RoMánia rovatában a romániai román nyelvű média olyan véleményanyagait szemlézzük, amelyek vagy az itteni magyar közösséggel, a román-magyar kapcsolatokkal foglalkoznak, vagy a nyilvánosságot, a közbeszédet foglalkoztató forró témákat taglalnak.

Jelen szöveg a Marginalia oldalon közölt cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.

A XX. század 30-as évei folyamán a romániai német közösség politikai életében megerősödtek a náci ihletésű politikai szervezetek. Ennek a folyamatnak egyaránt voltak belső okai, mint az 1929 és 1933 közötti gazdasági válság, mint ahogy külső okai[1] is. Hitler 1933-as hatalomra kerülése és a kelet-európai német etnikumúakkal kapcsolatos folyamatos és jól finanszírozott politikája kulcsszerepet játszott a nácizmus romániai megerősödésében. A romániai németek számára Németország modell volt, a berlini politikai változások pedig nem hagyhatták érintetlenül a politikai életüket. Európa hasonlóképpen politikai radikalizálódáson ment keresztül és ebben a román társadalom sem képezett kivételt.

Következésképpen az 1940 nyarán elszenvedett drámai veszteségek után Romániában megtörtént az antonescui-legionárius rezsim hatalomra kerülése és a külpolitika totális átirányítása a Központi Hatalmak felé.

Berlin különleges erőfeszítései

a romániai németek soraiban addig versengő két szélsőjobboldali csoportosulás 1938. októberi egyesüléséhez vezetett.

1939 őszén Wolfram Bruckner kinevezése a Romániai Németek Nemzeti Közössége (Deutsche Volksgemeinschaft in Rumänien – DVR) élére pedig valójában azt jelentette, hogy a náci Németország átvette a totális ellenőrzést a közösség politikai struktúrái felett[2]. Brucknert csak pillanatnyi megoldásnak tartották, mert a náci Németország már Andreas Schmidtet készítette elő a helyi náci mozgalom vezetésének átvételére[3]. Neveltetése és Gottlob Berger SS Obergruppenführer-rel meglévő kapcsolatai (eljegyezte a lányát) révén Berlin őt tartotta megfelelő embernek arra, hogy a Náci Németország eszközévé alakítsák át a romániai német kisebbséget[4]. A nemzetközi színpadon 1940 folyamán történt események szintén Berlin romániai befolyásának erősödéséhez vezettek. E kedvező körülmények között a náci Németország elérte, hogy Andreas Schmidt kerüljön a romániai német etnikumúak élére, aki hivatalosan 1940. szeptember 27-én vette át a tisztséget[5]. Schmidt teljesítette a berlini döntéshozatali fórumok elvárásait. Fanatikus vezető volt, aki teljes mértékben végrehajtotta a Külföldi Német Etnikumúak Központi Hivatalától (Volksdeutsche Mittelstelle – vagy rövidítve VoMi) érkező utasításokat, mely struktúrát 1941-től közvetlenül Himmlernek rendeltek alá[6]. Következésképpen a helyi náci mozgalom 1940. november 9-én nyerte el a Berlin által kívánt formát, amikor hivatalosan is létrehozták a Romániai Német Etnikai Csoport Német Nemzeti Szocialista Munkáspártját (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei der Deutschen Volksgruppe in Rumänien[7]), vagy rövidítve a NECS Náci Pártja (románul: Partidul Nazist al G.E.G. – a szerk.). Ez egyesítette a helyi nácik legradikálisabb köreit. Ennek a romániai német közösség politikai és kulturális hagyományaival történt szakításnak a nyilvánvalóvá tételéhez a DVG közigazgatási központját Nagyszebenből Brassóba helyezték át, ahol a többek között Schmidt megfigyelésével is megbízott német konzul székhelye is volt[8].

A náci Németország a romániai németek belpolitikai életébe való beavatkozásokon kívül

a román államra is nyomást gyakorolt, hogy az elismerje a romániai német kisebbség feletti ellenőrzését.

Az 1940. augusztus 30-i bécsi diktátummal Németország kihasználta a helyzetet, hogy megállapodásokat kényszerítsen Magyarországra és Romániára a két országban élő német etnikumúakkal kapcsolatos bánásmódról[9]. A Mihail Manoilescu román külügyminiszterre a Reich külügyminisztere, Joachim von Ribbentrop által rákényszerített, a romániai német etnikumúakra vonatkozó német–román megállapodás rögzítette azt a „minden tekintetben egyenlő” bánásmódot, amelynek a német etnikumúak a román hatóságokkal szemben élveztek, továbbá szavatolta a közösségnek az lehetőséget, hogy a Gyulafehérváron 1918. december 1-én elfogadott elvek alapján megőrizze a nemzeti identitását[10]. Ez a megállapodás képezte a keretet ahhoz, hogy a DVG az 1940 és 1944 közötti időszakban „állam az államban” típusú struktúrává vált.

A romániai német etnikumúakra a nácik által rákényszerített új politikai rend törvényi kerete 1940. november 21-én jött létre, amikor a Hivatalos Közlönyben közzétették a „Német Etnikai Csoport létrehozásáról szóló törvényerejű rendeletet”, mellyel a román hatóságok közjogi személyi státusszal ruházták fel a DVG-t, miáltal jogot kapott arra, hogy „a tagjaira nézve kötelező érvényű döntéseket hozzon” […] „a román állam vezetőjének beleegyezésével”[11]. A DVG vezetése valójában figyelmen kívül hagyta ezt az utóbbi rendelkezést, mivel csakis Berlintől kért engedélyeket a lépéseihez.

Ez a rendelkezés képezte a jogi alapot ahhoz, hogy a romániai németek számos egyesületét és intézményét betagolták a DVG-be.

Ezen okirat szerint a DVG vezetése a helyi Náci Párt feladata volt. Ezáltal a közösség szervezeti struktúrái implicit módon a nácik ellenőrzése alá kerültek. A magukat német etnikumúnak valló román állampolgárokat automatikusan és megkérdezésük nélkül beléptettek a DVG-be, a struktúrához tartozás megtagadása pedig társadalmi kitaszítottságot vont maga után és azt, hogy a gyermekek nem járhattak a német nyelvű iskolákba. A DVG fokozatosan az az eszköz lett, melyen keresztül a náci Németország átvette az ellenőrzést a német kisebbség felett és a Reich háborús erőfeszítéseinek támogatására mozgósította a német kisebbség emberi és anyagi erőforrásait[12]. A DVG struktúrája egy állami entitásét másolta, hivatalainak nevei azt sugallták, hogy minisztériumokhoz hasonló szervezeti egységeket működtet: Vezérkari Hivatal, Kincstár, Szervezeti Hivatal, Gazdasági Hivatal, Statisztikai Hivatal, Sajtó- és Propagandahivatal, Művészeti és Tudományos Hivatal[13]. Ezeknek a hivataloknak a vezetőség döntéseit végrehajtó fizetett alkalmazottai voltak. A náci Németország mintájára olyan szervezetek létrehozását kényszerítették ki, melyeknek a társadalmilag vagy szakmailag meghatározott kategóriák ellenőrzése, mozgósítása és indoktrinálása volt a feladatuk. Például az ES (Einsatz-Staffel) az SS-t másoló félkatonai szervezet volt, a DJ (Deutsche Jugend) pedig a HJ-t (Hitlerjugend) másolta[14].

Berlin nyomásgyakorlását kihasználva, mely azt követelte, hogy a helyi nácik kapjanak teljes hatalmat a közösség tagjai felett, Andreas Schmidt megkezdte a romániai németek politikai, társadalmi és kulturális életének a náci Németország mintáját követő átszervezését.

Ez a nagyszabású, a román hatóságok által gyanakvással figyelt, de mégis megtűrt,

a náci propagandadiskurzus által a Gleichschaltung („egyirányúsítás”) kifejezéssel leírt folyamat azt feltételezte, hogy a romániai németek összes egyesületi struktúrája, a közösség oktatási intézményei és sajtója a DVG ellenőrzése alá kerül. E folyamat révén a helyi (valójában közvetlenül Berlinnek alárendelt) nácik szigorú ellenőrzésük alá vonták a romániai németek életének összes részletét.

Ezzel kapcsolatosan tanulságos példa a romániai német nyelvű sajtó „egyirányúsítása”. A német nyelvű sajtó „egyirányúsítását” a DVG „Sajtó- és Propagandahivatalán” (Amt für Presse und Propaganda) keresztül valósították meg. Nemcsak a rendszeres kiadványok ellenőrzésével bízták meg ezt a hivatalt, de ez lett az a struktúra is, mely a kiadók, a könyvesboltok, valamint az oktatási rendszer tevékenységét koordinálta[15]. A sajtó „egyirányúsítását” biztosító kulcsfontosságú lépések között volt a két nagy romániai német nyelvű napilap, a Siebenbürgisch-Deutsches Tageblatt és a Banater Deutsche Zeitung 1941. március 16-i egyesítése új néven, Südostdeutsche Tageszeitung (SdT) formájában, melynek azonban külön kiadásai voltak Erdélyben és a Bánságban[16]. A korábbi két nagy német nyelvű napilap kapacitásait összpontosító új újság ezáltal a helyi náci mozgalom szócsövévé vált.

Az „egyirányúsítási” folyamattal a DVG elkezdte átvenni az ellenőrzést

a szakmai és más típusú szervezetek, a közösség egyesületei és kulturális intézményei, sajtója, iskolái fölött, e struktúrák vagyonával együtt. Egyes intézmények, mint például a Romániai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház és a Bánsági Római Katolikus Egyház ellenállást fejtettek ki a közösség életét kiszolgáló összes egyesületi struktúra átvételére irányuló politikákkal szemben. Az Á.H. Evangélikus Egyház püspöke, Viktor Glondys félelmetes ellenfél volt a 30-as években, de a DVG 1940. december 16-án lemondásra kényszerítette, helyére pedig egy nácik által támogatott püspököt, Wilhelm Staedelt választották meg 1941 februárjában. A DVG-nek megfélemlítési taktikákkal sikerült rákényszerítenie a két egyházat egy megállapodás aláírására 1941. május 6-án, melynek címe „A felekezeti ifjúsági és női egyesületek tevékenységének megszűnése” volt[17]. A DVG ezzel a megállapodással elérte a közösség összes hagyományos egyesülési formáinak felszámolását, mint amilyenek a „testvériségek” (Bruderschaften) és a „nővéri körök” (Schwesternschaften) voltak, melyek a fiatalokat fogták össze, továbbá az egyház ellenőrzése alatt álló női egyesületek tevékenysége feletti ellenőrzés átvételét. Az egyház irányítása alatt álló ezen hagyományos egyesületi struktúrák helyett a DVG olyan náci típusú struktúrákat hozott létre, mint a Német Ifjúság (Deutsche Jugend) és a Női Munka (Frauenwerk). A szászok másik nagy hagyományokkal rendelkező egyesülési formája a már 1845-ben létrehozott Szász Mezőgazdászok Erdélyi Egyesülete (Siebenbürgisch-Sächsischer Landwirtschaftsverein) volt.

Az egyesülethez az első világháború után 231 helyi egyesületi struktúra tartozott és nagyjából 16 000 tagja, valamint nagy vagyona volt[20].

Ezt az egyesületet és a Bánsági Sváb Mezőgazdászok Egyesületét (Banat-Schwäbischer Landwirtschaftsverein) 1940 decemberében erőszakkal egyesítették a DVG által ellenőrzött Die Deutsche Bauernschaft Rumäniens (Romániai Német Parasztság Egyesülete) nevű szervezetbe[21]. A két nagy hagyományú egyesület vagyonát és hatásköreit a Deutsche Bauernschaft Rumäniens, valamint a DVG „Parasztsági Hivatala” vette át[22]. Ugyanez volt a sorsuk a kulturális egyesületeknek és intézményeknek, melyek mind átkerültek a DVG Kulturális Hivatalának ellenőrzése alá, a vagyonukkal együtt[23].

Ez a folyamat a helyi és regionális hagyományok felszámolására is irányult, melyeket a náci Németországnak a délkelet-európai németek homogén identitását erőltető politikájával ellentétesnek tekintettek. Például a szászok egyik legnagyobb éves ünnepét, a hagyományosan a tanév végén tartott brassói Honterus ünnepet 1940 után betiltották. A Barcasági Szász Múzeumnak pedig 1940 után ugyanezen okokból kellett törölnie nevéből a „szász” kifejezést.

Annak az „egyirányúsítási” politikának a keretében, mellyel a DVG átvette az ellenőrzést a romániai németek egyesületi infrastruktúrája és kulturális-oktatási intézményei felett, az iskolarendszer átvétele volt a legfontosabb momentum.

Az iskolák DVG általi átvételének jogi alapját az Antonescu-rezsim 1941. november 7-i rendelete teremtette meg,

mellyel a DVG kiterjedt hatásköröket kapott a romániai német nyelvű oktatási rendszer területén[24]. Ezen jogszabály szerint a DVG-nek joga volt bármilyen szintű német nyelvű iskolákat „létrehozni és vezetni”, tanterveket meghatározni, azzal a feltétellel, hogy ezeket engedélyeztetnie kellett a Nemzeti Művelődési és Felekezeti Minisztériummal. A DVG vezetőségének megfélemlítésekkel és zsarolásokkal sikerült többséget szereznie a Románia Á. H. Evangélikus Egyház Főkonzisztóriumában (döntéshozó fórum) a szászok felekezeti iskolai rendszerének átadása érdekében, holott Friedrich Müller püspöki helynök hevesen ellenállt[25]. Szintén nyomásgyakorlással sikerült elérni egy megállapodás megkötését a Temesvári Római Katolikus Püspökség által irányított német felekezeti iskolák átvételéről, melyet 1942. március 16-án írtak alá. 1943-ra lezárult a német nyelvű (felekezeti vagy állami) oktatási rendszer DVG általi átvétele, az iskolák ezáltal a gyermekek és a fiatalok náci ideológia szerinti alakításának eszközévé váltak. Bár a román hatóságoknak eleinte fenntartásaik voltak e folyamattal szemben, Berlin és a helyi nácik nyomására végül belementek az iskolák DVG ellenőrzése alá helyezésébe[26].

Következésképpen a belső manipulálások és a náci Németország által több szinten is végrehajtott nyomásgyakorlás következményeként a román állam 1940. novemberben megteremtette a „Romániai Német Etnikai Csoport”-nak nevezett entitás létrehozásához és működéséhez szükséges törvényi alapot. A DVG náci vezetése nyomásgyakorlásokkal és fenyegetésekkel a közösségen belül

felszámolt bármilyen ellenállást és totalitárius ellenőrzést vezetett be a romániai német kisebbség felett.

Ezáltal a nácik olyan struktúrává változtatták a DVG-t, mellyel a német kisebbség emberi és anyagi erőforrásait a Reich háborús erőfeszítéseinek támogatására facsarták ki. Erre a romániai német etnikumúak SS-csapatokba történt besorozása a legjobb példa. Automatikusan a DVG-be soroltak be mindenkit, aki német etnikumúnak vallotta magát, azokat is, akik szembeszálltak a nácikkal. A DVG az 1940 és 1943 közötti időszakban önkényesen átvette az ellenőrzést a romániai németek társadalmi-gazdasági és kulturális intézményeinek, valamint egyesületi struktúráinak többsége felett. Ezen intézmények és egyesületi struktúrák vagyonának legnagyobb része szintén a DVG birtokába került. Miután Románia 1944. augusztus 23-án átállt a Szövetségesek oldalára, a román hatóságok 1944 októberében felszámolták a DVG-t, javait pedig az állam elkobozta. Ezeket a lépéseket a Románia és a Szövetségesek közötti 1944. szeptember 12-i fegyverszüneti megállapodásának 15. pontjának végrehajtása részeként tették meg, mely előírta, hogy „a román kormány kötelezi magát a román területen működő összes fasiszta típusú hitlerista-párti szervezet azonnali feloszlatására”. Akkor azonban nem vették figyelembe, hogy a DVG által a felszámolása pillanatában birtokolt vagyon nagy részét a hagyományos intézmények és egyesületi struktúrák erőszakos átvételével hozták létre, melyek az 1940–1942-es időszakig a romániai németek nemzeti identitásának fenntartását biztosították. A DVG e vagyon jelentős részét a Romániai Á. H. Evangélikus Egyháztól vette át. Az 1944–1945-ös időszakban nem voltak megfelelő körülmények annak nyilvántartásba vételéhez, amit a DVG önkényesen vett el a közösség egyesületi struktúráitól és kulturális intézményeitől. 1944 után csak a felekezeti iskolarendszert adták vissza az Á. H. Evangélikus Egyháznak és a Római Katolikus Egyháznak, ezek helyzetét 1946 decemberében egy oktatási minisztérium utasítás szabályozta[27].

Ez sem tartott sokáig, mert mindezek az iskolák 1948 augusztusában az új oktatási törvény alapján az állam ellenőrzése alá kerültek.

Az egész közösségre kiterjesztett kollektív bűnösség (arra hivatkozva, hogy a német etnikumúak többsége a DVG-hez tartozott) és a romániai németekkel szemben az 1945 és 1948 közötti időszakban bevezetett megtorló akciók (mint például az 1945. januári deportálások a Szovjetunióba, tulajdon-elkobozások) akkor lehetetlenné tették azon intézményekhez és egyesületi struktúrákhoz tartozó vagyontárgyak helyzetének objektív vizsgálatát, melyeket korábban a DVG vett át erőszakos módon. 1989 után természetes folyamat volt, hogy a romániai német kisebbség visszakérte ezt a vagyontömeget, melyet a DVG önkényesen szerzett meg az 1940 és 1943 közötti időszakban.

[1] Wolfgang Miege, Das Dritte Reich und die Deutsche Volksgruppe in Rumänien. 1933–1939. Ein Beitrag zur nationalsozialistischen Volkstumspolitik, Herbert Lang, Berna, Peter Lang, Frankfurt am Main, 1972, 263-264. o. Johann Böhm, Das Nationalsozialistische Deutschland und die Deutsche Volksgruppe in Rumänien 1936-1944, Peter Lang, Europäischer Verlag der Wissenschaften, Frankfurt; Vasile Ciobanu, Contribuţii la cunoaşterea istoriei saşilor transilvăneni: 1918-1944, Hora, Nagyszeben, 2002.

[2] Vasile Ciobanu, id. mű, 219. o.

[3] Johann Böhm, Nationalsozialistische Indoktrination der Deutschen in Rumänien 1932-1944, Peter Lang, Frankfurt, 2008, 109. o.

[4] Ottmar Traşcă, “Constituirea Grupului Etnic German din România şi relaţiile cu Biserica evanghelică din Transilvania în primii ani ai ‘erei’ Andreas Schmidt. 1940-1942” in Anuarul Institutului de Istorie “A. D. Xenopol” , XLVIII. köt., 2011, 317., 321-322. o.

[5] Johann Böhm, Nationalsozialistische Indoktrination der Deutschen in Rumänien 1932-1944, 110-111. o.

[6] Ottmar Traşcă, “Grupul Etnic German din România în “era” Andreas Schmidt. Septembrie 1940-august 1944” in Ottmar Traşcă, Remus Gabriel Anghel (koord.), Un veac frământat. Germanii din România după 1918. ISPMN Könyvkiadó, Kolozsvár, 2018, 116. o.

[7] Nationalsozialistische Deutsche Arbeitpartei.

[8] Ottmar Traşcă, “Grupul Etnic German din România în “era” Andreas Schmidt. Septembrie 1940-august 1944”, 117. o.

[9] Vasile Ciobanu, id. mű, 236. o.

[10] Ottmar Traşcă, “Grupul Etnic German din România în “era” Andreas Schmidt. Septembrie 1940-august 1944”, 115. o.

[11] Vasile Ciobanu, id. mű, 239. o.

[12] Johann Böhm, Das Nationalsozialistische Deutschland und die Deutsche Volksgruppe in Rumänien 1936-1944, p. 127. Ottmar Traşcă, „Constituirea Grupului Etnic German din România şi relaţiile cu Biserica evanghelică din Transilvania în primii ani ai „erei” Andreas Schmidt. 1940-1942”, 321-322. o.

[13] Johann Böhm, Das Nationalsozialistische Deutschland und die Deutsche Volksgruppe in Rumänien 1936-1944, 150. o.

[14] Ibidem, 125. o.

[15] Johann Böhm, Nationalsozialistische Indoktrination der Deutschen in Rumänien 1932-1944, 162. o.

[16] Vasile Ciobanu, id. mű, 346. o.

[17] Ottmar Traşcă, “Grupul Etnic German din România în “era” Andreas Schmidt. Septembrie 1940-august 1944”, 124-125. o.

[18] Vasile Ciobanu, id. mű, 100. o.

[19] Jahrbuch der Deutschen Volksgruppe in Rumänien, edited by “Amt für Presse und Propaganda“, Hauptverlag der Deutschen Volksgruppe in Rumänien, 1944, Hermannstadt, p. 95.

[20] Ibidem.

[21] Otto Schwarz, “Die Deutsche Bauernschaft Rumäniens. Aufbau und Gliederung” in Tag der Deutschen Bauernschaft 1941, Hauptverlag der Deutschen Volksgruppe in Rumänien, s.a. [1942], 17. o.

[22] Idem, 18-19. o.

[23] Johann Böhm, Die Nationalsozialistische Deauthcland un die Deutsche Volksgruppe in Rumaniem 1936-1944, Peter Lang, 1985, 148-150. o.

[24] Ottmar Traşcă, “Grupul Etnic German din România în “era” Andreas Schmidt. Septembrie 1940-august 1944”, 125. o.

[25] Ulrich Andreas Wien, Friedrich Müller-Langenthal. Leben und Dienst in der evangelischen Kirche in Rumänien im 20. Jahrhundert, Sibiu: Monumenta-Verlag, 2002, 181-183. o.

[26] Ottmar Traşcă, “Grupul Etnic German din România în “era” Andreas Schmidt. Septembrie 1940-august 1944”, 126-127. o.

[27] Hannelore Baier, “”Deportare, deposedare, discriminare 1944-1948” in Ottmar Traşcă, Remus Gabriel Anghel (koord.), Un veac frământat. Germanii din România după 1918. ISPMN Kiadó, Kolozsvár, 2018, 170. o.

Különvélemény

Agyagos út, ha végigmegyek rajtad én

Sólyom István

Az egységek birtokba vették a műveleti területet azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy elvégezzék azt, amivel megbízták őket. Ez végső soron örvendetes.

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Nagyítás

Hogy is néz ki a sokat emlegetett etnikai csoda Románia „hátsó udvarában”? – 2. rész

Ha az ember előtt megnyílnak a dobrudzsai népek kapui, és jól figyel, láthatja: ha az a nép maroknyi, akkor jól elfér a nemzetállam tenyerén.

Modern szolgasorsban Székelyföldön

Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.

// ez is érdekelheti
Harmincöt év után is nagyot üt a ’89-es forradalom a filmvásznon
Főtér

Harmincöt év után is nagyot üt a ’89-es forradalom a filmvásznon

Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.

Alacsonyan szállt egy autó a dél-erdélyi autópályán, több mint 3000 lejes bírság volt a „jutalom”
Krónika

Alacsonyan szállt egy autó a dél-erdélyi autópályán, több mint 3000 lejes bírság volt a „jutalom”

Óránként 210 kilométeres sebességgel száguldott egy autós vasárnap az A1-es jelzésű dél-erdélyi autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán – közölte a rendőrség.

Elfogadta a szenátus az AUR tervezetét, amely megszüntetné a székelyföldi románok „diszkriminációját”
Székelyhon

Elfogadta a szenátus az AUR tervezetét, amely megszüntetné a székelyföldi románok „diszkriminációját”

Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét arról, hogy a többségi nemzethez tartozó állampolgárok a nemzeti kisebbségekével azonos feltételek mellett alakíthatnak egyesületeket.

Szinte hazajár párjával Kolozsvárra: interjú Koltai Róberttel, aki gyerekként labdaszedő világbajnokságra készült
Krónika

Szinte hazajár párjával Kolozsvárra: interjú Koltai Róberttel, aki gyerekként labdaszedő világbajnokságra készült

Koltai Róbert színművész, a magyar színházi és filmes szakma kiemelkedő, jól ismert alakja a 24. Filmtettfeszt alkalmából érkezett Kolozsvárra élet- és alkotótársával, Gaál Ildikóval.

Két autó ütközött Kézdivásárhely közelében – frissítve
Székelyhon

Két autó ütközött Kézdivásárhely közelében – frissítve

Két személygépkocsi ütközött össze vasárnap este Kézdivásárhely közelében. Három személy megsérült, egy közülük a roncsok közé szorult.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Agyagos út, ha végigmegyek rajtad én

Sólyom István

Az egységek birtokba vették a műveleti területet azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy elvégezzék azt, amivel megbízták őket. Ez végső soron örvendetes.

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Nagyítás

Hogy is néz ki a sokat emlegetett etnikai csoda Románia „hátsó udvarában”? – 2. rész

Ha az ember előtt megnyílnak a dobrudzsai népek kapui, és jól figyel, láthatja: ha az a nép maroknyi, akkor jól elfér a nemzetállam tenyerén.

Modern szolgasorsban Székelyföldön

Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.