Nos, semmi sem vész el, csak átalakul.
A kommunista korszakban a védelmi ipar volt a román kivitel egyik fő forrása, melyet aztán a 70-es évektől Nicolae Ceauşescu rohamléptekkel kezdett el fejleszteni.
Románia 1989-ben tankokat, páncélozott szállítójárműveket, helikoptereket, szubszonikus repülőket és többfajta könnyűfegyverzetet gyártott, és az arab világ egyik fő exportőre volt.
1989 után az egész ipar megingása közepette a védelmi ipar is elég gyors ütemben hanyatlani kezdett, így aztán e terület számos szakembere vagy pályát váltott, vagy külföldre ment. Méghozzá annak ellenére, hogy a 90-es évek közepétől a védelmi iparban már ismert volt a kényszerszabadságolás fogalma, melynek keretében az alkalmazottakat hazaküldik, és akkor hívják újra dolgozni, ha megrendelések érkeznek.
A román védelmi ipar a 80-as évek végén megfelelt a varsói szerződéshez tartozó országok által használt fegyverzetnek. 1989 után a fegyveriparon belül megváltoztak a feladatok, az új katonai technikákat pedig a NATO-standardokhoz kellett igazítani.
A Gazdasági Minisztérium tavaly év végi adatai szerint, a fegyverzetet és katonai technikát gyártó vállalat, a Romarm 2015-ben 94,5 millió dollár értékben exportált, ami nagyjából 10 százalékos növekedés volt 2014-hez képest.
Ilyen körülmények között, tekintettel arra, hogy sikerült a felszínen tartani a fegyveripart, a Romarmnak alárendelt cégek elkezdték felújítani a kommunizmus időszakában gyártott technikát, vagy a szövetséges hadseregekével kompatibilis új termékeket vezettek be.
A román tank a román ipar egyik olyan terméke volt, melyre a kommunizmus időszakában nagy hangsúlyt fektettek. A tankokat a Bukaresti Gépgyárban (UMB) gyártották, melyet 1989 előtt Különleges Nehézgépek Gyárának (FMGS) is neveztek.
Jelenleg a TR 85-ös modellt gyártják, mely egy szovjet eredetű tank egyik változata, de kompatibilis a NATO-technikával, mert minden rendszerét teljesen átalakították. A TR 85 alapját a T 55-ös szovjet tankot felváltó TR 77-580 alváza képezi.
A TR 77-estt 1974 és 1980 között tervezték, a T 55 modelljéből kiindulva és 1979 és 1985 között kezdték meg a gyártását. A tank TR 77-580 nevet viselte, ami azt jelentette, hogy 580 lóerős motorral rendelkező 1977-es román tankmodellről van szó.
A FMGS 1978-ban új, korszerűbb modell tervezését kezdte el, a TR 85-800-asét. A tank gyártása 1986-ban kezdődött el és 1990-ig gyártották. A modell TR 77 javított változata volt és 800 lóerős motorral rendelkezett.
1990 után megváltozott a román hadsereg Észak-Atlanti Szövetséghez való viszonyulása és így már nem volt jó a varsói szerződés országaiéval kompatibilis fegyverzet. A TR 85 átalakult, több rendszerét lecserélték, a lövegtornyot és a tűzvezető rendszereket is beleértve. Sok rendszert külföldi cégekkel közösen fejlesztettek ki. A TR 85 román szárazföldi erők által használt korszerűsített változata a TR 85 M1 „Bölény” néven fut.
Románia a két világháború között saját repülőgépipart fejlesztett fel, de a háború alatt megsemmisültek a gyártókapacitások. A háború után a szovjetek azt kérték a kommunista hatalomtól, hogy a megmaradt egységeket alakítsa át traktorgyárakká. Később a Szovjetunió vitorlázó- és könnyű repülőgépek gyártását engedélyezte Románia számára. 1965 után azonban Románia újra számításba vette a repülőgépipar fejlesztését.
A kommunista hatalom vezetői 1970-ben vetették fel egy saját vadászgép tervezését. Több évnyi kutatás után 1979-ben kezdik el a Jugoszláviával közösen kifejlesztett könnyű vadászgép, az IAR 93 gyártását Craiován.
Az IAR-93 könnyű vadászgép volt, melyet légi támogatásra és szárazföldi célpontok támadására fejlesztették ki és nem volt képes szuperszonikus repülésre. A modellt két változatban (IAR-93A és IAR-93B) gyártották és legfeljebb 400 kilométer volt a hatósugara. Két 23 mm-es gépágyúval volt felszerelve és legfeljebb 5, összesen legfeljebb 1.300 kilogrammnyi bombát szállíthatott.
1989-re a craiovai szakemberek már tervezték az új repülőgépmodellt, az IAR 99-est. Fejlettebb lett volna az elődjénél és kiképzésre szánták.
A craiovai gyárnak 1989 után gondjai támadtak, a projekt pedig a rendelkezésre álló pénztől függően haladt előre. 2000 elején már az IAR 99 Sólyomról beszéltek, ami az alapmodell javított változata lett volna.
Az IAR 1970-ben kezdte el Brassóban gyártani az Alouette III és Puma típusú helikoptereket. A gépeket francia licensz alapján gyártották, a román változatok neve IAR 316 és IAR 330 volt.
A Brassóban gyártott helikoptereket a hadseregnek szánták, de a Belügyminisztériumnak is, különösen az IAR 316-os modellt. Az IAR 330-as modellt a hadsereg felszerelésére tervezték, de exportra is, többek között Franciaországba, Románia lévén a kommunista tömb egyetlen országa, mely fegyvereket adott el a NATO-államoknak.
A Brassóban gyártott helikoptereket dél-amerikai és afrikai országokba is szállították. A Védelmi Minisztérium a 90-es évek végén korszerűsíteni akarta szállítóhelikoptereit, és felmerült az igény egy támadásra alkalmas gép iránt is.
A Védelmi Minisztérium által 1999-ben elindított programnak köszönhetően a brassói gyárnak továbbra is voltak megrendelései, és felújítottak 25 IAR 330 típusú gépet. 2009-ben az IAR 330 Puma modell néhány gépét haditengerészeti célokra alakították át.
A kommunista időszakban a kudzsiri gyárat tartották a fegyveripar egyik legaktívabb vállalatának. A Kudzsiri Gépgyár (UMC) már 1799, vagyis a Habsburg Birodalom óta működik, amikor itt megjelentek az első acélgyártó műhelyek. A gyár az első világháború után, 1926-ban új gyártósorokat indított be és elkezdődött a fegyvergyártás. Itt elsősorban gyalogsági fegyvereket állítottak elő.
A kudzsiri üzemnek a kommunista időszakban két részlege volt. A katonai folytatta a könnyűfegyverzet gyártását, a polgáriban pedig háztartási gépeket állítottak elő.
1990 után a kudzsiri üzemnek gondjai támadtak, alkalmazottainak száma pedig 1989 óta nagyjából 18.000-ről 1.000-re csökkent. Az üzem adósságokat halmozott fel és csőd szélére került. A kormány 2014-ben döntött az adósságok eltörléséről, az üzem pedig már abban az évben újra nyereséges lett, nagyjából 100 millió eurós többlettel zárva az évet, míg 2013-ban még 2,8 millió eurós vesztesége volt, derül ki a Pénzügyminisztériumnál fellelhető legutóbbi bevallásokból.
A kudzsiri gyár a Kalasnyikov típusú gépkarabély román változatának gyártásáról ismert. A kudzsiri gépkarabély 1990 óta szintén átalakulásokon ment át és mára kompatibilis a NATO-szabványokkal.
Fotó: Wikipédia
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
Legalább 30 ezer résztvevőt vár a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a vasárnapra meghirdetett bukaresti „demokráciatüntetésre”.
Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.
A hagyományos, szép magyar nevek mellett filmekből inspirálódott, különös, idegen hangzású nevekre bukkantunk a Sepsiszentgyörgyön született babák jegyzékében.
Bár korábban cáfolta a lehetőségét, Tánczos Barna pénzügyminiszter most közölte, hogy az áfaemelés lehetőségét is vizsgálják a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések sorában.
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.