Mert szélsőjobberek voltak? Ez a válasz túl egyszerű.
Csúcspontján, a háborúk közötti időszakban a Legionárius Mozgalom felvilágosult elméket is elkápráztatott. A 30-as években a legionarizmus számos értelmiségi divatos hitvallása lett. Az irodalom és általában véve a tudomány nagy nevei csatlakoztak a mozgalomhoz, vagy hivatalosan, tagként, vagy szimpatizánsként.
A legionárius mozgalom 1927. június 24-én jött létre Mihály Arkangyal Légiója néven, egy nacionalista mozgalmak kialakulását elősegítő nemzetközi kontextusban. Egy joghallgató, Corneliu Zelea Codreanu alapította. A Legionárius Mozgalom megalakulást követő években számos hívet szerzett hazafias, mélységesen ortodox, szorgalmas és szent hazájának szolgálatában elkötelezett „új embert” hirdető nacionalista elveivel.
A parasztságot antiszemita üzenetével és a különféle alkalmakkor népviseletbe öltöző vezetőinek viselkedésével fogta meg, ugyanakkor a papság számára is ihletet adott, számos egyházi vezető éppen ortodox jellege miatt csatlakozva a Legionárius Mozgalomhoz. Nacionalista-misztikus és bizonyos mértékig néppárti doktrínájával a Legionárius Mozgalom mágnesként hatott az értelmiségiekre.
Francisco Veiga spanyol történész, A Vasgárda története című könyv szerzője azt állítja, a légiónak a 30-as évek végén
A Legionárius Mozgalommal foglalkozó másik külföldi történész, az olasz Claudio Mutii Mircea Eliade, a légió és az új inkvizíció című könyvében megjegyzi, hogy a román értelmiségiek fiatal nemzedéke elégedetlen volt a jelentős nyugati politikai rendszerekkel, elsősorban a liberalizmussal. Az olasz történész szerint a fiatal értelmiségiek számára a Legionárius Mozgalom volt a liberális és demokratikus pártok egyetlen alternatívája. A legionarizmust így vagy úgy támogató értelmiségiek között volt Lucian Blaga költő, Mircea Eliade filozófus és író, Emil Cioran filozófus, Constantin Noica filozófus és költő. A Criterion-nemzedékről, az 1927-ben kikristályosodott értelmiségi csoportról van szó.
Gyakorlatilag ez az a nemzedék, és mely Európa nagy központjaiban szerzett tudást, ahogy arra Alexandra Laignel-Lavastine, A fasizmus elfelejtése (Uitarea fascismului) szerzője mutatott rá, és szükségét érezte egy tisztán román politikai identitásnak. Ezért vonzották a karizmatikus zöldingesek a Criterionos fiatalokat. „Az ortodox vallásosság állt a mozgalom hitvallásainak élén, számos rítusa pedig egyházi gyakorlatokat követett. Már a Legionárius Mozgalom megszületésének és első nevének is a vallásos szféra volt a kiindulási pontja. Ilyen körülmények között lehetségessé és érthetővé vált a szellemiségét meggyőződésévé tevő ifjúság szimpátiája a legionárius mozgalom iránt”, írta Zigu Ornea A harmincas évek. A román szélsőjobboldal (Anii treizeci. Extrema dreaptă românească) című dolgozatában.
Lucian Blagát, a világháborúk közötti időszak legfontosabb román költőinek egyikét 1990 után legionáriusnak állították be. Pontosabban egy volt legionárius, Nistor Chioreanu 1992-ben azt mondta, hogy Lucian Blaga az egyik nagyszebeni fészekben a Legionárius Mozgalom tagja volt. Chioreanu azt állította, hogy személyesen látta őt 1940-ben a legionárius fészek egyik gyűlésén. Ezt aztán átvette Alex Mihai Stoenescu történész is. Lucian Blaga különben 1937-ben tagja lett a Legionáriusok barátai nevű szimpatizáns szervezetnek. 1934-ben fejezte be Avram Iancu című történelmi drámáját, melyet állítólag Corneliu Zelea Codreanunak ajánlott. Ezektől eltekintve viszont kérdéses Lucian Blaga Legionárius Mozgalomhoz tartozása. A költő gyakorlatilag ezt sohasem ismerte el.
Ennek ellenére gyanakvásra ad okot a román falu és hagyományok iránti szenvedélye, de a Legionáriusok barátai szervezeti tagsága, mint ahogy a kommunista időszak alatti meghurcoltatása, amikor 1948-ban kirúgták a kolozsvári egyetemről, ahol tanár volt, továbbá egész életén végighúzódó üldöztetése is. Dorli Blaga, a költő lánya azt mondja, látott néhány legionáriust az apjával tárgyalni, de semmiféle következmény nélkül. „Meglátogatta apámat Traian Herseni, akit elkísért még valaki, és akiket a legionárius kormányzat küldött, de nem maradtak sokáig. Apám rögtön a távozásuk után elmesélte, azért jöttek, hogy egy esetleges együttműködéssel kapcsolatosan «tapogatózzanak». Ő viszont határozottan elutasított bármiféle együttműködést a legionárius kormányzattal”, írta Dorli Blaga A Securitate által megfigyelt Blaga (Blaga supravegheat de Securitate) című kötetben.
Különben maga a költő is tagadta, hogy a Legionárius Mozgalom tagja lett volna, bár az biztos, hogy belépett a mozgalom szimpatizánsait összefogó szervezetbe. „Nagyon is elképzelhető, hogy egyes legionáriusok a filozófiám csodálói lehettek. De egy valamit határozottan kijelenthetek: nem a legionáriusoknak írtam a filozófiámat, hanem az ország összes filozófiakedvelőjének, politikai irányultságuktól függetlenül”, írta Blaga a Román Munkáspárt (PMR) Központi Bizottságához 1959-ben intézett feljegyzésében. Ennek ellenére továbbra is talány övezi a legionáriusokkal folytatott együttműködését. Egyrészről régi legionáriusok, mint Chioreanu, azt állították, hogy tagja volt a légiónak, a dokumentumok szerint pedig tagja volt egy szimpatizáns szervezetnek, másrészt viszont a családja és ő is azt állították, nem volt köze a legionáriusokhoz.
A filozófus Mircea Eliade egy másik fajsúlyos román értelmiségi, akit a legionáriusok szimpatizánsának neveztek, sőt a legionárius propaganda fontos szereplőjének. A szervezethez való tartozását történészek és levéltári dokumentumok is alátámasztják. „Olyan keresztény forradalomról, olyan szellemi, aszketikus és férfias forradalomról van szó, amilyenre még nem volt példa Európa történelmében”, írta Eliade a Vremea folyóiratban. A „Professzornak” nevezett, a Legionárius Mozgalom igazi ideológusának számító Nae Ionescu „tanítványaként” Mircea Eliade neve különféle legionárius kiadványokban jelent meg, mint amilyen a Vremea, a Buna Vestire és a Credinţa.
A filozófus cikkei, aki később megírta a legjobb és legátfogóbb vallástörténetet, a szerző legionárius hitvallását fejezték ki és elítélték a 30-as évek politikai rezsimjét. „Hiszek a román nemzet sorsában – ezért hiszek a Legionárius Mozgalom győzelmében. Egy olyan nemzet, mely óriási alkotóenergiákat tanúsított a valóság minden szintjén, nem futhat zátonyra a történelem perifériáján, egy elbalkániasodó demokráciában és egy polgári katasztrófában”, írta Mircea Eliade 1937-ben a Buna Vestire folyóiratban. A fent említett történészek gyanúja szerint Eliade 1936-ban lépett be a Legionárius Mozgalomba és a kor legionárius sajtójában folytatott propaganda volt a feladata.
Eliade számára a legionarizmus egy tisztán román alapokra épülő új Romániát jelentett. Ugyanakkor cikkeiben, mint amilyen a Vremeában megjelent Vak pilóták (Piloţi orbi) hangot ad antiszemitizmusának, az ország elmagyarosításával és elzsidósításával vádolva a demokratikus politikus rezsimet. Eliadét különben le is tartóztatták legionárius szimpátiái miatt. Blagával ellentétben Eliade esetében nincsenek kételyek. 1938. július 14-én a Vremea kiadványban megjelent A vidék és a legionarizmus (Provincia şi legionarismul) című cikkéért tartóztatták le.
Fogsága alatt rá akarták venni, szakítson a legionárius doktrínával, de ezt elutasította. Egy csíkszeredai lágerben tartották fogva, és csak 1938 novemberében engedték ki. Eliade kiszabadulása után írta meg Iphigenia című színdarabját, egy – Andrei Oişteanu megfogalmazása szerint –, a légiós típusú áldozatnak szentelt ódát. „Ezúttal nagyon is átlátszó a harcias témaválasztás és a darab jelentései.”
„Ebben a három felvonásos tragédiában – írja legutóbbi könyvében Alexandra Laignel-Lavastine – megtaláljuk az összes ideológiai témát, melyek közel álltak Eliadéhoz (nevezetesen a hazáért vállalt áldozat és halál túlhangsúlyozása) és melyeket ügyesen beleszőtt egy olyan drámai témába, melynek látszólag semmilyen közvetlen kapcsolata nem volt a korabeli román és európai politikai helyzettel. Számos helyen szinte szó szerint vesz át részleteket 1937-ben írt cikkeiből, melyeket Ion Moţa és Vasile Marin frankoista áldozatának szentelt”, írja Oişteanu az Observator culturalban. Eliade külföldre távozása után sem cáfolta legionárius tagságát.
A korabeli dokumentumok szerint a filozófus Emil Cioran fiatalkorában, ideológiai szinten, a Legionárius Mozgalom egyik leghevesebb támogatója volt. Bár érett korában kerülte a Legionárius Mozgalmon belüli tevékenységének témáját, Cioran a mozgalom egyik ideológusa volt. „Emil Cioran volt a legfiatalabb közöttük. Négy évvel volt fiatalabb Eliadénál, kettővel Noicánál és héttel Vulcănescunál. De gyorsan befogadták a generacionisták közzé, holott a Criterion-konferenciák fényes korszakában még csak a hallgatóság soraiban ült elvarázsoltan”, írja Zigu Ornea.
Cioran már 24 évesen erősen fasiszta jellegű kiáltványokat írt, mint amilyen a Megcsömörlöttek lázadása (Revolta sătuilor), vagy az erősen magyar- és zsidóellenes Románia színeváltozása (Schimbarea la faţă a României), melyben egy utópisztikus totalitárius államról álmodozik. Ezeket követte A Kapitány belső profilja (Profilul interior al căpitanului), melyben a Légió halott vezérét, Corneliu Zelea Codreanut dicsőíti. Állítólag az egyik ilyen kiáltványát épp azon az éjszakán közvetítették, amikor a legionáriusok kivégezték Nicolae Iorgát a Strejnic erdőben. Cioranon kívül Constantin Noica vagy Mircea Vulcănescu is fiatalon lépett be a Legionárius Mozgalomba.
A Criterion-csoport köré tömörült legionárius, antiszemita vagy fasisztapárti nézeteket valló értelmiségiek egész nemzedékét, melyhez Eliade, Noica és Cioran is tartoztak, a szakemberek szerint egyetlen személy, a „Professzor”, a legionárius ideológus, a filozófus Nae Ionescu befolyásolta.
„De ő is, és Cioran is, az idióta Noica is, a kövér Vulcănescu is és sokan mások (Haig Acterian, M. Polihroniade) is a gyűlöletes néhai Nae Ionescu áldozatai voltak. Ha nem lett volna Nae Ionescu (vagy ha nem veszett volna össze a királlyal), akkor ma egy értékes, 35-40 éves vezetői nemzedékkel rendelkeznénk. Miatta mindnyájan reakciósok lettek. […] Haig Acterian és Polihroniade Nae Ionescu miatt halt meg. A bárdolatlanul ostoba Costin Deleanu és a költő Horia Stamatu menekültként él Európában (egy szép nap majd Párizsban fogjuk őket viszontlátni), akárcsak Eliade, Cioran, Amzăr”, írta Zigu Ornea az A harmincas évek. A román szélsőjobbal című dolgozatában, Eugen Ionescu Tudor Vianunak írt levelét idézve. Gyakorlatilag az összes tanítvány Nae Ionescun keresztül került kapcsolatba a legionárius doktrínával és az antiszemitizmussal.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
A Román Posta 2025. január 9-én, csütörtökön kezdi meg a januári nyugdíjak kézbesítését – jelentette be a társaság.
Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.
A cégek és más jogi személyek helyi adóinak alig több mint 50 százaléka folyt be a gyergyószentmiklósi városkasszába 2024-ben. Idén őket is nagyobb kedvezmény ösztönzi őket a fizetésre. A magánszemélyek adózási hajlandósága azonban jónak mondható.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Holtan találtak szerdán a város melletti mezõn két tulceai tinédzsert, egy fiút és egy lányt, akik a múlt hét végén tűntek el otthonról.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.