Egy kolozsvári román ki akarja iktatni az „Ébredj, román!”-t. Nem is rossz ötlet.
Egy kolozsvári ember megírta a Román lélek című himnuszt, és kampányt indított azért, hogy rávegye a hatóságokat a nemzeti himnusz lecserélésére, melyről azt állítja, hogy az örökké tartó alvóállapotra emlékezteti a románokat. Véleménye szerint egy himnusznak mozgósítania kell, jólétet és energiát kell kisugároznia. Adrian Toader himnuszát két hét alatt nagyjából negyvenezren tekintették meg a Facebookon és a Youtube-on.
„Negyedévszázaddal a forradalom után új himnuszra van szükségünk”, véli Adrian Toader (58), kolozsvári független kutató és volt politikai disszidens. Alkotása 12 szakaszos és – szerzője szerint – pozitív üzenetet fogalmaz meg arról, hogy mennyire büszkék és méltóságteljesek a románok. A versszakokat a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia négy hallgatója énekelte el a város egyik stúdiójában, a jelenlegi himnusz Anton Pann által szerzett zenéjére.
véli a kolozsvári.
A Dobrudzsában született Adrian Toader fiatalon Amerikába emigrált 1998-ban tért haza és Kolozsváron telepedett le, ahol független kutató olyan területeken, mint a környezetvédelem, mezőgazdaság és biogazdaság. Szeben megyében egy kis állatfarmja is van.
2014 novemberében, az elnökválasztási kampány kellős közepén, amikor mindenki azon gondolkodott, kire szavazzon, de azon is, hogy kire ne, Adrian Toader – elbeszélése szerint – banálisnak tartotta azt, hogy egy elnökjelöltet aszerint ítéljenek meg, hogy ismeri és elénekli az állami himnuszt, vagy sem. „Nem tehetünk úgy, mintha a ’Megéneklünk, Romániá’-n, vagy a ’Csillag születik’-en lennénk. Külföldön nem láttam ehhez hasonlót. Az Államokban nem találkoztam egyetlen olyan személlyel sem, aki ne tudta volna a himnuszt, a zászló kitűzéséről nem is beszélve. Náluk nincs szükség nemzeti ünnepre, hogy kitűzzék a zászlót”, mondja Toader.
Ezt követően részt vett a 2014. december 1-e alkalmából Kolozsváron szervezett eseményeken és meghallgatta, hogyan hangzik Erdély szívében az Ébredj, román!. Másnap Nagyszeben felé indult, a visszaúton pedig énekelni kezdett a kocsiban. „Nagyszebenből jöttem visszafelé Kolozsvárra. Boldog, nyugodt voltam és énekelni kezdtem. Improvizálni kezdtem és így születtek meg az első verssorok. A feleségem a műszerfalon lévő jegyzettömbbe írta fel”, mondja Toader. A következő napokban öt versszakot írt meg, a többit pedig néhány héttel később, alig 25 perc alatt.
December 22-e előtt felmászott az Erdélyi-szigethegység csúcsára – a Kolozs megyei Járabánya környékén – és felvette magát, amint a Román léleket énekli. A felvételt feltöltötte a Youtube-ra és két nap alatt 300-400 látogatása volt. A végleges, a Zeneakadémia hallgatóival készült változatot december 31-én vették fel. „Megőriztem a jelenlegi himnusz zenéjét, mely jellegzetesen román”, mondja Adrian Toader.
Toader úgy gondolja, 25 évvel a forradalom után itt az ideje egy új himnusznak. „Az Ébredj, román! jól jött 1989-ben. Akkor jó volt az ’ébredj’ üzenete.
Nem vagyunk barbár nép”, állítja Adrian Toader.
Toader a kommunisták idejében használt Trei culori (Három szín – a szerk.) himnuszon nőtt fel. Nem tetszett neki, mert gyermekként nem értette, miért „csak három színt ismerek a világon”. Ma gyászindulónak tartja a Trei culori-t, melynek szürke, deprimáns üzenete van. Amilyen az a korszak is volt.
„Sohasem tetszett az Ébredj, román!. A himnuszból az derül ki, hogy megszálltak minket és fel kell ébrednünk. A himnusz sok átkot tartalmaz, nagyon erőszakos. Egy himnusznak szentségesnek kell lennie, jóságot kell sugároznia. Egy himnusznak, mint minden hazafias dalnak, neuro-lingvisztikai programozási szerepe van. Ha egy gyermeknek azt mondod, hogy ’ne menj oda!’, ’ne tedd ezt!’, ’semmire sem vagy képes’, akkor arra programozod, hogy semmire sem alkalmas. Sok agresszivitást érzek, amikor az Ébredj román!-t hallgatom. És ezzel nem vagyok egyedül. Nem éreztem jól magam ezzel a himnusszal, de a Trei culori-ral sem. A ’Három színt ismerek a világon’ gyászinduló és ne csodálkozzunk, hogy ez vezetett oda, hogy a román nemzetet több száz méter mélyre temették el a napfény elől”, vallja a kolozsvári.
Véleménye szerint a két himnusz nem közvetíti azt, amit egy himnusznak kellene. Azt mondja, hogy másoknak száz éves himnuszuk van, mi folyamatosan cseréljük őket, „mégsem ébredtünk fel”.
„Az elképzelés az, hogy egy himnuszban a lélek énekel. A lelkedben kell románnak lenned. Nem feltétlenül kell Romániában élned. Arafat úrnak (Raed Arafat, a sürgősségi mentőszolgálat alapítója – a szerk.), például semmi köze nincsen a román génhez, de olyan román, aki sokat elért”, véli a himnusz szerzője.
Elmondta még, hogy el fogja küldeni a himnuszt az összes parlamenti pártnak, a Parlamentnek, a kormánynak és az Elnöki Hivatalnak, és támogatásukat fogja kérni ahhoz, hogy az Ébredj, román!-t felváltsák a Román lélek-kel. Ezen kívül levédeti az új himnuszt a Szerzői Jogok Román Hivatalánál.
A himnusz 7., 8. és 9. versszakát a diaszpórában élő románoknak, „az emigráns lelkű romániai románoknak” és „azoknak a politikusoknak szentelte, akik külföldi pénzügyi érdekeket szolgálnak, mint például Verespatak, a palagáz-kitermelés, az olajforrások fityingekért történt elidegenítése esetében”.
„A 7., 8. és 9. versszak az értékekre hívja fel a figyelmet, mindarra, amit Románia jelent”, véli Adrian Toader. A következő két versszakot, a 10-et és a 11-et egy 38 éves dorohoi-i férfinak, Marius Viorel Giradának szentelte, akinek nincs sem keze, sem lába, de az orrával ír könyveket.
„Meggyőződésem, hogy a Román lélek lesz Románia következő himnusza. Ez csak idő kérdése”, gondolja a kolozsvári.
A himnuszt február elején töltötték fel a Youtube-ra és a Facebookra, és mostanáig nagyjából 40.000 látogatást gyűjtött két hét alatt, több ezer megosztást, lájkot és kommentet. A Román léleknek honlapja, de Facebook-oldala is van.
Adrian Toader 1956-ban született Medgidián. 16 évesen, 1972-ben ezüstérmet nyert a tokiói Nemzetközi Találmányi Vásáron egy rotor nélküli, folyamatos áramlású elektromágneses szivattyú tervével.
1978-ban, a Paul Goma Mozgalomhoz tartozó politikai disszidensként az AEÁ-ba emigrált. 1982-ben lett amerikai állampolgár, és felvette az Adrian Williams nevet. 42 évesen végezte el a kaliforniai Santa Monica Egyetemet és 1998-ban szerzett egy általános tudományi oklevelet. Tudományos írásaiban az Adrian Toader-Williams nevet használja.
1998-ban jött haza, és Kolozsváron telepedett le. Két mesterdiplomája van, az egyiket a nagyszebeni Lucian Blaga Tudományegyetem szerezte a „Hegyi övezetek fenntartható hasznosítása”, a másikat a kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemen az „Élelmiszerminőség menedzsmentje” témában. 2010 óta független kutató, és ugyanebben az évben javasolták és egyhangú szavazással megválasztották a Nemzetközi Tudományos Akadémia Orosz Tagozata aktív tagjának és megkapta az akadémikusi címet. Ennek az Akadémiának nagyjából 1.000 tagja van, tudósok és kutatók, köztük 58 Nobel-díjas (ennek ellenére eléggé humbug-gyanús szervezetnek tűnik – a szerk.).
A jelenlegi himnuszt az 1848-as forradalom kontextusában írta Andrei Mureşanu költő és a Foii pentru minte, inimă şi literatură 1848. június 21-i, 25. számában jelent meg „Zengés” címen. Az 1989-es forradalom nyomán az Ébredj, román! lett a nemzeti himnusz, felváltva a kommunista Trei culori-t. A himnuszt az 1991-es alkotmányban rögzítették, írja a historia.ro.
Romániának az idők folyamán a következő dalok is himnuszai voltak: Trăiască Regele (Éljen a király – a szerk.), melyet Vasile Alecsandri írt, és 1866 és 1948 között használták; a Zdrobite cătuşe (Szétzúzott bilincsek – a szerk.) az 1948-1953-as időszakban, melynek szövegét Aurel Baranga, zenéjét Matei Socor írta; a Szovjetunió és a román állam közötti barátságot jelképező Te slăvim Românie (Dicsőítünk Románia – a szerk.) 1953 és 1977 között volt himnusz; a Ciprian Porumbescu zenéjére írt Trei culori 1977 és 1989 között.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
A Román Posta 2025. január 9-én, csütörtökön kezdi meg a januári nyugdíjak kézbesítését – jelentette be a társaság.
Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.
A cégek és más jogi személyek helyi adóinak alig több mint 50 százaléka folyt be a gyergyószentmiklósi városkasszába 2024-ben. Idén őket is nagyobb kedvezmény ösztönzi őket a fizetésre. A magánszemélyek adózási hajlandósága azonban jónak mondható.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Holtan találtak szerdán a város melletti mezõn két tulceai tinédzsert, egy fiút és egy lányt, akik a múlt hét végén tűntek el otthonról.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.