Lucian Boia ezúttal Mária román királynéról beszél, igen tapintatosan.
Nemrég mutatták be a Humanitas Cişmigiu Könyvesboltban Mária királyné Háborús naplója (Jurnalul de război) második, az 1917 májusa és 1918 áprilisa közötti feljegyzéseket tartalmazó kötetét. Az eseményen jelen volt a mindkét kiadást gondozó Lucian Boia történész, Radu Paraschivescu író és Şerban Marin történész. A szövegeket Anca Bărbulescu fordította angolról románra.
Bizonyos naplórészleteket már maga Mária királyné is közzétett a 30-as években, három kötetben, Életem története (Povestea vieţii mele) címmel, de kihagyta belőlük a Ferdinánd királyt, II. Károlyt valamint más politikusokat bíráló részeket. A Humanitas Kiadónál megjelent kötetek teljes egészében tartalmazzák a királyné napi feljegyzéseit. Az első, Háborús napló 1916–1917 (Jurnal de război 1916–1917) című, a tavalyi Gaudeamus Könyvvásáron bemutatott kötet az első 14 füzetet tartalmazza.
A bátor és intuitív Mária királyné az egyszerű emberek között érezte igazán jól magát, akiket odaadással gondozott. 1917-ben támogatta a román hadsereg ellenállását, hiszen úgy vélte, hogy a katonai műveletek feladása becstelenség lenne. A második kötet az utolsó négy, az 1917 májusa és 1918 áprilisa közötti időszakot átölelő füzetet tartalmazza, május végére pedig megjelenik a sorozat utolsó kötete is.
Adevărul: Miért a Háborús napló címet választotta?
Lucian Boia: Azt hiszem, nagyon megfelelő cím, mert Mária királyné ezt a naplót abban az időszakban írta, amikor Románia részt vett az első világháborúban. Jelentős szerepe volt abban, hogy Románia az Antant oldalán lépett be a háborúba, Erdély elcsatolása és Nagy-Románia létrehozása érdekében.
Mária királyné nem értett egyet azzal, hogy 1917-ben tűzszünetet kötöttek a Központi Hatalmakkal. Miért?
Harcos típus volt, olyan ember, aki sohasem adja fel. Úgy vélte, Románia becsülete megköveteli, hogy ne lépjen ki a háborúból. Szerinte az volt a kötelességünk, hogy a végsőkig harcoljunk, a következményektől függetlenül. Végül a politikusok, a királlyal együtt, úgy döntöttek, hogy Románia számára jobb, ha tűzszünetet és azután különbékét köt Németországgal, abban a reményben, hogy az Antant majd megnyeri a háborút, ahogy az meg is történt. Tekintettel az oroszok kilépésére, már nem lehetett ellenállni, mert a román hadosztályokat csak orosz arcvonal támogatta, az orosz hadsereg nélkül viszont a front teljesen védtelen maradt. Bármilyen ellenállás csak áldozatokkal járt volna, és nem tudom, ez mennyire lett volna hasznos Románia számára. Tehát végső soron valószínűleg a különbéke megkötése volt a racionális megoldás. De kellett egy olyan vélemény is, mely kiállt Románia becsülete mellett, és Mária királyné ezt tette.
A királynénak voltak konkrét politikai elképzelései?
Nem voltak túlságosan kidolgozott politikai elképzelései. Nem is gondolhatott ő mindenre és nem is tehetett meg mindent csak ő. Nagyon sok jó tulajdonsága volt, sok mindennel tudott foglalkozni, kitartó volt,
Az első világháború után miként befolyásolta az ország helyzetét a Mária királyné és Ferdinánd király közötti kapcsolat?
Mária királynénak és Ferdinánd királynak megvoltak a maguk családi jelenetei, melyeknek jelentős politikai töltetük is volt. De ezek a dolgok nem kerültek ki a királyi házból, tehát a közvélemény nem tudott mindezekről a nézeteltérésekről. Gyakran volt nagyon eltérő álláspontjuk. A királyné azzal vádolta a királyt, hogy túlságosan puhány, hagyja magát befolyásolni, nem viselkedik olyan hősiesen, ahogy szerinte a kérdéses körülmények között a királyi családnak viselkednie kellett volna.
Volt valamilyen befolyása a királynénak a politikusokra, mondjuk I. C. Brătianura?
Brătianura nem lehetett hatása, mert rá senki sem tudott hatni. Persze, a királyné heves temperamentumú volt. Brătianu szintén erős egyéniség volt, és olyan politikus, aki mindig úgy cselekedett, ahogy azt jónak látta. A királyné nem befolyásolhatta Brătianut, de a lényeges ügyekben egyetértettek. Ami azt a kérdést illeti, hogy Románia az Antant oldalán lépjen be a háborúba, a királyné is, Brătianu is azonos irányba húzta az igát, hogy meggyőzzék a királyt. Ferdinánd, I. Károlyhoz hasonlóan, eleinte Németországgal, a Központi Hatalmakkal kötött volna szövetséget. Ez volt a legkényesebb művelet, melyet a királynénak – Brătianuval együtt – végre kellett hajtania.
Mikor fog megjelenni az utolsó három füzetet tartalmazó harmadik kötet?
Sokkal hamarabb, mint ahogy a második az elsőhöz viszonyítva piacra került, mert el kell készülnie a Bookfest Könyvvásárra. Névmutatót is tartalmazni fog, mely nagyon szükséges, mivel egy rakás szereplő van, és az olvasó könnyen elveszítheti a fonalat.
A napló több részletét cenzúrázták, mert kemény szavakkal illette Ferdinándot és II. Károlyt.
A királyné a 30-as években közölte az emlékiratait, Életem története címmel. A harmadik, a háború időszakára vonatkozó kötetben hosszú részleteket közölt a naplójából, de távolról sem az egész naplót. Ezért tartottam fontosnak, sőt szükségesnek az egész napló közzétételét. Természetes volt, hogy a királyné akkor öncenzúrát alkalmazott, nem írhatott a Ferdinánd királlyal meglévő feszült kapcsolatról. Igazán heves összeütközéseik voltak, és így aztán enyhítette vagy kivette azokat a passzusokat, melyek nem lettek volna megfelelőek.
Ezek a passzusok emberibbé teszik, vagy egy legendát erősítenek?
Azt hiszem, hogy egyrészt a legenda megerősítéséhez járulnak hozzá, másrészt emberibbé is teszik. Nincs ellentmondás Mária királyné legendája és emberi oldala között. Megismerhetjük a sebesültek, a betegek mellett, a kórházakban. Láthatjuk a falvakat járva, ahogy kapcsolatba kerül az egyszerű emberekkel, ahogy segélyeket osztogat. Erkölcsileg is segíti őket. Elbeszélget velük, megpróbálja bátorítani őket. És ez a viselkedés egyáltalán nem erőltetett. Itt nincs szó populizmusról, egy magas rangú személy igyekezetéről, hogy úgy cselekedjen, ahogy szerinte kellene: azt mutatva, hogy közel áll az egyszerű emberekhez. Ő tényleg közel érzi őket magához.
A kötet előszavában azt írja, hogy azért tudatában volt egy ilyenfajta viselkedés politikai hasznosságának. Mire utal?
Bár nem volt politikai vezető, megvoltak a maga megérzései. És ráébredt, hogy új demokratikus korszak kezdődik, és a királyok vagy vezetők többé már nem bánhatnak lekezelően az emberekkel, és nem lehetnek közömbösek a sorsuk iránt. Mindenesetre Mária királyné tetteiben nincs demagógia, de érzékeny volt az egyszerű emberekkel fenntartott kapcsolatainak politikai vetületére is.
Az, amikor a királyné megjelent a lövészárkokban, inkább zavarba ejtette, vagy inkább bátorította a román katonákat?
Minden bizonnyal bátorította őket, de úgy gondolom, hogy eléggé óvatlan gesztus volt. A királyné rendkívül bátor volt. Egyáltalán nem volt veszélyérzete. Az, ahogy a betegeket gondozta… El is kaphatott volna egy betegséget és belehalhatott volna. Aztán az, hogy ellátogatott a lövészárkokba. Persze, nem a mărăşeşti-i csata kellős közepén, hanem egy kicsit később, de azért a román és a német katonák még mindig szemtől szemben álltak egymással, és bármikor lőhettek volna. Eljutott a legjobban előretolt román állásokig, és el is meséli, hogy egy román tiszt kiáltott valamit németül és választ is kapott egy német katonától, aki 20, 30, vagy valamennyi méterre volt a másik lövészárokban. Ilyenfajta bátorság volt benne. Elsősorban a sebesültekkel, a betegekkel foglalkozott, de azt is fontosnak tartotta, hogy benne legyen a katonai cselekmények sűrűjében, a katonák mellett.
Milyen jelentősége van ennek a naplónak?
A történelmi jelentősége tagadhatatlan, mert nagyon részletes napló, melyből megtudjuk, hogy mit tett nap, mint nap Mária királyné, de azt is, amit a környezetében lévő nagyon sok személy is cselekedett. Megismerjük az akkori általános hangulatot is. Ez az első világháború éveinek rendkívüli dokumentuma.
Miért a naplóoldalak fakszimiléivel illusztrálták a kötetet?
Miért ne? Nem érdekes? Először is a naplóhoz tartozó fényképekkel illusztráltuk, melyeket maga a királyné ragasztott az oldalaira. Ami a fakszimiléket illeti, azok a hitelesség légkörét teremtik meg. Ezen kívül látható Mária királyné írása, az, ahogy maga a napló konkrétan kinézett. Azt hiszem, ez közelebb hozza az olvasóhoz a kérdéses dokumentumot.
Az olvasó számára milyen relevanciájuk van a királyné szerelmeiről szóló információknak?
A királyné diszkrét. Ezt-azt megsejthetünk abból, amit Barbu Ştirbeyről mond, aki élete nagy szerelme volt, és amit Boyle-ról ír, aki egy adott pillanatban volt a nagy szerelme, de ezek eléggé diszkrét részletek, nem árulnak el túl sokat. Elég zaklatott érzelmi élete volt, ez pedig a kis történelem, mely szintén érdekes lehet. De ami igazán megmarad, az az első világháborúban betöltött jelentős szerepe. Egyike volt azoknak a személyiségeknek, akik a legnagyobb mértékben hozzájárultak Nagy-Románia létrehozásához. Azt hiszem, ez sokkal fontosabb, mint a Boyle ezredes iránti szerelme.
„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”
A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.
A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.
A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.
Jövő héten jelenti be a kormány a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot. Két hónapos kiskutyát dobott ki az ablakon egy pașcani férfi.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?
Egy 70–80 méteres szakadékból került elő annak a motorosnak a holtteste, akit csütörtökön megtámadott egy medve a Transzfogarasi úton, a Vidraru-tó közelében.
Medve végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán – közölték a hatóságok csütörtökön.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”
A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.
A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.
A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.