// 2025. augusztus 28., csütörtök // Ágoston

Lengyel-román feszkó

// HIRDETÉS

Lengyel, román, barát, barát? Most pont nem!

Az elnök az egyik tegnapi interjújában a Victor Pontáról és a jobboldal elnökjelöltjéről tett nyilatkozatain túlmenően meglepetést okozott az európai szocialisták, de Lengyelország politikai vezetői ellen is indított virulens támadásával. Mindezekre úgy került sor, hogy közben Romániának és Lengyelországnak kitűnő stratégiai kapcsolataik vannak és hasonlóan vélekednek az Oroszországgal szembeni európai viselkedésről.

Băsescu szerint „Lengyelország kormányfője, Donald Tusk az Európai Energetikai Közös Piacról beszélt az elmúlt napokban. Nos, számomra vicc az, amit Tusk úr mond! Nos, ha te, Tusk, hallgattál, amikor megváltoztatták a Nabucco (gázvezeték) nyomvonalát, ami megoldotta volna Bulgária gondját is, Magyarországét is, Ausztriáét és elágazással Ukrajnáét is, sőt Lengyelországét is, akkor most előállsz azzal, hogy az Európai Unió Energetikai Közös Piacáról beszélj nekem? Miközben én nem függök az orosz gáztól?”. Ebben a kontextusban Băsescu megjegyezte, hogy Románia bármikor képes más forrásokkal felváltani az Oroszországból importált gázt és példaként a hőerőműveknek szállított gáz pakurára cserélését említette. Máskor az elnök azt nyilatkozta, hogy Románia egyszerűen néhány műtrágyagyár bezárásával lemondhatna a Gazpromtól importált gázról.

Traian Băsescu a lengyel kormányfőnek a Financial Times-ban két nappal ezelőtt közölt cikkére utalt, amiben ez utóbbi egy Európai Energetikai Unió létrehozását javasolja, amiben egy közös szerv foglalkozna az Oroszországból történő gázimporttal, bizonyos szolidaritási mechanizmusok pedig közös választ váltanának ki, amennyiben Oroszország megszakítaná a gázellátást, mint 2009-ben, és európai támogatást nyújtana az infrastruktúrára és a gáztározók megépítésére azokban az országokban, melyek magas fokon függnek az orosz gáztól. Mindezek a javaslatok Lengyelország érdekét szolgálnák, mely 60 százalékos mértékben függ az orosz gáztól. Băsescu elnök arra enged következtetni, hogy Románia, olyan gáztermelőként, mely akár függetlenné is válhat a fekete-tengeri tartalékok és a palagáz kitermelésével, erőpozícióból tárgyalhat az EU esetleges közös energiapolitikájával kapcsolatos bármilyen döntés befolyásolásával. Az elnök azt vetette a lengyel kormányfő szemére, hogy ez utóbbi nem támogatta eléggé országát a Romániának hasznos Nabucco-gázvezeték ügyében, de nemcsak ebben, ebből pedig implicit módon az következik, hogy Románia abban a helyzetben van, hogy döntő módon szabhat feltételeket bármilyen európai energetikai megállapodás ügyében, tehát Tusk úr vegye figyelembe Bukarest érdekeit. Az államfő ezt az ügyet azon témák között említette, melyeket az európai parlamenti választás román jelöltjeinek fel kellene vetniük, ami azt sugallja, hogy Románia energetikai érdekei brüsszeli érvényesítésének, az ukrán válság által megteremtett körülmények között, Románia és a közösségi struktúrákon belüli képviselői európai politikái egyik elsődlegességének kellene lennie.

Szintén az ukrán válsághoz kötötte Traian Băsescu az európai szocialisták elleni példátlan támadását is, akiket, az Európai Bizottság élére javasolt jelöltjükkel, Martin Schulz-cal együtt olyan oroszbarát állásponttal vádolt meg, ami nem szolgálja Románia érdekeit, valamint egy Moldova Európai Unióhoz közeledésével szemben ellenséges állásponttal. Băsescu nemzeti érdekkel kapcsolatos üggyé változtatja a jobboldal melletti és a szocialisták elleni döntést, ami növelheti az európai parlamenti választás tétjét.

Băsescu: Nem vagyunk senki utánfutója

Ami Lengyelországot illeti, Băsescunak volt még két szemrehányása az ország vezetőivel szemben. A Románia–Lengyelország–Törökország háromoldalú csoportról, a két évvel ezelőtt Bukarestben elindított regionális együttműködési kezdeményezésről beszélve, az elnök azt „a legtartalmasabb regionális politikai eredmény”-nek nevezte, de fontosnak tartotta kijelenteni, hogy „Románia sohasem fog a másik kettő valamelyikének utánfutójává válni”. Emlékeztetett arra, hogy Romániát bírálták amiatt, hogy nem vállalt nagyobb szerepet Ukrajnában és inkább Moldovában tevékenykedett és fontosnak tartotta visszavágni: „Mert jobban láttuk és jobban megértettük a térségbeli tényeket és azt, amire képesek vagyunk”. Ez a megfogalmazás azt sugallja, hogy Bukarest távolról sem boldog amiatt, ahogy Lengyelország az ukrán válságot kezelte, de a varsói kormány által magára vállalt regionális vezetői szerep miatt sem. A témában járatos források a România liberă számára megerősítették, hogy Bukarestben elégedetlenséget vált ki Donald Tusk és Radoslaw Sikorski lengyel vezetők azon igénye, hogy ők legyenek az Oroszország és a Kelet-Európa közötti kapcsolat vezetői.

Ugyanilyen módon kell értelmezni Băsescu elnök harmadik „szemrehányását”, aki megjegyezte, hogy Románia a kölcsönös bizalmatlanság miatt nem működhet „híd”-ként a nyugat és Oroszország között és emlékeztetett arra, hogy Lengyelország megpróbálkozott ezzel, de kudarcot vallott. „Ahelyett, hogy megjátszanám a hidat és megtapossák a púpomat, inkább magam mellé veszek egy szövetségest és pillérré válok a Fekete-tengernél. Amíg én vagyok az elnök, nem leszünk híd. Nehéz hídnak lenni, amin mindenki utazgathat. A hídon gyalog is átkelhetnek, tankkal is”, figyelmeztetett Traian Băsescu.

 

// HIRDETÉS
Különvélemény

Elégia az egykori tálcatologatókhoz

Sánta Miriám

Volna igény a hagyományos kantinokra, mégsem ruháznak be ilyenekbe.

Doamna Ilinca és a vérszomjas földönkívüliek találkozása a 984-es ghișeunál

Varga László Edgár

A Harvard asztrofizikusa bejelentette, hogy veszedelmes idegen civilizáció űrhajója közeledik a Föld felé, és decemberben meg is érkezik. Elképzeltük, mi történne, ha az idegenek Romániában landolnának…

// HIRDETÉS
Nagyítás

A zene, amelyben nevén nevezik a dolgokat, avagy miért dübörög a román hiphop?

Szántai János

Pedig minden rosszat rá lehet mondani: a politikai korrektséget hírből sem ismeri, mocskos a szája, macsó, szarik az új ideológiákra… és mégis van. Sőt, dübörög.

Még a transzilvanisták is Untold-ritmusra tolják

Sólyom István

Őszintén kíváncsi voltam, ezért megnéztem magamnak a kolozsvári belváros és a Sétatér környékének nyugalmát évente felbolygató fesztiválmonstrumot.

 

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Arról, hogy erdélyi magyarként miért nem engedhetjük meg magunknak a gyűlöletet
Főtér

Arról, hogy erdélyi magyarként miért nem engedhetjük meg magunknak a gyűlöletet

Dan Tanasă ismét idegengyűlölő felhívást tett közzé. Ám mielőtt bólogatna, jusson eszébe, hogy számára Ön is idegen.

Zelenszkij megköszönte a Románia szállította védelmi felszerelést
Krónika

Zelenszkij megköszönte a Románia szállította védelmi felszerelést

Románia és Ukrajna együttműködik haditechnikai eszközök fejlesztésében, és a romániai vállalatok részt vesznek Ukrajna újjáépítésében – jelentette be hétfőn Ionuț Moșteanu védelmi miniszter, miután tárgyalt Kijevben ukrán hivatali partnerével.

Hogy ki az erdélytolvaj, azt én mondom meg!
Főtér

Hogy ki az erdélytolvaj, azt én mondom meg!

Érdekes dolog elnézni, amint egy korábban még szájhabzó-vérnackó román politikus-megmondó lénytárs váratlanul keblére öleli a Székelyföldet. Tényleg közeleg a nagy mioritikus Utópia?

Hároméves gyermek vesztette életét, hatan megsérültek a szerdai balesetben
Székelyhon

Hároméves gyermek vesztette életét, hatan megsérültek a szerdai balesetben

Hároméves gyermek vesztette életét, hat ember pedig megsérült és kórházba vitték őket egy szerdai baleset következtében az Olt-völgyében.

Üdülési utalványok: a bolondját járatja a pedagógusokkal a minisztérium
Krónika

Üdülési utalványok: a bolondját járatja a pedagógusokkal a minisztérium

Bár korábban az oktatási minisztérium azt közölte, hogy nincs pénz az üdülési utalványokra, a tárca most bejelentette: idén is kaphatnak vakációs csekkeket a tanügyi alkalmazottak.

Nem bika, hanem medve ölte meg a pásztort munkaadói szerint
Székelyhon

Nem bika, hanem medve ölte meg a pásztort munkaadói szerint

Nem bika öklelte fel, ahogy a hatóságok feltételezik, hanem medve ölte meg a pásztort múlt csütörtökön Csíkszereda közelében – állítják a Csíksomlyó Közbirtokosság vezetői. Közben a medvét kilőtték, mert megölt egy fiatal tehenet.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Elégia az egykori tálcatologatókhoz

Sánta Miriám

Volna igény a hagyományos kantinokra, mégsem ruháznak be ilyenekbe.

Doamna Ilinca és a vérszomjas földönkívüliek találkozása a 984-es ghișeunál

Varga László Edgár

A Harvard asztrofizikusa bejelentette, hogy veszedelmes idegen civilizáció űrhajója közeledik a Föld felé, és decemberben meg is érkezik. Elképzeltük, mi történne, ha az idegenek Romániában landolnának…

// HIRDETÉS
Nagyítás

A zene, amelyben nevén nevezik a dolgokat, avagy miért dübörög a román hiphop?

Szántai János

Pedig minden rosszat rá lehet mondani: a politikai korrektséget hírből sem ismeri, mocskos a szája, macsó, szarik az új ideológiákra… és mégis van. Sőt, dübörög.

Még a transzilvanisták is Untold-ritmusra tolják

Sólyom István

Őszintén kíváncsi voltam, ezért megnéztem magamnak a kolozsvári belváros és a Sétatér környékének nyugalmát évente felbolygató fesztiválmonstrumot.

 

// HIRDETÉS