Klaus Iohannisnak közvetlen felelőssége van a magyarellenes sovinizmus felszámolása terén. Közben mit csinál? Sovén módon gyepálja ő is a magyarokat.
Jelen szöveg az Observator Cultural oldalon megjelent cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség (is) adta.
Meglepő az érdeklődés hiánya azon számok iránt, melyek az elnökválasztás térképét rajzolják meg az erős magyar többségű megyékben. A részvételi arány Hargitában 22,86, Kovászna megyében 25,86 százalékos volt. A legalacsonyabb értékek az országban. A számok megdöbbentőek, hiszen öt évvel korábban ellentétes volt a helyzet. 2014-ben Hargitában 79,78 százalék volt a részvétel, a legmagasabb az országban (meghaladva a Szeben megyei 79,48 százalékot) (Klaus Iohannis Szeben megyei – a szerk.), Kovászna megyében 77,95 százalék. A két erős magyar többségű megyében a választók nagyjából 80 százaléka Klaus Iohannisra szavazott. Mi generálhatott ekkora frusztrációt, hogy egy egész közösség viselkedését felborította?
A magyar választók Klaus Iohannis melletti kiállásának ahhoz lehetett köze, hogy az elnökjelölt az egyik nemzeti kisebbséghez tartozik. Teljesen természetes volt tehát a feltételezés, hogy identitása érzékennyé teszi a kisebbségek témái iránt. Elképzelhetőnek tűnt, hogy a Romániai Németek Demokratikus Fórumának volt elnökeként ismeri a kisebbségi kérdéskört; továbbá szimpátiával viszonyul az igények érvényesítése iránt. Márpedig a romániai magyarok reménye nem sokkal azután össze is omlott, hogy az új elnök megkezdte mandátumát. 2015. április 17-én magyarázat nélkül törölték az Elnöki Hivatal honlapjáról Klaus Iohannis együttérző és a helyzet ismeretéről tanúskodó, az RMDSZ kongresszusához intézett üzenetét. Ebből idézek: „Sok meg nem oldott ügy maradt, a nemzeti kisebbségeknek a törvény által biztosított jogok effektív tiszteletben tartására, de a nemzeti identitásuk védelmére és érvényesítésére vonatkozó jobb garanciák igényére is vonatkozó célkitűzéseket illetően”; „Mind a kisebbségek jogainak tiszteletben tartását vagy bővítését, mind a régiók körvonalára vonatkozó jelentős döntéseket csak úgy lehet elérni és megszilárdítani, ha kommunikációs csatornák nyílnak és maradnak fenn a román politikában meghatározó összes politikai párttal.” Az elnök állításai választ adtak a magyarok és politikai képviselők számára érzékeny kérdésekre.
Az elnöki tanácsadó által 2015. április 17-én, Kolozsváron, az RMDSZ kongresszusának tagjai előtt felolvasott rövid szövegből „kifelejtették” e kulcsfontosságú gondolatokat. Ez
a törvény által biztosított jogok effektív be nem tartása, bizonyos célkitűzések megoldatlansága, a regionális határok olyan módon történő kijelölése, hogy a magyarok egy „saját tartománnyal” rendelkezzenek. Románia elnöke soha többé nem tért vissza ezekre a témákra. Egy másik, a 2019. áprilisi RMDSZ-kongresszushoz intézett üzenetében Klaus Iohannis megjegyzéseiben udvarias volt, a szemrehányások pedig (különösen az ország európai státuszának a kormánykoalíció RMDSZ általi támogatásával történő veszélyeztetése miatt) csak közvetettek – és indokoltak voltak. De nem szerepeltek olyan utalások benne, melyekkel éreztette volna a magyarokkal, hogy elismeri a félelmeiket.
A 2015-ös üzenet közzétételének és törlésének sutaságát, vagy a 2019-es üzenet hűvös tartalmát egy „elviselhető” politika logikája mentén érthetőnek lehet tekinteni. Ez viszont nem érvényes a magyarok egyéni és közösségi életére közvetlenül hátrányos hatást gyakorló törvényhozási ügyekbe történt beavatkozásokra.
melyek az új közigazgatási törvénykönyvben érintették a nemzeti kisebbségeket. Ezek leginkább a magyarok számára voltak fontosak, ezért sokkal inkább „magyar jogoknak” tekintik őket. Az elnök megtámadta a közhatóságoknak azt a kötelezettségét, hogy biztosítsák az anyanyelv használatát, szavatolják az utcák, terek, parkok nevének kétnyelvű feliratozását, a kisebbségek nyelvét ismerő személyeket alkalmazzanak a lakossággal érintkezést feltételező állásokba és más hasonló jogokat tegyenek lehetővé azokon a településeken, ahol a kisebbségek aránya meghaladja a 20 százalékot. Különben ezeket a jogokat a jelenlegi közigazgatási törvény is szentesíti, az említett törvénykönyv semmi mást sem tesz, csak átveszi, esetleg részletesebben leírja a szóban forgó jogokat. Az új közigazgatási törvénykönyv tervezetének az amúgy szintén megtámadott törvénnyel szembeni egyik újdonsága az a lehetőség, hogy a helyi hatóságok még akkor is dönthetnének a kisebbségi nyelvek közigazgatásban történő használatáról, ha azok aránya nem éri el a 20 százalékot, amit a Románia által ratifikált európai jogrend is tartalmaz.
Az elidegenedés amúgy is, az ő hozzájárulása nélkül is előrehaladott állapotban van. Egy 2013-as (tehát az első elnöki mandátuma előtti) tanulmány szerint az erdélyi magyarok szubjektív módon szorosabban kötődnek a határ mindkét oldalán lévő „magyarsághoz”, mint a román államhoz. Az erdélyi magyarok 95 százaléka üdvözli a magyar állampolgárság megszerzésének lehetőségét, 72 százaléka a FIDESZ-t tartja az erdélyi magyarság érdekei legjobb képviselőjének, a magyarországiak a legnézettebb televízióadók. A magyar háztartások 26,5 százalékában van legalább egy személy, aki Magyarországon dolgozik. Ilyen körülmények között elképzelhető lenne, hogy a magyarok közelebb érezzék magukhoz a bukaresti politikusokat, mint a budapestieket? Előbbiek sértegetik és rendszeresen zaklatják őket, utóbbiak védelmet és lehetőségeket nyújtanak nekik. Egy egységesebb nemzeti társadalomhoz energikus politikára lenne szükség. Vajon nem éppen az elnöki intézménynek van felelőssége egy ilyenfajta cél meghatározásában és támogatásában?
Ion Iliescu első mandátuma óta egyetlen másik elnök sem támogatott egy, már megszerzett kisebbségi jogok elleni támadást. Bizarr és nehezen érthető Klaus Iohannis ismételt fellépése azon jogok erodálása céljából, melyekre elsősorban a magyaroknak van szükségük. Nem lehet érv és még kevésbé indoklás az a felvetés, hogy Iohannis ellenfelet látott az RMDSZ-ben, mert a Szövetség támogatta a PSD katasztrofális politikáját. Ráadásul az állam és társadalom közötti közvetítői hatásköre arra kötelezte volna az elnököt, hogy felhívja a figyelmet a magyarok hatóságok általi szisztematikus zaklatására. A román közvélemény el sem tudja képzelni, milyen gyakran megsértik a közhatóságok a magyarok identitását védő törvényeket. A „magyaroknak szóló” jogállamiság ezen tagadásában az ügyészek és a bírók szintén szisztematikusan együttműködnek.
El kell ismerni Klaus Iohannis elnök tartalmi harciasságát Románia európaiasítása és az Észak-atlanti Szövetség védőernyőjének fenntartása mellett. Az oktatásra és más témákra vonatkozó kezdeményezéseinél ez tűnik a leghitelesebb országprojektnek. Márpedig úgy tűnik,
Talán hasznos lenne, ha figyelmét arra a szerepre fordítaná, melyet a hírszerző szolgálatok játszanak a ma még csak hideg háborúban, ami szembeállítja egymással a román államot és a magyarokat. Az elnök javasolja a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) igazgatóit és ő nevezi ki a helyetteseiket is. Következésképpen Klaus Iohannisnak közvetlen felelőssége van a magyarellenes sovinizmus, a Securitate intézményes ideológiájának felszámolása terén, ami átadódott a SRI-nek és a társszerveknek, amikor volt szekus tisztekkel töltötték fel azokat. Mivel a magyar közösségtől eltekintve nem létezik európaiasítás, az elnöknek választ kell adnia ezekre a kihívásokra.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.