Tulajdonképpen sehova. Készül, szépen, lassan, megfontoltan, ahogy Klaus Iohannis elnök beszélni szokott.
A Brexit által okozott európai válság kellős közepén beígért, Klaus Iohannis államfő által tavaly június 24-én, a miniszterelnökkel, a Nemzeti Bank kormányzójával és a parlamenti pártok vezetőivel a nagy-britanniai népszavazás eredményéről tartott konzultálás nyomán bejelentett „országprojekt”,
több mint kilenc hónappal a megvalósítására létrehozott elnöki bizottság felállítása után. A Gândul elbeszélgetett a bizottság több tagjával, hogy kiderítse, mi a helyzet a dokumentum összeállításával és mikorra várható a közzététele, de olyan válaszokat kapott, mint „Semmit sem tudok mondani”, vagy „Ezt nem kommentálhatom”, de ugyanakkor többé-kevésbé világos válaszokat is, például a Babeş–Bolyai Tudományegyetem rektorától, Ioan Aurel Poptól és Leonard Orban elnöki tanácsadótól, aki egy másik elnöki tanácsadóval, Cosmin Marinescuval koordinálja a bizottságot. Konkrétan, az Elnöki Hivatal honlapján megjelent információk szerint az elmúlt kilenc hónapban kétszer ülésezett az országprojekt kidolgozásával foglalkozó elnöki bizottság, majd a tevékenység a munkacsoportok szintjén folytatódott. „Kezdetben néhányszor plenáris ülésen találkoztunk és aztán – konszenzussal – úgy döntöttük, hogy jobb, ha bizottságokban dolgozunk és ez a munkaszakasz még nem ért véget”, mondta a Gândulnak Ioan Aurel Pop. Ez egy sor elektronikus levélváltást jelentett, legalábbis az Aurel Pop által koordinált szociális és kulturális dimenzióval foglalkozó albizottság esetében. „Közel állunk a területünkkel kapcsolatos vázlat véglegesítéséhez. (…) Szerencsénk van ezekkel a rendkívüli lehetőségekkel, hogy elektronikus levelezéssel dolgozhatunk, mindnyájan megjegyzéseket, kiegészítéseket tehettünk hozzá”, mondta Aurel Pop. Ami a véglegesítés lehetséges időpontját illeti,
állítja Leonard Orban. De a dolgok a „politikai konszenzus” terén sem igazán világosak, a bizottság tagjai ugyanis „valószínűleg a következő időszakban fognak találkozni a tervezet véglegesítése érdekében”, állítja a nemzeti kisebbségek frakcióját képviselő Varujan Pambuccian.
„Most kell behoznunk a lemaradást, most kell kidolgoznunk egy új országprojektet, amit együtt fogunk megtenni.” Ezt Klaus Iohannis államfő mondta tavaly június 24-én, a miniszterelnökkel, a Nemzeti Bank kormányzójával és a parlamenti pártok vezetőivel az egész Európát megrázó nagy-britanniai népszavazás eredményéről tartott konzultálás nyomán.
Három hónappal később, pontosabban 2016. szeptember 20-án létrejött az „országprojektet kidolgozó elnöki bizottság, melynek célja megvitatni és meghatározni Románia fejlesztési és modernizálási irányvonalait, valamint a parlamenti pártok és politikai szervezetek konszenzusát maga mögött tudó politikai, programadó dokumentum kidolgozása”, ez áll az Elnöki Hivatal honlapján. Ezt az Elnöki Hivatal szóvivője, Mădălina Dobrovolschi jelentette be, a bizottság létrehozásáról szóló döntés szerint pedig a fórum tevékenysége szeptember 30-án indult volna Leonard Orban és Cosmin Marinescu elnöki tanácsadók koordinálásával, 24 taggal, akik független személyek, továbbá a kormány, illetve a parlamenti pártok és politikai szervezetek képviselői.
„A bizottság valamennyi tagja eltökélt, mindnyájan nagyon jó ötletekkel, nagyon jó értékelésekkel érkeztek és azt hiszem, hogy hasznos időben tényleg lesz egy országprojektünk, egy Romániáról alkotott elképzelés.
mondta Klaus Iohannis október 4-én, a bizottság első ülésének végén.
Az államfő ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy az „országprojekt végül egy rövid, világos és könnyen érthető stratégiai dokumentum lesz”, mely „meghatározza majd Románia általános fejlesztési irányvonalait”, hogy aztán a dokumentum első változatának kidolgozása után közvitára bocsássák, mely a tervek szerint „hónapokig tartana, ezt követően pedig e vita eredményétől függően kiigazítják, és politikai egyeztetés kezdődik róla”.
De annak ellenére, hogy az államfő akkori becslése szerint „a bizottság valószínűleg már a (december 11-i – a szerz.) parlamenti választásig felmutatja majd az első eredményeket” és „az alapdokumentum nagyjából egy fél év alatt kész lesz”, a dolgok nem egészen így alakultak. Az országprojekt kidolgozásával foglalkozó elnöki bizottság következő összejövetele november 9-én volt, a Cotroceni-palotában, a munka pedig azóta a bizottság négy munkacsoportjában zajlott, de
A Gândul megpróbált elbeszélgetni a bizottság tagjaival, hogy kiderítse, milyen stádiumban van a dokumentum kidolgozása és mikor lehetne közzétenni az első változatát. Egyes tagoktól olyan válaszokat kapott, hogy „Semmit sem tudok mondani”, „Ezt nem kommentálhatom”, vagy „Jobb, ha az elnököt kérdezik”, de voltak többé-kevésbé világos válaszok is, melyek szerint a dokumentum jelenleg „vázlat” stádiumban van a munkabizottságokban, és hogy egy bizonyos pillanattól kezdve a vita elektronikus levelezésen keresztül zajlott.
„Más ütemben dolgoztunk, mint az elején. A 24 tag négy albizottságot hozott létre, hat-hat fővel, én és a kollégáim pedig kevésbé intenzíven dolgoztunk az oktatás, kutatás, szociális védelem témán, mert néhány találkozó után következett a választási időszak, majd egy utcai tüntetések miatt zaklatottabb időszak, azután pedig más elfoglaltságunk volt, mert mindnyájunknak van saját munkája, de elektronikus leveleken keresztül tartjuk a kapcsolatot, már közel vagyunk egy területünkkel kapcsolatos vázlat véglegesítéséhez, együtt dolgozunk a cotroceni-i hivatalosságokkal, akik logisztikai segítséget nyújtanak a bizottsági munkához. Arra várunk, hogy újra plenáris ülést tarthassunk – de nem tudnám megmondani, hogy ez mikor lesz –, ahol összerakhatjuk a vázlatokat és ebből jönne létre egy anyag, amelyet – természetesen – még nagyon sokat kell csiszolni, hogy Románia elnökének bemutatható és a közvélemény elé terjeszthető legyen”, mondta a Gândulnak a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem rektora, Ioan Aurel Pop, aki a szociális és kulturális dimenzió munkacsoportot vezeti.
Aurel Pop szerint
Hasonló véleményen van a nemzeti kisebbségek parlamenti frakcióvezetője, Varujan Pambuccian is, aki a Gândulnak kijelentette, hogy a dolgok „véglegesítésére valószínűleg a következő időszakban” találkozik majd a bizottsági kollégáival.
Leonard Orban, a bizottságot koordináló két elnöki tanácsadó egyike azt mondta a Gândulnak, hogy az országprojekt kidolgozása „a munkacsoporti hozzájárulások előkészítésének stádiumában” van.
Arra a kérdésre, hogy meghatároztak-e egy határidőt az anyag bemutatására, Orban azt válaszolta, hogy a „következő hetekre” várja e hozzájárulások véglegesítését, „melyeket aztán plenáris ülésen vitatnak meg”, nem említve határozott időpontot, tekintettel arra, hogy „ez nem ’fix dátum’ alapján működő projekt”.
„Ez a hozzájárulásoktól függ, majd – a dokumentum első tervezetének véglegesítése után – széleskörű konzultációs folyamat következik. Korai meghatározni, nagyon világosan kimondani, hogy ’ekkor, vagy akkor’, vagy ’előbb, vagy utóbb’”, mondta még Orban.
A szintén a bizottságban tevékenykedő Lucian Croitoru és Dan Dungaciu semmilyen módon nem akarták kommentálni az ott zajló tevékenységet.
A címet és alcímeket a szerkesztőség adta.
„Minden csatornán csak erősen szabályozott tartalom volt elérhető, a csetcsatornákat pedig gondosan cenzúrázó mesterséges intelligencia felügyelte. De két év után most már kezdett elege lenni ebből.”
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Ercsey-Ravasz Ferenc és Herbály Dorottya az elektronikus zenével foglalkoznak – tudományosan. Mindennapi szórakozásunk keletkezéséről, eszközeiről viszont keveset tudunk. Mi fán is terem a szintetizátor?
A zene olyan kommunikációs forma, amely jó esetben betemeti a lövészárkokat. A sors úgy hozta, hogy megnézhettem a moldovai Lupii lui Calancea zenekar koncertjét. És pontosan ez történt.
Január 1-jétől pedig tényleg nem kell felmutatni az úti okmányokat a Schengeni határon, de attól véletlenszerű ellenőrzések még lesznek.
A Bihar megyei önkormányzat benyújtotta a finanszírozási igénylést a nagyváradi vasútvillamos-hálózat kiépítésére – a projekt becsült költségvetése 272 millió euró, amiből 41,5 százalék önerő.
A Marosvásárhelyi Állatkertben pedig karácsony előtt megszületett egy kis pettyes szarvas.
Hétéves gyermeket ütött el egy személyautó Csíkszereda központjában hétfőn este. A kiskorú az úttesten kelt át, amikor bekövetkezett a baleset.
Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.
Karácsony napján nagyon sokan siettek a maroshévízi robbanás miatt bajbajutottak megsegítésére. Három lépcsőházban kell helyreállítani a nyílászárókat.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Minden csatornán csak erősen szabályozott tartalom volt elérhető, a csetcsatornákat pedig gondosan cenzúrázó mesterséges intelligencia felügyelte. De két év után most már kezdett elege lenni ebből.”
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Ercsey-Ravasz Ferenc és Herbály Dorottya az elektronikus zenével foglalkoznak – tudományosan. Mindennapi szórakozásunk keletkezéséről, eszközeiről viszont keveset tudunk. Mi fán is terem a szintetizátor?
A zene olyan kommunikációs forma, amely jó esetben betemeti a lövészárkokat. A sors úgy hozta, hogy megnézhettem a moldovai Lupii lui Calancea zenekar koncertjét. És pontosan ez történt.