Egyesülés Moldova Köztársasággal? Ugyan, akik ezzel bódítják a románokat, fogalmuk sincs arról, hogyan kéne megvalósítani – véli Băsescu volt biztonságpolitikai tanácsadója.
Egyre gyakrabban vagyunk tanúi a nemzeti ideálokkal szembeni visszaéléseknek, ami az ilyesmire vetemedők műveletlenségének és alkalmatlanságának a következménye.
Sorra visszaélünk a román nemzet egységének, Nagy-Románia és a Moldova köztársaságbeli románokkal való egyesülésnek, Románia nyugatosodásának és a Nyugattal létrehozott szerves kapcsolatnak az eszméjével, vagy az ugyanilyen fontos nevelési ideállal, a „románok felébresztésével”, amellyel a románok parasztokból polgárokká nevelhetők.
Véget kell vetni ennek a gyakorlatnak, az ostobaság ezen veszélyes formájának, mert nagy kárt okoz az országnak. A nemzeti ideálokkal való visszaélés, mert hazugságon alapul, közép- és hosszútávon többek között azoknak is árt, akik azt remélik, hogy ebből valamilyen személyes előnyhöz, szavazatokhoz, imázshoz vagy pénzhez juthatnak.
amely a modern román állam és Románia mint európai állam létrehozásának alapját képezte. Elődeink, az európai Románia alapítói megértették, hogy az ország európaiasítása, modernizálása növeli az egyesülés, a fő nemzeti eszme megvalósításának esélyét. Ezért kerül sor előbb a „nemzeti ébredésre”, az 1789-es és 1848-an nagy európai gondolatokra való rákapcsolódásra és aztán az „Egyesülésre”.
Az európaiasodás előfeltétele volt az egyesülésnek, előbb a kicsinek, az 1859-esnek, aztán az 1918-as nagynak. E stratégia – előbb európaiasodás, aztán egyesülés – helyességének Nagy-Románia 1918-as megvalósítása a legjobb bizonyítéka.
Amikor létrehozol egy Egységes Románia nevű pártot és Európa-ellenes, EU-ellenes retorikát dolgozol ki, tudatlanságból vagy kivagyiságból szemétre dobva az EU zászlóját, akkor a románok egysége ellen, a saját néped ellen cselekszel. Továbbra is az védi a legjobban a románok nemzeti egységét, ha a Nyugathoz tartoznak.
Egy nemzeti egység gondolatára épülő, de Európa-ellenesen viselkedő politikai párt súlyosan visszaél az egyik nemzeti ideállal.
Nagy-Románia nemcsak nemzeti áldozatvállalással valósult meg, hanem politikai intelligenciával is. A Nyugattal – elsőként Franciaországgal és Angliával – kialakított szövetség ilyen intelligens megoldás volt, Nagy-Románia nemzetközi elismerését szavatolta.
Sor került volna a dicsőséges mărăşti-i, mărăşeşti-i és ojtozi győzelmekre Franciaország logisztikai, katonai és tapasztalati támogatása, Berthelot tábornok küldetése nélkül?
Képesek lettek volna a románok annyira sikeresen érvényesíteni az erdélyi, bukovinai és besszarábiai nemzeti jogokat az önrendelkezési jognak az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Woodrow Wilson által oly ragyogóan kinyilvánított nemzetközi elve nélkül?
És akkor a Nagy-Románia Párt (PRM) miért tette meg céljává a Nyugat és Románia NATO- és EU-csatlakozásának besározását? A PRM volt az egyetlen parlamenti párt, amely ellenezte Románia NATO-csatlakozási szerződésének ratifikálását, évekig táplálva az Amerika-ellenes retorikát. Corneliu Vadim Tudor egyéni, politikai és anyagi haszonszerzésből évekig visszaélt „Nagy-Románia” eszméjével. Megérte?
A Nagy-Románia és a besszarábiai románokkal való egyesülés eszméjével való visszaélés sajnos a mai napig folytatódik. És szintén egyéni – többek között anyagi – haszonszerzésből.
Igen, pénzért, amit egyesek
Igen, szavazatokért, amelyeket azoktól a hiszékeny románoktól kapnak, akik azt hiszik, hogy ha valakik a nagy Egyesülésről beszélnek, azt is tudják, hogyan kell azt megvalósítani.
A Moldova Köztársasággal való egyesülés eszméjével való visszaélés abból a demagógiából fakad, amivel manapság ezt az eszmét alkalmazzák. A teljes megvalósulásáig Nagy-Romániának olyan szent ideálnak kell maradnia, amelyet nem szabad lejáratnunk. Márpedig itt van a nagy hazugság.
A Moldova Köztársasággal való egyesülésről beszélők nem képesek megmondani, hogyan lehet megvalósítani, miként lehetséges ez az egyesülés. Még csak nem is értik egy ilyen kényes folyamat mechanizmusát, sohasem volt türelmük megtanulni a korábbi egyesülések leckéit. Sokan műveletlenek és alkalmatlanok. Mások, egyre kevesebben, csak cinikusak és opportunisták. De mindnyájan együttesen veszélybe sodorják egy eszme hitelességét és egy ilyenfajta egyesülés jövőbeni esélyeit.
A jelenlegi nemzetközi helyzetben, a jelenlegi geopolitikai konjunktúrában,
Ha tévedek, akkor újra kérem, könyörgök, hogy a Moldova Köztársasággal való egyesülést akarók mondják el, hogyan csináljuk meg? Miként valósítható meg? Ha pedig nem tudják a választ ezekre a kérdésekre, akkor hagyják abba a visszaélést, hagyják abba hamis elvárások keltését. Sok jóhiszemű román elhiszi, amit mondanak. A Moldova Köztársasággal való egyesülés eszméje közös nemzeti vagyon. Elfogadhatatlan, hogy szavazatokért vagy pénzért lejárassák azt.
A nemzeti eszmékkel való visszaélés román személyiségekkel kapcsolatos visszaélésben is megnyilvánul. Ennek legjobb példája a visszaélés Spiru Haret nevével. Annak elkerülése érdekében, hogy bárki gyanakodni kezdjen, milyen átverésre készülünk, hogyan akarunk
létrehozunk egy magánegyetemet és Spiru Haretről, a román oktatás európai modell szerinti feddhetetlen modernizálójáról nevezzük el.
A tehetséges matematikus Spiru Haretet éppen azért nevezték ki oktatási miniszternek, mert sikeresen doktorált a párizsi Sorbonne-on. Románia akkori kormányfője megértette, hogy senki sem alkalmasabb a román oktatás modernizálására, mint az, aki egy nagyon hatékony európai rendszer, a francia eredménye, terméke volt.
Spiru Haret miniszterként és politikusként, többek között a személyes teljesítménye, képzettségének minősége, doktori címe megszerzésének tisztességessége, a kifejtett kemény munkája révén nemzeti eszmévé vált.
A román oktatási rendszer modernizálása úgy a román tanárok minőségén, az európai, modern standardoknak megfelelő felkészítésükkel kapcsolatos elváráson, mint ahogy a román diák és egyetemi hallgató kemény munkáján is alapult. Miért kellett Románia fő oklevélgyárának visszaélnie a nevével? Megtalálhatók Spiru Haret jó tulajdonságai azokban, akik az „SH” magánegyetemet végezték el?
A nemzeti eszmékkel való visszaélések listája sajnos ennél sokkal hosszabb. Az utóbbi években sorra
Csúfot űzünk a Nyugatból és a szövetségesekből, hogy csak a „szentjánosbogár” tézisének folyamatos és egyáltalán nem véletlen felszínen tartását említsem. (Traian Băsescu elnökként, 2005-ben arra a kérdésre, hogy miért helyezi az Amerikai Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatot az Európai Unióval meglévő elé, állítólag azt válaszolta, hogy jobb egy nagy szentjánosbogarat leszopni, mint sok kicsit – a szerk.)
Belepusztulunk a Románia eszméjéval való, általánossá váló visszaélésbe. Ellenfeleink gyönyörére. A románok ellen nincs szükség sem hibrid, sem információs háborúra. A románok elég ostobák, hogy saját maguk verjék szét az országukat. Isten őrizzen minket!
(A szerző egyetemi előadó, Traian Băsescu elnök volt biztonságügyi tanácsadója)
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.
Jött egy senki, látszólag a semmiből… és győzött! Az egész elemzésbiznisz, a nyilvános tereket teleszóró nagyokosok, a statisztikák, a pártok, tanácsadók pedig mehetnek a kukába.
A legfelsőbb bíróság döntése értelmében egy köztisztviselő nyugdíjazásáról kiállított határozat a munkaviszony megszűnését jelenti akkor is, ha az illető köztisztviselő kérelmezte a nyugdíj kifizetésének felfüggesztését.
És itt az első menet vége, itt vannak az első részeredmények… és úgy tűnik, valóban politikai földrengés lesz a vége.
Egy személyautó és egy autóbusz ütközött frontálisan szerda reggel Szentegyháza Csíkszereda felőli kijáratánál. A reggeli órákban ráadásul köd is nehezíti a baleset miatt lassan haladó forgalmat.
Nagyon erős mainstream ellenes szavazás történt az államfőválasztás első fordulójában, az emberek büntetni akarták a román kormánypártokat – állapította meg a Krónikának Kelemen Hunor, az RMDSZ államfőjelöltje.
A Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék helybenhagyta a Bukaresti Ítélőtábla döntését, elutasítva a Hargita megyei önkormányzat fellebbezését, hogy érvénytelenítsék a korondi hulladékátrakó építőjének követeléseit. Így a megyei tanácsnak fizetnie kell.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
„Amikor a 2040-es években a társadalom buborékosodása és a különböző világnézetű csoportok ellenségeskedése olyan mértékű lett, hogy bármikor kitörhetett egy általános polgárháború, alig pár hét alatt felállították a Szabályozást.”
Elhunyt Szörényi Szabolcs, az Illés együttes és Fonográf zenekar basszusgitárosa (többek között). Ez a hír. Van, aki könnyedén tovább lapoz. Mások számára kicsit megállt az idő.
A második bécsi döntést követően nem volt egyszerű románnak lenni Észak-Erdélyben, ahogy a dél-erdélyi magyar kisebbségi kilátások sem kecsegtettek sok jóval. Sárándi Tamás történészt kérdeztük.
A személyes kapcsolathálón alapuló működési logika visszatartó erővel bírt a rendszerellenes ténykedésekre, így ha áttételesen is, de kitolta a diktatórikus rendszer élettartamát – mondja Kiss Ágnes, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója.