// 2025. január 25., szombat // Pál
gáz

Ezek a büntetőügyes csávók vezetik ma Romániát

// HIRDETÉS

Tőlük bezzeg senki sem vont meg semmit. Ja, magyarok is vannak köztük...

Számos, büntetőügyekkel terhelt politikai vezető a kollégák cinkosságával és bizonyos törvényi hiányosságok kihasználásával megőrizte tisztségét, és befolyásolja a pártjában és a Parlamentben hozott döntéseket.

Ez azért lehetséges, mert a hatályos törvények szerint a parlamenti képviselői mandátum csak jogerős letöltendő börtönbüntetés esetén szűnik meg, a szenátorok és a képviselők pedig, akiktől a szabályok megváltoztatása függ, nem igyekeztek kiterjeszteni a szankciók hatáskörét. A PSD (Szociáldemokrata Párt – a szerk.) és a PNL (Nemzeti Liberális Párt – a szerk.) elfogadott ugyan saját feddhetetlenségi szabályzatokat, de ez csak papírra vetett jó szándék maradt.

A legfrissebb példa: Liviu Dragnea szociáldemokrata vezető tegnap bejelentette, hogy továbbra is Marian Neacşu képviselő marad a Szociáldemokrata Párt választási kampányának koordinátora, annak ellenére, hogy összeférhetetlenség miatt hat hónapos felfüggesztett börtönbüntetést kapott. A PSD Neacşut meghagyta a Képviselőház állandó bizottságának jegyzői tisztségében is, ahol olyan fontos döntésekben vesz részt, mint amilyen a tervezetek napirendre tűzése. Liviu Dragnea azt magyarázta, hogy ez az ítélet a képviselőt nem tiltotta el a párttevékenységektől: „Igen, az a jelöléssel kapcsolatos. A pártmunka nincs megtiltva.”

A PSD a büntetőügyesek bajnoka

Marian Neacşu a Szociáldemokrata Párt azon politikusainak hosszú listáját egészíti ki, akik annak ellenére döntési helyzetben maradtak, hogy meggyűlt a bajuk a törvénnyel. Ennek éppen a PSD elnöke a leglátványosabb példája, akit a népszavazási ügyben egy év felfüggesztett börtönre ítéltek. Liviu Dragnea esetében a döntés nem jogerős, de a Neacşuval szembeni kímélet azt sugallja, hogy a PSD vezetője nem fog visszalépni, amennyiben büntetése felfüggesztett jellege nem változik meg. Egy másik példa Florin Pâslaru, akit nemrég választottak meg a képviselőházi PSD-frakció vezetőjének, holott összeférhetetlenség miatt bűnvádi szempontból elmarasztalták. A Microsoft-ügyben bűnvádi eljárás alatt álló Ecaterina Andronescu (PSD) a szenátusi oktatási bizottságot vezeti. A képviselőház ipari bizottságának Iulian Iancu (PSD) a vezetője, aki ellen bűnvádi vizsgálat folyik egy olyan ügyben, melyben azzal vádolják, hogy közbelépésére a Transelectrica pénzéből fizették az emberek szállítását egy USL-s rendezvényre. Ügybeli társa, Lucian Şova a képviselőházi közlekedésügyi bizottság titkára. Mădălin Voicu képviselő a képviselőház művelődési bizottságának alelnöke maradt. Vasile Gliga a képviselőház információtechnológiai bizottságának alelnöke, holott összeférhetetlenség miatt egy év börtönre ítélték, felfüggesztve.

Ponta bandáját meg is büntették, meg nem is

A szociáldemokraták esetében különben már hagyománnyá vált, hogy a párton belüli játékok fontosabbak a törvényeknél. Bár bűnvádi vizsgálat folyik ellene törvénysértő visszaszolgáltatások miatt, Ilie Sârbu, Victor Ponta volt kormányfő apósa egy jól fizetett számvevőszéki állást kapott Liviu Dragneától. Magát a volt kormányfőt is megtartották tisztségében, holott bűnvádi vizsgálat folyt ellene, melyet csak a Colectiv-botrány kirobbanása után veszítette el. A két ügyben is bűnvádi vizsgálat alatt álló Dan Şova szenátor maradt a visszaélésekkel foglalkozó bizottságban. A volt kormányfőhöz közelálló Sebastian Ghiţă, bár két büntetőügyben is vádlott, továbbra is a PSD-frakció képviselője és két fontos bizottságban tevékenykedik – a SRI-t (Román Hírszerző Szolgálat – a szerk.) ellenőrzőben és a védelmiben.

A szövetségesek követik a mintát

Ugyanez a szokás tapasztalható az UNPR-nél (Románia Haladásáért Nemzeti Szövetség –  szerk.) és az ALDE-nél (Liberálisok és Demokraták Szövetsége – a szerk.), a PSD szövetségeseinél. Gabriel Oprea továbbra is vezeti az UNPR-t (március 3-án jelentette be a lemondását – a szerk.), holott két ügyben folyik ellene bűnvádi nyomozás. A szenátorok megszavazták Gabriel Oprea mentelmi jogának felfüggesztését, de úgy tűnt, hogy ezt a döntést inkább a PSD-n belüli nézetkülönbségek befolyásolták és nem a feddhetetlenségi kritériumok alkalmazása. A Microsoft-ügyben vizsgált Şerban Mihăilescu (UNPR) sem lépett vissza, továbbra is a szervezet alelnöke, az UNPR-frakció alelnöke és a szenátusi házszabálybizottság alelnöke maradt.

A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) ügyében a bűnvádi nyomozástól a kollégák által megmentett Daniel Chiţoiu képviselő (ALDE) a költségvetési bizottságban dolgozik a tervezeteken, egy létfontosságú területtel kapcsolatos döntéseket hozva. Mindezt azok után, hogy az ügyészek vádja szerint a pénzügyminiszteri tisztségét egy olyan sürgősségi rendelet kezdeményezésére használta fel, mellyel egy biztosítócég érdekeit akarta védeni. Daniel Chiţoiu nemrég bejelentette, hogy vissza fog vonulni a politikából, azt sugallva, hogy a következő választáson nem indul újra, de befejezi a mandátumát. A diszkrétebb, szintén ALDE-tag Varujan Vosganian, akit a Szenátus kétszer mentett meg a bűnvádi vizsgálattól, visszavonult a gazdasági területről és most a művelődési bizottságban tevékenykedik.

A liberálisok is engedékenynek bizonyultak a hasonló helyzetekben, de az eltérő elvárásokkal rendelkező választók nyomására árnyalták a hozzáállásukat. Tudor Chiuariu ma a PNL-frakcióhoz tartozó független szenátor, holott 2014-ben felfüggesztve három és fél év börtönre ítélték a Román Posta-ügyben. A liberálisoknak egy évbe tellett, hogy 2015 januárjában kizárják a pártból, Chiuariu pedig hosszú ideig a Szenátus jogi bizottságának tagja maradt, ahol többek között a büntetőtörvénykönyv módosításáról is tárgyalnak. A volt igazságügy-miniszter most az emberi jogi bizottságba ment át. A liberálisok 2015 márciusában visszavonták Corneliu Dobriţoiut a szenátusi védelmi bizottság éléről, miután egy év felfüggesztett börtönbüntetést kapott a tábornokoknak osztogatott házakról szóló ügyben. Ezzel szemben Ion Ariton a közlekedésügyi bizottság titkára maradt, holott a Bute-gála ügyben bíróság elé állították, a Microsoft-ügyben pedig bűnvádi vizsgálat folyik ellene.

A kisebbségek egyenlőséget akarnak

Ezeket a viselkedéseket a nemzeti kisebbségek pártjai is átvették. Az RMDSZ képviselői is megértőknek bizonyultak a feddhetetlenségi felügyelők vagy az ügyészek által megvádolt kollégáik iránt. Máté András az RMDSZ-es képviselők vezetője, holott jogerősen hat hónap felfüggesztett börtönre ítélték összeférhetetlenség miatt. Sőt, a jogi bizottság tagja. A kollégák által a bűnvádi vizsgálattól kétszer megmentett Borbély László a képviselőházi külügyi bizottság vezetője. E bizottság feladatai közé tartozik „a kétoldalú párbeszéd más államok parlamentjeinek hasonló bizottságaival”. Nehezen érthető, miként láthatja el ezt a feladatát, amikor az AEÁ nagykövetsége – igaz, sorok között – bírálta az ügyészektől történt megmentését. Niculea Mircovici (Bolgár Szövetség) a Képviselőház állandó bizottságának a tagja maradt, holott fél év felfüggesztett börtönbüntetést kapott összeférhetetlenség miatt.

Lemondás – a szabályt erősítő kivétel

Florin Popescu képviselő tegnap (március 2-án - a szerk.) úgy döntött, lemond Románia Parlamentjéből, miután két év letöltendő börtönbüntetést kapott. Az ítéletet 2015 decemberében mondta ki a legfelsőbb bíróság. A döntés nem jogerős. Popescut azzal vádolják, hogy egy cég vezetőjétől több mint 60 tonna fagyasztott csirkét kapott, amit aztán a 2012-es választási kampányban osztogatott a választóknak. De úgy tűnik, hogy Popescu a lemondásával a fellebbviteli esélyeit reméli növelni, melyről már nem a legfelsőbb bíróság fog dönteni, ugyanis Popescunak megszűnik a képviselői minősége.

 

A címet a szerkesztőség adta. Fotó: selectnews.ro

// HIRDETÉS
Különvélemény

Miért hiábavaló elemzést írni a román politikáról?

Sólyom István

Erőfeszítés, amely célt nem ér, mozdulat, amely sziklát gördít, hogy az újra és újra visszahulljon.

A szuperúszó szuperautója, avagy a román példaképtelenség

Szántai János

Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?

// HIRDETÉS
Nagyítás

De ki fogja megvédeni Mari nénit a deepfake-től? És egyáltalán mi az a deepfake?

Varga László Edgár

A modern technika segítségével ma már bármit el lehet mondatni bárkivel olyan hitelesnek tűnő videókban, amik a legtöbb embert képesek megtéveszteni. Hogyan szúrjuk ki a deepfake tartalmakat?

A nagyhatalmak árnyékában alakult Románia és Magyarország külpolitikája a Trianon utáni időszakban

Sólyom István

Antagonisztikus ellentét feszült a két ország között Erdély kérdésében, ami alapjaiban határozta meg a diplomáciai kapcsolatokat a múlt század húszas éveiben – mondja Marchut Réka történész.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Húszezer euróért kínálnak egy parkolóhelyet Kolozsváron – hétfői hírmix
Főtér

Húszezer euróért kínálnak egy parkolóhelyet Kolozsváron – hétfői hírmix

Nagy a gyógyszerhiány az országban. Továbbá: négy új határmenti összeköttetés lesz Románia és Magyarország között.

Problémák egy Budapesten felszállt Wizz Air-géppel, Bukarestben kért leszállási engedélyt
Krónika

Problémák egy Budapesten felszállt Wizz Air-géppel, Bukarestben kért leszállási engedélyt

Bukarestben kért leszállási engedélyt pénteken egy Budapestről Abu-Dzabiba tartó Wizz Air-gép, miután a pilóták problémát észleltek.

Kisbaltával csapta fejbe, ököllel ütötte arcon rokonait egy 64 éves férfi, miután ellopta egyikőjük biciklijét – hírmix
Főtér

Kisbaltával csapta fejbe, ököllel ütötte arcon rokonait egy 64 éves férfi, miután ellopta egyikőjük biciklijét – hírmix

Európa-szerte keresnek két eltűnt Szilágy megyei lányt. A kabátjával együtt a 4000 eurós megtakarítását is odaajándékozta egy 88 éves nő. Kétszázezer lejt lopott volt élettársától egy baróti nő.

Megtalálták az eltűnt székelyudvarhelyi fiatal nőt
Székelyhon

Megtalálták az eltűnt székelyudvarhelyi fiatal nőt

Egy magyarországi kórházban találták meg a két napja eltűnt székelyudvarhelyi Zsófiát.

Nevetséges összegű többletdíj okoz káoszt, ezért késnek a villanyszámlák
Krónika

Nevetséges összegű többletdíj okoz káoszt, ezért késnek a villanyszámlák

Számos fogyasztó hónapok óta nem kapott villanyszámlát, mivel a szolgáltatók egy nevetséges összegű, két banis többletdíj körüli mizéria miatt kénytelenek újraszámolni a villanyszámlákat.

Eltűnt két 16 éves lány, Európa-szerte keresi őket a rendőrség
Székelyhon

Eltűnt két 16 éves lány, Európa-szerte keresi őket a rendőrség

Európai szintű rendőrségi körözés indult két 16 éves Szilágy megyei lány felkutatására, akik néhány nappal ezelőtt hazaindultak egy zsibói iskolából, ám nem érkeztek haza.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Miért hiábavaló elemzést írni a román politikáról?

Sólyom István

Erőfeszítés, amely célt nem ér, mozdulat, amely sziklát gördít, hogy az újra és újra visszahulljon.

A szuperúszó szuperautója, avagy a román példaképtelenség

Szántai János

Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?

// HIRDETÉS
Nagyítás

De ki fogja megvédeni Mari nénit a deepfake-től? És egyáltalán mi az a deepfake?

Varga László Edgár

A modern technika segítségével ma már bármit el lehet mondatni bárkivel olyan hitelesnek tűnő videókban, amik a legtöbb embert képesek megtéveszteni. Hogyan szúrjuk ki a deepfake tartalmakat?

A nagyhatalmak árnyékában alakult Románia és Magyarország külpolitikája a Trianon utáni időszakban

Sólyom István

Antagonisztikus ellentét feszült a két ország között Erdély kérdésében, ami alapjaiban határozta meg a diplomáciai kapcsolatokat a múlt század húszas éveiben – mondja Marchut Réka történész.

// HIRDETÉS