// 2025. április 3., csütörtök // Buda, Richárd

Cenzúra, propaganda, ellenpropaganda: kell-e jelölni a kommunizmus idején született filmeket?

// HIRDETÉS

Élénk vita bontakozott ki a román nyilvánosságban az audiovizuális hatóság ajánlása nyomán, amely szerint megkülönböztető jelzéssel kéne ellátni az 1989 előtti filmalkotásokat.

„A film a kommunizmus időszakában készült, amikor a bemutatása a cenzúra engedélyétől függött”,

„A film a kommunizmus időszakában készült, amikor működött a cenzúra és az állami propaganda”

– ezen feliratok valamelyikének kéne megjelennie az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) nemrég elfogadott ajánlása szerint azoknak a román filmeknek a televíziós vetítése előtt, amelyek a kommunista rendszer idején készültek. A javaslat értelmében a figyelmeztető feliratozást ki lehetne váltani azzal, ha az illető alkotás levetítése előtt vagy után a televíziók külön műsort szentelnének az adott műnek, amelyben szakértők bevonásával „helyeznék képbe” a nézőket a film születésének körülményeit illetően. A hatóság szerint minderre

a „mai fiatalok” miatt lenne szükség, akik nem tudják, milyen egy szólásszabadság nélküli országban élni,

hogyan működött az állami cenzúra és propaganda, ezért fennáll a veszélye, hogy a látottakat összetévesztik a valósággal.

A javaslatot az elmúlt napokban több bírálat is érte: nem mindenki van elragadtatva attól, hogy a román audiovizuális nyilvánosságban is megjelenik a tengerentúli kultúrharcos vitákból ismert trigger warning fogalma.

Marius Diaconescu történész, egyetemi tanár szerint egy ilyen disclaimer maga is egyfajta utólagos cenzúraként működne, hagyni kell a művelt vagy kevésbé művelt közönséget, hogy ítélje meg maga, amit lát:

„Igen, a '89 előtti filmek tele vannak nemzeti-kommunista hamisításokkal, de csak történetek, fikciók. A történelmet nem a filmekből tanuljuk meg.”

Ezzel egybecsengő véleményt fogalmaz meg Vasile Ernu író, publicista a Libertateán, ahol igen izgalmas vita alakult ki a témáról. Szerinte egyfajta fordított propagandáról, ellenpropagandáról van szó:

„Valaki eldönti helyettünk, mi az értelem, az igazság, hogyan kell néznünk és értelmeznünk egy filmet. Egyfajta mini-igazságminisztérium, orwelli módra.”

Ernu gunyorosan utal arra is, hogy az ötlet eredetileg az USR soraiból érkezett, ez a párt pedig a korlátozás- és betiltás-törvények bajnoka, legalább húsz olyan törvénykezdeményezésükről tudunk, amelyek „valamit betiltanának”, a galambok etetésének tilalmától a mostani javaslatig – ez utóbbi eredetileg durvább volt, de a CNA „megszelídítette” (valóban, az eredeti javaslat azt tartalmazta, hogy a '89 előtti filmeken meg kell jelenjen a nagy C betű, a „cenzúra” jelölőjeként, de ezt elvetették).

„Ezek az emberek idiótának néznek bennünket”, folytatja, hogy törvényt alkotnak azért, amit minden óvodás tud: „az élet nem olyan, mint a film”.

Nem azért nézünk játékfilmeket, hogy azokból tanuljuk meg a történelmi igazságot, hanem hogy jó történeteket lássunk, hogy szórakozzunk.

Méltatlan lenne az is, ha Pintilie vagy Tarkovszkij filmjeit figyelmeztető jelzéssel látnánk el.

Propagandát és ideológiát bármilyen előjelű rezsimben gyártott filmek tartalmazhatnak, most akkor a Rambót is jelöljük meg? – teszi fel a költői kérdést Ernu, aki emlékeztet arra, hogy a klasszikus hollywoodi filmtermés jelentős része abban az időszakban született, amikor Amerikában érvényben volt az ún. Hays-kódex, amely előírta, mit nem tartalmazhatnak az amerikai filmek. Szerinte a reklámok is propagandának számítanak, csak nem ideológiát, hanem üzleti termékeket kínálnak. Nem beszélve a könyvekről: ha következetesek akarunk lenni, akkor a kommunista rendszer alatt megjelent irodalmi műveken is fel kéne tüntetni keletkezésük idejét és körülményeit.

„Egy ország történelme bonyolult dolog. Függetlenül attól, milyen rendszer van éppen tájainkon, az országnak meg kell őriznie egyfajta belső egységet, mert folytonosságok halmaza. Akár monarchista, akár Antonescu-rendszerbéli, akár fasiszta vagy kommunista, liberális vagy szociáldemokrata – akkor is Románia marad. A múltat méltósággal és értő módon kell felvállalni”,

írja Ernu, aki a Képzett Románia program sikertelenségének a jelét látja az efféle kezdeményezésekben.

Ugyancsak ott, a Libertatea hasábjain válaszolt Ernu cikkére Mircea Toma újságíró, civil aktivista, a CNA volt tagja. Toma szerint Ernu csúsztat, mivel az audiovizuális tanács csupán ajánlást fogalmazott meg, nem kötelezi a tévéadókat semmire.

Azt az érvet, miszerint az emberek nem azért néznek filmet, hogy megismerjék a történelmi valóságot, csak szórakozni akarnak, azzal utasítja vissza, hogy ez csak egy olyan társadalmban érvényes, amelyben a demokratikus mechanizmusok kielégítően működnek.

Egy emberi tragédiák sokaságát okozó diktatúrában a szórakoztató film sem kizárólag a szórakoztatást szolgálja, hanem paravánként működik, amely mögé el lehet rejteni a sötét valóságot.

Az sem igaz, hogy a különbségtétel képességét a fiatalok elsajátítják otthon, az iskolában, tapasztalatból – az iskolai tankönyvek a kommunista propaganda és manipuláció kérdéskörét csak érintőlegesen tárgyalják.

Elfogadhatatlan, hogy Ernu a totalitárius rendszerek propagandáját a reklámkampányokkal egy lapon említi – írja Toma. A különbség az, hogy míg egy nyílt társadalomban szabadon választhatsz, megvásárolod-e a reklámok hatására a felkínált terméket, a kommunista társadalomban az ideológia nem választás kérdése volt – csak aközött választhattál, hogy túl akarsz élni vagy sem. Az újságíró példaként megemlíti a náci propaganda olyan termékeit is, mint Leni Riefenstahl egyébként magas művészi színvonalon elkészített alkotásait.

Ugyanígy, a kommunista cenzúra nem vethető össze az olyan szabályrendszerekkel, mint Amerikában a Hays-kódex, amely alapvetően erkölcsi korlátokat állított a filmprodukciók elé, ráadásul nyilvános viták tárgyává lehetett tenni, bírósági eljárásokat indíthattak ellene.

A CNA javaslata nem a korabeli filmek megbélyegzésére irányul, épp ellenkezőleg, segítséget nyújt azok megértéséhez.

Ernu felháborodott kérdésére, miszerint „hogyan lehetne figyelmeztető jelzéssel ellátni Pintilie vagy Tarkovszkij filmjeit?”, Toma frappánsan válaszol:

„Pont így. Mi történik A helyszíni szemlével (Reconstituirea), Pintilie legerőteljesebb filmjével, ha megelőzi egy figyelmeztetés, miszerint egy olyan korszakban készült, amikor a bemutatása a cenzúra engedélyétől függött? Az történik, hogy a néző felfedezi, a film cselekménye mellett, a rendező zsenijét és bátorságát, amivel a cenzúra határait feszegette. (…) Összefoglalva, a CNA nem javasol mást (javasol, nem kötelez), mint a korszak filmművészeti termékeinek kontextusba helyezését, a néző intellektuális tapasztalatának gazdagítása céljából.”

// HIRDETÉS
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

Sólyom István

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?
Főtér

A magyarok Hitler oldalán – kényszer vagy önkéntesség?

Magyarország (a szomszédos országokkal ellentétben) egészen 1941. június 27-ikéig kimaradt lényegében a második világháborúból. Aztán történt valami, ami mindent megváltoztatott. De mi volt a valós oka a hadba szállásnak?

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
Krónika

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…
Főtér

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…

… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.

Rendőrök hozták a behívót
Székelyhon

Rendőrök hozták a behívót

Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
Krónika

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese
Székelyhon

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese

Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

// még több főtér.ro
Különvélemény

Kék fény az erdőben – tizenhetedik erdélyi történet a jövőből

Fall Sándor

„...aztán egy éles fénysugár hasít bele fentről a félhomályba, a lába előtt, majd a fénykör elindul a tó közepe felé, és ott megáll.”

Daniel David és a 7,5 millió romániai tiktokozó találkozása a CNA asztalán

Sánta Miriám

A tudománynépszerűsítést sem lehet az érzelmekre alapuló kommunikáció korszakában a teljes ráció fegyelmének alávetni.

// HIRDETÉS
Nagyítás

„Én is kimennék” – mondta a költő, majd bent maradt

Varga László Edgár

Láng Orsolya új könyvét mutatták be Kolozsváron, így megtudhattuk, miért hasonlít a vers a távcsövekhez.

Kalandozások a hátszegi sárkányok szigetein

Sólyom István

A dinoszauruszok világa nemcsak a gyerekeket, hanem a tudomány iránt érdeklődő felnőtteket is lenyűgözi. Dr. Silye Lóránd geológus kalauzolt végig az erdélyi Jurassic Parkon.

// HIRDETÉS