// 2024. október 13., vasárnap // Kálmán, Ede
Katonadolog

Be kell-e vetni a hadsereget a pandémia leküzdése érdekében?

Az egész világon felizzik egy rendkívül fontos vita: milyen valódi szerepe lehet a hadseregnek a koronavírus-járvány leküzdésében?

Jelen szöveg az Adevărul oldalon megjelent cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta. Ez rendkívül súlyos ügy, mivel miután túltesszük magunkat a mostani állapoton, nagyon valószínű, hogy az ezzel kapcsolatos nemzeti jogrendek masszív újragondolásának leszünk a tanúi, sőt, ennél szélesebb körben, a szükség- és hadiállapotot meghatározó alkotmányos rendelkezések újbóli megvitatásának is, azoknak a kiegészítő feladatoknak a pontosításával, melyekre a hadsereg különféle aktív és tartalékos komponenseit fel kell majd készíteni és ki kell majd képezni. Pontosabban mondva, valószínűleg az eddiginél sokkal szélesebb körben és pontosabban kell majd választ adniuk bizonyos új típusú veszélyekkel – mint a COVID-19 – kapcsolatos specifikus igényekre, a mostanihoz hasonló helyzetekben sokkal szélesebb körű specializált műveleti igényeknek kell majd megfelelniük a civil szektornak nyújtott támogatásban, törvény által meghatározott masszív tartalékokkal rendelkezve, a „civil katasztrófai” esetekre.

Miért lett ez most ennyire sürgető?

Mert, legalábbis ahogy az vitathatatlanul bizonyítást nyert abban az időszakban, amelyben előbb járvány robbant ki, ami pandémiává fejlődött, az államok kegyetlenül kemény leckét kaptak: magukra maradtak! Nem működtek (mert nem arra hozták létre őket úgy, hogy a válság ilyen drámai méreteiben is működjenek) azok a támogatási programok, melyeket a NATO és az EU évtizedeken keresztül közösen létrehozott megoldásokként mutatott be, hogy kifejezze a szolidaritást és a bármiféle (katonai és civil) katasztrófatípusokkal való megbirkózáshoz szükséges közös cselekvést, a biztonságot és a társadalmi rendet védve az euro-atlanti és az európai térségben. Itt megtalálhatják (a link nem működik – a szerk.) azoknak a beavatkozási mechanizmusoknak a leírását, melyeket a két intézmény szervezeti felépítésében katasztrófák esetére létrehoztak. Persze, a mostani pandémia valamivel több, mint amit a NATO és az EU tervezői elképzeltek. De azt hiszem, hogy éppen egy ilyen szélsőséges forgatókönyv kidolgozása lett volna a szerepük. Itt nem a játékelméletről beszélünk, mert abban remekül állnak. Erről a mostani válságról beszélünk, melyben az egyik tagország azt kérte – maximális sürgősséggel és kétségbeeséssel –, ami a legalapvetőbb szolgáltatásnak kell lennie a katasztrófák esetére vonatkozó együttműködésben, azaz védőmaszkokat és védőruhákat. Semmit sem tudtak nekik adni, mert hirtelen minden tagállam a saját készleteit számolta és a saját termelési lehetőségeit mérte fel, megfeledkezve az európai vagy euro-atlanti szolidaritásról. És

elkezdődött az a folyamat, ami mára elérte a maximális szintet: a bezárkózás a saját határokon belülre.

Aztán azt remélték, hogy csak „helyi válságokról” lesz szó. Ez a hamis feltételezés vezetett a döntéshozatali mechanizmusok késlekedéséhez is nemzeti, de intézményi szinten is, mely intézmények – Brüsszelben – a válságra adott gazdasági válságot koordinálják. Komoly gazdasági támogatási lépéseket indítanak be – csak most, reméljük, hogy ez nem túl kevés és főleg nem túl késő. Ezek közé tartozik, hogy az Európai Központi Bank tegnap (március 18-án – a szerk.) este 750 milliárd eurót szabadított fel az állam- és magánadósságok visszavásárlására, hogy megpróbálják korlátozni a pandémia hatását az euróövezet gazdaságára. Ez a művelet az év végéig zajlik majd és azt a néhány nappal ezelőtt már meghozott döntést egészíti ki, mellyel 125 milliárd eurós többletösszeget biztosítanak 2020-ban. Ehhez járulnak az Európai Bizottság által bejelentett, már ismert lépések. De amíg a makrogazdasági műveletek éreztetni fogják hatásukat, a terepen máris gondok vannak és annyira komoly gondok eljövetele ígérkezik, hogy rendkívül valószínűvé válik a hadsereg segítségül hívása is. Vagyis, hogy nagyon pontosak legyünk, a szigorúan a nemzeti területen tevékenykedő nemzeti hadseregeké. Ami fontos pontosítás, hiszen a NATO most, a pandémia miatt (és több ország távozása miatt) jelentősen csökkenti annak a hadgyakorlatnak a méretét, melynek keretében 37 000 katona hajtotta volna végre a „Defender Europe 2020” hadgyakorlatot – a legnagyobb lett volna az utóbbi 25 évben –, amit válaszlehetőségnek gondoltak ki egy esetleges orosz agresszióra. Sok állam hazahívta a katonáit és szintén otthon marad az a 20 000 amerikai katona is, akiknek az erődemonstráció gerincét kellett volna képezniük, mert „most a katonáink, a civilek és családtagjaink egészsége, biztonsága és felkészítése a fő feladatunk”. https://twitter.com/US_EUCOM/status/1239559906996387848 De mi van akkor, isten őrizz, ha hadgyakorlat helyett valódi katonai bevetésről lett volna szó? Akkor mi történt volna? Viszont – és ezt az érvet is hallottam, melyet be kell emelni a jövendőbeli gondolatmenetekbe –, vajon nem volt normális, hogy a tagállamok csapataik megóvását akarják és ne küldjék azokat terepre csak egy egyszerű hadgyakorlat kedvéért? Háború esetén egyértelműen teljesen mások lettek volna a parancsok. Lehetséges. Ám továbbra is érvényes az a kérdés, hogy a NATO rendelkezik-e a szükséges specifikus állománnyal és miként tudja (vagy tudná) azt bevetni egy olyan helyzetben, amelyet sok európai államban egy közepes intenzitású konfliktussal lehet egyenértékűnek tekinteni, ha esetleg az Atlanti Tanács tagjai a washingtoni szerződés 5. cikkelyére hivatkozva ezt kérnék. Addig is minden egyes európai államnak egyedül kell megadnia a választ, a saját szükségállapoti forgatókönyvei alapján.

De mit tehet a hadsereg?

Az első és leginkább előrelátható művelet a közrenddel és határvédelemmel kapcsolatos specifikus eljárásokhoz való csatlakozás. Rendőrökkel és biztonsági erőkkel végzett vegyes őrjáratok formájában (amilyeneket Nyugaton széles körben alkalmaznak bizonyos nagy intenzitású terrorista cselekmények után). A második lehetőség – a pandémia helyi vagy országos alakulásától függően – különböző övezetek (lakónegyedek, városok, régiók) védelme lehetne, szintén a rendőrség, a csendőrség és a különleges erők segítségével és azok koordinálásával. Talán a harmadik dimenzió a leglényegesebb: a fertőző betegségek leküzdésére szakosodott kórházak és karaténterületek létesítése. Vagyis a 2. és a 3. pontnál arról van szó, amiről a kínai hadsereg bebizonyította, hogy lehetséges: Vuhan térségének és 27 millió ember hermetikus lezárása, plusz egy néhány ezer főt befogadni képes kórház néhány nap alatti felépítése. Persze, minden hadsereg rendelkezik bizonyos számú tábori kórházzal, de nem azok jelentik a megoldást, hiszen ezeket eleve traumák kezelésére tervezték és ahhoz szükséges technikával szerelték fel, olyan katonaorvosokkal, akik nem a fertőző betegségekre szakosodtak. Milyen dimenzióban történnek a tervezések? Íme, egy nagyon jól dokumentált cikk erről a témáról a Defence One folyóiratban, mely megmagyarázza Trump legutóbbi példátlan döntéseit is, melyekkel a keleti, illetve a nyugati parthoz vezényelt egy-egy kórházhajót, de ezúttal a fertőző betegségek kezeléséhez szükséges ellátmányokkal, tekintettel arra, hogy az amerikai szakemberek saját rendszerükkel kapcsolatos vélekedései szerint a jelenlegi kapacitások messze nem lesznek elegendőek egy pandémiás csúcs leküzdéséhez.

Talán ezen a téren maximálisan hasznos lehet a hadsereg hozzájárulása,

amennyiben szakembereket mozgósítanának bizonyos civil területekről, például az egészségügyből vagy az építőparban dolgozók közül, főleg, hogy nagyon sok hazaszerető fiatalunk érkezik most haza, akik minden bizonnyal szívesen rendelkezésre bocsátják azt a szaktudásukat, melyet egész Európában bizonyítottak az építkezéseken. Lehetnek tehát a hadsereg bevonása melletti és elleni érveink is. De, ahogy azt ilyenkor mondani szokták, várjunk rendben, csendben és fegyelemben a Főparancsnok utasítására.

Különvélemény

Agyagos út, ha végigmegyek rajtad én

Sólyom István

Az egységek birtokba vették a műveleti területet azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy elvégezzék azt, amivel megbízták őket. Ez végső soron örvendetes.

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Nagyítás

Hogy is néz ki a sokat emlegetett etnikai csoda Románia „hátsó udvarában”? – 2. rész

Ha az ember előtt megnyílnak a dobrudzsai népek kapui, és jól figyel, láthatja: ha az a nép maroknyi, akkor jól elfér a nemzetállam tenyerén.

Modern szolgasorsban Székelyföldön

Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.

// ez is érdekelheti
„Nem volt olyan forgatókönyv, amivel megnyerhettük volna a mohácsi csatát”
Főtér

„Nem volt olyan forgatókönyv, amivel megnyerhettük volna a mohácsi csatát”

Ma sem tudnánk biztosan megmondani, mit kellett volna jobban csinálni ahhoz, hogy a dolgok másképp történjenek – állítja monstre-interjúnkban B. Szabó János, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpontjának igazgatója.

Újabb állami tulajdonú villában bukkantak Iohannis számára épített minigolfpályára
Krónika

Újabb állami tulajdonú villában bukkantak Iohannis számára épített minigolfpályára

Klaus Iohannis elnöknek a bukaresti Primăverii negyedben található Vila Lac 3 (Tóparti Villa 3) nevű hivatalos rezidenciáján is van egy háromlyukú minigolfpályája, nem csak a Fekete-tenger partján fekvő Neptun üdülőhelyen található nyári rezidenciáján.

Ilyet se látott még a Camp Nou stadion: Románia Albánia ellen, gerendával, ököllel…
Főtér

Ilyet se látott még a Camp Nou stadion: Románia Albánia ellen, gerendával, ököllel…

… egy sofőr megunta a dugót és a rendőrök hiányát, nekiállt forgalmat irányítani… és Elena Lasconi elnökjelölt asszony elfelejtette, hogy vannak amerikai NATO-csapatok az országban.

Házkutatások és drogfogás Gyergyó térségében
Székelyhon

Házkutatások és drogfogás Gyergyó térségében

Több házkutatást is tartott Gyergyószentmiklós térségében a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) kábítószer birtoklás és -kereskedelem megalapozott gyanújával. Két fiatalt őrizetbe vettek.

Zsinagógát, templomot, mecsetet érhet támadás Romániában az amerikai nagykövetség szerint
Krónika

Zsinagógát, templomot, mecsetet érhet támadás Romániában az amerikai nagykövetség szerint

Figyelmeztetést bocsátott ki az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége pénteken este, amelynek értelmében templomot, mecsetet, zsinagógát érhet támadás Romániában.

Új toronyházak építése kezdődött el Csíkszeredában
Székelyhon

Új toronyházak építése kezdődött el Csíkszeredában

Újabb csíkszeredai lakóövezet van kialakulóban, ahol több mint harminc év után ismét toronyházak épülnek. A Csíki Nest bevásárlóközpont szomszédságában a Fortuna Residence nevet viselő lakópark első tömbházának alapozása elkezdődött.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Agyagos út, ha végigmegyek rajtad én

Sólyom István

Az egységek birtokba vették a műveleti területet azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy elvégezzék azt, amivel megbízták őket. Ez végső soron örvendetes.

A 000-ás ügynök és a törékeny délkelet-európai biztonság

Varga László Edgár

Szereti a kémfilmeket? Legyen kém… Nem, sajnos ez nem egy rossz komédia – ez a valóság…

Nagyítás

Hogy is néz ki a sokat emlegetett etnikai csoda Románia „hátsó udvarában”? – 2. rész

Ha az ember előtt megnyílnak a dobrudzsai népek kapui, és jól figyel, láthatja: ha az a nép maroknyi, akkor jól elfér a nemzetállam tenyerén.

Modern szolgasorsban Székelyföldön

Moharos Attila az egykor szolgaként, most pásztorként élő Fülöp Levente életútjáról készített dokumentumfilmet.