// 2025. július 12., szombat // Izabella, Dalma

Az ideológiai gyarmatosítás és Kovács Gergely érsek

// HIRDETÉS

Nagyon röviden összefoglalva, a szerzőnek ezek jutnak eszébe: Jakubinyi György Magyarország-párti volt, Kovács Gergely viszont jó román.

Jelen szöveg a Contributors oldalon megjelent cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.

A Vatikán nagyon keményen reagált az ENSZ vallás- és hitbeli szabadságért felelős jelentéstevője, Ahmed Shaheed 2019-re vonatkozó jelentésére: a vallásszabadság elleni támadásnak minősítette, továbbá egyes államoknak és nemzetközi intézményeknek a társadalmak ideológiai gyarmatosításra kifejtett erőfeszítései közé sorolta a jelentést.

Az ideológiai gyarmatosítás

egy vallási közösségek és főleg a történelmi egyházak ellenében zajló jelenségnek tűnik, tekintettel arra, hogy nagyon ideológiai módon keveri az LMBTQ+-jogokat a vallásszabadsággal, figyelmen kívül hagyja a vallási közösségek erőfeszítéseit a világszerte zajló vallásüldözések megakadályozására és olyan módon prioritizálja a civil társadalom szegmenseit, amely már nem tartja szem előtt a liberális demokrácia bejáratott mintáját. A tárgyalást, a politikai reflexiót vagy a párbeszédkészséget és más hasonlókat felváltotta az unelected bodies (nem választott testületek – a szerk.) által kibocsátott nemzetközi dokumentumokon keresztül kikényszerített ideológiai tekintély, ami felveti a demokrácia újrakonfigurálásának kérdését, többek között vallásügyek terén is.

Bár Románia jelenleg nincs azon országok között, melyek képesek részt venni a vallásszabadság témájával kapcsolatos nemzetközi vitában, mely téma – amúgy – egyre erőteljesebben jelen van a szilárd demokráciájú országok kormányaiban (csak az Egyesült Államok Külügyminisztériumának csaknem félmilliárd dolláros költségvetése van a vallásszabadság támogatására világszerte), mind az ENSZ jelentése, mind a Vatikán válasza olyan témák, melyek megmutatják a vallásszabadság dimenzióját, tétjeit és globális szereplőit.

Ilyen körülmények között úgy tűnik, teljesen észrevétlen maradt az új gyulafehérvári római katolikus érsek, Kovács Gergely, a Vatikánhoz hű tudós teológus kinevezése. Ő mons. Jakubinyi Györgyöt váltja fel, aki a diplomácia és a vallásügyekkel kapcsolatos szakértelem szféráiban

olyan emberként ismert, aki inkább Magyarország felé tekint.

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Erdély szinte teljes területét magába foglalja (a nagyváradi és a szatmárnémeti egyházmegyék kánoni területe kivételével), nagyrészt magyar etnikumú hívők népesítik be és a csíksomlyói Mária-kegyhely a szellemi központja, ahol maga a szentatya, Ferenc pápa celebrált misét 2019. június 1-én. Alapjában véve ez a legfontosabb katolikus egyházmegye hazánkban, mind a kánoni területet, a hívek számát, mind az etnikumok közötti kapcsolatok dinamikáját illetően.

Szigorúan a románok és magyarok közötti feszültségek szemszögéből nézve, Jakubinyi érsek Kovács érsekkel történő felváltása olyan lépésnek tűnik, mellyel a szentatya a hazai vallások és etnikumok közötti párbeszéd minőségét próbálja növelni.

Kovács Gergely nemcsak mérsékelt, nyitott és tudós személy, de azzal az aduval is rendelkezik, hogy szakmailag, teológiailag és még emberileg is a Vatikánban töltött több mint 20 év alatt fejlődött, amiből 13 évet a Kultúra Pápai Tanácsának volt az igazgatója, melyet II. János Pál pápa hozott létre 1982-ben VI. Pál pápa Gaudium et Spes (1965) enciklikája és a II. vatikáni zsinaton meghirdetett aggiornamento szellemében. A Kultúra Pápai Tanácsának az a küldetése, hogy

a katolikus egyház párbeszédét hirdesse más kultúrákkal

és megtalálja a teológiai és intellektuális forrásokat a vallási közömbösséggel szemben. Valójában a hagyományos egyházak szemszögéből nézve a politikai baloldallal összekötött és az embernek a hagyomány, a konvencionalizmus és a hit klasszikus támpontjainak gyámsága alóli felszabadítását célul maga elé kitűző kulturális liberalizmussal szembeni fellépés a 80-as évekbeli, ma is érvényes kulturális prioritásról van szó.

Jelen pillanatban a magukat demokratikusnak tekintő országokon belül zajló vallásszabadsággal kapcsolatos nemzetközi vita eltolódott a szociális és kulturális liberalizmus nagy családjaiba tömörülő baloldali áramlatok javára. Ezek számos hate speech and crime (gyűlöletbeszéd és gyűlölet-bűncselekmény – a szerk.) típusú gesztus alapját képező, az LMBTQ+-jogok bővítését fékező, sőt az állam politikáival szemben akadályt képező, diszkriminációs potenciálú jelenségként írják le a vallást (lásd egyesek kritikus sürgetését, mellyel a templomok megelőző bezárását követelik a koronavírus terjedésével kapcsolatos félelmek kapcsán). Másrészről vannak olyan államok vagy nemzetközi szervezetek, melyek explicit módon vállalták a vallás pozitív szerepének hirdetését egy demokratikus logika mentén és a bizonyos vallási hitet magukénak nem vallók jogainak és szabadságainak hátrányos érintése nélkül.

A vallásszabadság pozitív dimenziójának célja visszaadni a vallásnak a integráló és közösségi jellegét,

a vallási szervezetek bevonása a teológiai és missziós küldetésükhöz közelálló tevékenységekbe, a szubszidiaritás elvének megfelelően, valamint annak az üzenetnek az átadása, hogy a vallás olyan társadalmi jelenség, mely egyesíti, nem pedig megosztja az embereket.

Hasonlóképpen létezik a vallásszabadság konceptualizálásának pluralizmusa is, mind az akadémiai irodalomban, mind a kormányok terminológiájában. Az AEÁ Külügyminisztériuma a religious freedom kifejezést használja, míg az EU és a nemzetközi szervezetek (ENSZ, EBESZ) szintjén a freedom of religion or belief kifejezést, melynek célja explicit módon magába foglalni mind a valamilyen vallási hitet vallókat, mind pedig a magukat agnosztikusnak tartókat.

Ilyen körülmények között Kovács Gergely kinevezése a tiszteletre méltó Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye érseki tisztségébe nemcsak olyan gesztus, amellyel a szentatya, Ferenc pápa értékesíti az etnikai és vallási szempontból rendkívül változatos román társadalom párbeszédi potenciálját, hanem olyan gesztus is, amellyel hazánkat felkérik, hogy

a kétezer éves román kereszténység

a toleranciára és jó együttélésre való fogékonyság által generált saját szellemi hozományával vegyen részt a vallásszabadságról szóló nemzetközi párbeszédben.

Az új érsek egyik prioritása éppen a Márton Áron szentté avatásával kapcsolatos munka fokozása lehet majd, akit a Yad Vashem 1999-ben vett fel a „világ igazai” közé a filoszemita állásfoglalásai és gesztusai miatt. Ma Márton Áron tevékenysége vallásközi dimenziójának és főleg vallásszabadságért folytatott harcának újbóli felfedezésének őszinte teológiai és történelmi múltfeltárássá kellene válnia, mely – újra – kidomboríthatná a román nemzet nyitottságát az európaiasságra és demokráciára.

// HIRDETÉS
Különvélemény

A radikalizálódott elitek populizmusáról

Fall Sándor

„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”

Visszatérés önmagunkhoz – mit tanulhatunk Erdélyben egy amazóniai kultúrától?

Sánta Miriám

Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ilyen volt jezsuitának lenni a 20. századi Romániában

Sólyom István

Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.

A kozmosz megállt a Bánffy-kastélyban és kilökte magából az ősmagyar sámánpunkot

Szántai János

A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!
Főtér

Ismét embert ölt a medve! Nem! Egy kretén miatt legyilkoltak egy háromgyermekes macianyut!

Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.

Ismét lecsapott a vihar, sok a sérült a népszerű üdülővárosban (Videó)
Krónika

Ismét lecsapott a vihar, sok a sérült a népszerű üdülővárosban (Videó)

Háztetőket szakított, fákat döntött ki és elárasztotta az utcákat a vihar szerdán Sinaián és a Prahova-völgyének több közkedvelt üdülőtelepén.

Az életéért küzdött az atlétikaedző, akire nyolc kutya támadt rá Biharfüred közelében – hírmix
Főtér

Az életéért küzdött az atlétikaedző, akire nyolc kutya támadt rá Biharfüred közelében – hírmix

A Salrom igazgatójának lemondását és új bánya megnyitását követelték Parajdon. A környezetvédelmi miniszter szerint nem orvosolható pusztán vadászattal a medveprobléma.

Szinte tízmilliós sikkasztási ügy Kézdivásárhelyen
Székelyhon

Szinte tízmilliós sikkasztási ügy Kézdivásárhelyen

Jelentős gazdasági bűncselekmény gyanújával nyomoz a Kovászna megyei ügyészség. Hétfőn több házkutatást is végrehajtottak, amelyek során okiratokat és informatikai eszközöket foglaltak le.

Mintegy 25 millió lejt és 30 kiló aranyat foglaltak le Georgescu szökésben levő zsoldosvezérétől
Krónika

Mintegy 25 millió lejt és 30 kiló aranyat foglaltak le Georgescu szökésben levő zsoldosvezérétől

A legfőbb ügyészség zárolta a Călin Georgescu volt elnökjelölt biztonságáért felelős zsoldos, Horațiu Potra számláit és vagyonát egy adócsalási és

Kenőpénz elfogadásán értek egy ortopéd szakorvost
Székelyhon

Kenőpénz elfogadásán értek egy ortopéd szakorvost

A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.

// még több főtér.ro
Különvélemény

A radikalizálódott elitek populizmusáról

Fall Sándor

„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”

Visszatérés önmagunkhoz – mit tanulhatunk Erdélyben egy amazóniai kultúrától?

Sánta Miriám

Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Ilyen volt jezsuitának lenni a 20. századi Romániában

Sólyom István

Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.

A kozmosz megállt a Bánffy-kastélyban és kilökte magából az ősmagyar sámánpunkot

Szántai János

A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.

// HIRDETÉS