// 2024. december 3., kedd // Ferenc, Olívia
Európai Unió

Az európai elit alaposan hátat fordított a valóságnak

// HIRDETÉS

Minek következtében az Unió jelen pillanatban centrifugálisnak nevezhető. Vagyis: húz szétfele.

A súlyosan megosztott Európa ismét útkereszteződéshez érkezett. Nemcsak a Brexit miatt, amire az Európa-párti és mérsékelten konzervatív Theresa May londoni kormányfővel mindenképpen sor kerül. Hanem a német ingadozások miatt is.

Theresa May tudja, hogy helyre kell majd állítania az elveszett brit kohéziót. Azt is tudja, amit sok európai inkább igyekszik elfojtani. Nevezetesen azt, hogy modellértékű demokráciájukban a britek soha nem nyugodnának bele abba, ha semmibe vennék a nép szavazással kinyilvánított akaratát.

A csatornán túl elfogadhatatlannak tekintenék azt az undort, melyet eddig számos népnek le kellett küzdenie, melyeket addig szavaztattak, amíg ki nem jött, ami kellett. Vagy a román népnek, melynek évekig semmibe vették az óhaját, hogy elviselhető méretekre kell csökkenteni egy nemcsak túlsúlyos, de büntetőügyekkel teli parlamentet.

A Brexit utáni britek

A brit szavazást megelőzően és a történelmi népszavazás után is keringtek és keringenek mindenféle eszement reakciók és jóslatok, nemcsak Nagy-Britannia gyors gazdasági hanyatlására, hanem – állítólag – elkerülhetetlen szétesésére is. A közösségi hálózatok dugig vannak ilyen gyász és tragédia, groteszk és dagályosság, átkozódás és gyalázkodás között ingadozó próféciákkal. Ezek szerint égnek álló hajjal kellene végignéznünk az állítólagos tragikus véget, melyet a zaccból jósolgatók légiói tartogatnak az angolok számára. Olyan jövőt, amire Albion lakói megváltoztathatatlan aljasságukban nem annyira Európát ítélték, mint inkább önmagukat büntették, amikor felelőtlenül döntöttek.

Nem kevésbé figyelemre méltók egyes nyugati véleményvezérek és politikai vezetők reakciói, akik sokkot kaptak a Brexit után, mert ez leleplezte hozzá nem értésüket, és akik a népszavazási kudarc ellenére továbbra is ragaszkodnak tisztségeikhez. Leragadva annál, hogy szerintük egy Európa-pártinak tartózkodnia kellene minden EU-val szembeni bírálattól, bármennyire is jogos lenne az, eszement dolgokat állítanak. Például azt, hogy a britekkel ellentétben az európaiak jól állnak, sőt, akár még túlságosan is jól. Ezáltal még jobban megérthetjük, miért kezdi magát a nyugati sajtó és politikai osztályok helyrehozhatatlanul lejáratni.

Hiszen elkezdett mérhetetlenné válni a valóság és a látszólag komoly kiadványokból is a torkunkon letolni kívánt fantazmagóriák közötti különbség. A valóság és a történelmi tapasztalat egy dolgot mond, az elitek viszont valami teljesen mást. Az előbbiek azt, hogy Nagy-Britannia, a Brexit ellenére, melyért az összes felelős szemrebbenés nélkül lemondott, David Camerontól kezdve Boris Johnsonig, a felelősségtudat, a liberalizmus és a reformizmus nagy múltra visszatekintő hagyományával rendelkezik. Ha May akárcsak fele olyan kitartó, pragmatikus és elvhű lesz, mint Maggy Thatcher volt hajdanán, akkor a briteknek esélyük van gyorsan helyreállítani egységüket és versenyképességüket is.

Németország és Európa megosztottsága

De ki fogja egyesíteni az európaiakat? És hogyan? A Brexit utáni Európa, ahol szinte senki sem nagyon siet lemondani, ahogy azt jogosan megállapították, még az eddiginél is németebb lesz. Ami egy bizonyos pontig jó dolog, tekintettel arra, hogy az Európa déli részén nagy területeken hatalmon lévő szocializmussal esélye sem lenne hamvából újjászületni.

Másrészt viszont Nagy-Britannia hiánya nemcsak gazdasági téren fog fájni, hanem – és ez még súlyosabb – a kül- és biztonságpolitikában is. Ahol a totalitárius múltjuk miatt alapvetően nyugtalan és megkínzott, valamint a másokkal kialakított nyugodt kapcsolatok – britekre jellemző – birodalmi hagyományának híján lévő németek nem utolsó sorban Putyin Oroszországának megváltoztatása ügyében is ötölnek-hatolnak.

Egyáltalán nem véletlen, hogy a NATO Varsóban csak placebókat volt képes osztogatni az egyre inkább expanzív, fenyegető és önmagát áldozatnak beállító neo-birodalmi Oroszország agresszivitása miatt nyugtalankodó kelet-európaiaknak.

NATO, Németország és Oroszország

Az az igazság, hogy a baltiakat és a lengyeleket a Putyin-rezsim étvágyától megóvni hivatott nyugati zászlóaljakat meg kellene ötszörözni, hatszorozni, hogy ténylegesen képesek legyenek megbirkózni az orosz hadosztályok esetleges támadásának sokkjával. Ezzel egyidejűleg Romániának valódi elkötelezettséget kellett volna kapnia a Fekete-tengernél, nem pedig ködös ígérgetéseket, melyek tartalmassága magával a frivolsággal rokon.

Ezt a sikert megtagadták tőle. Ezen elutasítás gyökerénél éppen azon okok egyike található, melyek miatt a nemcsak az ellenőrizetlen bevándorlástól és egy saját populizmus által okozott allergiától, hanem a kontinentális bürokrácia következetlenségei miatt is kétségbeesett britek úgy hitték, arra kényszerülnek, hogy egy francia–német EU-n kívül találjanak menedéket.

Nem utolsó sorban Németország határozatlanságáról van szó, mely folyamatosan az atlantizmusba való lehorgonyzása és egy Oroszországgal a partnerei feje felett kötött megállapodás csábítása között ingadozik. Egy kibővült Amerika-ellenesség, régi kollektivista hajlam és a szerencsétlen orosz–német történelem, valamint látszólagos gazdasági érdekei taszigálják Németországot, a külkapcsolataiban, ide és oda.

A Berlin és Moszkva közötti kapcsolatokban meglévő habozások és ártalmas visszaesések hivatalos kifejeződései azok a nagyon vitatott, még Angela Merkel pártjához tartozó kormányzati szövetségesek által is bírált nyilatkozatok, melyek egyes szociáldemokrata tisztségviselőktől, többek között Steinmeier német külügyminisztertől is származnak. A NATO-csúcs előtt a berlini diplomácia vezetője sietett egy állítólagos, valójában nem létező nyugati „fegyvercsörgetés” miatt sajnálkozni. Párttársai közül nem kevesen követelnek nagyobb megértést Oroszország félelmei és érdekei iránt.

Steinmeier tudja, hogy ha Oroszországgal szembeni túlzott békülékenységből a partnereit provokálja, akkor jelentős támogatást szerez a német politikai színpad baloldalán, aminek most akut mértékben híján van a politikaellenes undorral és a populizmussal szemben nagy lemaradásba kerülő német szociáldemokrácia.

A Szovjetunió által a világháború után rájuk tukmált barátság „jótéteményeit” a saját bőrükön elviselni kényszerült kelet-európaiak nem igazán tudják megérteni a német választók jelentős szegmenseinek Moszkva-párti mentális állapotát. És egyértelműen jobban megrémíti őket egy Oroszországgal való összeütközés lehetősége, bármilyen távoli is lenne az, mint a régi és az új Európa közötti viszály és nézetkülönbség, bármiféle deszoliradizálás vagy a Kreml által kihasználható és kihasznált szembenállás azonnali katasztrofális következménye.

Távoznak az amerikaiak

Annál inkább riasztó az a száraz ítélet, melyet a volt berlini amerikai nagykövet, a transzatlanti kapcsolatok titánja, Jeff Kornblum fogalmazott meg. Aki szó szerint kijelentette: „Németország többé nem megbízható szövetséges. Már nem számíthatsz rá.”

A Politico kiadvány által idézett tapasztalt amerikai volt diplomata elismerte, hogy ezért az AEÁ is hibás, tekintettel arra, hogy jelentős mértékben kivonult Európából, a németekre bízva a dolgokat. Ami, egyes illetékes megfigyelők szerint az Atlanti-óceán mindkét partjáról, csak „fokozta a kelet-európaiak aggodalmát”.

Centripetális nyugat

Természetesen, Oroszországgal fenn kell tartani a párbeszédet, amennyire lehetséges. De nem utolsó sorban Berlin és még inkább Európa érdekében eljött az ideje egy határozott kontinentális és transzatlanti német elköteleződésnek, az európaiak egysége érdekében.

Márpedig a jelenlegi széthúzás közepette a szövetségesek közötti törésvonal nem fog a közös ellenség dédelgetésével csökkenni. Új német vagy európai tévelygésekkel. Vagy a valóság és az elvárások közötti különbségek fenntartásával az elitek diskurzusában. Hanem az agresszorok hitelesebb elrettentésével és a demokráciák iránti általános bizalom erősítésével. És egy centripetális nyugati világgal.

 

A címet a szerkesztőség adta. Fotó forrása: etsy.com

// HIRDETÉS
Különvélemény

Miért nem foglalkozik az állam megfelelően az emberek digitális képzésével?

Fall Sándor

Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.

Még néhány keresetlen szó Iohannis úr páratlan politikai pályafutásáról

Varga László Edgár

A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Négyezer eurón múlott az ötéves Balog Ronaldo sakkvilágbajnokságon való részvétele

Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.

A blues Kolozsváron is ugyanazt csinálja, mint Memphisben: istenesen odavág

Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.

// HIRDETÉS
// ez is érdekelheti
Nincs megállás Erdélyben
Főtér

Nincs megállás Erdélyben

Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.

Rekord részvétel mellett zajlik a parlamenti választás
Krónika

Rekord részvétel mellett zajlik a parlamenti választás

Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.

Kezdi kiverni a biztosítékot Bukarestben Georgescu TikTok-kampánya – hírek kedden
Főtér

Kezdi kiverni a biztosítékot Bukarestben Georgescu TikTok-kampánya – hírek kedden

Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.

Hargita megye teljesített a legjobban a választási részvétel tekintetében a parlamenti választásokon
Székelyhon

Hargita megye teljesített a legjobban a választási részvétel tekintetében a parlamenti választásokon

Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.

Győzött a PSD, előretört a román szélsőjobb, küszöb fölött az RMDSZ a felmérések alapján
Krónika

Győzött a PSD, előretört a román szélsőjobb, küszöb fölött az RMDSZ a felmérések alapján

A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.

Hivatalos eredmények: hat százalék fölött az RMDSZ, élen a PSD
Székelyhon

Hivatalos eredmények: hat százalék fölött az RMDSZ, élen a PSD

Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.

// még több főtér.ro
Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől
2023. szeptember 25., hétfő

Székelyföld nem fog elszakadni, hiába fél Románia Koszovó függetlenségétől

Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?
2022. december 02., péntek

Milyen Erdélyt kívánunk december 1-re?

Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete
2022. október 28., péntek

Schengen-mizéria: a románok Európa megtűrt nemzete

Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.

Különvélemény

Miért nem foglalkozik az állam megfelelően az emberek digitális képzésével?

Fall Sándor

Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.

Még néhány keresetlen szó Iohannis úr páratlan politikai pályafutásáról

Varga László Edgár

A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.

// HIRDETÉS
Nagyítás

Négyezer eurón múlott az ötéves Balog Ronaldo sakkvilágbajnokságon való részvétele

Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.

A blues Kolozsváron is ugyanazt csinálja, mint Memphisben: istenesen odavág

Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.

// HIRDETÉS