Hogy tisztán lássuk a káoszt, ami következik. Meg azt is, miért retteg az ellenzék attól, hogy átvegye a szocik által hátrahagyott, ganéval tele istállót, melynek neve Románia.
Jelen szöveg a G4 Media oldalon közölt cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.
A Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) által kirobbantott kormányzati válság után a luxusvendéglők szeparéi és a pártszékházak a politikusok közötti lázas tárgyalások helyszíneivé váltak. Tăriceanu kilépése a kormányból és Ponta játékosi szerepének megerősítése módosítja a játék állását és minden párt számára számos lehetőséget nyit. Iohannis, a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Szabadság, Egyenlőség és Szolidaritás Pártja (PLUS) nagy dilemma elé került az elnökválasztás küszöbén:
mégpedig úgy, hogy ne kompromittálják a három döntő fontosságú 2019-es és 2020-as választással kapcsolatos esélyeiket.
Mi következik? Miután az ALDE kilépett a kormányból, a PSD-nek kötelessége a következő 45 napban a Parlament elé járulnia az alkotmány 85. cikkelye által a politikai összetétel megváltozásakor előírt bizalmi szavazásért (jelen helyzetben nem bizalmi szavazásról van szó, hanem a parlament kormányátalakítással kapcsolatos beleegyezési szavazásáról – a szerk.). Milyen hatásai vannak a bizalmi szavazás esetleges elvesztésének? Victor Ponta kijelentette, hogy a helyzet automatikusan a kormány leváltásához vezet, de Ludovic Orban ellentmondott neki. Valóban, az alkotmány nem írja elő a kormány automatikus leváltását. Ezen forgatókönyv szerint az ellenzék az Alkotmánybírósághoz (CCR) fordulhat, ami elnyújtaná a politikai válságot.
Egy másik lehetőség a PNL által már az ALDE kormányból való kilépésének napján hangsúlyosan megígért bizalmatlansági indítvány lenne. A PNL akkor azért reagált gyorsan, hogy elhárítson bármilyen vádat, mely szerint (hallgatólagos vagy sem) megállapodása lenne a PSD-vel. A bizalmatlansági indítvány benyújtásával kapcsolatos eljárások elindításának pillanatától a következő lehetőségek merülnek fel:
Rendkívül nehezen megvalósítható az összes többi párt, de azon ellenzéki parlamenti képviselők ellenállása miatt is, akik nem akarják egy évvel korábban befejezni a mandátumukat. Ez három kormány egymás utáni megbuktatását jelenti. Ilyenre eddig sohasem került sor. Lehetséges, hogy Iohannis elnök ezt fogja a következő napokban nyomatékosan követelni.
hogy az ALDE és a Pro Románia elutasítsa a PNL és az USR által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány megszavazását. Nehezen megvalósítható, Dăncilă és a PSD-s kiskirályok saját jelöltet akarnak a párt részéről. Másrészt a szombati kongresszuson látható volt a pészédések lelkesedésének, mozgósításának hiánya és bizalmatlansága saját jelöltjüknek azon esélyeit illetően, hogy legalább a második fordulóba bekerüljön.
a Pro Románia, az RMDSZ, az ALDE részvételével. Ez nagy kockázat lenne a PNL számára az elnökválasztásig hátralévő két hónapban: a párt átvenne egy katasztrofális örökséget a PSD-től, a kormányba bekerült Ponta és Tăriceanu mellett pedig szinte semmit sem tudna elfogadni a PSD-ellenes választók által kért lépésekből. Más szóval, a PNL azt kockáztatná, hogy a választási kampány kellős közepén neki kellene állnia másvalaki számláját.
a többi nem PSD-s erő parlamenti támogatásával. Nehezen hihető, hogy Ponta és Tăriceanu belemennének egy ilyen forgatókönyvbe, amelyből semmit sem nyernének. A PNL számára is fennállna a kompromittálódás veszélye, de ha gyorsan meg tudná oldani a választók néhány követelését (kétfordulós polgármesteri választás, a magisztrátusokat vizsgáló különleges részleg és hasonlók), akkor jelentős hasznot tudna húzni abból, hogy hozzáférhet a forrásokhoz.
PSD (Dăncilă nélkül a kormányban), Pro Románia, ALDE. Ponta és Tăriceanu ezt szeretné a legjobban, a PSD-s kiskirályokat is meg lehetne győzni, ez a legjobb megoldás, hogy ne veszítsék el a hozzáférést a forrásokhoz. Iohannis elnök döntése jelenti a nagy kérdést: hajlandó kinevezni egy ilyenfajta többségből kikerülő kormányfőt, még akkor is, ha nincs egyértelmű negatív háttere (mint például a gyakran emlegetett Sorin Câmpeanu)? Ez jelentős imázskárokat okozna a választási kampányban lévő Iohannisnak, az USR-PLUS szövetség pedig politikailag büntetné egy újabb PSD által (is) támogatott kormányfő kinevezését.
a politikai naptárt (egy új kormányfő kinevezését) eltolnák az elnökválasztás utánra. Ebben az esetben radikálisan módosulnak a lehetőségek.
De nem kizárt a politikai helyzet másfajta alakulása: vagy egy fekete hattyú, egy jelentős társadalmi hatású váratlan esemény, vagy egy kompromisszumos megoldás megjelenése a fő politikai játékosok között.
Egy olyan választói réteg mellett, mely május 26-án, a választáson és a népszavazáson világosan kimutatta, hogy elutasítja a PSD–ALDE politikákat, a következő a fő kérdés:
Mind Iohannis, mind a PNL, az USR és a PLUS a 2016-os precedenstől félnek, amikor a Cioloş-kormányt a parlamenti többség hiánya és a hatalom második és harmadik vonalában lévő PSD-sek akadályozása torpedózta meg. Az eredmény pedig ismert: a PSD egy év ellenzékiség után történelmi eredménnyel tért vissza a hatalomba.
Íme, röviden, a pártok pillanatnyi fő célkitűzései:
PSD: kormányban maradás és a helyhatósági választás megszervezése. A kormányzás elvesztése a parlamenti képviselők és a helyi választottak masszív exodusát váltaná ki más pártok felé. Kizárja az előrehozott választást.
Az elnökválasztás előtti belépés a kormányba az egyik megoldás lehetne, bár jelentős kockázatai vannak – a PSD és ALDE által okozott nehéz gazdasági helyzet számlájának átvállalása. Egy esetleges kormányra kerülés azzal az előnnyel járna, hogy a helyhatósági választás előtt hozzáférhetne a forrásokhoz, valamint választási szempontból döntő pontokat szerezhetne bizonyos vitatott törvények módosításával (a polgármesterek egyfordulós választása, az igazságügyre vonatkozó módosítások, a magisztrátusok különleges részlege, a helyi kiskirályok kiváltságai és így tovább). Előrehozott választást akar.
USR (a PLUS-szal szövetségben, de jelenleg csak az USR parlamenti párt): a szövetség világossá tette, hogy
Az USR és a PLUS teljes mértékben elutasítja azt a lehetőséget, hogy a választóktól kapott négy évre szóló, egyértelmű mandátum nélkül lépjenek be a kormányba, tudatában lévén annak a veszélynek, hogy nekik kellene viselniük a PSD–ALDE örökség számláját. Előrehozott választást akar.
A Pro Romániának elengedhetetlenül szüksége van a hozzáférésre a forrásokhoz, hogy felépíthesse területi struktúráit és minél több PSD-st vonzhasson magához a Parlamentben és vidéken. Nem akar előrehozott választást.
Ehhez akár abban is benne lenne, hogy egyfajta félig ellenzéki szerepben maradjon a PSD-vel szemben (a kormányból kikerülnek a miniszterek és az államtitkárok, de az alacsonyabb szinten lévő emberek maradnak, a helyi és a megyei tanácsokban pedig megőrzik a PSD-vel létrehozott többségeket), de abban is, hogy belépjen egy tágabb merítésű kormányba a Pro Romániával és a PSD-vel, másik kormányfővel és másfajta struktúrával. Kizárja az előrehozott választást.
hogy eltörölje a három éven keresztül kialakított siralmas benyomást, amikor támogatta Dragnea igazságszolgáltatás-ellenes támadásait. De nem kizárt, hogy az RMDSZ a háttérből támogatna egy kisebbségi kormányt, politikai előnyökért cserébe. Az RMDSZ másik jelentős célja az egyetlen fordulós polgármester-választás megőrzése. Nem akar előrehozott választást.
de a színpad mögött gond nélkül együtt tudott működni a PSD-vel is és bármikor megkötne egy újabb földalatti megállapodást. A forrásokhoz valü hozzáférés a tét a helyhatósági választás előtt. Nem világos, hogy miként viszonyul az előrehozott választáshoz.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Amíg az RMDSZ kormányon lesz, Orbán Viktort nem nyilvánítják persona non gratának Romániában – szögezte le a Krónika kérdésére Kelemen Hunor hétfőn este a SZÁT ülését követően.
Ezen nincs miért csodálkozni. Amin esetleg lehet (bár nem érdemes): az országot vezető politikai, illetve a hazai szellemiséget egyre kevésbé befolyásoló értelmiségi elit kártékony ostobaságán.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.