Ez a kormány jutott Romániának. Kicsit sárga, kicsit savanyú. És persze, lehet szomorkodni rajta. De kár lenne habzó szájjal átkozni a Jó Orbant és társait. Éppen most, amikor járvány van.
Jelen szöveg az Adevărul oldalon megjelent cikk fordítása. Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Már 2019. november 4-én nyilvánvaló volt, amikor Románia Parlamentje bizalmat szavazott a Ludovic Orban úr által vezetett első egyszínű liberális kormánynak, hogy az új kormánycsapat távolról sem tökéletes.
Akkor szinte senki sem hitte, hogy a kormány – ahogy mondani szokták – elsőre átmegy. Valószínűleg ez magyarázza, hogy egyes új miniszterek, akiket a párt nehézfiúi közül kellett volna kiválasztani, egyik napról a másikra eltűntek. Kvázi ismeretlen személyek vették át a helyüket. Ráadásul úgy vélték, a liberálisok csak egy átmeneti kormányt adnak majd az országnak, melynek az lett volna a feladata, hogy 2020 novemberéig-decemberéig, azaz a következő parlamenti választásig elvezetgeti az ország ügyeit – rendkívül fontos volt a 2019-es költségvetés lezárása és a 2020-ra vonatkozó költségvetési tervezet elfogadtatása. Azokban a napokban Orban úr kitűnő tárgyalónak bizonyult és az összes fenntartásos vagy kimondottan negatív jóslat dacára, csodába illően, elérte a kormány elfogadtatását. Ami ezután történt, kevésbé volt dicséretes.
Előrehozott választást kívántak kikényszeríteni, azzal áltatva magukat, hogy azok tényleg lehetségesek, továbbá hittek egyes hamis politikai barátok álságos, hazug ígéreteinek, így aztán Orban úr és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) egész vezetése, Klaus Iohannis elnök áldásával és biztatására, kikényszerítették saját építményük lerombolását. A kormány – kalandor módon – felelősséget vállalt egy kétfordulós helyhatósági választásról szóló törvényért, ami semmiképpen sem lehetett a Szociáldemokrata Párt (PSD) ínyére. Utóbbi kihasználta a Parlamentben még meglévő többségét és – dicsőségesen – megbuktatta a kormányt.
Ezután egyfajta bújócska, egy Ki vezeti az országot? Játék, a virágzó politikai szlogenek versenye következett, Klaus Iohannis úrral, Ludovic Orban úrral és Marcel Ciolacu úrral a főszerepekben. A pandémia ennek a játéknak vetett véget. Így került hatalomra a 2. Orban-kormány.
Mivel csökönyösen ragaszkodtak ahhoz az állításukhoz, hogy az első kormányzati csapat hibátlan volt, a legkisebb módosítást sem hajtották végre a kormány összetételén. Nem áldozták fel akkor Victor Costache urat, holott egyértelmű volt, hogy az illetőre mindenki másnál jobban vadászik a sajtó és az ellenzéki pártok, megtartották tisztségében Monica Anisie asszonyt az oktatástól, aki ma nagyon üresnek, habozónak, radikális döntések meghozatalára alkalmatlannak bizonyul, csökönyösen kitartva minden ügyről döntő katedrai kollégái mellett, megújították Ioan Marcel Vela úr mandátumát a Belügyminisztérium élén. Annak ellenére, hogy hiányos a felkészültsége.
Hogyan is lehetett volna másmilyen Marcel Vela úr, hiszen alapképzettségét tekintve almérnök, jogi végzettségét pedig a lugosi úgynevezett Drăgan Európai Egyetemen szerezte? Marcel Vela úr első miniszteri mandátumát azzal kezdte, hogy papi gyülekezethez folyamodott, akiknek az lett volna a dolguk, hogy kiűzzék Vela úr irodájából a gonosz szellemeket, mely iroda hajdanán éppen Nicolae Ceauşescué volt.
Talán nem volt jó a gyülekezet, talán rossz minőségű volt szentelt víz, tény, hogy Nicolae Ceauşescu szellemét nem sikerült elűzni. Valószínűleg ez magyarázza a nacionalista pedálra taposást, nevezetesen azt a teljesen agyament ötletet, hogy hétvégenként az állami himnuszt játsszák a rendőrségi gépkocsikból.
Ráadásul Vela úr gyenge kommunikátor. Minden áron kommentárokat akar fűzni a katonai rendeletekhez, azt hiszi, hogy ezekkel elmagyarázza azokat, hogy ezáltal az ostoba tömeggel is megérteti őket, csakhogy mivel nem hivatása a szavak használata, inkább a zavart növeli. Ioan Marcel Vela úr azt is elengedhetetlennek tartja, hogy pátoszosan, moralizáló módon fejezze be a mondandóját és minden egyes nyilvános megjelenése végén elszaval (rosszul) egy nyilvánvalóan mások által írt, elavultan patetikus szöveget.
Mindezek tények. Szabad szemmel láthatók. Csakhogy innen hosszú az út annak kijelentéséig, ahogy azt egyes ellenzéki pártok vezetői és az általuk takarmányozott újságírók teszik, hogy Románia állítólag a iohannista diktatúra áldozata lett, hogy a románokat a lakásukon tartják őrizetben, hogy többé senki sem mondhat egyetlen kritikus szót sem, hogy állítólag Romániában újra bevezették a cenzúrát.
Ami engem illett,
Egyáltalán nincsenek ínyemre, nem ugrálok örömömben, ha arra gondolok, hogy a szabad mozgáshoz fűződő jogom bizonyos mértékig korlátozott. Egyáltalán nem vagyok boldog attól sem, hogy nem tudom milyen hosszú időre felfüggesztették az egyetemi kurzusokat. Azzal vigasztalom magam, hogy az iskola bezárása előtt sikerült leadnom Blaise Pascalt és újra eszembe jutott, még azelőtt, hogy a mára már híressé vált Pascal Bruckner-cikk újra behozta volna a közbeszédbe, a nagy filozófus mondása, mely szerint az ember legnagyobb szerencsétlensége az, hogy képtelen nyugton lenni a saját szobájában. Ennek ellenére elismerem, hogy nem élek, mint hal a vízben, annál is inkább, hogy a halak csillagjegyben születtem. De megértem, hogy szükségállapot van, be kell tartanom bizonyos szabályokat. Éppen ezért tartom felelőtlennek azokat a vezércikkeket, melyek nyíltan, vagy burkoltan lázadásra bujtogatnak, szólítanak fel, vagy kimondottan uszítanak. Ahogy arról a napokban már írtam, azt hiszem, hogy egyes politikusokat – nevezett Popescu-Tăriceanu Călin és Ponta Viorel Victor a listavezetők – politikailag el kellene szigetelni. Egyszerűen azért, mert felelőtlen módon szítják a kedélyeket.
Ezekben a napokban visszafogottságra, megértésre, jóérzésre és jóindulatra van szükség. De kitől kérjük ezt? Tăriceanutól, aki pont most mindent elkövet, hogy újra megszabaduljon az igazságszolgáltatástól, Pontától, akinek a lelkiismeretén szárad a #colectiv-es katasztrófa (még szerencse, hogy az illetőnek nem nagyon van lelkiismerete), Băsescutól és Turcescutól, vagy az örökösen zaklatott kommunistoid Cristoiutól, Nistorescutól, Chirieactól?
A szavazópolgárok álmai meghallgatásra leltek… és azonnal beindultak a szülési fájdalmak. Itt is az új baba (értsd, országprojekt): szép és jó és kedves…, hiszen még nem lehet számonkérni.
A Gyilkos-tó környékén nem volt gravifoci a kollégákkal, meg bioszkenneres testzsír-optimalizáló mélykozmetikai kezelés, mint Kolozsváron.
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Ma sem tudnánk biztosan megmondani, mit kellett volna jobban csinálni ahhoz, hogy a dolgok másképp történjenek – állítja monstre-interjúnkban B. Szabó János, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpontjának igazgatója.
Időről időre bejelentik az illetékesek: na, most aztán tényleg felújítjuk a kincses város ikonikus helyszínét. Aztán eltelik pár év, a Fellegvár meg ott áll és csepeg róla az elmúlásba oltott romantika. Megnéztük, hogy néz ki ezen az őszön.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Vissza a jövőbe: hátratekerték egy hivatali autó kilométeróráját, hogy kevesebbet mutasson. Romániai állampolgárok is eltűntek a pusztító spanyolországi árvízben.
Egy teherautó és egy személyautó ütközött össze Gernyeszegen vasárnap délután, a személyautóban utazó négy személy a helyszínen életét vesztette.
A közlekedésügyi minisztérium kibocsátotta az építési engedélyt a Szatmárnémeti–Óvári gyorsforgalmi út kivitelezéséhez. A partiumi megyeszékhely terelőútjától induló 11 kilométeres autóút újabb összeköttetést teremt majd a magyarországi úthálózattal.
Dulakodásra lett figyelmes egy olvasónk kedden reggel röviddel 8 óra előtt, amely Csíkszeredában, a Kossuth Lajos utcai Electrica előtt tört ki, több ember között.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
A szavazópolgárok álmai meghallgatásra leltek… és azonnal beindultak a szülési fájdalmak. Itt is az új baba (értsd, országprojekt): szép és jó és kedves…, hiszen még nem lehet számonkérni.
A Gyilkos-tó környékén nem volt gravifoci a kollégákkal, meg bioszkenneres testzsír-optimalizáló mélykozmetikai kezelés, mint Kolozsváron.
Pattanásig feszülő idegek a forradalom előestéjén: Bogdan Mureșanu első, remek nagyjátékfilmje igazi közönségkedvenc.
Ma sem tudnánk biztosan megmondani, mit kellett volna jobban csinálni ahhoz, hogy a dolgok másképp történjenek – állítja monstre-interjúnkban B. Szabó János, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpontjának igazgatója.