Románia mindent megtesz annak érdekében, hogy bukott szamárként jelenjen meg Európa katedráján. Mihai Răzvan Ungureanu megírta.
Hozzászoktunk, hogy mi vagyunk az utolsó padban ülő ifjú, aki nem hallgat a tanárokra és figyelmen kívül hagy minden tanácsot, mert „ő jobban tudja”. Annyira hozzászoktunk saját lényünk magányához, hogy bár nálunk a legmagasabb az egy főre eső tévék aránya, fogalmunk sincs arról, mi történik a környezetünkben.
Rögtön azután, hogy megszabadultunk tőlük, nem volt szükségünk vízumokra, és miközben mi egymással civakodtunk, megjelent a Schengen-övezet és miután oly sokat kínlódtunk, hogy bekerüljünk, rájöttünk, túl nehéz, és már nem érdekel minket. Amikor megszabadultunk a vízumoktól, dühösen tettünk egy kört Európában és hátrahagytunk bennük néhány kitörölhetetlen nyomot. Közülünk egyesek képesek voltak olyan rohamtempóban dolgozni, amilyet Európa a második világháború óta nem látott, bármilyen állást és bármilyen munkabeosztást elfogadtak, és munkaerejükkel meg is ijesztették a többi bevándorlót. Ők tartották a vállukon a román gazdaságot. A többiek, nem túl sokan, lopással, betöréssel és mindenféle csempészettel foglalkoztak. Kevesebben vannak, de végső soron fontosabbak, mert az imázsunkat belőlük kiindulva alakítják ki, nem Eliade, Cioran vagy Ionesco alapján, ahogy azt mi holmi bukaresti szimpóziumokon elképzeljük.
Így hát, amikor felülsz a brüsszeli repülőre, jó lenne, ha végiggondolnád
melyek nagyon fontosak lennének Románia bármely vezetőjének lelke számára. Intellektuális és művészeti szempontból nem számítunk, mert több mint 25 éve nem járultunk semmi jelentőssel hozzá az európai kultúrához. Akiknek mégis sikerült, azok kivételek, akik a saját erejükre támaszkodva emelkedtek ki. Tudományos szempontból Európában nem számítunk. Ezen nincs is mit csodálkozni, ha megnézed, ki a kutatásért felelős miniszter, aki szerint a víz szerencsét hoz (utalás a legutóbbi árvíz alkalmával tett kijelentésére – a szerk.)… Technológiai szempontból nem számítunk. Az egész az ócskavasért privatizált romhalmaz. Katonailag nem számítunk, legfeljebb szimbolikus és geostratégiai szinten. De még politikailag sem számítunk. Egy negyed évszázada Európa könyörületességétől függünk!!!
És nem azért nem számítunk, mert nincsenek intelligenciatartalékaink. Nem! Azért nem számítunk, mert a román állam siralmasan kudarcot vallott abban, hogy polgárai hasznára fejlődjön. Mert
melyet eltiport egy olyan rendszer, melyben a sógor-komaságok és egy kampányalamizsnákon alapuló politika számít. Azokat, akik megváltoztathatnák Romániát, arra kényszerítik, hogy váljanak az érvényesülésük érdekében az országot elhagyó egyéni sorsokká.
Ilyen értelmiség- és értékvesztés közepette senki sem akarta felhívni a figyelmet arra, hogy a Brüsszelbe induló gépbe történő beszállás előtt sorsdöntő, hogy ne gondolj arra, milyen nevetséges Victor Ponta, amikor Cotrocenibe érkezik konzultálásra. Hogy felvedd a telefont, ha hív, holott, amikor korábban te hívtad, kinyomott. Hogy félretedd a jobboldalról szóló stratégiákat, az ellenzék december utáni vezetését, a jobboldali jelöltek elszabotálását és ne hagyd, hogy negatívan hassanak rád az ilyenfajta ügyek, mert ez nem jó az országnak. Mert nemsokára ki kell jelölni Románia képviselőjét valamelyik európai biztosi tisztségre és ha egy jelentéktelen tárcát kapunk, újra elodázzuk, hogy elkezdjünk mi is számítani Európában. És csak az emlék marad meg nekünk, hogy
És íme, ilyenfajta gondolatokkal és tettekkel térünk vissza oda, ahonnan elindultunk, és megállapítjuk, hogy saját és az általunk megszavazott vezetők tehetetlenségének vagyunk a foglyai. Dacian Cioloş rendkívül tiszteletre méltó mandátuma után közel állunk ahhoz, hogy újra kivessenek bennünket arról az európai pályáról, mely számít. Számtalan kárt okozott nekünk és semmit sem tanultunk abból, hogy képtelenek vagyunk a fontos irányvonalakra összpontosítani. A Leonard Orban (a feladatot sikeresen ellátó és kiválóan viselkedő) többnyelvűségi biztos kinevezésekor zajlott Traian Băsescu és Călin Popescu Tăriceanu közti hazai botrány után újra fennakadtunk a képviselő idei kijelölése ügyén.
Kegyelmi pillanatunk volt Dacian Cioloşsal és azzal, hogy Franciaország erősen támogatta kinevezését.
Csaknem nulla az esélye, hogy Dacian Cioloş megtarthatja tárcáját, helyette újra egy másodlagos tárcát fogunk kapni. A legvalószínűbb módon a környezetvédelmet, vagy az oktatást, melyek kevésbé relevánsak az európai ügyekben. És úgy, hogy közben Bulgária a külügyre összpontosít, Magyarország pedig az igazságügyre. Az összehasonlítás magáért beszél és nem is akarok arra gondolni, hogy fog majd a sajtó üvöltözni a Romániáról szóló következő igazságügyi jelentés pillanatában, ha a tárca Magyarországé lesz.
De ha nem lett volna a végtelen és kínos veszekedés Traian Băsescu és Victor Ponta között, kölcsönös sértegetésekkel, intézményi akadályoztatással, minden határt átlépő politikai játékokkal, akkor talán lett volna esélyünk. Egy Románia érdekének tiszteletben tartásából fakadó esély, mert senki sem fog tisztelni bennünket mindaddig, amíg mi magunkat nem tiszteljük. Dacian Cioloş jelölése már régóta veszélyben volt és be kellett volna biztosítanunk magunknak, hogy képesek leszünk intelligensen játszani abban az – eléggé valószínű – esetben, ha elveszítjük a mezőgazdaságot.
és a két alapvető intézmény közötti gyűlölet visszafogására lett volna szükség.
A mezőgazdaság elvesztését olyan tárcával kellett volna kompenzálni, melynek szimbolikus töltete van Románia számára. Nyilvánvaló volt, hogy nem tudunk majd hozzáférni jelentős összegeket kezelő tárcákhoz, mint amilyen a fejlesztési – az európai pénzekkel kapcsolatos számtalan elakadás miatt nem kérhetünk, nem is kaphatunk ilyesmit. Az igazságügyi tárca felé kellett volna elmozdulnunk, ahol a jelölti listánk tele van olyan szakértőkkel, mint Daniel Morar, Laura Codruţa Kövesi, Horia Georgescu vagy Monica Macovei. A javaslatom illuzórikus, mert a válogatásban számító két embert nem tartom képesnek a személyes érdekeken való túllépésre. De egy igazságügyi tárca és egy jelentős képviselő, mint amilyen az említett négy név, egy olyan állam számára, melynek ezen a területen olyan sok gondja van, csodákat tett volna Romániával. És mellékesen elismerése lett volna annak, amit az említett négy személy megtett Románia modernizálásáért, nem pedig szinekúra, amilyenek a környezetvédelemre, vagy oktatásra vonatkozó javaslatok lennének.
Meggyőződésem, hogy a PSD vezetői és az újdonsült ortodox-választási kampányuk elméleti emberei büszkék lesznek ezekre a javaslatokra.
Mégpedig azért, mert mindig ugyanazok a témák vannak napirenden. Mennyit marad még börtönben Adrian Năstase? Mi történik majd a PMP-vel és Elena Udreával az év végi választás után? Milyen politikai karrierje lesz még Victor Pontának az elnökválasztás elvesztése után? Visszavonul-e, vagy sem a politikából Traian Băsescu? Jelentős, globális érdeklődésre számot tartó témák rázzák meg a lelkünket, miközben ugyanazokat a provinciális szavakat rágjuk, vízió és anélkül, hogy igazán véget akarnánk vetni az önmagunknak okozott szenvedésnek. Ezért nem vagyunk képesek európaiak lenni.
U. i. Az elnökválasztási kampány súlyos és megengedhetetlen színezetet öltött. Nem az európai sorsunk a fő témánk, hanem az, hogy mennyire vagyunk ortodoxok. Mindazok, akik nekiálltak az ortodoxizmust védelmezni, vagy a saját kampányuk javára felhasználni vallási identitásunk témáját, olyan tetteket követnek el, melyek Románia jövőjét szabotálják el és megpróbálják belerángatni egy politikai konfliktusba a Román Ortodox Egyházat. Vagyis európai szolidaritás és az országot szolgáló megoldások helyett primitív fanatizmus.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Észbe kaptak a román hatóságok, rácsuknák az ajtót a Călin Georgescut kezére. Eközben Háromszéken macsetével gyilkolt egy részeg férfi.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.