Lehet, hogy a PSD megnyeri a választásokat. De a teleormani PSD biztosan elveszti. Sabin Gherman ismét megmondja.
A „brüsszeli nem-románok”, „gyarmatosított Románia”, a „multik arroganciája” – ezekkel menetel ma a román szocializmus. És a szocialisták részéről ez nemcsak választási téma, hanem egyszerűen egy olyan célkitűzés, mely eltér az euroatlantitól – az Unió sebezhetővé vált és ezért elindult a versenyfutás.
És ez a diskurzus be is jön, főleg azokban a megyékben, ahol a leggazdagabb kiskirályok élnek, annak ellenére, hogy itt a legnagyobb a szegénység is; a PSD-sek (Szociáldemokrata Párt – a szerk.) és szatellitjeik éppen a
ahonnan a korrupció elkergette az európai pénzeket. A román cégeket siratják, melyeket éppen ők terheltek agyon adókkal, a források újraállamosítását akarják, melyeket éppen ők adtak el. Megnézed, hogy kik szavaznak rájuk, és az a benyomásod, hogy létezik egy kisebb, segélyezett nép, mely a kocsma falát támasztva szidja Brüsszelt.
Igen, a román kommunisták utódai nagyon is értenek ahhoz, miként változtassák a szegénység lobogójává az euroszkepticizmust. Ők az eredeti demokrácia ügyeskedői. Nem számít, hogy kulturálisan egyszerűen korlátoltak, ez a játék – Brüsszel felé kinyújtott tenyér, Moszkva felé nyitott elme – egy Erdoğan által kitalált keleti modell. Annak az országnak a patrónusáról van szó, ahol a szocialisták a térdfájdalmaikat szokták kúrálni. De kikről is beszélünk?
A gratiai (Teleorman) milicista fia, Liviu Dragnea be akart tiltatni egy teleormani újságot, holott szintén neki, Dragneának még a román nyelv is nehézségeket okoz; és nem, még nem adott magyarázatokat a 2010-es oroszországi látogatásaira, kösz a kérdést. Ponta egy otthonról elszökött csavargó volt, zavaros párizsi múlttal – innen származnak a kommunista nomenklatúra száműzötteivel, vagy a DIE (a Ceauşescu-rendszer külügyi titkosszolgálata – a szerk.) ügynökeivel kialakított kapcsolatokról szóló gyanúk. Ezt csak így, kutyafuttában… Hogyan is foghatnák fel ezek, hogy egy ország modernizálási igénye nem blöffölős játék? A PSD-n belüli csoportosulások egyik jelképévé vált a csónakban ücsörgő Ponta és Dragnea képe: a víz csak bokáig ért, de ők éppen az özönvíztől mentegették a teleormáni népet…
De:
nincs abban semmi, hogy megjátszod a hülyét vagy tényleg hülye vagy, mert mások majd megmentenek a csődtől; Európában mindenki mindenkivel össze van kapcsolva, és ha valamelyik vezető elveszti a becsületét, a többiek majd a saját becsületükkel és pénzükkel „tisztára mossák” a szégyent. A Dragnea/Ponta féle szárny (Tăriceanut is ideszámíthatjuk) egyedülálló esélyt lát a globalizálásban. Miféle nemzeti terv, miféle kulturális kötődés? A hatalom olyan, mint valami Vadnyugat, melyet meg kell hódítani, nem fontos, hogy milyen módszerekkel – ebből fakadnak a 30-as évekre jellemző, legionáriusi diskurzusok.
Mit számít, ha kő kövön nem marad? Jöjjenek azok, az európaiak, és építsenek újra mindent, mert mi büszke románok vagyunk és nekünk ez dosztig elég! Elhagytuk a gyermekeinket és a feleségeinket, ezért tudjuk mélységesen átérezni a hagyományos család meghatározását; a szabadgondolkodó Ion Iliescu fejéből pattantunk ki, ezért alkudozunk a pópákkal azért, hogy megemlítsenek bennünket a templomban.
De ugyanezekre fog, szerintem, lesújtani a meglepetés. Igen,
Dragneának lekonyuló ajkakkal kell majd lemondania a kormányfői álmairól – már amennyiben nem akarja maga ellen fordítani az ország másik felét. Pontának, Tăriceanunak szintén. És itt már nem ideológiákról beszélünk, végül is a szociáldemokrácia, a liberalizmus vagy a kereszténydemokrácia és sok más hasonló ugyanolyan tisztességesek vagy undorítóak, amennyire tisztességesek és undorítóak a vezetőik.
De – nem igaz? – a világ olyan kölcsönös kapcsolatokból áll, melyekben a rendszerek végső soron szabályozzák önmagukat. Egy szélhámosokból álló kormányt külföldön azonnal elszigetelnének, belföldön pedig utcára vonul a lakosság (félig-meddig) képzett fele, mely most láthatatlan autópályákra, láthatatlan iskolákra, láthatatlan kórházakra fizeti be az adóját. És a reakció nem a szociáldemokráciával, hanem azzal a veszéllyel száll szembe, hogy Románia megtorpanhat vagy letérhet az euro-atlanti pályáról. Azt már nem is kérdem – egyelőre –, hogy mi történne, ha az ország fele a Nyugatot, a populizmus által elcsábított másik fele inkább a Keletet szeretné. A Nyugat a Nyugattal, a Kelet a Kelettel?
Végső soron, ha nem történik valamilyen választási csoda az (úgy-ahogy) Európa-párti táborban, a kormányfőt a politikai realizmus alapján fogják kinevezni: vagyis elsősorban a román demokrácia bebiztosításáról fognak tárgyalni, akivel lehet és anélkül, hogy túl nagy erőszakot tegyenek a többség döntésén. Vajon Hans Morghenthau neve mond valamint a szocialistáknak?
George Maior, aki nemrég (és hirtelen) bekerült a George Washington University Law School világot alakító legfontosabb 150 végzőse közzé, Vasile Dâncu, akit a német kormány éppen kormányfő-helyettessé történt kinevezése előtt tüntetett ki az Érdemkereszttel, Sorin Moisă, a szocialista tábor egyik technokratája, akinek a szinte ismeretlensége biztosíthatná a hatalom nyugalmas átadását.
Hármójuk közül egyiknek sincs olyan előélete, melynek alapján jogunk lenne azt hinni, hogy a bolygó boldog, mert végre van kivel tárgyalnia: Maiornak némi nehézséget okozott, hogy elfogadják washingtoni nagykövetnek, Dâncu megmaradt a belpolitikánál, nem ingázott Berlinbe, hogy Merkellel vacsorázgasson, Sorin Moisă pedig a szocialisták tartalékembereként bukkant fel, amikor a pártot mindenféle korrupciós ügy terhelte. De ez a maximum, amire számíthatunk, ha Dacian Cioloş és a többi Európa-párti pofára esik a választáson – egyrészt. Másrészt Maior is, Dâncu is, Moisă is kikényszeríthetné a román szociáldemokrácia modernizálását, hogy többé ne kelljen attól rettegnünk, hogy ha hatalomra kerülnek, akkor a szocik eladnak minket Moszkvának. Olyan közéleti tekintély állna az oldalukon, amilyennel eddig egyik szociáldemokrata reformer sem rendelkezett.
Nagyjából így állnak a dolgok egy olyan országban, mely már nem igazán érti sem a Nyugatot, sem a Keletet – szerintem ez az egyetlen félig üres pohár, amelyet Románia most megengedhet magának. Az euro-atlantizmus (igen, sokszor kellemetlenül igyekszik helyes kerékvágásba terelni minket) és egy keleti szájalás között kell választanunk arról, hogy mit csinálnak mások velünk, hogyan lopnak meg minket, a nem-románokról, a szegény sorsüldözött fejünkről és így tovább – miközben mi azok ladikját toljuk, akik tisztító, rrromán özönvizet ígérnek nekünk.
A címet és alcímeket a szerkesztőség adta.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Amíg az RMDSZ kormányon lesz, Orbán Viktort nem nyilvánítják persona non gratának Romániában – szögezte le a Krónika kérdésére Kelemen Hunor hétfőn este a SZÁT ülését követően.
Ezen nincs miért csodálkozni. Amin esetleg lehet (bár nem érdemes): az országot vezető politikai, illetve a hazai szellemiséget egyre kevésbé befolyásoló értelmiségi elit kártékony ostobaságán.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Magas feldolgozottságú hivatalos részeredményeket közöltek már hétfőn reggel a 2024-es romániai parlamenti választásokról. Az RMDSZ 6 százalék fölött teljesített.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Nem elég siránkozni, hogy az egész ország a TikTokon lóg és hogy az álhírek nemzetbiztonsági veszély jelentenek.
A vártnál is sokkal csúnyább lehet a szász elnök politikai pályafutásának vége. És ezt ő maga érte el lépésről lépésre.
Nincs rendjén, ha a piszkos anyagiak hátráltatják egy kivételesen tehetséges gyermek kiteljesedését.
Ez a muzsika úgy dobog, mint a szív, akárhol is élünk a glóbuszon: fekete is, fehér is, helyi is, univerzális is.