A romániai emigráció nem elhanyagolható. De nem is oly mértékű, hogy kiürüljön tőle az ország.
A tömegtájékoztatási és közösségi médiában az utóbbi hónapokban újra riadót fújtak a Romániából való kivándorlás nagy mértéke miatt. A sajtó egy fantomszerű ENSZ-jelentést lobogtatott, mely állítólag világszinten a második helyre sorolta Romániát a kivándorlási rangsorban, Szíria mögött. Ez a hír két sebből vérzett. Először is annak erőltetésével, hogy folyamatosan Szíriával együtt említették, ahol még mindig szörnyű polgárháború dúl, lehetővé tette olyan apokaliptikus üzenetek terjedését, mint például az, hogy
Másodsorban vagy tudatlanságból, vagy rosszindulatból nem tisztázták a rangsorolási kritériumot. Miben második Románia Szíria mögött? A diaszpóra méretében? Az emigráció teljes lakossághoz viszonyított arányában? Az emigráció növekedési rátájában?
Az „ENSZ-jelentés”, „ENSZ-adatok”, „ENSZ-statisztikák” (bárminek elnevezték, csak ne kelljen az eredeti forrást idézni) által elmesélt történet nem újdonság. Már egy kicsivel több, mint két éves, és legalább két médiahullámban felhasználták: a 2016 őszi hírekben és a 2018 elejei hírekben.
A forrás, vagyis az ENSZ-en belüli lakossági részleg nemzetközi migrációra vonatkozó 2015. évi jelentésének rövidített változata a következőt tartalmazza: „Egyes országok diaszpórájuk gyors növekedését könyvelték el 2000 és 2015 között. A legnagyobb éves növekedést felmutató országok és térségek között van a Szíriai Arab Köztársaság (évente 13,1%), Románia (évente 7,3%), Lengyelország (évente 5,1%) és India (évente 4,5%)”.
Mit jelent ez? Azt, hogy
2015-re elérve a becsült 3,4 millió fős értéket (illetve 3,6 millió főt 2017-ben). Ezek az arányok valóban a román diaszpóra nagy növekedési sebességét mutatják, de két kiegészítő információ némileg árnyalná a kitartóan magas növekedési ütem által sugallt komor képet.
Először is, a 2000–2015 időszak magába foglalja az Európai Unió összes „kapunyitásait” a kelet-európaiak felé, a csatlakozás előtt nyújtott tartózkodási és munkavállalási könnyítésektől (2000–2006), a személyeknek vagy a munkaerőnek az Európai Unió tagpolgári minőségében való szabad mozgási jogáig (2007-től és 2014-től a befogadó-országtól és a gazdasági ágazatoktól függően).
Másodsorban, viszonylag alacsony a növekedés számítási alapja. A román emigráció 2000-ben nagyjából egymillió személyt jelentett. Következésképpen a következő éves néhány százezer fős emigrálási hullámok jelentős, 5 és 10 százalék közötti növekedést mutattak,
Tehát Románia csak ezzel a viszonylagos és erősen konjunkturális növekedéssel tűnt ki a többiek közül. Ráadásul Románia jelentősen le van maradva Szíria mögött, mind a diaszpóra átlagos éves növekedési üteme, mind a diaszpóra abszolút mérete terén (6,9 millió Szíria esetében 2015-ben, szemben Románia 3,4 milliójával). A XXI. század első évtizedében lezajlott román emigráció különleges jellege abból is látható, hogy ebben az időszakban Románia két irányban is az élvonalban volt a legnagyobb éves növekedési rátát tekintve a kétoldalú migrációk terén: Románia–Olaszország, az 5. hely a világon (az 1. Európában) és Románia–Spanyolország, a 8. hely a világon (a 3. Európában). A most zajló évtizedben (2010–2019) kikerültünk az élvonalból.
(hiszen nő a számítási alap), ami nem feltétlenül egyenlő azon személyek számának csökkenésével, akik bekerülnek az új emigrálási hullámokba. Az emigráció átlagos éves növekedési üteme csökkenésének másik tényezője az, hogy egy bizonyos pillanatban – de meglehet, hogy már itt tartunk – az idényjellegű ismételt távozások meghaladják az első távozások számát, annak a hamis jóslatnak a dacára, hogy „kiürül az ország”. A Szíriához való hasonlításhoz visszatérve hozzá kell még tenni, hogy a román emigrálás már elég régóta zajlik ahhoz, hogy endogén módon nőjön, ami azt jelenti, hogy a román diaszpóra növekedési arányának egy része a születéseknek és a családegyesítéseknek tulajdonítható, a társadalmi-gazdasági okok mellett.
Az éves növekedési ráta esetében tapasztalt Szíria mögötti konjunkturális második helyen túlmenően a román emigránsok száma Romániát 2017-ben világszinten a 17., európai szinten pedig a 6. helyre sorolta be (Oroszország, Ukrajna, Nagy-Britannia, Lengyelország és Németország mögött).
Szerintem annak kellene elsőbbséget biztosítani, hogy mit jelent a román diaszpóra növekedése Románia és a határon túli románok sorsa számára. A román exodus nem kizárólag az utóbbi 30 év (ha nem éppen 50 év) társadalmi-gazdasági helyzete alakulásának és politikáinak a következménye. Hanem maga is okává válik Románia társadalmi-gazdasági destrukturálódásának és – igaz felületesen, specifikus megoldások nélkül – a nemzetbiztonságot veszélyeztető kockázatnak minősítették. Mivel nem egészíti ki jelentős bevándorlás (ennek mértékben 2017-ben, az ENSZ becslések szerint, 371.000 személy volt), a román emigrálásnak elsősorban
A külföldön tartózkodó és dolgozó lakosság aránya a Romániában élő rezidens lakosság kb. 17 százaléka, és ez egy gazdasági szempontból nagyon jelentős demográfiai szegmens, mert zömmel aktív és képzett (vagy iskolázottság, vagy munkahelyen szerzett szakképzettség révén) személyekből áll. A román diaszpórának elképzelhetetlenül nagy gazdasági, társadalmi, kulturális és politikai potenciálja van Románia fejlődését illetően.
Az egyelőre egy bizalmatlansággal és félelemmel feltett kérdés, hogy a bukaresti politikai elitek milyen mértékben ismerik majd fel ezt a potenciált és bátorítják majd a több millió román állampolgár részvételét a származási országuk pozitív átalakulási folyamataiban. Bizalmatlanság a politikai elitek azon képessége iránt, hogy messzebbre lássanak a saját érdekeiknél és félelem attól, hogy a román diaszpóra egyre inkább eltávolodik majd Romániától egy tehetetlenség, visszaélések és imposztorság által uralt ország képével és többé nem lehet majd megnyerni az „otthoni” haladás ügyének.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
A Nagyváradtól alig néhány percnyi távolságra található nagyürögdi erdőbe költözik át a városközponthoz viszonylag közeli jelenlegi helyéről az állatkert – jelentette be csütörtökön az Ebihoreanul.ro helyi portálnak nyilatkozva Florin Birta polgármester.
Január elsején a Schengen-térség teljeskörű tagja lettünk. Felszámoltuk a határátkelőket, megünnepeltük a szabad határátlépést. Merengések az elmúlt évek határtapasztalatairól.
A pénzügyminisztérium államtitkárává nevezték ki Ráduly Róbert Kálmánt. Az erről szóló döntés csütörtökön jelent meg a Hivatalos Közlönyben.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Veszélyezteti a forgalmat a 13A jelzésű országúton, Csíkszereda közelében egy hetek óta rendszeresen felbukkanó szarvasünő. A szelíd állaton GPS nyomkövető is van, mint kiderült, magánszemély neveli, csakhogy folyton átszökik a kerítésen.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
Az ukrán vezetés afféle adu ászként csapta ki a jogszabályt az asztalra. A kisebbségi közösségek szerint viszont inkább arról szól, hogy kiszúrják vele a nagyvilág szemét.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
A román politikai elit képtelen felfogni, hogy ha szeretné megnyerni magának a magyar nemzetiségű román állampolgárokat, akkor Bukarestnek egy ahhoz hasonló stratégiára van szüksége, mint amit Budapest gyakorol több mint egy évtizede.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Nem olyat, amilyen a Csoma Botond parlamenti felszólalása által kiváltott reakciókból körvonalazódik. Ciprian Mihali írását szemlézzük.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Közvetlen demokrácia és közvetett diszkrimináció: az SZNT elnöke terjedelmes interjúban fejthette ki álláspontját a román nyelvű közönségnek.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
Ezt nem mi állítjuk, hanem egy román lap publicistája, aki sérelmezi, hogy Magyarország, amely folyamatos háborúban áll Brüsszellel, tagja lehet a schengeni övezetnek, Románia viszont nem.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
George Friedman szerint ez is egy lehetséges opció, de nem valószínű, mert kudarccal végződne.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Van-e jövője a monarchiának? Lehet, de nem nálunk – véli a volt román külügyminiszter.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Marin Gherman az orosz–ukrán háború kitörése után menekült Romániába. Most összegezte a tapasztalatait.
Fura, amikor egy nyugati ember „kommunista”, de nincs annál groteszkebb, mint amikor valaki egy posztkommunista országban dicsőíti az eszmét. Az oktatásnak is feladata, hogy felkészítse a fiatalokat: tudják megvédeni magukat minden ideológiával szemben.
Avagy miért fagyoskodik Otilo odakint az ajtó előtt?
Lövétei Lázár László legújabb kötetének kolozsvári bemutatóján jártunk, és bár nem terveztük, hogy megírjuk, végül mégis megírtuk, mert érdemes volt. A többi csak elmélet.
A hajdan országos hírű báznai fürdő jelen pillanatban vajúdik: az új belülről feszíti kifele a szétlopott, tönkretett régit. Jó lenne, ha nem szörnyszülött bújna elő a nehéz szülés végén.