A protokronisták szerint a román kultúrának nem kellett átvennie a nyugati formákat és szokásokat. Hogy miért? Mert megelőzte azokat!
1964 augusztusában általános amnesztiával szabadlábra helyezik a Román Népköztársaság politikai foglyait: a rezsim megpróbálta meggyőzni a Nyugatot, hogy nyitottá vált. Köztük volt Edgar Papu (1908-1993) esztéta és komparatista is. 1974-ben a Secolul 20 folyóiratban közzéteszi Protocronismul românesc (Román protokronizmus – a szerk.) című cikkét, mely az azonos nevű áramlat doktrínájául szolgált. Állítólag az irodalmi ízléseiről közismert, de enciklopédikus tudása miatt is széles körben nagyra értékelt Paput
Katherine Verdery amerikai antropológus National Ideology under Socialism: Identity and Cultural Politics in Ceauşescu’s Romania (Nemzeti ideológia a szocializmusban: Identitás és kulturális politikák Ceaușescu Romániájában – a szerk.) (1991) című könyvében ezt a tézist hangoztatja. A később sokat hangoztatott tézist sohasem sikerült más forrással megerősíteni.
Alexandra Tomiţă, az O istorie „glorioasă”. Dosarul protocronismului românesc (Egy „dicsőséges” történelem. A román protokronizmus ügye – a szerk.) (2007., 47. o.) című monográfia szerzője szintén a politikai hatalom legbelsőbb körében határozza meg ennek az ideológiának a születési helyét: „A júliusi tézisek utáni első években a politikai útmutatásokra nyitott írók a román különlegesség felnagyítási lehetőségeinek feltárására vállalkoznak.
ahhoz, hogy hiteles képet építsenek belőle a rezsim számára bel- és külföldön. Legalább egy olyan gondolatra szükség volt, amely a nacionalista tézisek kemény magjaként szolgálhatott. Egy termékeny koncepcióra, mely ideológiailag megfelelő, de nem tűnik politikai befolyások által átitatottnak, hogy megőrizze a román kultúrában zajló valódi eszmecserék látszatát”. (Júliusi tézisek: utalás a Nicolae Ceauşescu kommunista diktátor 1971. július 6-i, a Román Kommunista Párt Végrehajtó Bizottsága előtt mondott beszédre, mely a román „kulturális forradalom”, valójában a román művelődési élet teljes pártellenőrzés alá vonásának a kezdete. További részletek: románul, angolul – a szerk.)
De mi a protokronizmus?
Az alsóbb- és felsőbbrendűségi komplexusokat elméletbe foglaló Alfred Adler megmagyarázta az összekapcsolt működésüket: míg az egyik látszólagos, a másik színlelt. Ugyanez a helyzet a román kultúra régi alsóbbrendűségi komplexusával is, mely a szinkronizmus által modernizálódott. A szinkronizmus egy Eugen Lovinescu által az Istoria civilizaţiei române moderne (A modern román civilizáció története – a szerk.) című könyvben kifejtett koncepció. Lovinescu Gabriel Tarde imitációelméletét vette át. A protokronisták e szinkronizmus ellen indítottak támadást. A román kultúrának, érveltek ők, nem volt szüksége a nyugati formák és szokások átvételével szinkronizálni, mert megelőzte őket. A román vekker az egyetemes óra előtt csörgött.
Megfordították az átadás domináns irányát:
Különben ennek az összetett főnévnek az etimológiája egyértelmű: az ógörög prôtos jelentése „első, eredendő”, a khrônos jelentése pedig „idő”. Ez a doktrína a román „elsőbbségeket” emelte ki a tudományokban és művészetekben. Az egész az irodalomból indult ki, Papu 1974-es cikkének célja újra egyensúlyba hozni a román kultúrában az „alkotóerőket” (id est protocroniste) és „befogadóerőket”. Amint megtalálták a kritikai módszert, hasznosítani lehet majd egy olyan irodalom gazdag protokronista potenciálját, melyet hamisan tartottak a nagy nyugati irodalmi áramlatoknak – gyakran időkülönbséggel – adózónak. Papu azonban nem határozta meg a protokronizmus fogalmát, megelégedett annak latenciaként történő felfedezésével.
Papu 1977-ben a Din clasicii noştri. Contribuţii la idea unui protocronism românesc (A klasszikusainkból. Hozzájárulások a román protokronizmus gondolatához – a szerk.) című könyvében fejtette ki gondolatait. Ebben hirdette meg azt a szándékát, hogy behozzák az irodalomban az „egyetemes értékalkotás román előőrseinek” elismerése terén tapasztalható késedelmeket. Ezt, ügyesen, egy koherenciába foglalta bele, hogy kognitív módszerként strukturálja azt: „E legutóbbi akció keretében én csak a román protokronizmus kifejezés szerzőségét követelhetem magamnak, melyet a szinkronizmus eszméjével, vagyis egy lemaradottságra hajlamos tudatot tápláló törekvéssel szembenállónak képzelek el.” Hitelt adva Dan Zamfirescunak és Paul Anghelnak a protokronista téziseik miatt, Pap – finoman – az áramlat vezetőjeként pozicionálta magát és kijelentette:
A komparatista egész sor román protokronistát sorol fel magyarázó szövegében, az irodalmon túlmenően, melyre mégis csak történik utalás a XX. század azon három jelentős avantgárd áramlatán keresztül, melyeknek román írók voltak az úttörői: a dadaizmusról, az abszurdról és a lettrizmusról van szó (mindhárom alkotót Párizsba száműzték, amit a teoretikus óvakodik megemlíteni): Brâncuşi a szobrászatban, Enescu a zenében a heterofóniával és a klasszikus zene örökségének népzenei eljárásokkal történő gazdagításával, Dimitrie Cantemir herceg a történelemfilozófiában.
A protokronizmus nyer: teret, híveket, hatóságok általi elfogadottságot. Megjelenési lehetőségeket kap a Săptămâna (Eugen Barbu vezeti, akinek Corneliu Vadim Tudor volt a legközelebbi munkatársa), a Luceafărul (Mihai Ungheanu, Paul Anghel, Artur Silvestri, Doru Popovici) és a Flacăra (Adrian Păunescu) folyóiratokban. Ez utóbbi riportokat és sorozatokat szentel a román tudományos elsőbbségeknek. Ezek szerint az inzulint Nicolae Paulescu román tudós (az antiszemitizmus bajnoka) fedezte fel, nem a kanadai Frederick G. Banting és John Macleod, akik mégiscsak Nobel-díjat kaptak ezért 1923-ban. A kibernetika igazi megalapozója állítólag nem az amerikai Norbert Wiener, hanem pont a román Ştefan Odobleja (1902-1978).
A koncepció vegytiszta propagandává változott (amúgy sok kommentátor hajlamos felmenteni Edgar Paput, akinek életművét állítólag a rezsim torzította el, emlékeztet Alexandra Tomiţă): „A 70-es évek végétől kezdődően a kommunista hatóságok által addigra már bátorított és nyíltan jutalmazott protokronizmus sokkal szélesebb értelmezést kap, magába foglalva mindazt, ami más kultúrákkal szemben kiemeli a román kultúrát.”
A protokronizmus normává vált, ellenfeleit pedig (akik főleg a România literară folyóirat köré tömörülnek) a cenzúra fokozatosan elhallgattatta. 1986-ban sor került egy figyelemre méltó kivételre, amikor a párt egyik magas rangú vezetője, Gheorghe (Gogu) Rădulescu, a román királyi hadseregből a Szovjetunióba történt 1941-es szökésének nimbusza által övezett illegalista kommunista veterán, a România literară által közölt egyik szövegében bírálta a protokronista túlzásokat, mert azok nemcsak a két világháború közötti román szélsőjobb diskurzusára, hanem a szovjet sztálinizmusra is hasonlítottak. A protokronistáknak ezúttal megtiltották, hogy bármilyen módon válaszoljanak erre.
Az öreg kommunistának igaza volt:
Lucian Boia ezt erősíti meg a Cele două feţe ale mitologiei comuniste (A kommunista mitológia két arca – a szerk.) című tanulmányában, mely a – szintén általa koordinált – Miturile comunismului românesc (A román kommunizmus mítoszai) (1998) című kötetben jelent meg: „A hangot a Szovjetunió adta meg az orosz történelmi eredmények és nemzeti értékek 30-as években kezdődő, példátlan felerősítésével. (…) 1950 körül egy egész rendszert dolgoztak ki erre, mely szerint a világ egész tudományát és technológiáját – kevés kivételtől eltekintve – orosz tudósok hozták létre. A román protokronizmus, néhány évtizeddel később, csak átvette és a helyzethez igazította ezt a modellt.”
Bár Marx és Engels kommunista pártjának kiáltványa (1848) azt hirdette, hogy „a proletároknak nincs hazájuk”, a szovjet propaganda a maga módján kezdte ünnepelni történelmét és a minden területen úttörő orosz embert. Visszakerültek a panteonba az olyan mitikus orosz hősök, mint Rettegett Iván vagy Nagy Péter, a többi szovjet nemzetiség történelmi figuráit pedig véka alá rejtették, a Sztálin által megfogalmazott „formájában nemzeti, tartalmában szocialista” szlogennek megfelelően, tudjuk meg Martin McCauley ír történész Stalin and stalinism című kötetéből.
Így aztán a rádiót Alexandr Popov találta fel, nem az olasz Guglielmo Marconi. A gőzgép Ivan Polzunovnak köszönhető, nem a skót James Wattnak. A szovjet tudomány ugyanúgy a nyugati előtt jár, mint ahogy a kommunizmus is megelőzte a kapitalizmust. A tudományos mitológia a felsőbbrendűség bizonyításának integráns részévé vált. A Szovjetunió tudósai legyőzik a természetet és már az Arktiszi-óceán partján is búzát termesztenek, ugyancsak ők fedezik fel a rák ellenszerét, vagy a fiatalság elixírjét, idézi fel nekünk Adrian Cioroianu a szintén a Miturile comunismului românesc kötetben megjelent Lumina vine de la Răsărit. „Noua imagine” a Uniunii Sovietice în România postbelică, 1944-1947 (A fény keletről érkezik. A Szovjetunió „új imázsa” a háború utáni Romániában, 1944-1947 – a szerk.) című anyagában.
és „az őshonosságot hangsúlyozó retorikában hangoztatott mitológiai struktúrák (…) nyilvánvalóan – a Románia és a Szovjetunó között meglévő – eltérő nemzeti mániákra és érzékenységekre épültek”, állapítja meg Tomiţă. Többek között Ceauşescu azon kínzó vágyára is, hogy eltávolodjon a szovjetektől, amit a potokronisták bőségesen tápláltak.
Míg Gogu Rădulescu a marxista ortodoxiától való eltávolodással és legionárius elhajlással vádolta a protokronistákat, Michel Dion párizsi szociológus az Essai sur le fanatisme contemporain. Des Hommes nouveaux de Roumanie aux combattants d’Allah (2002) című könyvében arra a következtetésre jut, hogy a Ceauşescu-rezsim végső szakaszában a két totalitarizmus konvergenciája következett be: „A párt nagyon gyorsan kisajátította a protokronizmust, hogy azt a románságról alkotott elképzelése alapkövévé változtassa. A szocializmus román útja, mely verbálisan kinyilvánította a szovjet modellel szembeni úgynevezett radikális különbözőségét, a működő protokronizmus élő illusztrációja volt. (…) a 80-as évek protokronista lázálma ugyanazt az utat követte, mint a két világháború közötti keresztény legionárius nacionalizmus.
(…) A lehetetlen jövőbeni új ember iránti törekvésükben nem ítéltettek némiképp ezekre a szinkron protokronista lázálmokra?”.
De ha vannak is tagadhatatlan hasonlóságok, a különbségek sem kevésbé nyilvánvalóak, a paraszti tulajdonhoz való viszonyulástól (egyéni és szakrális a legionáriusoknál, kollektivizált a kommunistáknál, majd Ceauşescu által 1974 után, egy fáraói modernizálási projekt keretében szisztematizált) a vallási dimenzióig. De a párizsi szociológus ezen megállapításának jobb kontextualizálásához a román nemzeti-kommunizmus egy másik szimbolikusan rendkívül megterhelt dimenziójával, a történetírással is foglalkoznunk kellene. Erről a Humanitas Kiadónál nemrég megjelent Două veacuri de populism românesc (Két évszázadnyi román populizmus – a szerk.) című könyvemben olvashatnak.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”
A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.
A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.
A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.
Jövő héten jelenti be a kormány a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot. Két hónapos kiskutyát dobott ki az ablakon egy pașcani férfi.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?
Egy 70–80 méteres szakadékból került elő annak a motorosnak a holtteste, akit csütörtökön megtámadott egy medve a Transzfogarasi úton, a Vidraru-tó közelében.
Medve végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán – közölték a hatóságok csütörtökön.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
„A politikai vezetés így teljesen elengedte a vadgazdálkodást, az állatok pedig zavartalanul szaporodtak. Nem csak a a medvék, hanem a farkasok is. Néhány év alatt a Felső-Nyárádmentén – és a többi erdős vidéken is – drámaivá vált a helyzet.”
A vagyonnyilatkozatok titkosítása nagy port kavart a romániai közéletben. Most megjött az indoklás is.
A direkt magyarellenesség helyett továbbra is a szofisztikált ellehetetlenítési módszerekben bízik az európai táborba visszatért román állam.
A kolozsvári Jazz in the Park fesztivál továbbra sem (túl) drága, viszont szaporodnak a politikai üzenetek. És a bulizene. Ami önmagában nem baj. Virágozzék minden virág. Csak ne feledkezzünk meg a jazzről.