Tény, hogy 100 éves történelme alatt Románia egyik nacionalista cseberből a másik nacionalista verembe esett.
Románia éveken keresztül azzal dicsekedhetett, hogy azon kevés EU-tagországok egyike, sőt az egyetlen, melynek parlamentjében nincs nacionalista párt (dehogy nincs: PSD, PNL, PMP, PPR, UNPR és más pártok, csak az utóbbi két ciklusból – a szerk.). A román választó a 2000-es évek elején, a maga intelligenciája alapján, fokozatosan elutasította a nacionalista politikusok felől érkező kínálatokat. A 2000 őszén, a nacionalizmus romániai láthatósági csúcspontjában megtartott választást megelőzően a románok már szavazatukkal büntették az olyan pártok demagóg, populista viselkedését, mint a Román Nemzeti Egység Pártja (PUNR) vagy a Szocialista Munkapárt (PSM). Ne feledjük, hogy ezek még egy kormánykoalíció részei is voltak, amikor a Társadalmi Demokrácia Romániai Pártjával (PDSR) együtt létrehozták azt, amit az akkori politikában „vörös négyes”-nek neveztek.
Ennek az együttműködésnek a káros hatását
A magyarok elfogadták, hogy egy irányba, hazánk NATO- és EU-csatlakozása felé húzzák az ország szekerét az Európa-párti románokkal együtt. És tekintettel arra, hogy mennyire bonyolultak voltak azok az idők is, nem ritkán az volt a benyomásom, hogy a magyarok nagyobb lelkesedéssel húzzák azt a szekeret, mint a románok. Elég csak az 1999-es bányászjárás nehéz pillanatait felidéznünk, amikor hibátlan volt az RMDSZ viselkedése. Másrészt, az 1999-es év azt is megmutatta, hogy az Európa-ellenes nacionalizmus szála még nem szakadt el. A NATO szerbiai beavatkozásai közepette, amit maximálisan kihasznált az akkori nyugatellenes sajtó, valamint a CDR kormányzati hibái mellett a karizmatikus, vitathatatlan szónoki képességű vezetővel (Corneliu Vadim Tudor – a szerk.) rendelkező Nagy-Románia Párt (PRM) képes volt a középen álló pártok fő ellenjelöltjévé válni. A 2000 őszi elnökválasztáson sok jobbközép szavazat a PDSR-s jelölthöz, Ion Iliescuhoz került, hogy megakadályozzák egy olyan mérget lövellő demagóg hatalomra jutását, mint amilyen Corneliu Vadim Tudor volt.
Ezzel a Románia euro-atlanti pályája szempontjából jótékony hatású vereséggel a Nagy-Románia Párt gyors hanyatlási, hitelvesztési folyamatba került. Főleg, hogy 2002-től, hazánk NATO-ba történt meghívásától kezdve megnyíltak előttünk a Nyugatba visszatérést biztosító ajtók. Románia 2004-ben csatlakozott a NATO-hoz, 2007-ben pedig az EU-hoz is.
Ráadásul a Nyugattól kapott politikai jelzésnek köszönhetően a külföldi befektetések beáramlásának várakozásokon felüli fokozódásának voltunk tanúi. A román gazdaságnak 2002 és 2008 között több mint 5 százalékos átlagos növekedési indexe volt. A gazdasági fejlődés érzése erős és reménykeltő volt. A románoknak volt okuk derűlátónak lenni.
2009/2010-től kezdve, sajnos, sokan másokhoz hasonlóan mi is szembesültünk az akkori jelentős gazdasági válsággal. A Tăriceanu-kabinet rossz kormányzásából származó gazdasági túlhevülés és a külföldi befektetések drámai csökkenése közepette Bukarestnek jelentős gazdasági kiigazítási döntéseket kellett meghoznia. Mindezek közül a bérek 25 százalékos csökkentését a lakosság – természetesen – nagyon rosszul fogadta. Komolyan megrendült a jövőbe vetett bizalom, az EU-csatlakozásból következő társadalmi fellélegzés jelentősen visszaesett. Még erősebb lett a korrupció magas szintje miatt amúgy is jelentős társadalmi frusztráció.
A Romániát a válság gazdasági kockázataival szemben sebezhetővé tevő rossz döntések szerzői nem akartak vállalni semmiféle felelősséget. És a „vétkesség áthárítása” nagy múltú román hagyományának megfelelően mindenféle bűnbakokat találtak ki. Így aztán nálunk is elkezdett kialakulni a külső bűnös veszélyes és hamis retorikája. Ezt a szerepet hol az EU, főleg az Európai Bizottság, hol olyan abszolút természetes jelenségek töltötték be, mint a globalizálás. Nem utolsó sorban, a populizmus legaljasabb formája szerint, a filantróp Soros György személye testesítette meg a gonoszt. Főleg, hogy az összeesküvés-elmélethez tartozó szereplőtől elvárt számos „tulajdonsággal” rendelkezett: zsidó, gazdag és magyar. Egy gyengén képzett országban, ahol lépten-nyomon felfedezhetők a ceauşiszta nacionalizmus nyomai, főleg a médiában, nem is volt nehéz elterjeszteni egy ilyenfajta mítoszt.
abba a szerencsétlen helyzetbe, hogy kénytelen végignézni a fő parlamenti pártok beesését a nacionalizmus, a demagógia és a populizmus csapdájába. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) azzal a csapdával szembesült, hogy a legionáriusokkal nyíltan szimpatizáló Marian Munteanu lett a párt fő politikai exponense. Úgy tűnt, a liberálisok egy nyugatbarát, toleráns, Románia első kisebbségi etnikai csoportból származó elnökét támogató pártból szélsőséges-nacionalista szervezetté alakulnak át. Az utolsó pillanatban mentették meg magukat, sokkal érzékenyebbek lévén a civil társadalom felől érkező bírálathullámra.
Ugyanezt, sajnos, nem mondhatjuk el a Szociáldemokrata Pártról (PSD), a másik, balközép irányultságú pártról. A PRM-től régebben importált nacionalizmus mellett, tekintettel arra, hogy e párt számos tagját vették át az idők folyamán, de a Románia Haladásáért Nemzeti Szövetség (UNPR) nacionalista szárnyának befogadásával is, a PSD egyre inkább felkarolta a nacionalista, Európa-ellenes retorikát. Egy ilyenfajta retorika ahhoz is hasznosnak bizonyul, hogy más síkon is harcot folytassanak a Nyugattal. A romániai korrupcióellenes harcot továbbra is támogató Nyugat azon PSD-tagok személyes ellenségévé válik, akiknek meggyűlt a bajuk a törvénnyel. Ezáltal a PSD Európa-ellenes nacionalizmusa, neve dacára, nem Románia nemzeti érdekeinek érvényesítését szolgálja, hanem inkább egyes egyének, egyes jelentős párttagok védelmét.
miáltal már többször is gazdasági csődhelyzetbe és politikai elszigeteltségbe került. A 20-as években a liberálisok hibát követtek el, amikor a „mi magunk” politikai irányvonalat kikiáltva a gazdasági nacionalizmus fegyverével éltek. A legionáriusok is megismételték a hibát a 30-as években: ezúttal egy vallásos, ortodox ihletésű nacionalizmust használtak. És végül a 70-es, 80-as években, a ceauşizmussal újra gazdasági csődbe és politikai elszigeteltségbe vezettük magunkat. A XX. század mindezen szerencsétlen tapasztalatai után, a 90-es évekbeli sikertelen autarkiás kísérletek után újra beleesünk a nyugatellenes nacionalizmus csapdájába, ami csak jót nem fog nekünk hozni. Csak ennyire képesek a románok.
A szerző Traian Băsescu elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, majd a Román Hírszerző Szolgálat Akadémiájának vezetője volt.
Az alcímeket a szerkesztőség adta.
„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”
Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.
Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.
A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.
A Salrom igazgatójának lemondását és új bánya megnyitását követelték Parajdon. A környezetvédelmi miniszter szerint nem orvosolható pusztán vadászattal a medveprobléma.
Jelentős gazdasági bűncselekmény gyanújával nyomoz a Kovászna megyei ügyészség. Hétfőn több házkutatást is végrehajtottak, amelyek során okiratokat és informatikai eszközöket foglaltak le.
Háztetőket szakított, fákat döntött ki és elárasztotta az utcákat a vihar szerdán Sinaián és a Prahova-völgyének több közkedvelt üdülőtelepén.
A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Gabriel Andreescu azt mondja: 15 év húzódozás után után Romániának végre el kellene ismernie Koszovó függetlenségét, mert elképzelhetetlen, hogy a fiatal balkáni ország ismét Szerbia része legyen. Koszovó helyzetét pedig ostobaság a Székelyföld elveszítésének veszélyével társítani.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
Ugye, az van, hogy a Nagy-Magyarország térkép igazi vörös posztó Romániában. A Nagy-Románia viszont nem feltétlenül. Petru Clej véleménycikkét szemléztük.
„És a gondolkodó élet csendben átadja helyét a fanatikus és a zombi iszonyú és nevetséges szembenállásának.”
Gondolkodás egy amazonasi fejével az erdélyi magyarság visszhangkamráiról.
Minden az egység illúziójával kezdődött, ami végül megvalósult, de nem úgy, ahogy azt tervezték – derül ki Bánkúti Gábor történész kolozsvári előadásából.
A magyar zenetörténet legendás csapatát láthatta bárki, aki elzarándokolt Bonchidára az idei TIFF-en. És hej, micsoda hangattakot produkált az 50 éves Vágtázó Halottkémek.